Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Refik OLGUN Aytaç SATICI Gökhan KÜTÜKÇÜ Akif H. ÖZMERCAN

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Refik OLGUN Aytaç SATICI Gökhan KÜTÜKÇÜ Akif H. ÖZMERCAN"— Sunum transkripti:

1 Refik OLGUN Aytaç SATICI Gökhan KÜTÜKÇÜ Akif H. ÖZMERCAN
21. Yüzyıl Becerileri 1- Üretkenlik ve Sorumluluk 2- Eleştirel Düşünme ve Problem Çözme Becerisi Refik OLGUN Aytaç SATICI Gökhan KÜTÜKÇÜ Akif H. ÖZMERCAN

2 Üretkenlik ve Sorumluluk

3 Üretkenlik Üretkenlik (productivity) girdileri çıktıya dönüştürmeyle ilgili bir ölçüdür. Verilmiş girdiler çıktıya ne ölçüde dönüştürülebiliyorsa üretkenliğin de o ölçüde yüksek olduğu dile getirilmektedir. Üretkenlik formülü çıktının girdiye oranı biçimindedir.

4 Sorumluluk Sorumluluk, kişinin kendine ve başkalarına karşı yerine getirilmesi gereken yükümlülüklerini zamanında yerine getirmesi zorunluluğudur.

5 Üretkenlik ve Sorumluluk
İşin zamanında ve kaliteli yapılabilmesi için yüksek standart ve hedefler belirlemek ve bunlara ulaşmak Titiz ve olumlu iş etiği sergilemek (örneğin, işe zamanında gelmek ve güvenilir olmak)

6 Eleştirel Düşünme ve Problem Çözme Becerisi
Anlamaya yönelik doğru akıl yürütmek Karmaşık seçimler yapmak ve kararlar vermek Sistemler arası ilişkileri anlamak Farklı bakış açılarını netleştirmeye ve daha etkili çözümler üretmeye yönelik sorular belirlemek ve sormak Problem çözmek ve soruları yanıtlamak üzere bilgiyi sınırlandırmak, çözümlemek ve birleştirmek

7 Uygulama Örneği

8 Üretkenlik ve Sorumluluk
La –Fontaine’in «Karınca ve Ağustos Böceği» masalını hepimiz biliriz. Karınca gün boyu çalışıp yiyecek toplar Ağustos böceği elinde sazıyla şarkı söyleyerek gezermiş. Kendisini uyaran karıncaya ben her zaman karnımı doyurabilirim demiş. Kış geldiğinde karınca bütün yaz topladığı yiyeceklerle beslenirken Ağustos böceği aç kalmış.

9 Üretkenlik ve Sorumluluk
Sizce bu masalda; Sorumlu olan kimdi? Sorumsuz olan kim? Kim görevlerini yerine getirdi? Ağustos böceğinin aldığı kararın sonucunda ne oldu?

10 Üretkenlik ve Sorumluluk
Sınıf ikiye ayrılarak grubun birine karınca rolü diğerine ise Ağustos böceği rolü verilerek münazara yöntemiyle tartışmaları sağlanır.

11 Üretkenlik ve Sorumluluk
Hayatımızda bize verilen görevleri nasıl yerine getirmeliyiz? Bir işi zamanında yerine getirmek bize ne kazandırır? Titiz çalışma ile neler kazanırız? Haklarımızı bilmek bize ne kazandırır?

12 Üretkenlik ve Sorumluluk
Karınca gibi ol sorumlu, Getir görevlerini yerine, Savun haklarını, Düşme Ağustos böceğinin haline…

13 Bizi dinlediğiniz için teşekkür ederiz


"Refik OLGUN Aytaç SATICI Gökhan KÜTÜKÇÜ Akif H. ÖZMERCAN" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları