Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Kalınlığı artan buzlar, ağırlaşarak sıkışır, yer çekimi ve eğimin etkisi ile hareket eder.Buzullar hareket ettikleri zeminleri aşındırır. Sirkler buzul.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Kalınlığı artan buzlar, ağırlaşarak sıkışır, yer çekimi ve eğimin etkisi ile hareket eder.Buzullar hareket ettikleri zeminleri aşındırır. Sirkler buzul."— Sunum transkripti:

1

2 Kalınlığı artan buzlar, ağırlaşarak sıkışır, yer çekimi ve eğimin etkisi ile hareket eder.Buzullar hareket ettikleri zeminleri aşındırır. Sirkler buzul hareketleri sonucunda, kolay aşınabilen yüzeylerin, aşınması ile oluşan çanak şeklindeki yeryüzü şekilleridir.Diğer adı da” buz yalağı” dır.Dağ dorukları ve yamaçlarında daha çok görülürler. Türkiye’nin bugünkü yer şekillerinin oluşmasında en az etkili olan dış kuvvet buzullardır.

3

4 Buzul aşındırması sonucu oluşan “U” şeklindeki vadilerdir. Akarsu vadilerine göre boyları kısadır ve sürekli iniş göstermezler (inişli – çıkışlıdır) Ana buzul vadisine yanlardan katılan küçük vadi buzulları bulunur.Bu vadilerin tabanları ana buzul vadisinin tabanı kadar derin değildir.”Asılı Vadi” adlarını almışlardır.

5

6 Buzul aşındırması şunlara bağlıdır 1. Buzulun kalınlığına: Kalınlık fazla ise aşındırma oyma şeklinde, az ise törpüleme şeklinde olur. 2. Yatak Eğimine: Yatak eğimi fazla ise aşındırma törpüleme şeklinde, az ise oyma şeklindedir. 3. Kayaların Özelliğine: Zemin sert kayalardan oluşmuş ise aşındırma törpüleme şeklinde, yumuşak ise oyma şeklinde olur.

7 Buzullar hareketleri esnasında üzerinden geçtikleri kayaçları sürekli törpüleyerek düzeltirler.Bu sayede yüzey parlaklık kazanır buna cilalı yüzey adı verilir.

8 Özellikle buzulların merkezden çevreye doğru olan hareketleri ile pürüzleri aşındırılmış, küçük tümsek şeklindeki tepeciklerdir. Buzulların eriyerek geriye çekildiği bölgelerde daha belirgindirler.

9 Buzula karışan aşınmış meteryale moren adı verilir.Buzullar morenleri taşıyarak erime noktalarında biriktirirler. Buzullar morenlerin tamamını alamazlar.Ayrıca buzul dillerinin yamaçlarına, vadi tabanında ve buzul dili önünde sürükleyerek taşırlar.

10 Moren setleri: Buzulların aşındırarak taşıdığı kum çakıl gibi maddelere moren denir. Bunları eridiği yerde biriktirmesi ile oluşan sette denir.

11

12

13 Sander Ovası: Buzulların eridiği yerde ortaya çıkan akarsuların taşıdığı malzemeleri biriktirmesi ile oluşan düzlüklerdir.

14 Drumlin: Buzul biriktirmesi ile oluşan alçak tepelere denir.

15

16

17


"Kalınlığı artan buzlar, ağırlaşarak sıkışır, yer çekimi ve eğimin etkisi ile hareket eder.Buzullar hareket ettikleri zeminleri aşındırır. Sirkler buzul." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları