Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GERÇEKLE Ş EN DÜ Ş LER. BİLİM VE TEKNOLOJİ * Bilim, doğanın temel yasalarının araştırılması ve öğrenilmesi etkinliğidir. * Teknoloji ise insanlığın doğa.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GERÇEKLE Ş EN DÜ Ş LER. BİLİM VE TEKNOLOJİ * Bilim, doğanın temel yasalarının araştırılması ve öğrenilmesi etkinliğidir. * Teknoloji ise insanlığın doğa."— Sunum transkripti:

1 GERÇEKLE Ş EN DÜ Ş LER

2 BİLİM VE TEKNOLOJİ * Bilim, doğanın temel yasalarının araştırılması ve öğrenilmesi etkinliğidir. * Teknoloji ise insanlığın doğa içindeki gücünü arttırmasına imkan sağlar.

3 * Taştan balta yapılması, ateşin keşfi, ok ve yayın icadı, insanlığın binlerce yıl önce sağlamış olduğu bilimsel ve teknolojik gelişmenin en önemli aşamalarından bazılarıdır. * Bu gelişmeler çok uzun tarihsel dönemlerde gerçekleşebilmiştir.

4 TEKNOLOJİNİN SERÜVENİ Teknoloji : Bir sanayi dalında bir maddenin işlenerek kullanıma hazır hale gelmesiyle ilgili bilgi ve sürece denir. Bu süreç sonunda üretilen mallara teknolojik ürün denir.

5 BULUŞ: Bilinen bilgilerden yararlanarak daha önce bilinmeyen yeni bir bulguya ulaşma veya yöntem geliştirme, icat. Örnek: Tekerlek * Tekerlek, bütün çağların en önemli icadıdır.

6 * İlk tekerlek Mezopotamya’da yaklaşık 5000 yıl önce ortaya çıkmıştır. * İlk tekerlek tek parçaydı. Tahta kalaslardan dilim olarak kesilmiş parçaların birbirine tutturulmasıyla yapılmıştır.

7 Günümüzde teknolojik ürünler * Ulaşımdan haberleşmeye * Eğitimden sağlığa * Üretimden küçük ev aletlerine kadar hayatımızın her alanında kullanılmaktadır. Teknoloji hayatımızı kolaylaştırır. Örneğin;

8 Evimizde; * Buzdolabı * Fırın * Çamaşır makinesi * Ütü * Bilgisayar

9 * Saç kurutma makinesi * Televizyon * Müzik seti * Tost makinesi vb. kullanılır.

10 Okulumuzda; * Tepegöz * Projeksiyon * Fotokopi makinesi * Baskı makinesi * Faks

11 Ulaşımda; * Otobüs * Metro * Tren * Uçak * Gemi vb. araçlar kullanılır.

12 Haberleşme ve bilgi alışverişinde; * Cep telefonu * İnternet kullanılır. Teknolojik ürünleri yanlış kullandığımızda; * Kendimize * Başkalarına * Doğaya zarar verebiliriz.

13 Televizyon ve bilgisayara uzun süre bakmak; * Gözlerimizi bozabilir. * Uzun süre hareketsiz kaldığımız için fiziksel gelişmemiz engellenir. * Zaman kaybına neden olur. Derslerimizdeki başarımız düşer.

14 Elektrikli ev aletleri; * Dikkatsiz ve yanlış kullanım kazalara yol açabilir. Otomobiller; * Trafik kurallarına uymazsak, bakım yaptırmazsak kazalara, yaralanmalara ve ölümlere yol açabilir.


"GERÇEKLE Ş EN DÜ Ş LER. BİLİM VE TEKNOLOJİ * Bilim, doğanın temel yasalarının araştırılması ve öğrenilmesi etkinliğidir. * Teknoloji ise insanlığın doğa." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları