Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Türk Dilinin Tarihi Gelişimi ve Türkiye Türkçesi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Türk Dilinin Tarihi Gelişimi ve Türkiye Türkçesi"— Sunum transkripti:

1 Türk Dilinin Tarihi Gelişimi ve Türkiye Türkçesi
HAZIRLIK ÇALIŞMLARI

2 Türk diline bilimsel olarak yaklaşılması ve
“Öyle istiyorum ki Türk dili, bilim yöntemleriyle kurallarını ortaya koysun ve her dalda yazı yazanlar bütün terimleriyle çoğunluğun anlayabileceği, güzel, ahenkli dilimizi kullansınlar.” Mustafa Kemal ATATÜRK 1. Atatürk, “Türk dili, bilim yöntemleriyle kurallarını ortaya koysun.” sözüyle ne anlatmak istemektedir? Türk diline bilimsel olarak yaklaşılması ve dilimizin kurallarının bilimsel metodlarla net bir şekilde ortaya konulması, dilin kaynağı ve gelişimi hakkında bilgi sahibi olmamız gerektiğini ifade etmek istemiştir.

3 “Türk” sözcüğü ilk defa 8. yüzyılda “Göktürk Yazıtları”nda geçmiştir.
2. “Türk” kelimesinin ilk defa hangi yüzyılda ne hangi metinlerde kullanıldığını araştırınız. “Türk” sözcüğü ilk defa 8. yüzyılda “Göktürk Yazıtları”nda geçmiştir.

4 Kültürel ve sosyal gelişmeler ve değişmeler Savaşlar ve göçler
3. Türk dilinin zaman içinde çeşitli değişiklere uğramasının sebeplerinin neler olduğunu söyleyiniz. Kültürel ve sosyal gelişmeler ve değişmeler Savaşlar ve göçler

5 www.videodershane.com www.edebiyatogretmeni.net
4. Dilde “değişme, gelişme ve yozlaşma” kavramlarının size neler düşündürdüğünü açıklayınız. Dilde değişme: Dilin zaman içinde sosyal, kültürel ve siyasi nedenlerden dolayı değişim göstermesidir. Dilde gelişme: Dilin özünden kopmadan doğal yollarla zaman içinde gelişmesidir. Dilde yozlaşma: Dilin özünden uzaklaşması ve özelliklerini yitirmesidir.

6 Türk Dil Kurumunun Çalışmaları:
4. “Türk Dil Kurumu” ne zaman ve hangi amaçla kurulmuştur? Bu kurumun çalışmalarından örnekler veriniz. Türk Dil Kurumu, Türk Dili ve Tetkik Cemiyeti adıyla 12 Temmuz 1932’de Atatürk’ün talimatıyla “Türk dilinin öz güzelliğini ve zenginliğini meydana çıkarmak, onu yeryüzü dilleri arasında değerine yaraşır yüksekliğe eriştirmek” amacıyla kurulmuştur. Türk Dil Kurumunun Çalışmaları: Sözlük Bilim ve Uygulama Kolu Gramer Bilim ve Uygulama Kolu Dil Bilimi Bilim ve Uygulama Kolu Terim Bilim ve Uygulama Kolu Ağız Araştırmaları Bilim ve Uygulama Kolu Kaynak Eserler Bilim ve Uygulama Kolu Türk Dil Kurumu bu alanlarda çalışmalarını devam ettirmektedir.

7 www.videodershane.com www.edebiyatogretmeni.net


"Türk Dilinin Tarihi Gelişimi ve Türkiye Türkçesi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları