Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Yücel BÜRHAN Halim GÜLENÇ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Yücel BÜRHAN Halim GÜLENÇ"— Sunum transkripti:

1 04260019 Yücel BÜRHAN 04260035 Halim GÜLENÇ
FPGA MİMARİSİ Yücel BÜRHAN Halim GÜLENÇ

2 FPGA Teknolojisinin Gelişimi
İlgili teknolojilerin kronolojik gelişimi

3 SPLD ve CPLD İlk programlanır tümdevreler (IC’s) PLD (Programmable Logic Device) olarak takdim edilirler.

4 CPLD (Complex Programmable Logic Device)
Artan kapasite ihtiyacı Altera’nın EPROM ve CMOS teknolojisine dayanan CPLD’leri geliştirmesini sağladı.

5 ASIC (Aplication Specific Integrated Circuits)
Uygulamaya Özgü Tümdevreler kendi içinde 4 ana grupta incelenir.

6 FPGA Yüksek yapılandırma Hızlı tasarım Değişiklik imkanı
Geniş ve karmaşık tasarımları desteklemez Çok geniş ve karmaşık işlevleri destekler Oldukça pahalı Uzun süreç Tasarımın geri dönüşü yok

7 FPGA Bu aralığı doldurmak amacıyla Xilinx firması FPGA adını verdiği yeni bir IC sınıfı geliştirdi ve 1984 yılında pazara sunulacak hale getirdi. İlk FPGA’ler CMOS tabanlı ve yapılandırma için SRAM hücreleri kullanıyordu. FPGA’ler yapılandırılabilir mantık blokları ile birlikte bu bloklar arasındaki değiştirilebilir ara bağlantılardan oluşan sayısal tümleşik devrelerdir.

8 FPGA KULLANIM ALANLARI
İlk Kullanım 1980 ortaları(ara yapıştırıcı mantık ve kısıtlı veri işleme) 90’ların başında artan kapasite (haberleşme ve ağ ortamlarında kullanım) 90’ların sonlarına doğru tüketiciye yönelik (otomotiv ve endüstriyel kullanımda büyüme) Ve 2000’ler; milyonlarca kapı içeren yüksek performanslı modeller (Ek olarak gömülü mikroişlemci çekirdekleri, yüksek hızlı I/O arayüzleri, gömülü RAM ve DSP öbekleri) Kriptoloji uygulamaları Tıbbi görüntüleme sistemleri

9 FPGA HARDWARE Tasarımcı tarafından düzenlenebilecek üç ana bölümü olduğu düşünülebilir: Düzenlenebilir Mantık Blokları (Configurable Logic Block) – CLB kullanılacak mantık fonksiyonel birimleridir. Giriş / Çıkış Blokları (Input / Output Blocks) – IOB entegre devrenin paket bacakları ile iç bağlantılar arasındaki ilişkiyi oluşturur. İç Bağlantılar (Interconnects) CLB ve IOB’ler arasındaki giriş çıkışları sağlar.

10 1) Birçok kez bir mantık bloğunu komşularıyla birleştirmek gerekecektir. Her mantık bloğunun çıkışı ile bu bloğun üstündeki, altındaki ve sağındaki blokların girişleri arasında dolaysız bir bağlantı (Direct Interconnect) vardır. 2) Bu komşu bağlantılarının yetersiz kaldığı durumlarda genel bağlantılar (General Interconnect) kullanılabilir. Bu genel bağlantı hatları üzerinde anahtarlama devreleri (Switching Matrix – SM) olduğu için en genel anlamdaki bağlantılar kolayca gerçekleştirilebilir.

11 3) FPGA’ in uzak köşelerindeki mantık bloklarını birbirine bağlamak gerekirse özel olarak bu amaçla yerleştirilmiş uzun hatlar ( Long Lines ) kullanılır FPGA’ lerde Düzenlenebilir Mantık Bloklarının (CLB) giderek daha karmaşık bir biçim aldığı gözlenmektedir. Oldukça basit yapılı bir CLB, XC2000 tipi bir devrede 64 – 100 blok yer almakta, bu da 1200 – 1300 kapıya eşdeğer olmaktadır.

12 FPGA BAĞLANTI ÇEŞİTLERİ

13 İDEAL FPGA LOJİK YAPISI
Bir formülün sonuçlarını bulmak için bilgisayarın her defasında bir hesaplama yapması yerine, bir defa hesaplanan sonuçları bir bir tablo halinda saklaması ve gerektiğinde hesaplama yapmadan, giriş adreslerine karşı gelen sonucun tablodan okunması yöntemine “Look – Up Table” yöntemi denir.

14 4-LUT İŞLEMLERİ n-bit lik LUT, sanki (2^n x 1) lik bir hafıza gibi işlem görür: Gelen veriler 2^n tane hafıza konumundan birini secer; Hafıza konumları ( latch ler ) kullanıcıdan gelen düzenleme bit dizisi ile dolar; MUX işlemi ile CLB (Configurable Logic Block) bölümünün girdileri elde edilir. Sonuc olarak genel amaçlı “mantıksal kapı” dır. N li LUT, n tane giriş verisinin HER TÜRLÜ işlemini yürütebilir.

15 FPGA YAPILANDIRILMASI
“configuration file” veya “bit file” olarak isimlendirilen dosya yapılması gerekilen işlevi FPGA içinde yerine getirir. Yapılandırma dosyası üretici firmaların sunduğu ürün geliştirme programları tarafından üretilir. SRAM tabanlı FPGA’lardaki yapılandırma dosyası, yapılandırma verisi ve yapılandırma komutlarını içerir.Yapılandırma verisi, doğrudan programlanır mantık öğelerinin durumunu belirlemek için kullanılır.Yapılandırma komutları ise aygıta yapılandırma verileri ile ne yapacağını söyler.

16 FPGA İLE UYGULAMA GELİŞTİRME
FPGA yongasında istediğimiz programı gerçeklemek için aşağıda verilen akış şeması takip edilir.CAD ( Computer Aided Design ) olarak bilinen bilgisayar destekli tasarım yazılımları sayesinde günümüzde tasarımcılar üzerinden büyük yük kalkmıştır. Tasarım aşamasında büyük zaman alabilecek basamaklar ortadan kaldırılıp tasarımcının özel yeteneği ile fark yaratılmaktadır.

17 FPGA AKIŞ ŞEMASI Tasarım girişi Sentez İşlevsel benzetim Yerleştirme
Zaman analizi ve benzetimi Programlama ve yapılandırma

18

19 ŞEMATİK TABANLI TASARIM

20 DİĞER TASARIM ŞEKİLLERİ
HDL C/C++ DSP EMBEDDED SYSTEMS YÜKSEK HIZLI TASARIMLAR

21 BAZI ÜRETİCİ FİRMALAR Xilinx www.xilinx.com Altera www.altera.com
Actel Anadigm Atmel Leopard Logic Quick Logic


"Yücel BÜRHAN Halim GÜLENÇ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları