Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EĞER (IF) Rudyard Kipling Sen soğukkanlı kalabilirsen,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EĞER (IF) Rudyard Kipling Sen soğukkanlı kalabilirsen,"— Sunum transkripti:

1 EĞER (IF) Rudyard Kipling Sen soğukkanlı kalabilirsen, Eğer herkes şaşkınlıkla seni suçlarken, Güvenini bir an bile yitirmezsen, kendine olan, Herkes kuşkuyla karşılarken seni, Hala da onları kabullenebilirsen hoşgörüyle. Beklemeden yorulmadan, Bilirsen beklemeyi, Sana kin duyanlara bile, karşılık vermezsen kinle, Eğer yine de ne kimseye iyi görünmeye çalışıp, Ne de kimseye zorunlu duymazsan kendini, Çok mantıklı sözlerle açıklama gereğini.

2 Kurabilirsen eğer hayallerini,
Olmadan onların esiri, Düşüncelerin kölesi olmadan, Düşünmesini bilirsen, Değer ölçülerinden yoksa bir farkı, Karşılaştığın başarılarla başarısızlıkların. Dayanabilirsen doğru söylediğin sözlerin, Sahtekârlarca amacından saptırılıp, Saf halkı kandırmada kullanılmasına, Seyredebilirsen sanki bir seyirciymişçesine, Hayatını adadığın şeylerin yıkılışını, Sonra da başlayabilirsen yıpranmış araçlarla, Yeni baştan kurmaya tüm yıkılanları.

3 Ortaya koyup ta tüm varlığını,
Bir anda ters rastlantıyla yitirsen de, Bir kez bile yakınmadan, Yitirdiklerini tekrar kazanmaya başlarsan, Her şey bitmiş olsa da. Sana "Dayan " diyen direncinden başka, Kalbini, sinirlerini, enerjini, Top yekûn ayakta tutabilir, Çabalarsan amacına ulaşmaya.

4 Kaptırmadan benliğini koruyabilirsen, eğer...
Düşüp kalktığın kişilerin, Ne unvanına, ne de basitliğine kendini, Ne demek olduğunu bilirsen, Kişiye göre davranmanın, Yaşamındaki her dakikanın, Eğer, altmış saniyesini de bilirsen, Faydalı olarak değerlendirmeyi: Dünyada her şeyin senin olduğu gibi, Daha önemlisi adam olursun !...

5 Hindistan'da doğdu, İlk tahsilini İngiltere'de yaptıktan sonra Hindistan'a döndü. Lahor'da gazeteciliğe başlayıp, genç yaşta yazıları ile kendini kabul ettirdi. 1889'da İngiltere'ye dönüp Londra'ya yerleşti. İngiliz dilini ustalıkla kullanması, Hindistan'daki hayatı yazılarında konu alması, romantizmle, realizmi birleştirmeyi başarması ona 1907 yılındaki Nobel Edebiyat Ödülünü kazandırdı. İki kez şövalyelik ödülüne layık görüldüğü halde kabul etmedi. J. Rudyard Kipling

6 Kipling çocuklar için birçok kitap yazdı
Kipling çocuklar için birçok kitap yazdı. Tüm yazılarında hayata ve insanlara duyduğu bağlılık ve hayranlığı hissettirmeyi bildi. Meydana getirdiği tiplemeler ve öyküler sayesinde, insan yaşamının en derin öğelerini bir portre gibi betimlemeyi başardı. Yaşadığı devirde, doğunun zenginliklerini tabiatın güzelliklerini ve hayvanlar alemini açık bir dille anlatmış, okuyucuyu büyük ustalıkla yazılarına bağlamıştır. Şiir ve romanlarının yanında zamanın en usta hikayecisi olarak tanınan Kipling, küçük hikaye sanatını çok iyi biliyordu. J. Rudyard Kipling

7 [IF] If you can keep your head when all about you Are losing theirs and blaming it on you, If you can trust yourself when all men doubt you But make allowance for their doubting too, If you can wait and not be tired by waiting, Or being lied about, don't deal in lies, Or being hated, don't give way to hating, And yet don't look too good, nor talk too wise: If you can dream--and not make dreams your master, If you can think--and not make thoughts your aim; If you can meet with Triumph and Disaster And treat those two impostors just the same; If you can bear to hear the truth you've spoken Twisted by knaves to make a trap for fools, Or watch the things you gave your life to, broken, And stoop and build 'em up with worn-out tools:

8 If you can make one heap of all your winnings
And risk it all on one turn of pitch-and-toss, And lose, and start again at your beginnings And never breath a word about your loss; If you can force your heart and nerve and sinew To serve your turn long after they are gone, And so hold on when there is nothing in you Except the Will which says to them: "Hold on!" If you can talk with crowds and keep your virtue, Or walk with kings--nor lose the common touch, If neither foes nor loving friends can hurt you; If all men count with you, but none too much, If you can fill the unforgiving minute With sixty seconds' worth of distance run, Yours is the Earth and everything that's in it, And--which is more--you'll be a Man, my son!


"EĞER (IF) Rudyard Kipling Sen soğukkanlı kalabilirsen," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları