Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TÜRKÇE / Cümleye Hakim Olan Duygu

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TÜRKÇE / Cümleye Hakim Olan Duygu"— Sunum transkripti:

1 TÜRKÇE / Cümleye Hakim Olan Duygu

2 TÜRKÇE / Cümleye Hakim Olan Duygu
1) Pişmanlık 2) Özlem 3) Beğenme 4) Şaşırma 5) Yakınma 6) Küçümseme 7) Sitem 8) Kararsızlık 9) Beklenti 10) İstek

3 TÜRKÇE / Cümleye Hakim Olan Duygu
Yapılan bir hata veya yanlış sonucunda duyulan üzüntüyü anlatan cümlelerdir. Örnekler Keşke vaktimi daha iyi değerlendirseydim. Annemi dinleyip yola çıkmamalıydım.

4 TÜRKÇE / Cümleye Hakim Olan Duygu
Bilinen, tanınan bir kişi veya yeri görme ya da geçmişte yaşadığı birtakım şeyleri tekrar yaşama isteği anlatan cümlelerdir. Örnekler Çocukluğumdaki o neşeli günleri mumla arıyorum. Vatanıma kavuşacağım günü bekliyorum.

5 TÜRKÇE / Cümleye Hakim Olan Duygu
Herhangi bir kişi, durum ya da olaydan duyulan memnuniyeti anlatan cümlelerdir. Örnekler Sanatçının bütün eserlerini keyifle okudum. İşini zamanında ve düzgün yapanları severim.

6 TÜRKÇE / Cümleye Hakim Olan Duygu
Beklenmeyen bir durum karşısında hissedilen duyguyu anlatan cümlelerdir. Örnekler Puanımı görünce ne yapacağımı bilemedim. Ondan hiç böyle bir şey beklemezdim.

7 TÜRKÇE / Cümleye Hakim Olan Duygu
Bir varlık, durum ya da olaydan duyulan rahatsızlığı anlatan cümlelerdir. Örnekler Şehrin trafiği de bir rahatlamadı gitti. Bu eve taşındık taşınalı bir rahat yüzü görmedik.

8 TÜRKÇE / Cümleye Hakim Olan Duygu
Karşıdakine değer vermeme, onu küçük görme, önemsememe, hafife alma anlamlarındaki cümlelerdir. Örnekler Sen şiirden ne anlarsın! Beyimiz büyümüş de bize akıl verir olmuş.

9 TÜRKÇE / Cümleye Hakim Olan Duygu
Bir kimseye veya bir duruma karşı duyulan üzüntünün, kırgınlığın dile getirildiği cümlelerdir. Örnekler Bu kadar emeğin karşılığı bu mu olacaktı! Buralara kadar geldin de beni ziyaret etmedin ha!

10 TÜRKÇE / Cümleye Hakim Olan Duygu
Herhangi bir konuyla ilgili olarak kararsızlık ifade eden cümlelerdir. Örnekler Sinemaya mı yoksa tiyatroya mı gitsek? Eve mi gitsem yoksa parka mı diye düşünüyorum.

11 TÜRKÇE / Cümleye Hakim Olan Duygu
Olması beklenen, gerçekleşmesi umulan durumları ifade eden cümlelerdir. Örnekler Projeyi devam ettirirler diye ümit ediyorum. Umudum öyle bir yanlışa kalkışmaması yönünde.

12 TÜRKÇE / Cümleye Hakim Olan Duygu
Bir dileği, arzuyu, isteği bildiren cümlelerdir. Örnekler Havalar düzelince ailece pikniğe gidelim. Doğayı temiz tutalım, hayvanları koruyalım.

13 TÜRKÇE / Cümleye Hakim Olan Duygu
1) Pişmanlık 2) Özlem 3) Beğenme 4) Şaşırma 5) Yakınma 6) Küçümseme 7) Sitem 8) Kararsızlık 9) Beklenti 10) İstek


"TÜRKÇE / Cümleye Hakim Olan Duygu" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları