Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İSİM UZAYI Bir programın organizasyonu ve erişebilirliği üzerinde size daha fazla kontrol sağlayan C# özelliğidir.”Namescapes” olarak da bilinir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İSİM UZAYI Bir programın organizasyonu ve erişebilirliği üzerinde size daha fazla kontrol sağlayan C# özelliğidir.”Namescapes” olarak da bilinir."— Sunum transkripti:

1

2 İSİM UZAYI Bir programın organizasyonu ve erişebilirliği üzerinde size daha fazla kontrol sağlayan C# özelliğidir.”Namescapes” olarak da bilinir.

3  Her c# programı şu veya bu şekilde isim uzayından yararlanır.  C#, programınız için otomatik olarak bir varsayılan isim uzayı sağlar.  Bir isim uzayı bir takım isimler diğerlerinden ayrı tutmanın yollarından biri olan bir delaratif alan tanımlar.

4 Using system  NET Framework kütüphanesi (yani c# kütüphanesi) tarafından kullanılan isim uzayı System’dır.  Her programın başına yakın bir yere aşağıdaki satırı dahil etmemizin nedeni budur. using System;

5 C# kütüphanesinin diğer parçalarını tutan ve System ‘ in altında yer alan daha birçok isim uzayı mevcuttur.

6 System System = Genel tanımlamaların olduğu uzaydır. System.configuration= System ve uygulama ayarlamaları ilgili sınıfları barındırır. System.data = Data işlemleri ile ilgili sınıflar barındırır. System.linq = Linq işlemleri ile ilgili sınıflar vardır. (linq =sql komutları gibi bir sorgu dilinin tüm nesneler üzerinde kullanılabilmesini sağlayan yapıdır.)

7 System = Genel tanımlamaların olduğu uzaydır. System.configuration= System ve uygulama ayarlamaları ilgili sınıfları barındırır. System.data = Data işlemleri ile ilgili sınıflar barındırır. System.linq = Linq işlemleri ile ilgili sınıflar vardır. (linq =sql komutları gibi bir sorgu dilinin tüm nesneler üzerinde kullanılabilmesini sağlayan yapıdır.)

8 İsim uzayını deklare etmek Bir isim uzayı namespace anahtar kelimesi kullanılarak deklare edilir.Namespace’in genel olarak şekli şöyledir. namespace isim{ //üyeler } Burada isim,isim uzayının ismidir.Bir isim uzayının içinde tanımlanan her şey o isim uzayının kapsamı içindedir.

9 İsim uzayları isim karışıklıklarını önler Bir isim uzayı ile ilgili kilit öneme sahip husus,bir isim uzayı içinde deklare edilen isimlerin isim uzayı dışında deklare edilen aynı isimlerde karışamayacak olmasıdır.

10 Varsayılan İsim Uzayı Programımız için bir isim uzayı deklare etmezseniz varsayılan isim uzayı kullanılır.


"İSİM UZAYI Bir programın organizasyonu ve erişebilirliği üzerinde size daha fazla kontrol sağlayan C# özelliğidir.”Namescapes” olarak da bilinir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları