Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GÖRGÜ KURALLARI Bir toplumda var olan, uyulmasıgereken saygı ve incelik kurallarıdır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GÖRGÜ KURALLARI Bir toplumda var olan, uyulmasıgereken saygı ve incelik kurallarıdır."— Sunum transkripti:

1

2 GÖRGÜ KURALLARI Bir toplumda var olan, uyulmasıgereken saygı ve incelik kurallarıdır.

3 GENEL OLARAK GÖRGÜKURALLARI
 –Hoşgörülü ve iyimser olmak  –Eleştiriyi yerinde ve zamanında yapmak  –Olgun bir kişiliğe sahip olmak, olgun davranmak (yaşına uygun olgunlukta olmak)  –Giyime önem vermek, Giysinin mevkiye ve zamana uygun olmasına özen göstermek

4  –Başkalarını rahatsız edici davranışlardan sakınmak
 –Ziyaretin kısa zamanlı olmasına özen göstermek  –Oturuş ve kalkışlarda hareketlere özen göstermek

5  –Gerektiğinde özür dilemesini bilmek
 –Özel konuşma yapanların yanına gitmemek  –Verilen sözü tutmak  –Uygun olmayan el şakalarından ve sözlü şakalardan kaçınmak

6 Görgü kuralları, içinde yaşanan toplumun hukuk, din ve ahlak kurallarından tamamen ayrı değildir.Öyle ki her toplumun hukuk ve ahlak kurallarıyla görgü kuralları arasında yakın bir ilişki vardır.

7 GÖRGÜ KURALLARININ FAYDALARI •1-Kurallar belirsizliği azaltarak öngörülebilirlik ve istikrar sağlar. 2-Kurallar insan davranışlarına denetim ve sınırlama getirirler, böylece insanı ve çevresini o insanın zaaflarından (zayıf yönlerinden) ve hatalarından korurlar.

8 3-Kurallar bireyi özgür kılarlar, çünkü neyi özgürce yapabileceklerini, neyi yapmaları halinde kimsenin karışamayacağını belirler .

9 TOPLUMDA UYULMASI GEREKEN GÖRGÜ KURALLARI
1)Giyim Konusunda Dikkat EdilmesiGereken Görgü Kuralları:  Temiz, özenli giyim, pek çok kişi tarafından takdir görür.Giyim sadece gereksinim değil,zevk işidir.

10 Giyimde dikkat edilmesi gereken kuralların bazılarışunlardır:
1) Kadın ve erkek kendisine uygunkıyafetleri seçmelidir. 2)Kıyafet seçerken kişinin yaşı, fiziki yapısı, cinsiyeti, mesleği gibi hususlar göz önünde bulundurmalıdır.  

11 3) Boyasız ayakkabı, ütüsüz ve sökük kıyafetler giyilmemelidir. 
4)İş yerlerinde;sade giyinmeye özengöstermek, aşırıya kaçmadan kendine yakışanı bulup giymek, kişisel bir tarz oluşturmak daha kişilikli bir giyim biçimidir. 

12 Toplantıya uygun kıyafetler tam isabet
          

13 KARŞILAŞMA VE SELAMLAŞMA DA UYULMASI GEREKEN KURALLAR:
 İnsanların birbirine selam vermeleri,insan ilişkileri açısından son derece önemlidir. Ayrıca, kişilerin ilgilerini,sevgilerini, saygılarını göstermeleri açısından selamlaşma güzel bir başlangıçtır.

14

15 Karşılaşma ve selamlaşmada uyulması gereken kurallar şunlardır:
Tanıdığımız veya tanımadığımız Müslümanlarla karşılaştığımız zaman selam vermeyi ihmal etmeme- liyiz.   (Esselamü Aleyküm).  

16 Selam verme şekli şöyledir:     a) Binek üzerinde olan yürüyene,  b) Yürüyen oturana,    c) Az kişiler çok kişilere,    d) Küçükler büyüklere selam verirler. 

17

18

19

20 TANIŞMA VE TANIŞTIRILMADA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KURALLAR
İnsan ilişkileri tanışma veya tanıştırma ile başlar. Tanışma ve tanıştırmanın sosyal hayatta önemli bir yeri vardır.

21 •Kişi ve gruplar birbirlerine takdim edilerek tanıştırılırlar.
•Bir yabancı ile tanışmak gerekiyorsa, ona önce kendimizi tanıtmalıyız. Sonra ne amaçla görüşmek istediğimizi ifade etmeliyiz.

22 Hitap Etmede UyulmasıGereken Kurallar
•Sosyal ilişkilerde bireyler, kişilere bulundukları statüye göre hitap biçimlerini belirlerler. Eğer,bireyler arkadaşlarsa ve yaşıtlarsa,birbirlerine adlarıyla ve “Sen” diyehitap edebilirler. Akrabalar ya da çok sık görülen büyüklerle senlibenli ilişki kurulabilir.

23

24

25 Resmi kuruma dayalı olan ilişkilerde, okulda,iş yerinde,“Siz” diye hitap etmek gerekir.Ayrıca unvanlarına göre de hitap etmek gerekir: Öğretmenim, Müdür Bey, Savcı Bey” gibi.

26

27 Telefon Konuşmalarında Uyulması Gereken Kurallar
Telefon konuşması belli bir eğitimi ve beceriyi gerektirir.Telefonlakonuşurken uyulması gereken kurallar şunlardır: Telefon KonuşmalarındaUyulması Gereken Kurallar Telefon konuşması bellibir eğitimi ve beceriyigerektirir.Telefonlakonuşurken uyulmasıgereken kurallar şunlardır:

28 •Sabah 10. 00’ dan önce ve akşam saat 22
•Sabah 10.00’ dan önce ve akşam saat 22.00’ den sonra telefon etmemeye özen gösterilmeli, •Telefonlar gereksiz yere uzun süre meşgul edilmemeli,

29 •Cep telefonları uygun olmayan yer ve zamanlarda (sinema, tiyatro, toplantı vb.)kapalı tutulmalı,
•Görüşmenin bitiminden sonra ahizeyi sertçe kapatmanın karşı tarafa hakaret olduğu bilinmeli,

30 •Telefon eden, karşıdaki kişiye kendini tanıtmalı,görüşeceği kişinin adını vermeli,yanlış numarayı çevirme halinde özür dilenmeli, •Ölçülü ve nazik bir dil kullanarak uygun bir sestonu ile konuşulmalı

31 ,•Sekreter aracılığı ile yapılan telefon görüşmelerinde astın telefonu üst makamda olana bağlanmalı,
•Amir, bayan ve büyükle telefonla görüşmek gerektiğinde bunlar bekletilmemeli, konuşma sonunda telefonu kapatmaları beklenmeli,

32

33 Görgü Kuralları İle İlgiliFıkralar
•Babası oğluna görgükuralarını öğretiyordu :"Örneğin oğlum, bir eve gittik.Onları yemek yerken göndük,ilk sözümüz ne olmalı?"Afiyet olsun" der oğlu. Baba;"Peki neden bu söylenir?"deyince oğlu ;"Neden olacak, buyurun desinler diye.“ der .

34 Hoca hemen cevaplamış:
GÜVERCİN Hocaya sormuşlar : - Hz. Nuh'un gemisine zeytin dalını getiren güvercin dişi miydi, erkekmiydi? Hoca hemen cevaplamış: - Mutlaka erkekti, dişi olsaydı ağzını uzun zaman kapalı tutamazdı ki.

35 GÜZEL SÖZLER Yerinde söz söyleyen, özür dilemek zorunda kalmaz. Nezaket insana para kazandırmaz ama her şeyi satın alır. Nezaket insana yakışan en güzel elbisedir. Nezaket,fikir ve ahlak kültürünün bir simgesidir.

36 TEŞEKKÜR ☺EDERİZ☺


"GÖRGÜ KURALLARI Bir toplumda var olan, uyulmasıgereken saygı ve incelik kurallarıdır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları