Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Dikey Bahçeler Kavramı,önemi ve örnekleri Yrd.Doç.Dr. Aysel Uslu 10.10.2011.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Dikey Bahçeler Kavramı,önemi ve örnekleri Yrd.Doç.Dr. Aysel Uslu 10.10.2011."— Sunum transkripti:

1 Dikey Bahçeler Kavramı,önemi ve örnekleri Yrd.Doç.Dr. Aysel Uslu 10.10.2011

2 Sunum içeriği Dikey bahçeler tanımı, Dikey bahçeler tanımı, Tarihçesi Tarihçesi Önemi ve Önemi ve Örnekleri Örnekleri Sonuç ve tartışma Sonuç ve tartışma

3 DİKEY BAHÇE -TANIMI Binaların dış yüzlerinin canlı bitkilerle kaplanarak elde edilen bahçelere denir. Binaların dış yüzlerinin canlı bitkilerle kaplanarak elde edilen bahçelere denir. Üç Parçalı Sistemde; Üç Parçalı Sistemde; 1. Metal Bir Çerçeve, 2. PVC Katmanı Ve 3. Suyu Dengeli Dağıtmak İçin Bir Keçe Tabakası Bulunmaktadır.

4

5 Dikey bahçe kavramı 1994'te 'yaşayan duvarlar' adıyla Patrick Blanc tarafından üretilen bir sistemdir. 1994'te 'yaşayan duvarlar' adıyla Patrick Blanc tarafından üretilen bir sistemdir.

6 Dikey bahçe kavramı, 1994 yılında Fransız bitkibilimci Patrick Blanc’ın geliştirdiği konsept ve projelerle doğmuştur. 1994 yılında Fransız bitkibilimci Patrick Blanc’ın geliştirdiği konsept ve projelerle doğmuştur.

7 Botanikçi, sıra dışı kişiliği ile tanınan Patrick Blanc Botanikçi, Botanikçi, Yeşil adam Yeşil adam Tasarımcı Tasarımcı Sanatçı Sanatçı Doğa sever Doğa sever Yenilikçi Yenilikçi

8 Patrick Blanc Çocukluğundan itibaren bitkilere meraklıdır,ve Malezya yağmur ormanlarında yetişen 2 binin üzerinde bitkinin toprağa ve güneşe ihtiyaç duymadan yaşayabildiğini keşfedip, bu bitkilerin büyük şehirlerde çoğalmasını sağlayarak 'dikey bahçe' mimarisinin temelini oluşturmuştur.

9 gerekçe.. Doğaya ve doğala dönme arzusu insanı şehir kargaşa ve kalabalığı içinde, belki parklara, bahçelere yer olmayan durumlarda bile yeşile yer bulma arayışına itmektedir. Patrick Blanc projelerinde bitki örtüsünden tesisler gerçekleştirmektedir. Genellikle mimari proje ile birlikte geliştirildiklerinden kalıcı olmayı hedefleyen, uzun ömürlü tesisler olarak da adlandırabilir. Bu nedenle Blanc’ın işlerine bakıldığından bir tür peyzaj mimarisi ile karşılaşılmaktadır.

10 Paris, New York, Londra, Tokyo gibi şehirlerde her geçen gün ilgi gören 'yaşayan duvarlar‘yani dikey bahçeler şimdiden 200' ün üzerinde yapıya uygulanmış durumdadır. Paris, New York, Londra, Tokyo gibi şehirlerde her geçen gün ilgi gören 'yaşayan duvarlar‘yani dikey bahçeler şimdiden 200' ün üzerinde yapıya uygulanmış durumdadır.

11 Patrick Blanc 13 yaşındayken akvaryum suyunu temizlemek için bir bitki ararken Philodendron bitkisinin topraksız, yalnızca balık dışkısıyla beslenip büyüyebildiğini fark etmiş, araştırmalarını Malezya’daki yağmur ormanlarında sürdürmektedir. 13 yaşındayken akvaryum suyunu temizlemek için bir bitki ararken Philodendron bitkisinin topraksız, yalnızca balık dışkısıyla beslenip büyüyebildiğini fark etmiş, araştırmalarını Malezya’daki yağmur ormanlarında sürdürmektedir. 8.000 türden 2.500’ünün topraksız ve az ışıklı ortamda, ağaçlarla kayaların üzerinde, yalnızca nemden beslenerek yetiştiği dikkatini çekmiştir. 8.000 türden 2.500’ünün topraksız ve az ışıklı ortamda, ağaçlarla kayaların üzerinde, yalnızca nemden beslenerek yetiştiği dikkatini çekmiştir. Yıllar boyunca sürdürdüğü doğa gözlemlerinden yola çıkarak kentlerde de bu tip bitkileri yetiştirmeyi planlamıştır. Yıllar boyunca sürdürdüğü doğa gözlemlerinden yola çıkarak kentlerde de bu tip bitkileri yetiştirmeyi planlamıştır. En küçük yapıtı 12’ye 30 cm, en büyüğü ise 1.500 metrekaredir. En küçük yapıtı 12’ye 30 cm, en büyüğü ise 1.500 metrekaredir.

12 Paris'teki Quai Branly Müzesi'nin duvarı en çok beğenilen projesidir. kaynak: http://www.verticalgardenpatrickblanc.com/

13 Kaynak: Alex Davies (The bridge that crosses )the Avenue Max Juvénal in Aix-en-Provence, in Southern France,

14

15 Linkebeek, Belgium-sera duvarı

16 Dikey Bahçe Tesisi Dikey bahçe sistemleri üç parçadan oluşmaktadır: Dikey bahçe sistemleri üç parçadan oluşmaktadır: Metal bir çerçeve, Metal bir çerçeve, PVC katman ve PVC katman ve keçe tabakası. keçe tabakası.

17 Sonradan ısı ve ses yalıtımı da sağlayacak metal çerçeve duvara monte edilmektedir. Üzerine perçinlenen 1 cm kalınlığındaki PVC levha konstrüksiyona stabilizasyon sağlayıp su geçirmez hâle getirilmektedir. Poliamitten yapılmış keçe katmanı PVC’ye tutturulmaktadır. Keçe küflenmemekte ve homojen su dağılımına izin vermektedir. Keçeye delikler açılıp tohum, çelik veya fide hâlindeki bitkiler buraya dikkatlice yerleştirilmektedir. Kökler bu tabaka tarafından sabit tutulmakta ve hava sirkülasyonu sağlanmaktadır. Sonradan ısı ve ses yalıtımı da sağlayacak metal çerçeve duvara monte edilmektedir. Üzerine perçinlenen 1 cm kalınlığındaki PVC levha konstrüksiyona stabilizasyon sağlayıp su geçirmez hâle getirilmektedir. Poliamitten yapılmış keçe katmanı PVC’ye tutturulmaktadır. Keçe küflenmemekte ve homojen su dağılımına izin vermektedir. Keçeye delikler açılıp tohum, çelik veya fide hâlindeki bitkiler buraya dikkatlice yerleştirilmektedir. Kökler bu tabaka tarafından sabit tutulmakta ve hava sirkülasyonu sağlanmaktadır.

18 Bitkinin yetişme ortamında toprak kullanılmadığı için yük metrekare başına yalnızca 30 kilogramdır. Böylelikle hiçbir boyut ve ağırlık kısıtlaması olmadan dikey bahçeler her duvara uygulanabilmektedir. Bitkiler damla sulama sistemiyle sulanmaktadır. Panellerin arkasında suyu doğrudan bitkilere ileten küçük borular saklıdır. Miktar türe göre değişse de günde ortalama üç kez 8–10 dakikalık sulama yeterli olmaktadır. Keçe suyu emmektedir. Bitkilerin sağlıklı büyümeleri için suya mineral ve gübre eklenmektedir.. Bitkinin yetişme ortamında toprak kullanılmadığı için yük metrekare başına yalnızca 30 kilogramdır. Böylelikle hiçbir boyut ve ağırlık kısıtlaması olmadan dikey bahçeler her duvara uygulanabilmektedir. Bitkiler damla sulama sistemiyle sulanmaktadır. Panellerin arkasında suyu doğrudan bitkilere ileten küçük borular saklıdır. Miktar türe göre değişse de günde ortalama üç kez 8–10 dakikalık sulama yeterli olmaktadır. Keçe suyu emmektedir. Bitkilerin sağlıklı büyümeleri için suya mineral ve gübre eklenmektedir..

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35

36

37

38

39

40

41

42

43

44

45

46

47

48

49 Quai branly

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60

61

62

63

64 Caxia Forum, Madrid, İspanya

65 5 m yüksekliğinde 75 m uzunluğunda olan Millenium Village Living Wall, İngiltere

66 Japon Shimizu Corporation’in bir tasarımı olan Parabienta Yeşil Duvarı. Bu teknolojide 5 cm kalınlığında süngerimsi dokuda polyester bir panel kullanılıyor.

67 Ann Demeulemeester Shop by Mass Studies, Güney Kore

68 Athenaeum Hotel, Londra, İngiltere Athenaeum Hotel, Londra, İngiltere

69

70 sonuç Dikey bahçeler, kentlerde doğayı gündelik yaşama kazandırmak için pratik bir çözüm olmaktadır. Temposu hızlı, stresli şehir ortamında rahatlatıcı etki yaratmasının yanı sıra biyoçeşitlilik açısından değerli bir sığınak oluşturmaktadır …

71 Daha fazla bilgi için; Yaşayan duvarlar,”living wall” Yaşayan duvarlar,”living wall” Dikey bahçe” vertikal garden” Dikey bahçe” vertikal garden” Yeşil yapı “green building” Yeşil yapı “green building” Ekolojik yapı gb.anahtar kelimelerle tarama yapabilir. Ekolojik yapı gb.anahtar kelimelerle tarama yapabilir. Patrick Blanc, Patrick Blanc, Bitirme tezi (Burçin Yılmaz) okuyabilirsiniz. Bitirme tezi (Burçin Yılmaz) okuyabilirsiniz.


"Dikey Bahçeler Kavramı,önemi ve örnekleri Yrd.Doç.Dr. Aysel Uslu 10.10.2011." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları