Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ARALIK AYI AMAÇ VE KAZANIMLARIMIZ ARALIK AYI KAVRAMLARIMIZ ARALIK AYI ETKİNLİK ÖRNEKLERİMİZ ARALIK AYI GEZİLERİMİZ ARALIK AYI TİYATRO VE SİNEMAMIZ ARALIK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ARALIK AYI AMAÇ VE KAZANIMLARIMIZ ARALIK AYI KAVRAMLARIMIZ ARALIK AYI ETKİNLİK ÖRNEKLERİMİZ ARALIK AYI GEZİLERİMİZ ARALIK AYI TİYATRO VE SİNEMAMIZ ARALIK."— Sunum transkripti:

1

2 ARALIK AYI AMAÇ VE KAZANIMLARIMIZ ARALIK AYI KAVRAMLARIMIZ ARALIK AYI ETKİNLİK ÖRNEKLERİMİZ ARALIK AYI GEZİLERİMİZ ARALIK AYI TİYATRO VE SİNEMAMIZ ARALIK AYI PARTİSİ ARALIK AYI DOĞUM GÜNÜMÜZ OCAK AYI MİNİ PROGRAMI OCAK AYI AİLE KATILIMI

3 PSİKOMOTOR ALAN Amaç 1. Bedensel koordinasyon gerektiren belirli hareketleri yapabilme Kazanımlar 1. Değişik yönlere doğru uzanır. 5. Belli bir yüksekliğe çıkar. 6.Belirli bir mesafeyi sürünerek gider. 14.Atılan nesneleri yakalar. 15.Nesneleri belli bir mesafedeki hedefe atar. Amaç 2. El ve göz koordinasyonu gerektiren belirli hareketleri yapabilme Kazanımlar 4.Nesneleri takar. 5.Nesneleri çıkarır. 6.Nesneleri ipe vb. dizer. 7.El becerilerini gerektiren bazı araçları kullanır. 13.Malzemeleri istenilen nitelikte keser. 14.Malzemeleri istenilen nitelikte yapıştırır. Amaç 4. Küçük kaslarını kullanarak belirli bir güç gerektiren hareketleri yapabilme Kazanımlar 4.Malzemelere elleriyle şekil verir. 5.Malzemelere araç kullanarak şekil verir. Amaç 5. Denge gerektiren belirli hareketleri yapabilme Kazanımlar 3.Tek ayak üzerinde belirli bir süre durur. 4.Tek / çift ayak üzerinde olduğu yerde zıplar.

4 SOSYAL-DUYGUSAL ALAN Amaç 1. Kendini tanıyabilme Kazanımlar 1.Fiziksel özelliklerini söyler. 2.Belli başlı duyuşsal özelliklerini söyler. Amaç 3. Duygularını kontrol edebilme Kazanımlar 1.Olumlu / olumsuz duygu ve düşüncelerini uygun şekilde ortaya koyar. 2. Yetiksin denetiminin olmadığı durumlarda da gerektiği gibi davranır. 3.Yeni ve alışılmamış durumlara uyum sağlar. Amaç 4. Kendi kendini güdeleyebilme Kazanımlar 1.Kendiliğinden bir işe başlar. 2.Başladığı işi bitirme çabası gösterir. Amaç 5. Başkalarının duygularını fark edebilme Kazanımlar 1.Başkalarının duygularını ifade eder. 2.Başkalarının duygularını paylaşır. Amaç 6. Başkalarıyla ilişkilerini yönetebilme Kazanımlar 1.Kendiliğinden iletişimi başlatır. 2.Grup etkinliklerine kendiliğinden katılır. 3.Grupta sorumluluk almaya istekli olur. 4.Aldığı sorumluluğu yerine getirir. 5.Kendisinin ve başkalarının haklarına saygı gösterir. 6. Gerekli durumlarda nezaket sözcüklerini kullanır. Amaç 7. Hoşgörü gösterebilme Kazanımlar 1.Hata yapabileceğini kabul eder. 2. Kendi hatalarını söyler. 5. Başkalarının hata yapabileceğini kabul eder. Amaç 9. Yaşamın iyileştirilmesinde ve korunmasında sorumluluk alabilme Kazanımlar 1.Yaşamın sürdürülebilmesi için gerekli olan kaynakları verimli kullanır. 2.Günlük yaşamdaki kurallara uyar. Amaç 11. Estetik özellikler taşıyan özgün ürünler oluşturabilme Kazanımlar 1. Estetik bedensel hareketlerle yürür/dans eder. 2. Özgün şiir, öykü, şarkı söyler. 4. Görsel sanat etkinliklerinde özgün ürünler yapar. 5. Çeşitli materyaller kullanarak ritim oluşturur. 6. Çeşitli sesler kullanarak müzik oluşturur. Amaç 12. Çevredeki güzellikleri koruyabilme Kazanımlar 2. Çevredeki güzellikleri korumak için yapılması gerekenleri açıklar. 3. Çevredeki güzellikleri korumada sorumluluk alır.

5 DİL ALANI Amaç 1. Sesleri ayırt edebilme Kazanımlar 1.Sesin kaynağını söyler. 2 Sesin geldiği yönü belirler. 3. Sesin özelliğini söyler. 4.Verilen sese benzer sesler çıkarır. Amaç 2. Konuşurken sesini doğru kullanabilme Kazanımlar 2.Kelimeleri doğru telaffuz eder. 3. Konuşurken sesinin tonunu işitebilir biçimde ayarlar. Amaç 3. Türkçeyi doğru kullanabilme Kazanımlar 1.Konuşmalarında söz dizimi kurallarını doğru olarak kullanır. 2.Konuşmalarında temel dilbilgisi kurallarına uygun konuşur. Amaç 4. Kendini sözel olarak ifade edebilme Kazanımlar 1.Dinlerken / konuşurken göz teması kurar. 2.Sohbete katılır. 4. Belli bir konuda konuşmayı sürdürür. 5.Söz almak için sırasını bekler. 6.Duygu, düşünce ve hayallerini söyler. Amaç 5. Dinlediklerini çeşitli yollarla ifade edebilme Kazanımlar 1.Dinlediklerini başkalarına anlatır. 2.Dinlediklerine ilişkin sorular sorar. 3.Dinlediklerine ilişkin sorulara cevap verir. 4.Dinlediklerini özetler. 5.Dinlediklerini resim, müzik, drama, şiir, öykü vb. yollarla sergiler. BİLİŞSEL ALAN Amaç 5. Varlıkları çeşitli özelliklerine göre eşleştirebilme Kazanımlar 1. Varlıkları birebir eşleştirir. 2.Varlıkları renklerine göre eşleştirir. 3.Varlıkları şekillerine göre eşleştirir. 4. Varlıkları büyüklüklerine göre eşleştirir. 6. Varlıkları dokunsal özelliklerine göre eşleştirir. 8. Nesneleri sayılarına göre eşleştirir. 9. Eş nesnelere örnek verir. Amaç 6. Varlıkları çeşitli özelliklerine göre gruplayabilme Kazanımlar 1. Varlıkları renklerine göre gruplar 2. Varlıkları şekillerine göre gruplar. 3. Varlıkları büyüklüklerine göre gruplar. 5. Varlıkları dokunsal özelliklerine göre gruplar. Amaç 9. Nesneleri sayabilme Kazanımlar 3. Söylenilen sayı kadar nesneyi gösterir 4. Gösterilen belli sayıdaki nesneyi doğru olarak sayar. 5. Nesneleri sayarak miktarlarını az ya da çok olarak söyler.

6 Amaç 10. Geometrik şekilleri tanıyabilme Kazanımlar 1.Her nesnenin bir şekli olduğunu söyler 2.Daire, üçgen, kare ve dikdörtgene benzeyen nesneleri gösterir. Amaç 11. Günlük yaşamda kullanılan belli başlı sembolleri tanıyabilme Kazanımlar 1. Gösterilen sembolün anlamını söyler. 2. Verilen açıklamaya uygun sembolü gösterir. Amaç 12. Mekânda konum ile ilgili yönergeleri uygulayabilme Kazanımlar 2. Yönergeye uygun olarak mekânda konum alır. Amaç 17. Zamanla ilgili kavramlar arasında ilişki kurabilme Kazanımlar 1. Olayları oluş sırasına göre söyler. 2.Zamanla ilgili kavramları anlamına uygun şekilde kullanır. Amaç 16. Belli durum ve olaylarla ilgili neden-sonuç ilişkisi kurabilme Kazanımlar 1. Bir olayın olası nedenlerini söyler. 2. Bir olayın olası sonuçlarını söyler. ÖZBAKIM BECERİLERİ Amaç 1. Temizlik kurallarını uygulayabilme Kazanımlar 1.Temizlikle ilgili malzemeleri doğru kullanır. 2.El,yüz ve vücudun diğer kısımlarını uygun biçimde yıkar. 3.Tuvalet gereksinimine yönelik işleri yardımsız yapar. 7.İçinde bulunduğu çevreyi temiz tutar. Amaç 2. Giysilerini giyme ve çıkarabilme Kazanımlar 1.Duruma ve hava koşullarına uygun giyeceği seçer. 2.Giysilerini yardımsız çıkarır. 3.Giysilerini yardımsız giyer. 6.Giysilerini asar. Amaç 3. Doğru beslenmenin önemini fark edebilme Kazanımlar 1.Yiyecekleri ve içecekleri ayrım yapmadan yer / içer. 2.Yiyecek ve içecekleri yeterli miktarda yer / içer. 5.Öğün zamanlarında ve süresinde yemeye özen gösterir. Amaç 4. Dinlenmeyle ilgili kurallara uyabilme Kazanımlar 1.Yorulduğu durumlarda dinlendirici bir etkinliğe katılır. Amaç 5. Kendini kazalardan ve tehlikelerden koruyabilme Kazanımlar 1. Tehlikeli olan durumları söyler 2. Tehlikeli olan durumlardan uzak durur. 3. Herhangi bir tehlike anında yetişkinlerden yardım ister

7 BÜYÜK-KÜÇÜK-ORTA UZUN-KISA AYNI-FARKLI EŞ OLANI BULMA İÇİNDE-DIŞINDA AŞAĞI-YUKARI UYKULU CANI YANMAK YORGUN NESNELERİN YAPISAL ÖZELLİKLERİ(AĞAÇ, CAM,METAL,KUMAŞ) DOLU-BOŞ BİREBİR EŞLEME VAR-YOK 2’Lİ GRUPLAMA GECE-GÜNDÜZ KARANLIK-AYDINLIK ESKİ-YENİ BAŞLAMIŞ-SONA ERMİŞ SİYAH-BEYAZ İKİ RENKLİ ÖRÜNTÜ ÇALIŞMASI

8

9 BÜYÜK TUVALLERE DUYGULARI İFADE EDEN RESİMLER YAPILDI.

10

11 “YARIM YÜZ” İSİMLİ SANAT ETKİNLİĞİ YAPILDI.

12 SİYAH BEYAZ RENKLER TANINDI VE ÖRÜNTÜ ÇALIŞMASI YAPILDI.

13 “KİL VE HEYKELTRAŞ” İSİMLİ DRAMA ÇALIŞMASI VE KÜÇÜK HEYKELTRAŞLAR OLARAK KİLLERDEN HEYKELLER YAPILDI.

14 FOTOĞRAF SANATÇILARI OLARAK İLGİMİZİ ÇEKEN NESNELERİN FOTOĞRAFLARI ÇEKİLDİ. ÇEKİLEN FOTOĞRAFLAR İLE OKULUMUZUN LOBİSİNDE SERGİ AÇILDI.

15 DİKDÖRTGEN ŞEKLİ ÖĞRENİLDİ VE SEÇİLEN ÇEŞİTLİ MALZEMELERLE DİKDÖRTGENLER OLUŞTURULDU.

16

17 OKULUMUZ VE SINIFIMIZ GEZİLDİ, GEZİ SIRASINDA TOPLADIĞIMIZ MALZEMELER YAPISAL (METAL, AHŞAP, CAM, PLASTİK) ÖZELLİKLERİNE GÖRE GRUPLANDIRILDI.

18

19 ÜNLÜ MÜZİSYENLERİN BESTELERİ DİNLENDİ VE RİTİM ALETLERİ İLE MÜZİKLER OLUŞTURULDU.

20 MÜZİKLE YAŞAM

21 “SES VE ŞİŞELER” İSİMLİ DENEY ÇALIŞMASI YAPILDI.

22

23 KIŞ MEVSİMİNİN ÖZELLİKLERİ KONUŞULDU VE MEVSİME GÖRE KIYAFETLER İSİMLİ OYUN OYNANDI.

24 ZIMPARA KAĞITLARINA KIŞ RESİMLERİ YAPILDI.

25 SANAT ETKİNLİĞİNDE MARAKASLAR YAPILDI.

26

27 SÜNGER BASKISI İLE MOBİLLER YAPILDI.

28 SANAT ETKİNLİĞİNDE KARDAN ADAMLAR YAPILDI.

29

30 BİRAZ EĞLENCE…

31

32 KENDİMİZİ İFADE ETME YOLLARINDAN BİRİ VE YENİYIL HEDİYELERİ İKİ AYRI OYLAMA YAPILARAK SEÇİLDİ. SEÇİM SONUÇLARINA GÖRE;ÖNÜMÜZDEKİ AY KENDİMİZİ İFADE ETME YOLLARINDAN “RESİM” KONUSUNUN İŞLENMESİNE VE YENİ YIL HEDİYESİ OLARAK “MASKE” YAPILMASINA KARAR VERİLDİ.

33 “RENKLERİN RİTMİ”, “KIŞ BABA” VE “HOŞGELDİN YENİYIL” İSMLİ ŞARKILAR ÖĞRENİLDİ. YENİYIL Eski yıl ne çabuk geçti işte yeni yıl geldi Bizlere ümit verdi herkese neşe geldi Yeni yıl kutlu olsun mutluluklar bol olsun Yeni yıl kutlu olsun mutluluklar bol olsun… RENKLERİN RİTMİ Hissettim ellerimde dinlediğim müziği Buluşturdum boyayla yaptım resimlerini Sarı,mavi,kırmızı,yeşil,beyaz,turuncu Buluştular boyayla yaptım resimlerini KIŞ BABA Aaa bak geldi kış baba Sırtında kalın abası Elinde koca sopası Aaa bak geldi kış baba Eee bir karış kar yerde Dağlar kırlar hep bembeyaz Yavru kuşlar yem bulamaz Eee bir karış kar yerde Ooo bak sırtımda palto Korkumuz yok kardan kıştan Ne soğuktan ne rüzgardan Ooo bak sırtımda palto İii kış dondurdu bizi Bu soğuğa dayanılmaz Kış babaya inanılmaz İii kış dondurdu bizi

34

35

36

37

38

39

40

41

42 “KUSURSUZ AYI PONKİ”

43

44

45

46

47 YENİ YIL DİLEKLERİMİZ… SUDE ÖZTÜRK: BİR SÜRÜ OYUNCAĞIM OLSUN. CÜNEYT KUĞU: YENİ YILDA HAMUR İSTİYORUM. MERVE DURU ŞEN: YENİ YILDA ANNEMİN İSTEDİĞİ HAVUZLU BAHÇESİ ILAN BİR EV İSTİYORUM. HARUN OSMANOĞLU: ARABA İSTİYORUM. ZEYNEP PEHLİVANER: PULLU ELBİSE İSTİYORUM. MERT ÇOKER: BAHÇEŞEHİRDEKİNE BENZEYEN BİR EV. ADA YAZIKSIZ: YENİ YILDAN BÜYÜMEYİ BEKLİYORUM. TUNA TOPLAOĞLU: HEDİYELER İSTİYORUM. SARP GÖREGEN: OYUNCAK İSTİYORUM. ÇINAR KEMAL YAMAN: BÜTÜN ERKEK OYUNCAKLARINI. CEYLİN AVCI: YENİ YILIN YENİ BİR HEDİYE OLMASINI İSTERİM. YUSUF EFE CAN: YENİ YILDAN YAPBOZ İSTİYORUM. ZEYNEP YÜRÜDÜ: YENİ YILDAN HERGÜN YILBAŞI OLMASINI İSTİYORUM. DAMLA OKAY: HEP PARTİ OLMASINI İSTERİM. EBRU SAYAN: GÜZEL BİR PRENSES BARBİE İSTİYORUM. BATUR ÇALIŞKAN: KURBAĞA İSTİYORUM. CANTÜRK KARAOĞLAN: YENİ YILDAN HEDİYE İSTİYORUM VE HEDİYENİN İÇİNDEN ÇİÇEK ÇIKSIN İSTİYORUM. PINAR ASLAN: OYUNCAK İSTİYORUM. BEGÜM ALPER: YENİ YILDAN KAR KÜRESİ İSTİYORUM.

48 M. HARUN OSMANOĞLU CANTÜRK KARAOĞLAN

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58

59

60


"ARALIK AYI AMAÇ VE KAZANIMLARIMIZ ARALIK AYI KAVRAMLARIMIZ ARALIK AYI ETKİNLİK ÖRNEKLERİMİZ ARALIK AYI GEZİLERİMİZ ARALIK AYI TİYATRO VE SİNEMAMIZ ARALIK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları