Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Özhan ÇALIŞBilgi İletişim ve Tek.. Özhan ÇALIŞBilgi İletişim ve Tek. YALITIM Bir maddeyi soğuk veya sıcaktan korumak için ısı alışverişini önleme işlemi.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Özhan ÇALIŞBilgi İletişim ve Tek.. Özhan ÇALIŞBilgi İletişim ve Tek. YALITIM Bir maddeyi soğuk veya sıcaktan korumak için ısı alışverişini önleme işlemi."— Sunum transkripti:

1 Özhan ÇALIŞBilgi İletişim ve Tek.

2 Özhan ÇALIŞBilgi İletişim ve Tek. YALITIM Bir maddeyi soğuk veya sıcaktan korumak için ısı alışverişini önleme işlemi. YALITMAK Yalıtım işi. YALITIM MALZEMESİ Yalıtım işinde kullanılan asbest,çift camlı pencere, strafor gibi malzemeler.

3 Özhan ÇALIŞBilgi İletişim ve Tek. Yalıtım Nerede Gereklidir? Buzdolabı ve onun bir bölmesi olan buzluk ne işe yarar? *Buzdolabı besin maddelerini uzun süre soğutarak veya dondurarak bozulmalarını önlemek için icat edilmiş çok faydalı bir makinedir. Günlük hayatta soğuk tutulması gereken ve sıcak tutulması gereken maddelerin bir listesini yapalım: Soğuk Sıcak Kola Gazoz Su Dondurma Çay Kahve Kışın evimiz Yemek Yanda verilenlere benzer bir tabloyu siz de defterinize yapabilirsiniz.

4 Özhan ÇALIŞBilgi İletişim ve Tek. Bazen Isının İyi İletilmesi İstenir. Tencere,tava gibi mutfak eşyalarının alt kısımlarının ısıyı iyi iletmesi istenir. Böylece Yemekler daha erken pişecektir. Peki tencere,tava,çaydanlık gibi malzemelerde ısı yalıtkanı olması istenen kısımlar nelerdir? Bunlar; saplar,kapak tutacağı,kısacası elimizin değdiği zaman yanmaması için yapılan kısımlardır.

5 Özhan ÇALIŞBilgi İletişim ve Tek. DİKKAT! Pişirme amaçlı kap seçiminde iyi ısı iletme özelliği aranan tek özellik olmayabilir. Örneğin;Toprak kapların pişirme amaçlı kullanılması bir bakıma fırının yüksek sıcaklığına dayanım, bir bakıma da ısıyı yavaş ve düzgün iletmenin pişme kalitesine getireceği katkı içindir. Bu durumu, öğretmeninizin öncülüğünde tartışabilirsiniz.

6 Özhan ÇALIŞBilgi İletişim ve Tek. strafor çift cam asbest yansıtıcı yüzey muşamba laminant cam yünü Çatı yalıtım İyi Yalıtkanlar zemin döşeme Isı yalıtım malzemesi olarak; strafor,ahşap,cam yünü,yansıtıcı yüzey,volkan tüfleri,katran,fosfatlar,asbest gibi malzemeler kullanılır.  İnşaat duvarlarında,pencerelerde, tavanlarda, su depolarında, kısa süreli gıda paketlerinde ve soğuk hava depolarında hangi yalıtım malzemelerinin veya yöntemlerinin kullanıldığını tartışabilirsiniz. Tartışma sırasında farklı yalıtım malzemelerinin kullanım ömrü,yanma özelliği,yoğunluğu ile ilgili bilgileri içeren çizelgeyi kullanın. Not: Yaygın ısı yalıtım malzemelerinin kolay tutuşmama,ısıya ve yanmaya dayanıklı olma gibi özellikleri vardır.

7 Özhan ÇALIŞBilgi İletişim ve Tek. İyi Yalıtım Tasarruf Sağlar. Kışın ısıtılan veya yazın soğutulan bir ev veya büroda, yalıtım olmazsa ısıtma ve soğutma giderleri artacaktır. Çünkü enerji kaybı ile beraber daha çok yakıt,elektrik yakılacaktır. Faturalar kabaracak cepler boşalacaktır. Nasıl ısınacak bu evler?


"Özhan ÇALIŞBilgi İletişim ve Tek.. Özhan ÇALIŞBilgi İletişim ve Tek. YALITIM Bir maddeyi soğuk veya sıcaktan korumak için ısı alışverişini önleme işlemi." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları