Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MERSİN ZİRAİ KARANTİNA MÜDÜRLÜĞÜ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MERSİN ZİRAİ KARANTİNA MÜDÜRLÜĞÜ"— Sunum transkripti:

1 MERSİN ZİRAİ KARANTİNA MÜDÜRLÜĞÜ
GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI GIDA VE KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MERSİN ZİRAİ KARANTİNA MÜDÜRLÜĞÜ DR.SELÇUK ÖZERDEN (MART 2015 )

2 SOĞUK İŞLEM UYGULAMALARI İRAN ‘A YAŞ MEYVE İHRACATI

3 Soğuk uygulama(ColdTreatments): Akdeniz Meyve sineğini bütün biyolojik evreleri itibariyle etkisiz hale getirmek amacı ile konukçusu olan ürünleri kapalı ortamlarda (Depo, Konteynır veya soğuk hava gemisinin ambarlarında ) belli sürelerde ve belli sıcaklıkta bekletme işlemine denmektedir.

4 2010-2012 YILLARI ARASINDA İRAN‘A YAPILAN YAŞ MEYVE İHRACATI
ÜRÜN ADI MİKTARI (KG) 2010 2011 YILI 2012 YILI ALTINTOP ARMUT AYVA 85.654 ÇİLEK 96.058 ELMA 67.570 99.560 KAYISI 21.150 5.845 LİMON MANDARİN NAR NEKTARİN PORTAKAL ŞEFTALİ GENEL TOPLAM 2010 yılında toplam adet Bitki Sağlık Sertifikası 2011 yılında toplam adet Bitki Sağlık Sertifikası 2012 yılında ise toplam adet Bilgi Sağlık Sertifikası düzenlenmiştir.

5 soğuk işlem uygulamaları için gerekli şartlar:
İRAN’A İHRACATTA SOĞUK UYGULAMA (COLD TREATMENT) YETKİLENDİRME BAŞVURUSU VE İŞLEMLERİ soğuk işlem uygulamaları için gerekli şartlar: Soğuk İşlem Prosedürlerini uygulayacak Firmalar da Soğuk hava depolarının kapı ve duvarlarının ısı yalıtımının sağlanmış olması, Depo içinin hastalık ve zararlı barındırmayacak şekilde hijyenik şartlara sahip olması, Nemlendirme cihazının mevcut olması ve depo içi nem oranını dijital olarak göstermesi, Meyvenin dayanıklılığının artması bakımından CO2 oranını ölçebilen aletin olması gibi uygun şartlara sahip olması gerekmektedir.

6 Soğuk işlem görmüş meyve ihraç edebilmek için Meyve içini ve oda sıcaklığını sensörlerle ölçen ve kaydeden cihaz ve bu kayıtları excel ortamında grafiksel olarak çıktı verebilecek bilgisayar proğramının olması gerekmektedir. Firmalar soğuk hava deposunu ve gerekli cihazları istenildiği şekilde tedarik ettikten sonra bir dilekçe ile İhracatçı birliklerine müracaat eder.

7 Birlik gerekli evrakları tamamlattırdıktan sonra bir üst yazı ile Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’ne o firmanın iran ‘a ihracat yapmak istediğini bildirir. Genel müdürlük ise zirai karantina müdürlüğünden İran’a yönelik soğuk uygulama ile yaş meyve ihracatı yapmak isteyen adı geçen firmanın, İran makamlarınca talep edilen ve GKGM’nün tarih ve sayılı yazısında belirtilen İran’a soğuk uygulama yetkisi verilen firmalarda bulunması gereken teknik kapasiteye sahip olup olmadığının tespitini ister.

8 İRAN’A İHRACATA YÖNELİK SOĞUK İŞLEM İLE DEZENFEKSİYON KONUSUNDA
YETKİ ALAN FİRMALARDA ARANACAK TEKNİK ÖZELLİKLER FİRMA ADI SOYLU GIDA SAN. VE TİC. AŞ. FİRMA ADRESİ GAZİ MAH SK. 3/A Akdeniz / MERSİN İŞLETME KAYIT BELGESİ NO  G VEYA GIDA SİCİL BELGESİ SOĞUK HAVA DEPOSU SOĞUK HAVA DEPOSU ADRESİ MÜLKİYETİ Kendisinin Kira *Başlangıç : - Bitiş: - ODA NO  5 HACİM  19mx10mx6m DEPO İÇİ ISI ÖLÇÜM CİHAZI MARKASI  TESTO 175 T1 SERİ NO   MEYVE ETİ İÇİ ISI ÖLÇÜM CİHAZI  TESTO 176T4   A. ISI SENSÖRLERİNİN HASSASİYETİ (Bilgimiz dışı teknik konular içerdiğinden firma beyanı esas alınmıştır) EVET HAYIR Sensörlerin hassasiyeti en az 0,1 C mi?  X Isı değişikliklerini ölçebilir ve değişmeden kaydedebiliyor mu? Meyve ve oda ısı sensörlerinin teknik özellikleri ve hassasiyeti özdeş ve tutarlı mı? Sensörlerin kaydettiği veriler bilgisayarda okunabilir ve her tür sensör için ayrı ayrı ısı değişim eğrilerini gösteren farklı renklerde A 4 kağıdına yazdırılabiliyor mu? B. SENSÖRLERİN KALİBRASYONU Her sensöre ait kalibrasyon belgesi var mı? Sensörlerin ilk kalibrasyon tarihi   Her sensör 6 ayda bir kalibrasyon yapılmış mı?

9 C. SENSÖR KURULUMU, ISI ÖLÇÜMÜ, KAYIT VE TERMOGRAF ÇIKTILARINI HAZIRLAMA
Depo içi ısı sensörü sayısı yeterli mi? (1 adet )  1 Meyve eti ısı sensörü sayısı yeterli mi?( 100-2, 200-3, sensör)  4 Toplam sensör sayısı  5 Oda ısı sensörü depodaki en sıcak noktaya yerleştirilmiş mi? İhracat için müracaat (Tercihen soğuk hava üflemesinin altında) ettiklerinde görevlen- Meyve eti ısı sensörü deponun ortasında istiflenmiş farklı paletlerin ortasındaki kutunun dirilecek inspektörler içerisindeki en büyük meyvenin eti içerisine çıkması engellenmiş şekilde yerleştirildi mi? tarafından tespit ve Soğuk işlem süresinin bitiminde meyvelerde ısı farklılaşmalarını engellemek için uygun ısı ve nem takip edilecektir. düzeylerinde kapalı temiz bir ortamda muhafaza ediliyor mu? *Kira sözleşmesi ”taraflar feshetmediği takdirde otomatik olarak 1 yıl uzar" maddesi içeriyor. Isı (C) 0,55 veya 1,11 veya 1,66 veya 2,22 veya daha az Süre (Gün) 11 12 14 16 İran'a yönelik soğuk uygulama ile yaş meyve sebze ihracatı yapmak isteyen yukarıda adı geçen firmanın, İran makamlarınca talep edilen ve KKGM'nün tarih ve sayılı yazısında belirtilen İran'a Soğuk Uygulama yetkisi verilen firmalarda bulunması gereken teknik kapasiteye SAHİP OLDUĞU / SAHİP OLMADIĞI tespit edilmiştir. …… /…… / 2013 İbrahim Fehmi ER Dr.Selçuk ÖZERDEN Firma Yetkilisi İnspektör

10 İrana soğuk işlem prosedürü ile ihracaat uygulaması
İhracatçı firma iran a ihraç edeceği ürünlerin aşağıdaki tablodaki hangi sıcaklıkta olacağına karar verdikten sonra , ürününü ön soğutma odalarında meyve eti sıcaklığını örneğin 2,2 oC ye getirdikten sonra ön kontrol dilekçesi ile müracaat eder. Sıcaklık (ºC) 0.55 ya da daha az 1.11 ya da daha az 1.66 ya da daha az 2.22 ya da daha az Soğuk Uygulama dönemi (gün) 11 12 14 16

11 İnspektor dijital termometresini alarak ihracatçı nın ön soğutma deposuna gider. Dijital termometresi ile her paletteki meyve içi sıcaklığını ölçer , 2,2 oC ve aşağısındaki derecelerde olan paletleri soğuk işlemin yapılacağı depoya aldırır. Soğuk hava deposunda ,Buz ve su karışımı kullanılarak sensör kalibrasyonu yapılır

12

13 Sensör Kalibrasyonu Kalibrasyona başlamadan önce portatif olmayan sabit sensörler bilgisayara bağlanır. Taşınabilir ( tespo ) cihazlarda kalibrasyon yapıldığında okunan değerler hafızasına kaydedildiği için bilgisayara çıktı alınacağı zaman bağlanır. Her sensör için bir dakikalık bir okuma aralığı ayarlanmalıdır ( hem meyve eti hemde oda ısısı sensörleri için )

14 Beş dakika süresince belirli bir sensörün bir dakikadan diğerine ısı okuma farkı 0.1 oC yi geçmemelidir.( ısı dalgalanması en fazla 0 oC +/- 0.1oC arasında kalmalıdır ) +/- 0.3 oC gösteren sensörler, 0 oC’ye indirilemeyeceği ve kalibrasyon/faktör belirlemesi mümkün olmayacağı için yeni sensörle değiştirilmelidir. Kalibrasyon faktörü değeri termoğraf çıktısında belirtilmelidir.

15 Sensörlere numara verilmesi
Sensör Kalibrasyonu Sensörlere numara verilmesi

16 Sensör Kalibrasyonu d) Kalibrasyon yapmak için plastik çift katlı termos içinde %85 buz, %15 oranında su kullanılmalı, kırılmış buz ortalama olarak 4 kg dan az olmamalıdır.

17 Sensör Kalibrasyonu

18 SENSÖR KURULUMU, ISI ÖLÇÜMÜ, KAYIT VE TERMOGRAF ÇIKTILARINI HAZIRLAMA
Meyve eti ve oda ısısını ölçmek için gerekli olan sensörlerin sayısı aşağıdaki tablo uyarınca hesaplanır. Paletlerin sayısı Depodaki ısı sensörlerinin sayısı Meyve eti sensörlerinin sayısı TOPLAM 1-100 1 2 3 4 5 6 7 8

19 Meyve eti sensörü meyve etinin yüzeye yakın olmayan bir yere sokulmalıdır.böylece sensörün çıkması engellenmiş olur. Her meyve eti ısı sensörü, her paletin ortasına yerleştirilmiş kutudaki en büyük meyvenin içine sokulmalıdır. Her palette yalnızca bir meyve eti sensörü kullanılmalıdır.

20 Sensör yerleştirme işlemi ; karton kutu ise bıçakla yan kısmından pencere açılır. İçinden bir miktar meyve dışarıya boş bir kasaya aktarılır, sensör ucu orta kısımdan en büyük bir meyveye batırılır ve çıkarılan diğer meyvelerle tekrar sıkıştırılır. Kesilen kısım bantlarla kapatılır.

21 Sensör meyvenin içine dışarıya ucu çıkmayacak şekilde batırılır.
Meyve sensörün ¾ ünü kaplayacak şekilde yerleştirilir.

22 Sensor kutu içine diğer meyveler arasına yerleştirilir

23 Meyve eti ısı sensörleri deponun ortasında istiflenmiş farklı paletlere yerleştirilmelidir.
Oda ısısı sensörleri depodaki en sıcak noktaya yerleştirilmelidir. Soğuk işlem ile uygulama yaparken turunçgillerde ve meyve sineği kontrolünde uygulanan soğuk işlemde aşağıdaki tabloda gösterilen yöntemlerden sadece biri seçilmelidir.

24 Sıcaklık (ºC) 0.55 ya da daha az 1.11 ya da daha az 1.66 ya da daha az 2.22 ya da daha az Soğuk Uygulama dönemi (gün) 11 12 14 16 Mandalina, portakal, greyfurt, turunç, kayısı, şeftali, kiraz, Trabzon hurması, incir, ayva,üzüm,nektarin,erik, elma, armut, nar ve limon gibi akdeniz meyve sineği konukçusu olan ürünler için soğuk işlem yapılmalıdır.

25 Dezenfeksiyon süresi bütün meyve eti sensörlerinin istenen dereceyi göstermesi ile başlar ve 16 gün sonunda sona erer Dezenfeksiyon süresi, depo ısı sensörlerinin değil meyve eti sensörlerinin ısısının okunması ile başlar ve sona erer. Dezenfeksiyon sırasında herhangi bir aşamada sadece bir sensörün bile kaydedilen ısısı yukarıdaki tablodan seçilen ısıyı geçerse dezenfeksiyonun en baştan tekrarlanması zorunludur.

26 Dezenfeksiyon süresi boyunca her sensörün kaydettiği ısı en fazla 0
Dezenfeksiyon süresi boyunca her sensörün kaydettiği ısı en fazla 0.3 oC’ye kadar dalgalanma şartı ile tutarlı olmalıdır. Örnek olarak sensörlerden biri 1.7 ise diğer sensör en fazla 2.0 olabilir aradaki dalgalanma 0.3 ü geçmemelidir. Sensörler arasındaki dalgalanma 0.3 oC’yi geçer vede sensör ısısı derece olarak 2.2 seçilmiş ise 2.3 oC olmuşsa işlem iptal edilerek yeniden başlatılır.

27 Sensörler yerleştirilip cihazın çalışması sağlandıktan sonra depo kapısı uygulama yapılacak gün süresince hiç açılmamak üzere kapatılır. İstenilen süre boyunca cihaz kayıt yapacaktır. Süre sonucunda inspektor talebinde bulunulacak ve inspektor dijital termometresi ile son kez kontrolünü yaptıktan sonra sensörlere bağlı veri girişi yapan cihaz bilgisayara takılarak veri aktarımı yapılarak grafik çıktısı alınacaktır. Grafik konrolünü yapan inspektör soğuk işlem prosedürüne uygunluğuna göre kabul veya red edecektir.

28 Sensörlerin takılmasının, ısı ölçümlerinin,kayıtlarının ve termoğraf veri sayfası çıktılarının doğruluğundan İnspektörler sorumludur. Bitki Sağlık Sertifikaları; Isı uygulama süresi,işlem yeri ve termoğraf çıktısının seri numarasını içeren dezenfeksiyonun teknik detaylarını ihtiva eden onaylanmış termoğraf çıktıları baz alınarak düzenlenmelidir. Bitki sağlık sertifikalarının ve termoğraf çıktılarının resim formatında taranarak ilgili adreslere gönderilmesi ile işlem tamamlanır.

29 İRAN BİTKİ KORUMA ÖRGÜTÜ’NÜN BELİRLEDİĞİ PROSEDÜR DOĞRULTUSUNDA İSTENEN SICAKLIK VE UYGULAMA DÖNEMİ ARALIKLARINDA SOĞUK UYGULAMA ŞARTLARINI SAĞLAYACAĞINI TAAHHÜT EDEN VE YETKİ ALAN FİRMALAR SIRA ODA MEYVE MEYVE ETİ CİHAZIN KİRALANAN FİRMA NO FİRMA ADI ODA NO KAPASİTESİ ETİ SENSÖR SENSÖR MARKASI BAŞLANGIÇ BİTİŞ TARİHİ (PALET SAYISI) SAYISI SERİ NO 1 AKSUN TARIM ÜRÜNLERİ B 100 2 DVP-PS02 GENTEK KENDİSİNİN AS KÜÇÜK 5 300 4 SK 36 GENTEK SPEKTRA 3 AR-KAR TARIM 50 TESTO 175 T3 AYHAN -1 200 TESTO 177 T4 ALATA GIDA ALT-54D-001 DIXCELL 6 AS STAR GIDA TARMAKTMC 101 TARMAK 7 AYDEMİRLER NARENCİYE SHT7 SENSİRİON 8 AS VOLKAN Y3 TESTO 176 T4 SYB MEYNAR / 9 AHMET S. HALLAÇ 1 ………………… 9 ………………… 100 ………………………. 300 ………………………. 2 ………………. 4 ………………. (1) …… (9) ……. 10 BİBERCİLER 150 11 BULDUK ULUS NAKLİYAT KÖSE NAR / 12 CELİLLER TARIM 13 CMS TARIM 1 …………………. 2 …………………. 100 ……………………… 200 ……………………… 3 ………………. (1) …… (2) ……. TESTO 175 T TESTO 176 T4

30 14 ÇAYIROĞULLARI 15 ÇEKOK GIDA 16 DOĞAN GIDA 17 DEĞİRMENCİLER 18
2 …………………. 3 …………………. 100 ………………………. 200 ………………………. 2 ………………. 3 ………………. (2) …… (3) ……. TESTO 175 T TESTO 176 T4 KENDİSİNİN 15 ÇEKOK GIDA R8 200 3 SHT1XSHT2 SENSIRION 16 DOĞAN GIDA 1 100 2 TESTO 175 T3 17 DEĞİRMENCİLER 6 …………………. 7 …………………. 8 …………………. 12 ………………. 300 ………………………. 3 ……………… 4 ………………. (6) …… (7) …… (8) …… (12) ….. TESTO 176 T TESTO 175 T3 TESTO 176 T4 18 DERKAY Y.AYGAR / KİRA SÖZLEŞMESİ YENİLENMEDİ 19 EREN TARIM 10 300 4 GENTEK PT100 GENTEK 20 ELÇİÇEK NARENCİYE …………. …………. ELPAK / 21 ELGİNSAN NARENCİYE TARMAK TMC101 TARMAK 22 ERÇİN GÜMR. Y4 SYB MEYNAR / 23 EKONOMİK SİSTEM A1 A2 A3 A4 A5 A6  200  3 TELEVIS J.FLUKE TELEVIS J.FLUKE TELEVIS J.FLUKE TELEVIS J.FLUKE TELEVIS J.FLUKE TELEVIS J.FLUKE 24 ELPAK NARENCİYE 1 …………………. (1) …… (1) ……. 25 GÜLERLER KOM. TCP02F35B0000 TELEVİS COMPACT 26 IŞIK USULİ C1 / KİRA SÖZLEŞMESİ YENİLENMEDİ-FABRİKA ALMİRA OLARAK EL DEĞİŞTİRDİ 27 İSTANBULLULAR NAR. 28 İSMAİL TARIM 29 KARA YAŞ 30 KÖSE NARENCİYE

31 31 KALYONCU NAKLİYAT 32 KÖSELER SARIKAYA 33 KARAGÖZLER NAR. 34 MENAS
1 …………………. 2 …………………. 4 …………………. 5 …………………. 6 …………………. 3 …………………. 300 ………………………. 300 ………………………. 300 ………………………. 4 ………………. … … … ….. (6) ……. (3) ……. GENTEK TESTO 176 T4 KENDİSİNİN 32 KÖSELER SARIKAYA 6 200 3 TESTO 177 T4 33 KARAGÖZLER NAR. 1 34 MENAS 100 2 TESTO 175 T3 35 MARDİN KAYALAR 36 MERTPA TARIM 37 MARSPED LOJİSTİK 4 300 MERTPA TARIM / 38 M.HELVACIOĞLU A 39 MALATYALILAR 40 MEGA YAŞ.SEBZ Y6 SYB MEYNAR / 41 MERSY GIDA Y5 42 MEYSER 1 ……………….. 2 ……………….. (1) …… (2) ……. POLAT SEBZE / KİRA SÖZLEŞMESİ YENİLENMEDİ 43 NARPAK F1 ……………….. F3 ……………….. F4 ……………….. F5 ……………….. F7 ……………….. F8 ……………….. G1……………….. G2……………….. G3……………….. G4……………….. F9 ……………….. 100 ………………………. 100………………………. 500 ………………………. 2 ………………. 6 ………………. 50302 TR SABİT SİSTEM 44 ORTAKÇI GIDA F2 ……………… F6 ……………… 100 ……………………… NAR-DTM-001 …. SABİT SİSTEM NARPAK / KİRA SÖZLEŞMESİ YENİLENMEDİ 45 ÖZ GÖKAY NARENCİYE C4 TESTO 175 T1 KENDİSİNİN - FABRİKA ALMİRA OLARAK EL DEĞİŞTİRDİ 46 ÖZYAL TARIM Bekleme odası-1 81P902VERS,2,11 SİMEX

32 47 ÖZ OVAÇİN 48 ÖZ VURAL GIDA 49 ÖZNAR NARENCİYE 50 ÖZLER ZİRAAT 51
100 300 2 TESTO 175 T3 TESTO 176 T4 KENDİSİNİN 48 ÖZ VURAL GIDA 200 3 TESTO 177 T4 49 ÖZNAR NARENCİYE C2 ……………… C3 ……………… 200 ………………………. 300 ………………………. 3 ………………. 4 ………………. (C2) … (C3) …. / FABRİKA ALMİRA OLARAK EL DEĞİŞTİRDİ 50 ÖZLER ZİRAAT 11 400 5 GENTEK UNI MEYVE / KİRA SÖZLEŞMESİ YENİLENMEDİ 51 ÖZ İNAN SHT7 SENSIRION SENSIRION SENSIRION AYDEMİRLER / AYDEMİRLER / AYDEMİRLER / 52 POLAT SEBZE 2 …………………. 3 …………………. 4 …………………. 5 …………………. 7 …………………. 8 …………………. 9 …………………. 100 ………………………. 2………………. 4………………. (2) ……. (3) ……. (4) ……. (5) ……. (7) ……. (8) …… (9) ……. TESTO 175 T TESTO 176 T4 53 PEPİNO TARIM 2 ……………… 3 ……………… (2) …… (3) ……. AHM.S.HALLAÇ / 54 PARMAK İÇ VE DIŞ TİC. DEĞİRMENCİLER / 55 SOYLU GIDA 56 SAĞNAK ULUS NAK. 500 6 HNEOBHE 500 C1 DIXEL XLH 260 57 SYB MEYNAR 58 SERHAT NARENCİYE 59 SADAMİR 60 SARI GÖL A1 (A1) … (A1) …. / FABRİKA ALMİRA OLARAK EL DEĞİŞTİRDİ 61 TOPAL NARENCİYE 150 62 UNİ MEYVE 10 M002681 GEWİS GW44208 63 ULAŞLI TAR.NAK 1 …………………. 200 ……………………… …………. …………… 64 Y.AYGAR NARENCİYE 2 ………………. (1) …… (3) …… (4) …… (5) ……. TESTO 175 T TESTO 176 T4

33

34

35 TEŞEKKÜRLER


"MERSİN ZİRAİ KARANTİNA MÜDÜRLÜĞÜ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları