Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Refik OLGUN Aytaç SATICI Gökhan KÜTÜKÇÜ Akif H. ÖZMERCAN 21. Yüzyıl Becerileri.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Refik OLGUN Aytaç SATICI Gökhan KÜTÜKÇÜ Akif H. ÖZMERCAN 21. Yüzyıl Becerileri."— Sunum transkripti:

1

2 Refik OLGUN Aytaç SATICI Gökhan KÜTÜKÇÜ Akif H. ÖZMERCAN 21. Yüzyıl Becerileri

3 Üretkenlik ve Sorumluluk

4 Üretkenlik Üretkenlik ( productivity ) girdileri çıktıya dönüştürmeyle ilgili bir ölçüdür. Verilmiş girdiler çıktıya ne ölçüde dönüştürülebiliyorsa üretkenliğin de o ölçüde yüksek olduğu dile getirilmektedir. Üretkenlik formülü çıktının girdiye oranı biçimindedir.( productivity ) www.wikipedia.com

5 Sorumluluk Sorumluluk, kişinin kendine ve başkalarına karşı yerine getirilmesi gereken yükümlülüklerini zamanında yerine getirmesi zorunluluğudur. www.wikipedia.com

6 Üretkenlik ve Sorumluluk İİşin zamanında ve kaliteli yapılabilmesi için yüksek standart ve hedefler belirlemek ve bunlara ulaşmak TTitiz ve olumlu iş etiği sergilemek (örneğin, işe zamanında gelmek ve güvenilir olmak)

7 Eleştirel Düşünme ve Problem Çözme Becerisi AAnlamaya yönelik doğru akıl yürütmek KKarmaşık seçimler yapmak ve kararlar vermek SSistemler arası ilişkileri anlamak FFarklı bakış açılarını netleştirmeye ve daha etkili çözümler üretmeye yönelik sorular belirlemek ve sormak PProblem çözmek ve soruları yanıtlamak üzere bilgiyi sınırlandırmak, çözümlemek ve birleştirmek

8 Uygulama Örneği

9 Üretkenlik ve Sorumluluk  La –Fontaine’in «Karınca ve Ağustos Böceği» masalını hepimiz biliriz.  Karınca gün boyu çalışıp yiyecek toplar Ağustos böceği elinde sazıyla şarkı söyleyerek gezermiş.  Kendisini uyaran karıncaya ben her zaman karnımı doyurabilirim demiş.  Kış geldiğinde karınca bütün yaz topladığı yiyeceklerle beslenirken Ağustos böceği aç kalmış.

10 Üretkenlik ve Sorumluluk Sizce bu masalda;  Sorumlu olan kimdi? Sorumsuz olan kim?  Kim görevlerini yerine getirdi?  Ağustos böceğinin aldığı kararın sonucunda ne oldu?

11 Üretkenlik ve Sorumluluk  Sınıf ikiye ayrılarak grubun birine karınca rolü diğerine ise Ağustos böceği rolü verilerek münazara yöntemiyle tartışmaları sağlanır.

12 Üretkenlik ve Sorumluluk  Hayatımızda bize verilen görevleri nasıl yerine getirmeliyiz?  Bir işi zamanında yerine getirmek bize ne kazandırır?  Titiz çalışma ile neler kazanırız?  Haklarımızı bilmek bize ne kazandırır?

13 Üretkenlik ve Sorumluluk  Karınca gibi ol sorumlu,  Getir görevlerini yerine,  Savun haklarını,  Düşme Ağustos böceğinin haline…

14 Bizi dinlediğiniz için teşekkür ederiz


"Refik OLGUN Aytaç SATICI Gökhan KÜTÜKÇÜ Akif H. ÖZMERCAN 21. Yüzyıl Becerileri." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları