Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Çocuk Psikiyatrisinde acil durumlar 1. intihar girişimi, kendine yönelik saldırgan ya da belirgin depresif davranış 2. Başkalarına yönelik zarar verici.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Çocuk Psikiyatrisinde acil durumlar 1. intihar girişimi, kendine yönelik saldırgan ya da belirgin depresif davranış 2. Başkalarına yönelik zarar verici."— Sunum transkripti:

1 Çocuk Psikiyatrisinde acil durumlar 1. intihar girişimi, kendine yönelik saldırgan ya da belirgin depresif davranış 2. Başkalarına yönelik zarar verici ve saldırgan davranış 3. Örselenme ve ciddi ihmal görme 4. Fobik ya da ileri derecede anksiyeteli davranış. 5. Önü alınamayan somatik yakınmalar, konversiyon belirtileri 6. Psikotik davranış 7. Kaçma, suça yönelik davranışlar 8. Anoreksiya nervosa 9. Aşırı ilaç ve içki kullanımı 10. Ani başlayan kekemelik

2 psikiyatrik acil durumlarda tetiği çeken etken ve olaylar –çocukla anne-baba arasındaki akut çatışmalar, –kronik fiziksel bir hastalığın akut alevlenmesi, –bedensel incinme ve yaralanmalar, –okul sorunları(sınıfta kalma, başarısızlık – akranlar arası çekişme ve çatışmalar) –masturbasyon, menarş, homoseksüel girişimlere ilişkin cinsel çatışmalar –karşı cinsten sevgi nesnesinin kaybı ya da onunla olan ilişkiye bağlı çatışmalar, –yas tepkisi, –cinsel saldırıya uğrama

3 Çocuk ve Gençlerde intihar  Çocuklardaki intiharların kaza olarak yorumlanması,  intihar sonucu ölümlerin farklı nedenlerle açıklanması,  intiharların bildirilmemesi,  nedeniyle çocuklardaki intihar girişimi oranlarının gerçeği yansıtmadığı düşünülmektedir.

4  Amerika’da ölüm nedenlerinden 3. sırada yer alan intihar düşüncesi ve girişimi yaş dağılımının % 12 sini 6-12, % 53 ünü 13- 19 yaş grubunda olduğu gözlenmiştir ve her yıl 250 bin ergen intihar girişiminde bulunmaktadır.

5  Beş yaş ve altındaki çocuklar ölümü geri dönüşümlü,  5-9 yaş arası ölümün geriye dönüşümsüz olduğunu anlamakla birlikte ölümü genel bir olay olmaktan çok kişisel bir olay gibi algılarlar.

6  Ölüm kavramının erişkindeki gibi algılanması ancak 9 yaşından sonra başlar.

7 Çocuk veya ergende intihar girişimi açısından ipuçları  Yakın çevre, aile ve arkadaşlardan uzaklaşma, irritabilite,  Üzgün ve endişeli görünüş,  Gelişigüzel de olsa sık sık ölümden bahsetme,  Basit gibi görünen küçük intihar girişimleri, olağan olmayan davranış paternleri (kendini eve kapama, yıkıcı-kırıcı davranışlar, alkol- ilaç alımı gibi),  Okul performansında azalma,  Şüpheli kaza ve yaralanmalar

8  Büyük yaş (>11 yaş) ve kız cinsiyetinin intihar düşüncesi veya girişimi için yüksek risk faktörü olduğu doğrulanmıştır

9  Okul çevresi veya aile içi sorunlar  Evde ateşli silahların bulunması  İntiharı tarif eden görsel programlar  Uzun süreli aile içi uyumsuzluklar reddedilme veya ani kayıplar  RİSKİ ARTIRIR

10  İntihar düşünceleri olan çocukların erken hastaneye yatırılmalarının bu düşünceden uzaklaştırmak için olumlu etki yaptığı gözlenmektedir.

11  İntihar girişiminden önceki 48-72 saatte geçen olayların çok ayrıntılı olarak sorgulanması intiharı kolaylaştıran faktörleri öğrenmek açısından önemlidir.

12  Acil serviste çalışan hekimler, intihar girişiminde bulunan hastaları en az 24-48 saat hastanede yatırmalı ve mümkün olan en kısa sürede hasta ve ailesinin çocuk psikiyatristi ile görüşmesini sağlamalıdır.

13  Depresyon derecesinin öğrenilmesi intihar girişiminin tekrarlama riski açısından önemlidir.  İntihar girişiminden sonraki ilk yıl intihar riski en yüksektir.


"Çocuk Psikiyatrisinde acil durumlar 1. intihar girişimi, kendine yönelik saldırgan ya da belirgin depresif davranış 2. Başkalarına yönelik zarar verici." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları