Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DİN ÖĞRETİMİ VE DİN HİZMETLERİNDE İLETİŞİM VE KONUŞMA TEKNİKLERİ Prof. Dr. NEVZAT Y. AŞIKOĞLU CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DİN ÖĞRETİMİ VE DİN HİZMETLERİNDE İLETİŞİM VE KONUŞMA TEKNİKLERİ Prof. Dr. NEVZAT Y. AŞIKOĞLU CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ."— Sunum transkripti:

1 DİN ÖĞRETİMİ VE DİN HİZMETLERİNDE İLETİŞİM VE KONUŞMA TEKNİKLERİ Prof. Dr. NEVZAT Y. AŞIKOĞLU CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ

2 2 DİN HİZMETLERİNDE İLETİŞİM İLETİŞİM ÇEŞİTLERİ 1- Sözlü İletişim 1- Sözlü İletişim a) Aracısız İletişim b) Aracı ile İletişim 2- Sözsüz İletişim 2- Sözsüz İletişim

3 3 İLETİŞİMDE KULLANILAN DİL VE KAVRAMLAR

4 4 İLETİŞİMİN UNSURLARI KAYNAK İLETİ(MESAJ)ALICI KAYNAK İLETİ(MESAJ)ALICI İLETİŞİM YOLU İLETİŞİM YOLU GERİ BİLDİRİM GERİ BİLDİRİM (YANSIMA) (YANSIMA)

5 5 İLETİŞİM ENGELLERİ Aşırı genelleme Aşırı genelleme Kutuplaştırma (falancalar-filancalar) Kutuplaştırma (falancalar-filancalar) Mutlakçılık (-meli, -malı ) Mutlakçılık (-meli, -malı ) Keşkecilik Keşkecilik Toptancılık (olay ve bireyleri aynı görme) Toptancılık (olay ve bireyleri aynı görme) Ön yargı Ön yargı

6 6 İLETİŞİMDE MEKANIN ÖNEMİ

7 7 İYİ BİR KONUŞMANIN ÖZELLİKLERİ Sade Bilgi Sade Bilgi Yapıcılık Yapıcılık Bölümlere Ayırma Bölümlere Ayırma Canlı ve Hareketli Üslup Canlı ve Hareketli Üslup Etkili Ses Tonu Etkili Ses Tonu Ahlaki Kurallara Dikkat Ahlaki Kurallara Dikkat Amacı Olan ve Gözleme Dayalı Üslup Amacı Olan ve Gözleme Dayalı Üslup

8 8 İLETİŞİMDE DİNLEMENİN ÖNEMİ Anlamak ve Yardımcı Olmak İçin Dinleme Anlamak ve Yardımcı Olmak İçin Dinleme Yargılama ve Tuzak Kurmak İçin Dinleme Yargılama ve Tuzak Kurmak İçin Dinleme

9 9 Konuşmaya Hazırlık Dinleyiciyi tanıma Dinleyiciyi tanıma (Bilgi ve kültür düzeyleri, yaşları, sayısı, meslekleri, Cinsiyetleri vb.) Konuşma Ortamını Tanıma Konuşma Ortamını Tanıma (Amaç, yer, program, süre) Kürsüde Duruş Kürsüde Duruş (Kendinden emin olma, herkesi görebilme, sesini ulaştırma)

10 10 Konuşma sırasında Söze Başlama Söze Başlama (Hitap, Selamlama,, soru, vs.) Konuşma planını sunma Konuşma planını sunma (Ana noktalar, akış düzeni, sınırlılıklar vb.) Konuşmayı akıcı kılma Konuşmayı akıcı kılma (Canlı örnekler, Fıkra, atasözleri, deyimler, şiirler)

11 11 Akıcı Konuşmanın Yolları Kısa cümleler Kurun Kısa cümleler Kurun Bilinen kelimeleri kullanın Bilinen kelimeleri kullanın Netleştirin Netleştirin Görerek öğrenmeyi sağlayın Görerek öğrenmeyi sağlayın Aynı anlamı taşıyan kelimeleri tekrarlamayın Aynı anlamı taşıyan kelimeleri tekrarlamayın Soyut kavramları açıklayın Soyut kavramları açıklayın Dinleyiciyi takip edin ve dinlenildiğinizden emin olun Dinleyiciyi takip edin ve dinlenildiğinizden emin olun Sesinizi Ayarlayın Sesinizi Ayarlayın Okumayın Okumayın

12 12 Akıcı Konuşmanın Yolları (devam) Jest ve Mimiklerden Yaralanın Jest ve Mimiklerden Yaralanın İlgi Dağılırsa Toplayın İlgi Dağılırsa Toplayın Saatinizi Görün Saatinizi Görün Sabırlı Olun Sabırlı Olun Hedef Kitlenizi Tanıyın Hedef Kitlenizi Tanıyın Emir Vermeyin Emir Vermeyin Karşı Tarafı Savunmaya İtmeyin Karşı Tarafı Savunmaya İtmeyin Dinleyin Dinleyin

13 13 Konuşma bozuklukları Gevşeklik Bu tür kusur; boğumlama tembelliğinden ileri gelir. Boğumlama aygıtının (gırtlak, boğaz, dil, damak, dudak,dişler) gevşekliği, tembelliği sebebiyle hecelerin ve sözcüklerin anlaşılmamasıdır. Gevşeklik Bu tür kusur; boğumlama tembelliğinden ileri gelir. Boğumlama aygıtının (gırtlak, boğaz, dil, damak, dudak,dişler) gevşekliği, tembelliği sebebiyle hecelerin ve sözcüklerin anlaşılmamasıdır.

14 14 Atlama Umursamazlıktan ileri gelen bir kusurdur. Bir takım harfleri veya heceleri atlar. Mesela; bir dakika yerine bir Dakka, hanımefendi yerine hanfendi, nasılsınız yerine nassınız, Galatasaray yerine gassaray, kilitledim yerine kitledim v.b. Atlama Umursamazlıktan ileri gelen bir kusurdur. Bir takım harfleri veya heceleri atlar. Mesela; bir dakika yerine bir Dakka, hanımefendi yerine hanfendi, nasılsınız yerine nassınız, Galatasaray yerine gassaray, kilitledim yerine kitledim v.b.

15 15 Pelteklik ve Değiştirme Bir harfin çıkarılmayarak bir diğeri ile değiştirilmesidir. Bu kusurda bilgisizlikten ve umursamazlıktan doğmaktadır. Mesela herkes yerine herkez, birader yerine bilader, merhem yerine melhem, terlik yerine tellik, leblebi yerine leplepi, Kıbrıs yerine Kıprıs, elektrik yerine elettirik, Azrail yerine Ezrail vb. Pelteklik ve Değiştirme Bir harfin çıkarılmayarak bir diğeri ile değiştirilmesidir. Bu kusurda bilgisizlikten ve umursamazlıktan doğmaktadır. Mesela herkes yerine herkez, birader yerine bilader, merhem yerine melhem, terlik yerine tellik, leblebi yerine leplepi, Kıbrıs yerine Kıprıs, elektrik yerine elettirik, Azrail yerine Ezrail vb.

16 16 Tutukluk Tutukluk demek insanın konuşma esnasında bir hece üzerine takılıp o heceyi tekrarlamasıdır. Bu kusur, düşüncede kararsızlık, heyecan, sıkılganlık ya da sinir bozukluğundan ileri gelmektedir. Diğer yandan tutukluğu gidermek için herhangi bir metni önce yavaşça ve sonrada hızlanarak okunursa bu durum düzelir. Tutukluk Tutukluk demek insanın konuşma esnasında bir hece üzerine takılıp o heceyi tekrarlamasıdır. Bu kusur, düşüncede kararsızlık, heyecan, sıkılganlık ya da sinir bozukluğundan ileri gelmektedir. Diğer yandan tutukluğu gidermek için herhangi bir metni önce yavaşça ve sonrada hızlanarak okunursa bu durum düzelir.

17 17 Kekeleme Konuşmacının konuşma esnasında duraklama, bazı ses veya sözcükleri sık sık yineleme yada bir heceyi uzatarak söyleme şeklinde konuşma bozukluğudur. Kekeleme Konuşmacının konuşma esnasında duraklama, bazı ses veya sözcükleri sık sık yineleme yada bir heceyi uzatarak söyleme şeklinde konuşma bozukluğudur. Kekemeliği gidermek veya azaltmak için kekemelik korkusunu azaltmak ve bu korkuya bağlı engelleyici davranışları yok edip sosyal hayattaki kısıtlayıcı özelliğini ortadan kaldırmak gerekir. Kekemeliği gidermek veya azaltmak için kekemelik korkusunu azaltmak ve bu korkuya bağlı engelleyici davranışları yok edip sosyal hayattaki kısıtlayıcı özelliğini ortadan kaldırmak gerekir.

18 18 Asalak sözler ve sesler Bazı sözler ve sesler bazı insanların konuşmalarına takılır konuşmayı tahammül edilmez ve zevksiz hale getirir. Bu sözler dilimizde çok olmakla beraber genellikle “ha, hı, şey, ya, eee aaa, hım, yani, işte, tamam mı, evet” gibi sesler veya kelimelerdir. Bu kelimelere ihtiyaç hasıl olduğunda bunları kullanmak yerine başlangıçta susmak daha sağlıklı bir yol olacaktır. Asalak sözler ve sesler Bazı sözler ve sesler bazı insanların konuşmalarına takılır konuşmayı tahammül edilmez ve zevksiz hale getirir. Bu sözler dilimizde çok olmakla beraber genellikle “ha, hı, şey, ya, eee aaa, hım, yani, işte, tamam mı, evet” gibi sesler veya kelimelerdir. Bu kelimelere ihtiyaç hasıl olduğunda bunları kullanmak yerine başlangıçta susmak daha sağlıklı bir yol olacaktır.

19 19 Argo Kelimeler Kültür düzeyi yüksek olan insanlar hem ilginç ve değerli konularda faydalı konuşmalar yaparlar hem sunuşları da zevkle dinlenir. Bu tür insanların konuşmalarında dile takılmış bayağı kelimeler ile argo kelimelerin hiç mi hiç yeri yoktur. Argo Kelimeler Kültür düzeyi yüksek olan insanlar hem ilginç ve değerli konularda faydalı konuşmalar yaparlar hem sunuşları da zevkle dinlenir. Bu tür insanların konuşmalarında dile takılmış bayağı kelimeler ile argo kelimelerin hiç mi hiç yeri yoktur.

20 20 Mesela; Yanlış Doğrusu AyıpsınAyıp ediyorsun Takıl banaBenimle gel Üç gibi gelirimSaat üç civarında gelirim Kendine iyi bak Kendine Dikkat et Bay bay Hoşça kal Panik yapmaTelaş etme CanısıCanım Ful yapTamamen doldur Fifti fiftiYarı Yarıya Ay inanmıyorumAsla inanmıyorum Fri takılıyorumSerbest dolaşıyorum Arkadaşlarla takılacağızArkadaşlarla beraber olacağız Bir dirink alayımBir içecek alayım Çok kafa çocukÇok akıllı çocuk YihuuuYaşasın vb. Mesela; Yanlış Doğrusu AyıpsınAyıp ediyorsun Takıl banaBenimle gel Üç gibi gelirimSaat üç civarında gelirim Kendine iyi bak Kendine Dikkat et Bay bay Hoşça kal Panik yapmaTelaş etme CanısıCanım Ful yapTamamen doldur Fifti fiftiYarı Yarıya Ay inanmıyorumAsla inanmıyorum Fri takılıyorumSerbest dolaşıyorum Arkadaşlarla takılacağızArkadaşlarla beraber olacağız Bir dirink alayımBir içecek alayım Çok kafa çocukÇok akıllı çocuk YihuuuYaşasın vb.


"DİN ÖĞRETİMİ VE DİN HİZMETLERİNDE İLETİŞİM VE KONUŞMA TEKNİKLERİ Prof. Dr. NEVZAT Y. AŞIKOĞLU CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları