Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Dr.Aslıhan Polat KOÜTF Psikiyatri AD 1 ACİL PSİKİYATRİ Dr.Aslıhan Polat Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri AD.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Dr.Aslıhan Polat KOÜTF Psikiyatri AD 1 ACİL PSİKİYATRİ Dr.Aslıhan Polat Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri AD."— Sunum transkripti:

1 Dr.Aslıhan Polat KOÜTF Psikiyatri AD 1 ACİL PSİKİYATRİ Dr.Aslıhan Polat Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri AD

2 Dr.Aslıhan Polat KOÜTF Psikiyatri AD 2 İÇERİK Acil durumun değerlendirilmesi Psikiyatrik değerlendirme Sık karşılaşılan psikiyatrik aciller (Acil psikiyatride zor durumlar)

3 Dr.Aslıhan Polat KOÜTF Psikiyatri AD 3 Acil psikiyatrik durum Strese bağlı olarak ortaya çıkan patolojik bir yanıttır. Hastanın düşünce, duygudurum ya da davranışlarında akut bir değişmeyi içerir. Bu durum kişi ya da çevresi için – bir tehlike yaratabilir, – işlevsel dengelerini bozabilir.

4 Dr.Aslıhan Polat KOÜTF Psikiyatri AD 4 Acil durumun değerlendirilmesi 1.İç ya da dış stresörler (sorun), 2.Savunma mekanizmaları yetersiz kalır, 3.Organizasyon bozukluğu ve anksiyete artışı, 4.Sorun çözme kapasitesi daha da azalır, 5.Uyum yapılamaz, çaresizlik duygusu artar, 6.Kişi dürtüsel, uyumsuz veya dezorganize davranabilir, 7.Yardım talebi (herhangi bir aşamada).

5 Dr.Aslıhan Polat KOÜTF Psikiyatri AD 5 Bazen uyum o kadar bozulabilir ki yanlışlıkla ruhsal hastalık tanısı konulabilir. Amaç kötü uyum durumunu kriz öncesi döneme döndürmektir.

6 Dr.Aslıhan Polat KOÜTF Psikiyatri AD 6 Psikiyatrik Değerlendirme İlk yaklaşım Psikiyatrik görüşme Ruhsal durum muayenesi Fizik ve nörolojik muayene Laboratuvar incelemeleri

7 Dr.Aslıhan Polat KOÜTF Psikiyatri AD 7 İlk Yaklaşım Açık zihinli ve esnek olunmalı Doğrudan, samimi ve ilgili bir yaklaşım Hızlı ve geniş değerlendirme

8 Dr.Aslıhan Polat KOÜTF Psikiyatri AD 8 Psikiyatrik Görüşme Yumuşak, ilgili ve dolaysız yaklaşım, Hekim kendini mutlaka tanıtmalı Mesafeyi korumalı, Hastanın anlatmasına izin vermeli, Gereğinde yakınlardan bilgi alınmalı, Geçmiş hastalık öyküsü, fiziksel hastalık ve madde kullanımı, Tedavi planı hastaya açıklanmalı ve görüşü alınmalı.

9 Dr.Aslıhan Polat KOÜTF Psikiyatri AD 9 Ruhsal Durum Muayenesi Bilinç Genel görünüm Dışa vuran davranışlar Duygusal ve Bilişsel işlevler AYRINTILI DEĞERLENDİRME GEREKLİ!

10 Dr.Aslıhan Polat KOÜTF Psikiyatri AD 10 Fizik ve Nörolojik Muayene Ani başlangıçlı ruhsal belirtiler Bilinç kaybı Kusma İdrar-gaita kontrolünde bozulma Ekstremitelerde güçsüzlük Varsa kuşkulanılmalı! PATOLOJİK REFLEKSLER ÖNEMLİ!

11 Dr.Aslıhan Polat KOÜTF Psikiyatri AD 11 Laboratuvar İncelemeleri BBT/ MR Tiroid hormonları Alkol-madde kan düzeyleri EKG …….

12 Dr.Aslıhan Polat KOÜTF Psikiyatri AD 12 Psikiyatrik Aciller Acil psikiyatride zor durumlar –Özkıyım –Saldırgan hasta Krize müdahale Major psikiyatrik bozuklukların acil değerlendirme ve tedavisi –Panik atağı –Konversiyon bozukluğu –Akut psikozlar Tıbbi-psikiyatrik aciller –Deliryum Alkol-madde kullanımına bağlı aciller –Alkolü bırakma sendromu –Deliryum tremens

13 Dr.Aslıhan Polat KOÜTF Psikiyatri AD 13 Özkıyım-1 Özkıyım girişiminde bulunanların çoğu son bir yıl, bazı durumlarda son bir ay içinde ya birinci basamak hekimi ya da ruh sağlığı uzmanı tarafından görülmüştür.

14 Dr.Aslıhan Polat KOÜTF Psikiyatri AD 14 Özkıyım-2 Major depresyon hastalarında özkıyım girişimi %50, tamamlanmış özkıyım %15. Şizofreni hastalarında intiharla özkıyım %10. Alkol-madde kötüye kullanımı eştanısı varlığında özkıyım riski daha da artar.

15 Dr.Aslıhan Polat KOÜTF Psikiyatri AD 15 Özkıyım-3 Risk Faktörleri Majör depresyon Alkol-madde bağımlılığı Geçmişte özkıyım girişimi veya tehditi Ailede özkıyım öyküsü Erkek Ergen ve yaşlı Bekar, dul, boşanmış İşsizlik veya stresli iş ortamı Mali problemler Sosyal destek eksikliği/izolasyon Kronik fiziksel hastalık ya da kronik ağrı Terminal dönem hastalık

16 Dr.Aslıhan Polat KOÜTF Psikiyatri AD 16 Özkıyım-4 Hekimin yaşadığı zorluklar Önyargılar Çaresizlik hissi Cezalandırıcı, ezici, horlayıcı davranış Tekrarlayan intihar girişimleri olan hastada öfke hissi Risk değerlendirmesinde hata (küçümseme)

17 Dr.Aslıhan Polat KOÜTF Psikiyatri AD 17 Özkıyım-5 Genel öneriler Manipülatif gibi görünse de tüm özkıyım girişimlerini ciddiye alın Umutsuzluk ve çaresizlik duygularını dile getiren her hastayi özkıyım açısından sorgulayın Özkıyım düşüncelerini sormaktan korkmayın Depresyonu aniden düzelen hastaya dikkat edin Hasta özkıyım düşüncelerini konuşmayı tümden reddediyorsa yakınlarından bilgi alın.

18 Dr.Aslıhan Polat KOÜTF Psikiyatri AD 18 Saldırgan Hasta-1 Siddete yatkın kişileri belirlemek güçtür Saldırgan kişilerin tümü akıl hastası değildir. –Psikiyatrik tanı alanlar –Nörolojik ya da organik rahatsızlık nedeniyle saldırganlaşanlar –Saldırganlığı istenmeyen bir durum olarak yaşayıp yardım isteyenler –Entoksikasyon veya yoksunluk sırasında saldırganlaşanlar

19 Dr.Aslıhan Polat KOÜTF Psikiyatri AD 19 Saldırgan Hasta-2 Klinik personelini riskten korumak Hastada silah varsa görüşme yapılmaz, güvenlik çağrılır. Hasta da görüşmeci da kapıya yakın oturmalıdır. Görüşme odası içerden kilitlenebilir olmamalıdır Personel müdahale edebilecek uzaklıkta olmalıdır. Etraftaki kişilerin (yakınları vs) de hastanın durumunun nasıl etkilediği değerlendirilmelidir.

20 Dr.Aslıhan Polat KOÜTF Psikiyatri AD 20 Saldırgan Hasta-3 Görüşme tekniği-1 İlgili, hastanın onurunu kırmadan ve dostça ilişki kurun. Hastanın sorularını açıklıkla yanıtlayın. Gizlilik ya da kandırmaca olmamalıdır. Hastanın sınırlı seçimler yapmasına izin verin (oturacağı yer gibi). Saldırganlıkla ilgili sorularınız açık ve dolaysız olmalıdır. Saldırganlıkla ilgili dürtülerini denetleme konusunda kendisine yardımcı olacağınızı belirtin.

21 Dr.Aslıhan Polat KOÜTF Psikiyatri AD 21 Saldırgan Hasta-3 Görüşme tekniği-2 Tehdit etmeyin ancak sınır koymaktan çekinmeyin. Koşulların konuşmayı, sedatifleri ya da fiziksel tespiti gerektirebileceğini belirtin. Paranoid hastayla görüşürken hastanın yoğun bir gerçek-dışı dünya içerisinde ve sürekli bir tehdit algısı içinde olduğunu unutmayın. Gerçekle yüzleştirme yapmayın. Hastaya yeterli fizik mekan tanıyın.

22 Dr.Aslıhan Polat KOÜTF Psikiyatri AD 22 KAYNAKLAR 1. Orhan Öztürk. Aylin Uluşahin Ruh Sağlığı ve Bozuklukları. 11. Basım., Ankara 2008. 2. Randy Hillard ve Brook Zitek (Çev. A.Soykan) Acil Psikiyatri. Türkiye Klinikleri, Ankara, 2004. 3. Steven E. Hyman ve George E. Tesar. Manual of Psychiatric Emergencies. 3. Baskı.Little, Brown and Company, Boston, 1994.

23 Dr.Aslıhan Polat KOÜTF Psikiyatri AD 23 Katıldığınız için teşekkürler...


"Dr.Aslıhan Polat KOÜTF Psikiyatri AD 1 ACİL PSİKİYATRİ Dr.Aslıhan Polat Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri AD." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları