Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

G IRISIMCILIK -9. DUYGUSAL ZEKA İŞ ARKADAŞLARI VE AKRABALARINIZLA İLİŞKİLERİNİZ NASIL?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "G IRISIMCILIK -9. DUYGUSAL ZEKA İŞ ARKADAŞLARI VE AKRABALARINIZLA İLİŞKİLERİNİZ NASIL?"— Sunum transkripti:

1 G IRISIMCILIK -9

2 DUYGUSAL ZEKA

3 İŞ ARKADAŞLARI VE AKRABALARINIZLA İLİŞKİLERİNİZ NASIL?

4 Günümüz kurumları için de artık çalışanlarının yalnızca IQ (Intelligence Quotient-zeka katsayısı) düzeylerinin yüksek olması yeterli olmamakta, ba s arının sağlanmasında çalışanların belirli bir düzeyde duygusal zekaya da sahip olmaları gerekmektedir. Hayatta başarı ve mutluluğun sağlanabilmesinde, belirli bir IQ düzeyinin yanı sıra, bireylerin duygusal zekaya da sahip olmaları gereklidir.

5 N EDIR B U D UYGUSAL Z EKA Azim, sebat, kendi kendini harekete geçirebilmeyi kapsayan, diğerlerinin ne hissettiğini anlayabilme ve dürtülere hakim olabilmeyi sağlayan temel yaşam becerisidir 1990’da ortaya çıkmıştır. Bireylerin duygularıyla başa çıkma becerisi bireyin kavranamayan becerilerini, yeteneklerini, çevresel istekler ve baskılara karsı başa çıkma özelliklerini düzenlemesi Duyguların anlaşılmasını ve ifade edilmesini, başkalarının duygularının anlaşılmasını ve fark edilmesini, bireyin kendi duygularını düzenlemesini ve bireyin duygularını performansını geliştirmek için kullanması

6 N EDEN EQ 21. yüzyılın isletmecilik anlayışına bakıldığında da, başarının arttırılması,etkin ve verimli çalışmanın sağlanması ve bunların sonucunda müşteri memnuniyetinin elde edilebilmesi için, sadece yüksek zeka katsayısına sahip, teknik ve mantıksal becerileri gelişmiş çalışanların varlığı yeterli olmamaktadır. Aynı zamanda, duygularını bilen, onları kontrol edebilen, başkalarının duygularını anlayabilen yani duygusal ve sosyal kapasitesi yüksek çalışanların varlığına da ihtiyaç duyulmaktadır.

7 S ERGEN VE EQ “elimi sallasam ellisi” İnsanlarla geçinebilme

8 S ATıŞ VE EQ Kendisini tanıyan, karsısındakinin ihtiyaçlarına duyarlı olan, duygularını kontrol edebilen satışçılar, müşterileriyle güçlü ilişkiler kurabilmekte ve bu ilişkileri sürekli olarak geliştirip güçlendirebilmektedirler.

9 Sebep-sonuç ilişkilerini kuramayan, analitik düşünce yapısına sahip olmayan, büyük resmi göremeyen, is ve pazar planlaması konusunda bilgisi olmayan bir birey zaten satışçı olmayı hak etmemektedir. Duygusal zekaya sahip olmayan bir satışçı, ne kadar zeki ve bilgili olursa olsun, başarılı olamayacaktır. Daha da ötesi, satışçının duygusal zeka seviyesi ne kadar yüksekse, başarısı da o derece yüksek olacaktır. S ATıŞ VE EQ

10 IQ daha çok bireyin zeka fonksiyonlarını değerlendirmekte EQ bireyin duygusal sentez, tespit ve fonksiyonlarını göstermekte Genetik olarak sabit olan IQ’nun aksine, duygusal zekanın öğrenilme olasılığı fazladır Başarının % 10‘ı IQ’dan gelir.

11 Duygusal Zekası Düşük Dengesiz Adam

12 Kendilerini tanıyan, Duygularını kontrol etmeyi başarabilen Aile ve sosyal çevrelerinde iyi ilişkiler kurabilen, Başarıyı daha kolay yakalayabilen, Daha fazla üreten, İş hayatında astları ve üstleri tarafından sevilip sayılan ve kariyerinde daha hızlı yükselebilen kişilerdir

13 Y ALAKALıK VE EQ

14 Bir kurumda çalışanlar; Görüş ve düşüncelerini birbirlerine rahatça açabiliyorlarsa, Birbirlerini eleştirebiliyor ama bundan kimse incinmiyorsa, Kurumda işbirliği ve dayanışma duygusu varsa, Çalışanlar girişimde bulunabiliyor ve bu yönde destekleniyorsa, Yani kurumda "biz" havası varsa İSTE O ZAMAN O KURUM DUYGUSAL ZEKA BOYUTUNDA ÇALISIYOR DENİLEBİLMEKTEDİR.

15 Kendini Tanıma – Özbilinç Duygularını Yönetebilme Motivasyon Başkalarının Duygularını Anlayabilme Sosyal Beceriler

16 Kişisel Farkındalık Kendi duygularını, ruh durumlarını, dürtülerini tanımak, anlamak ve başkaları üzerinde etkilerini bilmek ve anlamak İnsan hissettiklerini, tepkilerini, derinde yatan düşüncelerini ne kadar fark edebiliyorsa, o derece kendini tanıyor ve hayatla barışık demektir. Dengeli bir kişilik

17 Yetenekleri konusunda kendinden emin Kendine güvenen Duygularının farkında olan Duygularının diğerleri üzerindeki etkisini bilen Değer ve amaçlarının farkında olan Nerede ve niçin bulunduklarının bilincinde olan

18 Fiziksel farkındalık Ben kimim? Değerlerim? Sevdiğim huylarım? Sevmediğim huylarım? Yaşamdan beklentilerim neler? Hedeflerim neler? Geçmişte çözemediğim hangi sorumluluklarımı ve sorunlarımı halen sırtımda taşıyorum? Dün neydim? Bugün neyim ve yarın ne olmayı planlıyorum? Zaaflarım ve eksikliklerim neler? Çevremdekilerin benden beklentileri neler? Bu beklentileri karşılamak için neler yapıyorum?

19 Özdenetim Ne tutkularının kölesi olmak ne de duygularını bastırmak Duyguları dengeli olmak Kendi ile “iç sohbet” yapmak 2. D UYGULARıNı Y ÖNETEBILME

20 D UYGULARıNı YÖNETEMEYEN BIR SATıŞÇı HERHANGI BIR MÜŞTERININ ITIRAZı KARŞıSıNDA KONTROLÜNÜ KAYBEDIP BAĞıRABILIR

21 3. M OTIVASYON Bireylerin belirli bir amacı gerçekleştirmek üzere kendi arzu ve istekleri ile davranmaları ve çaba göstermeleri İnsanın kendini motive edebilmesi, daima başarma isteğine ve heyecanına sahip olması demektir. Bu yetenek özellikle zorlukların çıkmasında veya işlerin istenilenin dışında gelişmesi durumlarında çok faydalı olur. Motivasyon terimi Türkçe değil. İngilizce'den geliyor

22 Argo'daki tabiri "gaz". Özmotivasyon Bireyin kendini motive edebilmesi, daima başarma isteğine ve heyecanına sahip olması Kendini motive edebilen birey, zorluklar karşısında yılmadan kendine devam etme gücünü bulacak ve daha dayanıklı olacaktır. Maaş, prim vs. gibi dış motivasyonlar sabit kabul edildiği için "fark yaratmak" adına iç motivasyon esas değişken kabul ediliyor.

23 İç motivasyonunuzun yüksek olması iyi bir şey. Zira kimsenin sizi kurmasına, dürtüklemesine gerek kalmadan kendi kendinizi hareket ettiriyorsunuz. İnsanın İçindeki Sonsuz enerji İstedikten Sonra Her şeyi Yapabilirsin Aslında kendi kendini şöyle bi dürtsen, istekle, hevesle çalışsan başaracaksın da... Ne kaa ekmek, o kaa köfte.!

24 4. E MPATI Sempati Değil Kişinin başka insanların duygularını, ihtiyaçlarını, kaygılarını anlayabilmesi, kendini onların yerine koyabilmesi demektir. Onları anlamak, oldukları gibi kabullenebilmek, duygu, davranış ve düşüncelerine saygı göstermektir. Hayata sürekli kendi penceresinden bakmamak

25 KİŞİSEL KALİTE

26 KİŞİSEL KALİTEMİZİ BELİRLEYENLER Kişisel özelliklerimiz, İletişim şeklimiz, Davranış şeklimiz, Sorumluluk duygumuz, İş anlayışımız, Duygu ve düşüncelerimiz, İnançlarımız, Değer yargılarımız

27 K ALITENIN T EMEL U NSURLARı Vizyonunu (nereye ulaşmak istediğini ve hedefini) iyi belirle. Kuvvetli olduğun taraflarını bil. Zayıf taraflarını geliştirmeye çalış. İyi iletişim kur. Samimi ol. Bütün değerlerine sahip ol. Yanına yaklaşılması kolay insan ol.

28 KİŞİSEL KALİTEYİ GELİŞTİRMEK İÇİN Sorumluluk al. Başladığın işi bitir. Mazeret üretme. Bilmediğin şeyleri sormaktan çekinme. Öğrenmeyi öğren. İş bitirici ol. Düzenli ve tertipli olmaya dikkat et.

29 KİŞİSEL KALİTEDE “KAYBEDENLER” VE “KAZANANLAR”

30 KazananlarKaybedenler Daha fazla çalışır ve daha fazla zamanı vardır.Her zaman çok meşguldür. Problemin üstüne gider.Problemin etrafında döner, asla çözemez. Söz verir ve sözünü tutar.Çok kolay söz verir, sözünü tutamaz. Ne zaman savaşacağını ve geri çekileceğini bilir.Önemli durumlarda geri çekilir. Dostça hisler besler.Nadiren dostça davranır,bazen yok yere kırıcı olur Dinler.Konuşma sırasının ona gelmesini bekler. Başkalarının güçlü yanlarına saygı duyar.Başkalarının zayıf yönleri üzerinde durur. Başkalarından bir şeyler öğrenir.Başkalarından bir şey öğrenmemek için direnir Açıklama yapar.Bahane bulur. Kendi işinden daha fazlası için sorumluluk duyar.Bu benim işim değil der. Süratini kendi tayin eder.Ya tam gaz ilerler ya son derece yavaş gider. Zamanı daha iyiye ulaşmak için kullanır.Zamanı, eleştiriden kaçmak için kullanır. Hata yapmaktan korkmaz.Hata yapmaktan korkar. İhtimaller ve çözümler üzerinde dururProblemlerin ve meseleler üzerinde durur.

31 KİŞİSEL İMAJ Maske takmak mı? Kendini gerçekte hiç olmayacağı kadar iyi göstermek mi? Kendini gizlemek mi? Süslenmek mi?

32 H AYATA BAŞLADıĞıNıZDA BIR BLOK MERMER VERILIR Onu el değmemiş durumda arkamızdan sürükleriz Parçalar, çakıl gibi dökeriz Görkemli bir heykel yapabiliriz.

33 N EDIR B U ? Bir kişinin diğerleri üzerinde bıraktığı izlenim Kişinin bulunduğu her ortamda yansıttığı biçim Kişi kendini nasıl görüyor: özimaj Başkaları kişiyi dışarıdan nasıl görüyor? – algılanan imaj Başkalarına nasıl görünmek istiyor?

34 İ NSANLAR NEDEN PARFÜM SıKAR ?

35 Kişisel imajınız dünyaya kim olduğunuzu haykırır.

36 N ASıL ALGıLANıYORSAK OYUZ Karizmatik Düzenbaz Dalavereci Paspal Geveze İşte imajınız bu AFERİN

37 N EDEN PEÇE TAKMıYORSUN ?

38 KİŞİSEL İMAJIMIZI OLUŞTURANLA RI GÖRELİM

39 1. İ LK İ ZLENIM

40 İ LK IZLENIM Kıyafetleri özensiz, saçı sakalı birbirine karışmış, alkollü biri Kibar, düzenli giyinmiş, konuşması düzgün biri

41 B IR GÖRÜŞTE B AŞARı İlk İzlenim İkinci bir şans var mı?

42 İ NSANLAR KıYAFETLERI ILE KARŞıLANıR, KARAKTERLERIYLE UĞURLANıRLAR.

43 İ LK İ ZLENIMI O LUŞTURANLAR

44 2. D ıŞ G ÖRÜNÜŞ

45 P REZENTABL OLMAK EN ÇOK ISTENEN VASıFLARıN BAŞıNDA GELMEKTEDIR

46 G ÜZEL BIR GÖRÜNÜŞ, SESSIZ BIR TAVSIYE MEKTUBUDUR.

47 DIŞ KONUŞMA Görünüş Giyim tarzı

48 3. T EMIZLIK

49 T EMIZLIK IMANDAN GELIR

50 H IJYENE VERILEN DEĞER Duş alma sıklığı Tırnak temizliği Diş temizliği Sakal traşı Giydiğiniz çoraba ne kadar bağlanıyorsunuz? Su sizi bozar mı?

51 B IR ÇIVI YÜZÜNDEN BIR NAL, BIR NAL YÜZÜNDEN AT, BIR AT YÜZÜNDEN BIR SÜVARI KAYBEDERIZ. Tırnaklarım pis, dişlerim sarı olsa ne olur?

52 KİŞİSEL İMAJ KONUSUNDA YAPILAN YANLIŞLAR Kısa paçalı pantolonlar Çamurlu – tozlu ayakkabılar Koyu renk takım elbisenin altına beyaz çorap giyilmesi Sabah yenilen şeylerin işyerinde sergilenmesi Dağınık saçlar Ütüsüz kıyafetler Uyumsuz kıyafetler Parfüm kokusu Doğal parfüm kokusu Ağız kokusu Çorapsız ayakkabı Dövme Sandaletler Baskılı t-shirt’ler Benim okula giriş mülakatım Büyük ebatlı takılar Temalı kravatlar Ceket ve omuzlarına dökülen kepekler Abartılı makyaj Ses çıkaran takılar Hayvan desenli giysiler

53 D ÜZELTILMESI G EREKEN D AVRANıŞLAR Ciklet çiğnemek Tırnak yemek Parmak çıtlatmak Kafayı sürekli kaşımak

54 Z AMAN Y ÖNETIMI ???

55 İ NANıR MıSıNıZ BANA 24 SAAT YETMIYOR ! Keşke biraz daha vaktim olsa! Bir akşamda sadece 2 dizi izleyebiliyorum

56 Saatlerce telefonda konuşuyoruz Saatlerce telefonda konuşuyoruz 8 saatten fazla uyuyoruz 8 saatten fazla uyuyoruz 6-7 saat TV izliyoruz 6-7 saat TV izliyoruz Geç saatlere kadar oturuyoruz Geç saatlere kadar oturuyoruz Sürekli eşyalarımızı arıyoruz. Sürekli eşyalarımızı arıyoruz. Kütahya halk otobüslerinde seyahat ediyoruz Kütahya halk otobüslerinde seyahat ediyoruz Durakta değil de her el kaldırılan yolcu gördüğünde duran otobüse halk otobüsü denir. Halkı kırmaz, durur.

57 Elbette zamanın kendisini kontrol edemeyiz. Elbette zamanın kendisini kontrol edemeyiz. Aynı nehirde iki kez yıkanamazsınız. Aynı nehirde iki kez yıkanamazsınız.

58 Doğada en kıt kaynak zamandır Doğada en kıt kaynak zamandır Zaman sabit hızdadır. Zaman sabit hızdadır. 45 sn çok kısa bir zaman mıdır? 45 sn çok kısa bir zaman mıdır? Kaza anını (birkaç saniyesini) dakikalarca anlatanlar Kaza anını (birkaç saniyesini) dakikalarca anlatanlar Zaman demokratik bir şekilde paylaşılan tek kaynaktır. Zaman demokratik bir şekilde paylaşılan tek kaynaktır. Dünyanın en zenginin de 24 saati var benim de Dünyanın en zenginin de 24 saati var benim de Sahip olduklarımız içinde en kötü kullanılan kaynaktır. Sahip olduklarımız içinde en kötü kullanılan kaynaktır.

59 Z AMAN Ö NEMI TV-(4 saat) Otomobil – (8-10 saat) Üretim TV- (1-1.5 saat) Otomobil – (5-6 saat) Arçelik 60 gün Hyundai 3-12 ay Sipariş Arçelik 10 gün Hyundai 1 aydan az Otomotiv 15 gün Kağıt 20 gün Stok Tutma Otomotiv 4-5 gün Kağıt 9 gün 2-3 gün Dağıtım Süresi 1 günden az 6 Aylık ve 12 Aylık Tablolar Finans Aylık ve günlük tablolar

60 Z AMAN E TÜDÜ Bir işin yapılma süresinin hesaplanması Bir işin yapılma süresinin hesaplanması Bir hesap elle 15 dakikada hesaplanabiliyor Bir hesap elle 15 dakikada hesaplanabiliyor Çözüm: Hesap makinesiyle hesaplama Çözüm: Hesap makinesiyle hesaplama İşyerinde zaman etüdü yapıldı mı? İşyerinde zaman etüdü yapıldı mı? Çözümler var mı? Çözümler var mı? Öneriler alındı mı? Öneriler alındı mı?

61 N EDEN Z AMAN Y ÖNETIMI ? Stresinizi azaltır. Stresinizi azaltır. Daha dolu dolu yaşarsınız Daha dolu dolu yaşarsınız

62 B OŞ DURAN BIRI Telaşla İşini Bitirmeye Çalışan Tembel Çalışkan

63 Saat ve takviminiz olsun Saat ve takviminiz olsun Erken kalkma alışkanlığı edinin. Erken kalkma alışkanlığı edinin. Alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Hafızanıza asla güvenmeyin Hafızanıza asla güvenmeyin Mutlaka, aradığınızı kolay bulabileceğiniz bir sistem geliştirin. Mutlaka, aradığınızı kolay bulabileceğiniz bir sistem geliştirin.

64 E RKEN K ALKMA A LıŞKANLıĞı

65

66

67

68

69 G ÜNDE SEKIZ SAAT UYUYUP SEKIZ SAAT ÇALıŞTıĞıNıZDAN EMIN OLUN... AMA AYNı SEKIZ SAATTE DEĞIL.

70 A LıŞKANLıKLAR Alışkanlıkların listesini yapın Alışkanlıkların listesini yapın Hiçbir alışkanlık değişmez değildir. Hiçbir alışkanlık değişmez değildir. Gün içinde ya da çalışırken düşünmeden neler yapıyorsunuz? Gün içinde ya da çalışırken düşünmeden neler yapıyorsunuz? Her defada bir değişiklik yapın Her defada bir değişiklik yapın

71 B EKLEME ZAMANLARıNıZı DEĞERLENDIRIN. Türk halkı gazete okur, yeter ki yanında gazete okuyan birini görsün.

72

73 Z AMAN K AYıPLARı Beklenmedik misafirler Beklenmedik misafirler Kontrolünüz dışında gelen telefonlar (Kamu Hattı) Kontrolünüz dışında gelen telefonlar (Kamu Hattı) Size doğrudan ulaşamasınlar Size doğrudan ulaşamasınlar Verimli zamanlarınızı belirleyin. Verimli zamanlarınızı belirleyin. Hayır demesini bilin. Hayır demesini bilin.

74 H AYıR DEMEK Kimler zamanımı hak ediyor Kimler zamanımı hak ediyor Kaytarıcılara hayır demek Kaytarıcılara hayır demek “10 yıldır bu şirkette çalışıyorum ve üç kişinin işini yaparken bir kişilik maaş alıyorum. Zam istiyorum” Patron: “Sana zam veremem ama bana diğer iki kişinin kim olduğunu söylersen, onları işten atarım” Müdüre sormuşlar: Kurumunuzda kaç kişi çalışıyor? Cevap: “Valla, ne desem, kaba bir tahminle üçte ikisi”

75 P ATATESLERI AYıRıN. En önemliler En önemliler İkinci derecede önemliler İkinci derecede önemliler Önemsizler Önemsizler

76 2015 YıLıNDA KENDINIZI NEREDE NASıL GÖRÜYORSUNUZ ? Kadercilik Kadercilik Hedef belirleme Hedef belirleme

77 S ON DAKIKALARıN E FENDISI Ertelemekten vazgeçin Ertelemekten vazgeçin Bir adam evde temizlik yaparken çekmecelerin birinde eski bir ayakkabı tamir fişi bulunca şaşırmış. Hangi ayakkabıları ifade ettiğini bir türlü de hatırlayamamış. Herhalde diye düşünmüş, fiş sarardığına göre çok eski yıllardan olmalı. Bunun üzerine şansını denemeye karar vermiş ve akşam eve dönerken ayakkabıcıya uğramış. Tamirciye hiçbir şey söylemeden fişi uzatmış. Yaşlı adam bir dakika fişi inceledikten sonra arkadaki odaya gitmiş ve kısa zamanda müşterisine dönmüş: “Önümüzdeki çarşambaya hazır olurlar”

78 T OPLANTıLAR IÇIN KÜSÜRATLı BIR SAAT BELIRLEYIN 09:22 09:22 14:43 14:43

79 Bazen telefonunuzu kapatın Bazen telefonunuzu kapatın Belli işleri başkalarına devredin Belli işleri başkalarına devredin Farklı yaklaşımlar geliştirin Farklı yaklaşımlar geliştirin Kendinizi akıntıya bırakabilirsiniz. Kendinizi akıntıya bırakabilirsiniz. Seçim yapın Seçim yapın

80 G EÇ KALANLAR NE MESAJı VERMEYE ÇALıŞıYOR ? Dikkat çekmeye çalışıyorlar Dikkat çekmeye çalışıyorlar Düşmanlığı göstermek Düşmanlığı göstermek Cezalandırmak Cezalandırmak

81 B IR HAFTADA HEPIMIZIN 168 SAATI VAR SIZ BU ZAMANı NASıL DEĞERLENDIRIYORSUNUZ ? Eğer hergün 2 saat ekstra zamanınız olsa, bu iki saati nasıl değerlendirirdiniz?

82 B OŞ Z AMAN G EÇIRME Dinlenme zamanı Dinlenme zamanı Aşırı sosyallik Aşırı sosyallik Belediyenin yaptığı kazı çalışmalarında kullanılan iş makineleri, etrafında kalabalığın toplanmasını sağlar. İş makinelerinin temposuna hayran olan fertler, saatlerce kazı çalışmalarını seyredebilirler. Bazılarının çalışmaya katılıp “topla gel, indir, kaldır, hopp dur..” demesine az kalmıştır. Denizi kıyısı olmayan yerlerde gerçekleştirilen dinlenceye tatil denmez.

83 Çalışma tempom... AHızlıdır AHızlıdır BRahat ama kararlı BRahat ama kararlı CElimden gelse hiç çalışmam CElimden gelse hiç çalışmam

84 Yolculuğa çıkmam gerektiğinde... A Son anda eşyalarımı bir valize doldururum B Bir hayli önceden valizimi hatırlarım B Bir hayli önceden valizimi hatırlarım C Listelerimi yapar, vakitlice valizimi hazırlarım C Listelerimi yapar, vakitlice valizimi hazırlarım

85 Bir iş için bitiş zamanı belirlediğimde, işi... A Erken A Erken BZamanında BZamanında C Geç bitiririm ya da hiç bitirmem C Geç bitiririm ya da hiç bitirmem

86 En randımanlı işim... A Günün ilk işi A Günün ilk işi BBir kahve içtikten sonraki iş BBir kahve içtikten sonraki iş Cgece son yaptığım iş Cgece son yaptığım iş

87 Hiçbir şeye katiyen başlamam, ta ki... ABirisi harekete geçmem için baskı uygulasın ABirisi harekete geçmem için baskı uygulasın BHedefleri ve bunları nasıl halledeceğimi bileyim BHedefleri ve bunları nasıl halledeceğimi bileyim CBitirecek vaktim olduğunu bileyim CBitirecek vaktim olduğunu bileyim

88 ‘Belki üzerime gereğinden fazla iş aldım’ duygusu... AHer zaman içimdedir AHer zaman içimdedir BZaman zaman gelir BZaman zaman gelir CBende hiç yoktur CBende hiç yoktur

89 Burada son dakika koşuşturması... AHer zaman vardır AHer zaman vardır BAncak beklemedik bir şey olunca vardır BAncak beklemedik bir şey olunca vardır CHiç yoktur, zamanında sakin sakin çalışırız CHiç yoktur, zamanında sakin sakin çalışırız

90 Bir kriz çıktığında... APaniğe kapılırım ve sağa sola koşuştururum APaniğe kapılırım ve sağa sola koşuştururum BKrizi organizasyon dışında birine havale ederim BKrizi organizasyon dışında birine havale ederim CSevk alırım CSevk alırım

91 Bir şeyi arıyorsam... AElimle koymuş gibi bulurum AElimle koymuş gibi bulurum Bİhtiyacım olduğunda asla bulamam Bİhtiyacım olduğunda asla bulamam CDosyalama sistemimizi anlamam CDosyalama sistemimizi anlamam

92 Y A S TRES Y ÖNETIMI ???

93 Böbrek üstü bezlerinin ürettiği ''kortizol'' adı verilen hormon strese neden olmaktadır. Stres, Latince’de “Estrictia” ve eski Fransızca’da “Estrece” kelimelerinden türetilmiştir. Anlamı, zorlanma, gerilme ve baskıdır. Biyoloji, fizyoloji, tıp, sosyoloji, psikoloji Biyokimyacılara göre kimyasal bir olay, fizyologlara göre nörofizyolojik değişme, iç hastalıkları uzmanına göre gerginlik, metabolizma uzmanlarına göre iç salgı bezlerinin bozukluğu, ruh hastalıkları uzmanlarına göre kaygı ve sıkıntıdır. Stres, zihin ve bedenin canlılığının belirtisidir. Unutmayın ki, çevresindekilere ve de kendi iç dünyasında olup bitenlere tepki göstermeyenler yalnızca ölülerdir. Stres hayatınızın doğal ve kaçınılmaz bir parçasıdır. “Çalışan insanın hastalığı” Keskin sirke küpüne zarar sendromu “İşadamı hastalığı”

94 N EDEN B U K ADAR S TRESLIYIZ ? Teknoloji,bizi her yerde bulabiliyorlar Teknoloji,bizi her yerde bulabiliyorlar Terör olayları, güncel olaylar Terör olayları, güncel olaylar Koşuşturmaca Koşuşturmaca Bitkin, öfke dolu insanlar Bitkin, öfke dolu insanlar Ekonomik durumumuz Ekonomik durumumuz

95 P EKI STRES HEP KÖTÜ MÜDÜR ? Performansımızı iyileştirmemiz için motive ettiğinde iyidir. Performansımızı iyileştirmemiz için motive ettiğinde iyidir. Hiç stresimiz olmasaydı, hiçbir şekilde çalışmazdık. Hiç stresimiz olmasaydı, hiçbir şekilde çalışmazdık. Bir işyerinde ben-Yalova Bir işyerinde ben-Yalova Keşke patronum da bana benzese... Ben bir hata yaptığımda kendime karşı çok anlayışlı davranırım”

96 Performans-Endişe Eğrisi Endişe Kaygı Performans

97 İŞYERİNDE STRES Yapılacak çok iş Kısıtlı zaman Yetersiz personel Yetersiz kaynaklar Daha uzun süre çalışma

98 İŞYERİNDE STRESİN SONUÇLARI İşe gelmeme İşe gelmeme Düşük üretkenlik Düşük üretkenlik İşten ayrılmalar İşten ayrılmalar Artan sağlık harcamaları Artan sağlık harcamaları

99 YAPTIĞINIZ İŞ STRESLİ Mİ? Terfi ettirilmeme endişesi Terfi ettirilmeme endişesi Mükemmeliyetçi biri olma çabası Mükemmeliyetçi biri olma çabası Herkes tarafından beğenilme çabası Herkes tarafından beğenilme çabası Yeni bir göreve getirilmek Yeni bir göreve getirilmek Yeri değiştirilmek Yeri değiştirilmek Çocuğunuzun evlenecek olması Çocuğunuzun evlenecek olması

100 Mükemmelliyetçi İnsanlar-olması gerekir Mükemmelliyetçi İnsanlar-olması gerekir Düzensiz insanlar Düzensiz insanlar

101 N E YAPALıM ? Öğle yemeğini atlamayın Öğle yemeğini atlamayın Mola vermeden çalışmayın Mola vermeden çalışmayın Sürekli oturmayın Sürekli oturmayın Eve gelip yemek yedikten sonra kanepeye uzanmayın Eve gelip yemek yedikten sonra kanepeye uzanmayın Halı saha maçı yapın -egzersiz Halı saha maçı yapın -egzersiz

102 E GZERSIZ 80li 90lı yaşlardakilere de yarar 80li 90lı yaşlardakilere de yarar Korkuyu, endişeyi, kaygıyı, öfkeyi ve hafif depresyonu azaltır Korkuyu, endişeyi, kaygıyı, öfkeyi ve hafif depresyonu azaltır Ruh halini iyileştirir. Ruh halini iyileştirir. Kalbi güçlendirin Kalbi güçlendirin Yüksek tansiyonu düşürür. Yüksek tansiyonu düşürür. Kolesterolü azaltır. Kolesterolü azaltır. Uykuya olumlu etki yapar. Uykuya olumlu etki yapar. 5 Dakika 0 dakikadan daha iyidir. 5 Dakika 0 dakikadan daha iyidir.

103 D URDURUN DÜNYAYı INECEK VAR

104 Y IYECEKLER VE S TRES Kahve, kola ve çay; stres hormonlarının salgılanmasına ve aşırı duyarlılığa yola açar, bu durumda olayları daha stresli yorumlarız. Kahve, kola ve çay; stres hormonlarının salgılanmasına ve aşırı duyarlılığa yola açar, bu durumda olayları daha stresli yorumlarız. Yediğiniz şekerlemeler vücudunuzdaki B vitaminlerini tüketir, yorgun ve sinirli hale gelirsiniz. Yediğiniz şekerlemeler vücudunuzdaki B vitaminlerini tüketir, yorgun ve sinirli hale gelirsiniz. Kandaki glukozun tırmanmasıyla baş ağrısı, yorgunluk, huysuzluk görülür. Kandaki glukozun tırmanmasıyla baş ağrısı, yorgunluk, huysuzluk görülür. Alkol anlık serotonin miktarını arttırır ama sonra olanı da götürür. Alkol anlık serotonin miktarını arttırır ama sonra olanı da götürür. Stresi giderdiği için sigara içilir Stresi giderdiği için sigara içilir Peki sigara içmediğinizde sigara içmemeniz ek bir stres yaratmıyor mu? Peki sigara içmediğinizde sigara içmemeniz ek bir stres yaratmıyor mu? Aslında nikotin bağımlılığı stresi oluşturur Aslında nikotin bağımlılığı stresi oluşturur Yakılan her sigara stres düzeyini yükseltir. Yakılan her sigara stres düzeyini yükseltir.

105 S TRES O BURU MUSUNUZ ? Sık sık karbonhidratlar veya şeker miktarı yüksek yiyecekler atıştırmak Sık sık karbonhidratlar veya şeker miktarı yüksek yiyecekler atıştırmak Gecenin geç vakitlerinde atıştırmak Gecenin geç vakitlerinde atıştırmak Altüst olduğunuzu hissettiğinizde Altüst olduğunuzu hissettiğinizde Davetlerde çekingen davranıp birşeyler yemeye çalışırmısınız? Davetlerde çekingen davranıp birşeyler yemeye çalışırmısınız? Protein miktarı yüksek gıdalar stresli bir işte çalışanlar için uygun değildir. Protein miktarı yüksek gıdalar stresli bir işte çalışanlar için uygun değildir. Futbolcular ve boksörler, protein miktarı yüksek bir beslenme rejimine sahip olmalarının nedeni bu sayede saldırgan ve mücadeleye hazır hale gelmeleridir. Futbolcular ve boksörler, protein miktarı yüksek bir beslenme rejimine sahip olmalarının nedeni bu sayede saldırgan ve mücadeleye hazır hale gelmeleridir. Karbonhidratlı yüyecekler serotonini arttırır. Karbonhidratlı yüyecekler serotonini arttırır. Kızartma, makarna, peynir, cips, tatlı, mayonez Kızartma, makarna, peynir, cips, tatlı, mayonez

106 S ILAHSıZ SAVAŞA GITMEYIN Abur cuburdan uzak dur Abur cuburdan uzak dur Günde en az altı bardak su için Günde en az altı bardak su için Bol miktarda sebze meyve yiyin Bol miktarda sebze meyve yiyin Yatmadan üç saat önce yemeğe son verin. Yatmadan üç saat önce yemeğe son verin.

107 S TRESLE B AŞA ÇıKMA Gülme Gülme Alışverişe gitme Alışverişe gitme

108 G ÜLME Kahkaha en iyi ilaçtır. Doktor ve hemşirelerin yapamadığını yapar. Kahkaha en iyi ilaçtır. Doktor ve hemşirelerin yapamadığını yapar. Kahkaha, kandaki stres hormonlarını azaltır. Kahkaha, kandaki stres hormonlarını azaltır. Bulaşıcı bir hastalıktır. (komedi dizileri) Bulaşıcı bir hastalıktır. (komedi dizileri) Gülmenin iyileştirdiği nice hastalıklar var Gülmenin iyileştirdiği nice hastalıklar var Kahkaha, anında tatile çıkmaktır. Kahkaha, anında tatile çıkmaktır. Neşeli insanlarla arkadaşlık edin Neşeli insanlarla arkadaşlık edin Kendisi mutlu olan bir çalışan müşteriyi de mutlu eder Kendisi mutlu olan bir çalışan müşteriyi de mutlu eder Peki eşek şakaları ne olacak? Peki eşek şakaları ne olacak?

109 HAYAT PARADAN, İŞTEN İBARET DEĞİL.

110 ÖMRÜMÜZ BİZE VERİLMİŞ EN BÜYÜK ARMAĞANDIR

111 A ILE IÇINDEKI S TRESIN G ÖSTERGESI Yemeklerin alelacele yenmesi

112 E VE GELINCE E N İ YI D OST TV kumandası

113 S TRESIN Z IHINSEL B ELIRTILERI Sinirli Yorgun Öfkeli misiniz? Unutkan mısınız Sakarlık Yalnızlık Kararsızlık Uykusuzluk Kabus Görme Depresyon İntihar Birçok kişiye birden kırgın olmak, konuşmamak Moral bozukluğu

114 S TRESIN B EDENSEL B ELIRTILERI Kas ağrıları Baş ağrıları Migren Ülser Kalp çarpıntısı Yüksek tansiyon Doktor reçeteye ne kadar ilaç yazarsa, hasta için o kadar değerli olur

115 S TRESLE İ LGILI B IR ŞEYLER Y APMAZSAK N E OLUR ? Rahatsızlanma Kronik hastalıklar Ölüm

116 İŞYERİ SİZİ NEDEN STRESLİ YAPIYOR?

117 S TRESE N E KADAR D AYANıKLıSıNıZ ? Üzerinizde baskı hissettiğinizde panikler misiniz? Stres atmak için daha çok içki içer misiniz? Stresli zamanlarda daha çok yemek yer misiniz? Stresli durumlarda daha çok sigara içer misiniz? Yavaş servis her zaman sinirinizi bozar mı? Her şeyi son dakikada yapar mısınız?

118 S ON D AKIKALARıN E FENDISI

119 B AŞEDEBILMEK IÇIN Aşırı yemek yeme Aşırı yemek yeme Sigara içme Sigara içme İçki içme İçki içme Uyuşturucu kullanma Uyuşturucu kullanma Playstation oynama Playstation oynama

120 Evini yeniden dekore etmek, uçağa yetişmek için acele etmek' gibi stres artırıcı görevler, beyin hücrelerini onaran proteinlerin üretimini artırıyor. Evini yeniden dekore etmek, uçağa yetişmek için acele etmek' gibi stres artırıcı görevler, beyin hücrelerini onaran proteinlerin üretimini artırıyor. STRESİN kalp krizine yol açma ihtimalinin sigarayla eşdeğer olduğu kanıtlandı. Rodoslu Dr. Salim Yusuf'un araştırmasına göre stres, kalp krizi riskini 2.5 kat, sigara 3 kat artırıyor. STRESİN kalp krizine yol açma ihtimalinin sigarayla eşdeğer olduğu kanıtlandı. Rodoslu Dr. Salim Yusuf'un araştırmasına göre stres, kalp krizi riskini 2.5 kat, sigara 3 kat artırıyor. ABD ile Kanada'da yapılan bir araştırma, geçici olarak yaşanan kısa süreli stresin vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini gösterdi. ABD ile Kanada'da yapılan bir araştırma, geçici olarak yaşanan kısa süreli stresin vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini gösterdi.

121 Tatilin tüm yılın stres ve yorgunluğunun atıldığı zaman dilimi olduğunu vurgulayan uzmanlar, tatil yapmayanların saçlarının döküldüğünü, boyun ağrılarının oluştuğunu ve hafızasının zayıfladığını açıkladı Tatilin tüm yılın stres ve yorgunluğunun atıldığı zaman dilimi olduğunu vurgulayan uzmanlar, tatil yapmayanların saçlarının döküldüğünü, boyun ağrılarının oluştuğunu ve hafızasının zayıfladığını açıkladı Bu yüzyılın sonunda erkekler, kadınlara oranla daha uzun yaşayan cins olacak Nedeni ise çalışma hayatında gittikçe artan kadın-erkek eşitliğinin getirdiği stres Bu yüzyılın sonunda erkekler, kadınlara oranla daha uzun yaşayan cins olacak Nedeni ise çalışma hayatında gittikçe artan kadın-erkek eşitliğinin getirdiği stres BİLİM adamları bağışıklık sistemini güçlendirmek ve stresi azaltmak isteyenlere müzik dinlemelerini önermiştir. BİLİM adamları bağışıklık sistemini güçlendirmek ve stresi azaltmak isteyenlere müzik dinlemelerini önermiştir. Kadınların stres ilacı: Saç modelleri Kadınların stres ilacı: Saç modelleri

122 Avustralya'da stres yüzünden antidepresan verilen kedi ve köpeklerin sayısı gittikçe artmaktadır. Avustralya'da stres yüzünden antidepresan verilen kedi ve köpeklerin sayısı gittikçe artmaktadır. Mavi renk günümüzde kesin olarak stres çözücüdür. Mavi renk günümüzde kesin olarak stres çözücüdür.

123 ÇÖZÜMLER Dedikodulardan uzak durun Dedikodulardan uzak durun Değişime daha olumlu yaklaşın Değişime daha olumlu yaklaşın Sürekli olumsuz senaryolar yazmayın Sürekli olumsuz senaryolar yazmayın Televizyonu kapatın Televizyonu kapatın Hergün şükredin Hergün şükredin Küçücük şeyleri büyütmeyin (ne kadar önemli olabilir ki) Küçücük şeyleri büyütmeyin (ne kadar önemli olabilir ki) Alışılmış tekrarları değiştirin. Alışılmış tekrarları değiştirin. Dua edin. Dua edin. Sizden daha az şanslı olanlara yardım edin. Sizden daha az şanslı olanlara yardım edin. Pikniğe gidin. Pikniğe gidin. Bahçeyle uğraşın Bahçeyle uğraşın Evcil hayvan edinin. Evcil hayvan edinin. Balığa gidin. Balığa gidin.


"G IRISIMCILIK -9. DUYGUSAL ZEKA İŞ ARKADAŞLARI VE AKRABALARINIZLA İLİŞKİLERİNİZ NASIL?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları