Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YETKİM YANGIN YANGIN NEDİR?. YETKİM YANGIN YANGIN ÜÇGENİ MADDE ISI OKSİJEN KİMYASAL REAKSİYON MADDE, ISI VE OKSİJENİN UYGUN ŞARTLARDA KİMYASAL REAKSİYONU.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YETKİM YANGIN YANGIN NEDİR?. YETKİM YANGIN YANGIN ÜÇGENİ MADDE ISI OKSİJEN KİMYASAL REAKSİYON MADDE, ISI VE OKSİJENİN UYGUN ŞARTLARDA KİMYASAL REAKSİYONU."— Sunum transkripti:

1 YETKİM YANGIN YANGIN NEDİR?

2 YETKİM YANGIN YANGIN ÜÇGENİ MADDE ISI OKSİJEN KİMYASAL REAKSİYON MADDE, ISI VE OKSİJENİN UYGUN ŞARTLARDA KİMYASAL REAKSİYONU SONUCU OLUŞAN ATEŞİN KONTROLDEN ÇIKMIŞ HALİNE YANDIN DENİR.

3 YETKİM YANGIN YANGIN SINIFLARI “A” SINIFI YANGINLAR: YANAN MADDE: Ahşap, Kömür, Kâğıt, Ot, Selüloz Kauçuk, Tekstil Ürünleri, Plastik gibi katı maddeler. SÖNDÜRME YÖNTEMİ: Soğutucu etki yaratan maddeler ile müdahale edilip soğutularak söndürülür. SÖNDÜRÜCÜ: Su

4 YETKİM YANGIN “B” SINIFI YANGINLAR: YANAN MADDE: Benzin, Mazot, Madeni Yağlar, Vernik, Boya, Tiner, Alkol, Parafin, Aseton, Asfalt, Tutkal gibi yanıcı sıvılar. SÖNDÜRME YÖNTEMİ: Yanan madde ile oksijen teması kesilerek sureti ile söndürülür. SÖNDÜRÜCÜ: Kuru kimyasal Toz, CO 2, köpük YANGIN SINIFLARI (devam…)

5 YETKİM YANGIN “C” SINIFI YANGINLAR: YANAN MADDE: Metan, Hidrojen, Asetilen, LPG, Propan, Doğal Gaz gibi yanıcı doğal veya üretilmiş gazlar. SÖNDÜRME YÖNTEMİ: Yangının kaynağı kesilerek ve soğutma işlemi yapılarak söndürülür. SÖNDÜRÜCÜ: Kuru kimyasal Toz, CO 2 YANGIN SINIFLARI (devam…)

6 YETKİM YANGIN “D” SINIFI YANGINLAR: YANAN MADDE: Titanyum, Magnezyum, Alüminyum, Uranyum, Fosfor, Sodyum gibi yanabilen hafif metaller. SÖNDÜRME YÖNTEMİ: Yanan madde ile oksijen teması kesilerek sureti ile söndürülür. SÖNDÜRÜCÜ: Özel üretilmiş kuru kimyasal tozlar YANGIN SINIFLARI (devam…)

7 YETKİM YANGIN “F” SINIFI YANGINLAR: YANAN MADDE: Bitkisel ve hayvansal pişirme yağlar. SÖNDÜRME YÖNTEMİ: Yanan madde ile oksijen teması kesilerek sureti ile söndürülür. SÖNDÜRÜCÜ: Kuru kimyasal toz, CO 2, köpük YANGIN SINIFLARI (devam…)


"YETKİM YANGIN YANGIN NEDİR?. YETKİM YANGIN YANGIN ÜÇGENİ MADDE ISI OKSİJEN KİMYASAL REAKSİYON MADDE, ISI VE OKSİJENİN UYGUN ŞARTLARDA KİMYASAL REAKSİYONU." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları