Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Yenilmesi Ve İçilmesi Haram Ve Helal Olan Şeyler; Yemede Ve İçmede Edep Ve Terbiye Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Meram Nehir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Yenilmesi Ve İçilmesi Haram Ve Helal Olan Şeyler; Yemede Ve İçmede Edep Ve Terbiye Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Meram Nehir."— Sunum transkripti:

1 Yenilmesi Ve İçilmesi Haram Ve Helal Olan Şeyler; Yemede Ve İçmede Edep Ve Terbiye Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Meram Nehir

2 Yenilmesi Ve İçilmesi Helal Olan Şeyler Aslında temiz olan, akla ve sağlığa zararlı olmayan şeylerdir. Bunlar; Bir kısım hayvan etleri Hububatlar Sebzeler Meyveler Sıvılar

3 Yenilmesi Ve İçilmesi Haram Olan Şeyler Meyte; kendiliğinden ölmüş hayvan. Bir şeyle vurarak ya da boğazlayarak öldürmek. Yuvarlanarak veya başka hayvan tarafından boynuzlanmak.

4 Yenilmesi Ve İçilmesi Haram Olan Şeyler (devamı) Sarhoşluk veren içecekler; İçki İspirto ve kolonya. İspirto ve kolonyanın kullanılması caizdir. Uyuşturucu maddeler.

5 Yenilmesi Ve İçilmesi Haram Olan Şeyler (devamı) Allah’tan başkası adına kesilen hayvan. Domuz eti. Domuz pis olan gıdaları çok sever. Bundan dolayı vücudunda fazlasıyla mikrop vardır. Bunlar insan sağlığı açısından çok tehlikelidir.

6 Yenilmesi Ve İçilmesi Haram Olan Şeyler (devamı) Kan içmek haramdır. Fakat hayvanların dalak, ciğer gibi organlarında kalan kan akmış sayılmadığından bu haram değildir. Yemekler, bozulup keskinleşince temizliğini kaybeder bundan dolayı haramdır.

7 Yenilmesi Ve İçilmesi Haram Olan Şeyler (devamı) İçine temiz olmayan bir şey karışan sıvı temizliğini kaybedeceğinden içilmesi haramdır. Etler kokunca yenmeleri haramdır.

8 Yemede Ve İçmede Edep Ve Terbiye Yemekten önce ve sonra elleri yıkamak. Yemeğe başlarken Bismillah, yemeğin sonunda Elhamdülillah demek. Yemeği kendi önünden almak. Sağ elle yemek.

9 Yemede Ve İçmede Edep Ve Terbiye (devamı) Lokmayı yutmadıkça ikinci lokmaya el uzatmamak. Başkalarını tiksindirecek harekette bulunmamak. Başkasının yediğine bakmamak. Yemekte israf etmemek, aldığı yemeği bitirmek.

10 Yemede Ve İçmede Edep Ve Terbiye (devamı) Suyu içmeden önce bardağa bakmak. Suyu bir solukta içmemek. Bardağın içine nefes vermemek. Helalinden ve temiz yemek Yemeği soğutmak için yemeğe üflememek.

11 Yemede Ve İçmede Edep Ve Terbiye (devamı) Toplu yemeklerde herkes yiyip bitirmedikçe sofradan kalkmamak. Yemeğe önce yaşça ve mevkice büyük olanların oturması.


"Yenilmesi Ve İçilmesi Haram Ve Helal Olan Şeyler; Yemede Ve İçmede Edep Ve Terbiye Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Meram Nehir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları