Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI GIDA VE KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MERSİN ZİRAİ KARANTİNA MÜDÜRLÜĞÜ DR.SELÇUK ÖZERDEN (MART 2015 )

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI GIDA VE KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MERSİN ZİRAİ KARANTİNA MÜDÜRLÜĞÜ DR.SELÇUK ÖZERDEN (MART 2015 )"— Sunum transkripti:

1 GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI GIDA VE KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MERSİN ZİRAİ KARANTİNA MÜDÜRLÜĞÜ DR.SELÇUK ÖZERDEN (MART 2015 )

2 SOĞUK İŞLEM UYGULAMALARI İRAN ‘A YAŞ MEYVE İHRACATI

3 Soğuk uygulama(ColdTreatments): Akdeniz Meyve sineğini bütün biyolojik evreleri itibariyle etkisiz hale getirmek amacı ile konukçusu olan ürünleri kapalı ortamlarda (Depo, Konteynır veya soğuk hava gemisinin ambarlarında ) belli sürelerde ve belli sıcaklıkta bekletme işlemine denmektedir.

4 YILLARI ARASINDA İRAN‘A YAPILAN YAŞ MEYVE İHRACATI ÜRÜN ADI MİKTARI (KG) YILI2012 YILI ALTINTOP ARMUT AYVA ÇİLEK ELMA KAYISI LİMON MANDARİN NAR NEKTARİN PORTAKAL ŞEFTALİ GENEL TOPLAM yılında toplam adet Bitki Sağlık Sertifikası 2011 yılında toplam adet Bitki Sağlık Sertifikası 2012 yılında ise toplam adet Bilgi Sağlık Sertifikası düzenlenmiştir.

5 İRAN’A İHRACATTA SOĞUK UYGULAMA (COLD TREATMENT) YETKİLENDİRME BAŞVURUSU VE İŞLEMLERİ soğuk işlem uygulamaları için gerekli şartlar: Soğuk İşlem Prosedürlerini uygulayacak Firmalar da Soğuk hava depolarının kapı ve duvarlarının ısı yalıtımının sağlanmış olması, Depo içinin hastalık ve zararlı barındırmayacak şekilde hijyenik şartlara sahip olması, Nemlendirme cihazının mevcut olması ve depo içi nem oranını dijital olarak göstermesi, Meyvenin dayanıklılığının artması bakımından CO2 oranını ölçebilen aletin olması gibi uygun şartlara sahip olması gerekmektedir.

6 Soğuk işlem görmüş meyve ihraç edebilmek için Meyve içini ve oda sıcaklığını sensörlerle ölçen ve kaydeden cihaz ve bu kayıtları excel ortamında grafiksel olarak çıktı verebilecek bilgisayar proğramının olması gerekmektedir. Firmalar soğuk hava deposunu ve gerekli cihazları istenildiği şekilde tedarik ettikten sonra bir dilekçe ile İhracatçı birliklerine müracaat eder.

7 Birlik gerekli evrakları tamamlattırdıktan sonra bir üst yazı ile Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’ne o firmanın iran ‘a ihracat yapmak istediğini bildirir. Genel müdürlük ise zirai karantina müdürlüğünden İran’a yönelik soğuk uygulama ile yaş meyve ihracatı yapmak isteyen adı geçen firmanın, İran makamlarınca talep edilen ve GKGM’nün tarih ve sayılı yazısında belirtilen İran’a soğuk uygulama yetkisi verilen firmalarda bulunması gereken teknik kapasiteye sahip olup olmadığının tespitini ister.

8 İRAN’A İHRACATA YÖNELİK SOĞUK İŞLEM İLE DEZENFEKSİYON KONUSUNDA YETKİ ALAN FİRMALARDA ARANACAK TEKNİK ÖZELLİKLER FİRMA ADI SOYLU GIDA SAN. VE TİC. AŞ. FİRMA ADRESİ GAZİ MAH SK. 3/A Akdeniz / MERSİN İŞLETME KAYIT BELGESİ NO G VEYA GIDA SİCİL BELGESİ SOĞUK HAVA DEPOSU SOYLU GIDA SAN. VE TİC. AŞ. SOĞUK HAVA DEPOSU ADRESİ GAZİ MAH SK. 3/A Akdeniz / MERSİN MÜLKİYETİ Kendisinin Kira *Başlangıç : -Bitiş: - ODA NO 5 HACİM 19mx10mx 6m DEPO İÇİ ISI ÖLÇÜM CİHAZIMARKASI TESTO 175 T1 SERİ NO MEYVE ETİ İÇİ ISI ÖLÇÜM CİHAZIMARKASI TESTO 176T4 SERİ NO A. ISI SENSÖRLERİNİN HASSASİYETİ (Bilgimiz dışı teknik konular içerdiğinden firma beyanı esas alınmıştır)EVETHAYIR Sensörlerin hassasiyeti en az 0,1 C mi? X Isı değişikliklerini ölçebilir ve değişmeden kaydedebiliyor mu? X Meyve ve oda ısı sensörlerinin teknik özellikleri ve hassasiyeti özdeş ve tutarlı mı? X Sensörlerin kaydettiği veriler bilgisayarda okunabilir ve her tür sensör için ayrı ayrı ısı değişim X eğrilerini gösteren farklı renklerde A 4 kağıdına yazdırılabiliyor mu? B. SENSÖRLERİN KALİBRASYONU Her sensöre ait kalibrasyon belgesi var mı? X Sensörlerin ilk kalibrasyon tarihi Her sensör 6 ayda bir kalibrasyon yapılmış mı? X

9 C. SENSÖR KURULUMU, ISI ÖLÇÜMÜ, KAYIT VE TERMOGRAF ÇIKTILARINI HAZIRLAMA Depo içi ısı sensörü sayısı yeterli mi? (1 adet ) 1 Meyve eti ısı sensörü sayısı yeterli mi?( 100-2, 200-3, sensör) 4 Toplam sensör sayısı 5 Oda ısı sensörü depodaki en sıcak noktaya yerleştirilmiş mi? İhracat için müracaat (Tercihen soğuk hava üflemesinin altında) ettiklerinde görevlen- Meyve eti ısı sensörü deponun ortasında istiflenmiş farklı paletlerin ortasındaki kutunundirilecek inspektörler içerisindeki en büyük meyvenin eti içerisine çıkması engellenmiş şekilde yerleştirildi mi?tarafından tespit ve Soğuk işlem süresinin bitiminde meyvelerde ısı farklılaşmalarını engellemek için uygun ısı ve nemtakip edilecektir. düzeylerinde kapalı temiz bir ortamda muhafaza ediliyor mu? *Kira sözleşmesi ”taraflar feshetmediği takdirde otomatik olarak 1 yıl uzar" maddesi içeriyor. Isı (C)0,55 veya1,11 veya1,66 veya2,22 veya daha az Süre (Gün) İran'a yönelik soğuk uygulama ile yaş meyve sebze ihracatı yapmak isteyen yukarıda adı geçen firmanın, İran makamlarınca talep edilen ve KKGM'nün tarih ve sayılı yazısında belirtilen İran'a Soğuk Uygulama yetkisi verilen firmalarda bulunması gereken teknik kapasiteye SAHİP OLDUĞU / SAHİP OLMADIĞI tespit edilmiştir. …… /…… / 2013 İbrahim Fehmi ER Dr.Selçuk ÖZERDEN Firma Yetkilisi İnspektör

10 İrana soğuk işlem prosedürü ile ihracaat uygulaması   İhracatçı firma iran a ihraç edeceği ürünlerin aşağıdaki tablodaki hangi sıcaklıkta olacağına karar verdikten sonra, ürününü ön soğutma odalarında meyve eti sıcaklığını örneğin 2,2 oC ye getirdikten sonra ön kontrol dilekçesi ile müracaat eder. Sıcaklık (ºC) 0.55 ya da daha az 1.11 ya da daha az 1.66 ya da daha az 2.22 ya da daha az Soğuk Uygulama dönemi (gün)

11 İnspektor dijital termometresini alarak ihracatçı nın ön soğutma deposuna gider. Dijital termometresi ile her paletteki meyve içi sıcaklığını ölçer, 2,2 oC ve aşağısındaki derecelerde olan paletleri soğuk işlemin yapılacağı depoya aldırır. Soğuk hava deposunda,Buz ve su karışımı kullanılarak sensör kalibrasyonu yapılır

12

13 Sensör Kalibrasyonu Kalibrasyona başlamadan önce portatif olmayan sabit sensörler bilgisayara bağlanır. Taşınabilir ( tespo ) cihazlarda kalibrasyon yapıldığında okunan değerler hafızasına kaydedildiği için bilgisayara çıktı alınacağı zaman bağlanır. Her sensör için bir dakikalık bir okuma aralığı ayarlanmalıdır ( hem meyve eti hemde oda ısısı sensörleri için )

14 Beş dakika süresince belirli bir sensörün bir dakikadan diğerine ısı okuma farkı 0.1 oC yi geçmemelidir.( ısı dalgalanması en fazla 0 oC +/- 0.1oC arasında kalmalıdır ) +/- 0.3 oC gösteren sensörler, 0 oC’ye indirilemeyeceği ve kalibrasyon/faktör belirlemesi mümkün olmayacağı için yeni sensörle değiştirilmelidir. Kalibrasyon faktörü değeri termoğraf çıktısında belirtilmelidir.

15 Sensör Kalibrasyonu Sensörlere numara verilmesi

16 Sensör Kalibrasyonu d) Kalibrasyon yapmak için plastik çift katlı termos içinde %85 buz, %15 oranında su kullanılmalı, kırılmış buz ortalama olarak 4 kg dan az olmamalıdır.

17 Sensör Kalibrasyonu

18 SENSÖR KURULUMU, ISI ÖLÇÜMÜ, KAYIT VE TERMOGRAF ÇIKTILARINI HAZIRLAMA Meyve eti ve oda ısısını ölçmek için gerekli olan sensörlerin sayısı aşağıdaki tablo uyarınca hesaplanır. Paletlerin sayısı Depodaki ısı sensörlerinin sayısı Meyve eti sensörlerinin sayısı TOPLAM

19 Her meyve eti ısı sensörü, her paletin ortasına yerleştirilmiş kutudaki en büyük meyvenin içine sokulmalıdır. Her palette yalnızca bir meyve eti sensörü kullanılmalıdır. Meyve eti sensörü meyve etinin yüzeye yakın olmayan bir yere sokulmalıdır.böylece sensörün çıkması engellenmiş olur.

20 Sensör yerleştirme işlemi ; karton kutu ise bıçakla yan kısmından pencere açılır. İçinden bir miktar meyve dışarıya boş bir kasaya aktarılır, sensör ucu orta kısımdan en büyük bir meyveye batırılır ve çıkarılan diğer meyvelerle tekrar sıkıştırılır. Kesilen kısım bantlarla kapatılır.

21 Sensör meyvenin içine dışarıya ucu çıkmayacak şekilde batırılır. Meyve sensörün ¾ ünü kaplayacak şekilde yerleştirilir.

22 Sensor kutu içine diğer meyveler arasına yerleştirilir

23 Meyve eti ısı sensörleri deponun ortasında istiflenmiş farklı paletlere yerleştirilmelidir. Oda ısısı sensörleri depodaki en sıcak noktaya yerleştirilmelidir. Soğuk işlem ile uygulama yaparken turunçgillerde ve meyve sineği kontrolünde uygulanan soğuk işlemde aşağıdaki tabloda gösterilen yöntemlerden sadece biri seçilmelidir.

24 Mandalina, portakal, greyfurt, turunç, kayısı, şeftali, kiraz, Trabzon hurması, incir, ayva,üzüm,nektarin,erik, elma, armut, nar ve limon gibi akdeniz meyve sineği konukçusu olan ürünler için soğuk işlem yapılmalıdır. Sıcaklık (ºC) 0.55 ya da daha az 1.11 ya da daha az 1.66 ya da daha az 2.22 ya da daha az Soğuk Uygulama dönemi (gün)

25 Dezenfeksiyon süresi bütün meyve eti sensörlerinin istenen dereceyi göstermesi ile başlar ve 16 gün sonunda sona erer Dezenfeksiyon süresi, depo ısı sensörlerinin değil meyve eti sensörlerinin ısısının okunması ile başlar ve sona erer. Dezenfeksiyon sırasında herhangi bir aşamada sadece bir sensörün bile kaydedilen ısısı yukarıdaki tablodan seçilen ısıyı geçerse dezenfeksiyonun en baştan tekrarlanması zorunludur.

26 Dezenfeksiyon süresi boyunca her sensörün kaydettiği ısı en fazla 0.3 oC’ye kadar dalgalanma şartı ile tutarlı olmalıdır. Örnek olarak sensörlerden biri 1.7 ise diğer sensör en fazla 2.0 olabilir aradaki dalgalanma 0.3 ü geçmemelidir. Sensörler arasındaki dalgalanma 0.3 oC’yi geçer vede sensör ısısı derece olarak 2.2 seçilmiş ise 2.3 oC olmuşsa işlem iptal edilerek yeniden başlatılır.

27 İstenilen süre boyunca cihaz kayıt yapacaktır. Süre sonucunda inspektor talebinde bulunulacak ve inspektor dijital termometresi ile son kez kontrolünü yaptıktan sonra sensörlere bağlı veri girişi yapan cihaz bilgisayara takılarak veri aktarımı yapılarak grafik çıktısı alınacaktır. Grafik konrolünü yapan inspektör soğuk işlem prosedürüne uygunluğuna göre kabul veya red edecektir. Sensörler yerleştirilip cihazın çalışması sağlandıktan sonra depo kapısı uygulama yapılacak gün süresince hiç açılmamak üzere kapatılır.

28 Sensörlerin takılmasının, ısı ölçümlerinin,kayıtlarının ve termoğraf veri sayfası çıktılarının doğruluğundan İnspektörler sorumludur. Bitki Sağlık Sertifikaları; Isı uygulama süresi,işlem yeri ve termoğraf çıktısının seri numarasını içeren dezenfeksiyonun teknik detaylarını ihtiva eden onaylanmış termoğraf çıktıları baz alınarak düzenlenmelidir. Bitki sağlık sertifikalarının ve termoğraf çıktılarının resim formatında taranarak ilgili adreslere gönderilmesi ile işlem tamamlanır.

29 İRAN BİTKİ KORUMA ÖRGÜTÜ’NÜN BELİRLEDİĞİ PROSEDÜR DOĞRULTUSUNDA İSTENEN SICAKLIK VE UYGULAMA DÖNEMİ ARALIKLARINDA SOĞUK UYGULAMA ŞARTLARINI SAĞLAYACAĞINI TAAHHÜT EDEN VE YETKİ ALAN FİRMALAR SIRA ODAMEYVEMEYVE ETİCİHAZINKİRALANAN FİRMA NO FİRMA ADIODA NOKAPASİTESİETİ SENSÖRSENSÖRMARKASIBAŞLANGIÇ BİTİŞ TARİHİ (PALET SAYISI)SAYISISERİ NO 1 AKSUN TARIM ÜRÜNLERİ B DVP-PS02GENTEKKENDİSİNİN 2 AS KÜÇÜK 53004SK 36GENTEK SPEKTRAKENDİSİNİN 3 AR-KAR TARIM TESTO 175 T3KENDİSİNİN 4 AYHAN TESTO 177 T4KENDİSİNİN 5 ALATA GIDA 11002ALT-54D-001DIXCELLKENDİSİNİN 6 AS STAR GIDA 12003TARMAKTMC 101TARMAKKENDİSİNİN 7 AYDEMİRLER NARENCİYE 12003SHT7SENSİRİONKENDİSİNİN 8 AS VOLKAN Y TESTO 176 T4SYB MEYNAR / AHMET S. HALLAÇ 1 ………………… 9 ………………… 100 ………………………. 300 ………………………. 2 ………………. 4 ……………… (1) …… (9) ……. TESTO 175 T3 TESTO 176 T4KENDİSİNİN 10 BİBERCİLER TESTO 177 T4KENDİSİNİN 11 BULDUK ULUS NAKLİYAT TESTO 177 T4KÖSE NAR / CELİLLER TARIM TESTO 175 T3KENDİSİNİN 13 CMS TARIM 1 …………………. 2 …………………. 100 ……………………… 200 ……………………… 2 ………………. 3 ……………… (1) …… (2) ……. TESTO 175 T3 TESTO 176 T4KENDİSİNİN

30 14ÇAYIROĞULLARI 2 …………………. 3 …………………. 100 ………………………. 200 ………………………. 2 ………………. 3 ……………… (2) …… (3) ……. TESTO 175 T3 TESTO 176 T4KENDİSİNİN 15ÇEKOK GIDA R82003SHT1XSHT2SENSIRIONKENDİSİNİN 16DOĞAN GIDA TESTO 175 T3KENDİSİNİN 17DEĞİRMENCİLER 6 …………………. 7 …………………. 8 …………………. 12 ………………. 200 ………………………. 100 ………………………. 200 ………………………. 300 ………………………. 3 ……………… 2 ………………. 3 ………………. 4 ……………… (6) …… (7) …… (8) …… (12) ….. TESTO 176 T4 TESTO 175 T3 TESTO 176 T4 KENDİSİNİN 18DERKAY TESTO 176 T4 Y.AYGAR / KİRA SÖZLEŞMESİ YENİLENMEDİ 19EREN TARIM GENTEK PT100GENTEKKENDİSİNİN 20ELÇİÇEK NARENCİYE ………………………. 4 ……………… ………… …………. TESTO 176 T4 ELPAK / ELGİNSAN NARENCİYE TARMAK TMC101TARMAKKENDİSİNİN 22ERÇİN GÜMR. Y TESTO 176 T4SYB MEYNAR / EKONOMİK SİSTEM A1 A2 A3 A4 A5 A TELEVIS J.FLUKE TELEVIS J.FLUKE TELEVIS J.FLUKE KENDİSİNİN 24ELPAK NARENCİYE 1 …………………. 300 ………………………. 4 ……………… (1) …… (1) ……. TESTO 176 T4 KENDİSİNİN 25GÜLERLER KOM. 1 …………………. 2 …………………. 300 ………………………. 4 ………………. TCP02F35B0000TELEVİS COMPACTKENDİSİNİN 26IŞIK USULİ C TESTO 176 T / KİRA SÖZLEŞMESİ YENİLENMEDİ-FABRİKA ALMİRA OLARAK EL DEĞİŞTİRDİ 27İSTANBULLULAR NAR TESTO 176 T4KENDİSİNİN 28İSMAİL TARIM TESTO 175 T3 TESTO 176 T4KENDİSİNİN 29KARA YAŞ TESTO 175 T3KENDİSİNİN 30KÖSE NARENCİYE TESTO 175 T3KENDİSİNİN

31 31KALYONCU NAKLİYAT 1 …………………. 2 …………………. 4 …………………. 5 …………………. 6 …………………. 3 …………………. 300 ………………………. 4 ……………… … … … … (6) …… (3) ……. GENTEK TESTO 176 T4 KENDİSİNİN 32KÖSELER SARIKAYA TESTO 177 T4KENDİSİNİN 33KARAGÖZLER NAR TESTO 177 T4KENDİSİNİN 34MENAS TESTO 175 T3KENDİSİNİN 35MARDİN KAYALAR TESTO 177 T4KENDİSİNİN 36MERTPA TARIM TESTO 176 T4KENDİSİNİN 37MARSPED LOJİSTİK TESTO 176 T4MERTPA TARIM / M.HELVACIOĞLU A TESTO 176 T4KENDİSİNİN 39MALATYALILAR TESTO 176 T4KENDİSİNİN 40MEGA YAŞ.SEBZ Y TESTO 176 T4SYB MEYNAR / MERSY GIDA Y TESTO 176 T4SYB MEYNAR / MEYSER 1 ……………….. 2 ……………… ………………………. 4 ……………… (1) …… (2) ……. TESTO 176 T4 POLAT SEBZE / KİRA SÖZLEŞMESİ YENİLENMEDİ 43NARPAK F1 ……………….. F3 ……………….. F4 ……………….. F5 ……………….. F7 ……………….. F8 ……………….. G1……………….. G2……………….. G3……………….. G4……………….. F9 ……………… ………………………. 500 ………………………. 2 ………………. 6 ……………… TR SABİT SİSTEMKENDİSİNİN 44ORTAKÇI GIDA F2 ……………… F6 ……………… 100 ……………………… 2 ………………. NAR-DTM-001 ….SABİT SİSTEM NARPAK / KİRA SÖZLEŞMESİ YENİLENMEDİ 45ÖZ GÖKAY NARENCİYE C TESTO 175 T1KENDİSİNİN - FABRİKA ALMİRA OLARAK EL DEĞİŞTİRDİ 46ÖZYAL TARIM Bekleme odası P902VERS,2,11SİMEXKENDİSİNİN

32 47ÖZ OVAÇİN TESTO 175 T3 TESTO 176 T4KENDİSİNİN 48ÖZ VURAL GIDA TESTO 177 T4KENDİSİNİN 49ÖZNAR NARENCİYE C2 ……………… C3 ……………… 200 ………………………. 300 ………………………. 3 ………………. 4 ……………… (C2) … (C3) …. TESTO 176 T / FABRİKA ALMİRA OLARAK EL DEĞİŞTİRDİ 50ÖZLER ZİRAAT GENTEK UNI MEYVE / KİRA SÖZLEŞMESİ YENİLENMEDİ 51ÖZ İNAN SHT7 SENSIRION SENSIRION SENSIRION AYDEMİRLER / AYDEMİRLER / AYDEMİRLER / POLAT SEBZE 2 …………………. 3 …………………. 4 …………………. 5 …………………. 7 …………………. 8 …………………. 9 …………………. 300 ………………………. 100 ………………………. 300 ………………………. 4 ………………. 2………………. 4……………… (2) …… (3) …… (4) …… (5) …… (7) …… (8) …… (9) ……. TESTO 176 T4 TESTO 175 T3 TESTO 176 T4 TESTO 176 T4KENDİSİNİN 53PEPİNO TARIM 2 ……………… 3 ……………… 300 ………………………. 4 ……………… (2) …… (3) ……. TESTO 176 T4 AHM.S.HALLAÇ / PARMAK İÇ VE DIŞ TİC TESTO 176 T4DEĞİRMENCİLER / SOYLU GIDA TESTO 175 T3 TESTO 176 T4KENDİSİNİN 56SAĞNAK ULUS NAK HNEOBHE 500 C1 TESTO 175 T3 DIXEL XLH 260KENDİSİNİN 57SYB MEYNAR TESTO 177 T4KENDİSİNİN 58SERHAT NARENCİYE TESTO 177 T4KENDİSİNİN 59SADAMİR TESTO 176 T4KENDİSİNİN 60SARI GÖL A1 200 ………………………. 3 ……………… (A1) … (A1) …. TESTO 176 T / FABRİKA ALMİRA OLARAK EL DEĞİŞTİRDİ 61TOPAL NARENCİYE TESTO 176 T4KENDİSİNİN 62UNİ MEYVE M002681GEWİS GW44208KENDİSİNİN 63ULAŞLI TAR.NAK 1 …………………. 2 …………………. 200 ………………………. 200 ……………………… 3 ……………… ………… …………… TESTO 177 T4 TESTO 176 T4KENDİSİNİN 64Y.AYGAR NARENCİYE 1 …………………. 3 …………………. 4 …………………. 5 …………………. 100 ………………………. 200 ………………………. 2 ………………. 3 ……………… (1) …… (3) …… (4) …… (5) ……. TESTO 175 T3 TESTO 176 T4 TESTO 176 T4 KENDİSİNİN

33

34

35


"GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI GIDA VE KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MERSİN ZİRAİ KARANTİNA MÜDÜRLÜĞÜ DR.SELÇUK ÖZERDEN (MART 2015 )" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları