Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AŞI HAFTASI ve AŞININ ÖNEMİ NİSAN

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AŞI HAFTASI ve AŞININ ÖNEMİ NİSAN"— Sunum transkripti:

1 AŞI HAFTASI ve AŞININ ÖNEMİ 16-22 NİSAN

2 AŞI HAFTASI NİSAN AŞI İnsanda hastalık yapma yeteneğine sahip olan mikropların etkilerini ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilen biyolojik maddelerdir .

3 AŞI HAFTASI NİSAN Aşılar, belirli bir hastalığa yakalanmadan önce kişilere uygulanarak bağışık hale gelmelerini sağlar ve hastalığa yakalanmalarını önler. Aşılanarak bağışık hale gelmiş bireylerin oluşturduğu toplumlarda bulaşıcı hastalıklara bağlı ölüm ve sakatlık oranları azalmıştır

4 AŞI HAFTASI NİSAN AŞI İLE VEREM, DİFTERİ, BOĞMACA, TETANOZ, ÇOCUK FELCİ, KIZAMIK, KIZAMIKÇIK, KABAKULAK, HEPATİT B VE HİB MENENJİTİNDEN KORUNMAK MÜMKÜNDÜR.

5 Çocukluk Dönemi Aşı takvimi
Doğumda 1. ayın sonu 2. Ayın 3. Ayın 4. ayın 6. ayın 12. Ay 16-24 ay İlköğr. 1 İlköğr. 8 BCG I DBT II III R Hib OPV KKK Hepatit B I-II-III Td Ö Kızamıkçık

6 UNUTMAYALIM ! 40.000 - 50.000 YALNIZCA AŞI UYGULAYARAK,
UYGULANMASINI SAĞLAYARAK HER YIL YAKLAŞIK BEBEĞİN ÖLÜMÜNÜ BİRLİKTE ÖNLÜYORUZ.

7 AŞI HAFTASI NİSAN Daha önce büyük salgınlar ve ölümlere yol açan Çiçek hastalığı, tüm dünyada yapılan başarılı aşı çalışmaları sayesinde 1977 yılından itibaren tamamen yok edilmiş böylece çiçek aşısı uygulamalarına ihtiyaç kalmamış ve aşılama durdurulmuştur.

8 AŞI HAFTASI NİSAN

9 AŞI HAFTASI NİSAN

10 AŞI HAFTASI NİSAN Kızamık hastalığı önceki yıllarda salgınlar oluşturmakta ölüm ve sakatlıklara neden olmaktaydı. Son yıllarda yapılan aşı kampanyaları ve sağlık çalışanlarının üstün gayretleri sonucunda 2006 yılında ilimizde kızamık vakasına rastlanmamıştır.

11 AŞI HAFTASI NİSAN

12 AŞI HAFTASI NİSAN

13 AŞI HAFTASI NİSAN

14 AŞI HAFTASI NİSAN Çocukluk çağı bulaşıcı hastalığı olan poliomiyelit (çocuk felci) hastalığına karşı dünya genelinde yaygın aşılama çalışmaları yapılmış ve hastalık yok edilme aşamasına getirilmiştir. Ülkemizde 26 Kasım 1998 tarihinden sonra çocuk felci hastalığı görülmemiştir.

15 AŞI HAFTASI NİSAN

16 AŞI HAFTASI NİSAN Verem hastalığı bulaşıcı hastalıklar içinde hala yüksek oranda görülmekte ve toplum sağlığını olumsuz yönde etmektedir. BCG aşısı özellikle çocukları verem hastalığından korur. Ülkemizde doğumdan sonra 2-3 ay içinde yapılan zorunlu bir aşıdır. Mikrop çıkaran hasta ile aynı evdekiler, özellikle çocuklar için koruyucu tedavi verilir.

17 AŞI HAFTASI NİSAN

18 AŞI HAFTASI NİSAN Bütün çocuklar doğar doğmaz Aşı takvimine uygun bir şekilde aşılanmaya başlanmalı bunun dışında sadece çocuklar değil doğurganlık çağındaki kadınlar da tetanoza karşı aşılanmalıdır. Ayrıca riskli grupta yer alan erişkinler hepatit B, difteri, tetanoz, grip aşılarını yaptırmalıdır.

19 AŞI HAFTASI NİSAN Aşılamanın, hastalıklardan koruması yanında ayrıca maddi açıdan da ülke ekonomisine katkısı büyüktür. Örnek vermek gerekirse karaciğer hastalığı nedeniyle siroza ilerlemiş olan bir hastanın karaciğer nakli ve tedavi masrafları onbinlerce YTL iken 3 doz hepatit B aşısının maliyeti sadece 1,2 YTL’dir.

20 AŞI HAFTASI NİSAN Ülkemizde; aşı ile korunulabilir hastalıkların ve bu hastalıklardan kaynaklanan sakatlık ve ölümlerin engellenmesi amacıyla yürütülen programda difteri, boğmaca, tetanoz, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, verem, çocuk felci, hepatit B ve menenjit neden hemophilus influenza tip b’ye karşı aşılama yapılmaktadır.

21

22

23

24

25 Diğer GBP hastalıkları
2001 2002 2003 2004 2005 2006 Difteri 5 2 1 T.Tetanoz/ (N.Tetanoz) 56 (36) 56 (38) 66 (44) 40 (16) 52 (33) 28 (18) Kızamıkçık/(KRS) 2.245 (2) 1.058 (0) Kabakulak 19.739 19.714 Hib Menenjiti 28 6

26 AŞI HAFTASI NİSAN Aşılar, üretim aşamasından uygulama aşamasına kadar dikkatle muhafaza edilerek soğuk zincir kurallarıyla nakledilmektedir.

27

28

29

30 ÇOCUĞUNUZUN AŞILARINI ZAMANINDA YAPTIRMAYI UNUTMAYINIZ.
AŞI HAFTASI NİSAN SLOGANLARIMIZ: ÇOCUĞUNUZUN AŞILARINI ZAMANINDA YAPTIRMAYI UNUTMAYINIZ. ÇOCUKLUK DÖNEMİ AŞILARI ÜCRETSİZ OLARAK SAĞLIK OCAKLARINDA YAPILMAKTADIR. TAM AŞILI OLMAK TÜM ÇOCUKLARIMIZIN HAKKIDIR.

31 SAĞLIKLI BİR GELECEK İÇİN AŞIYI SEÇİN
AŞI HAFTASI NİSAN SAĞLIKLI BİR GELECEK İÇİN AŞIYI SEÇİN ÇOCUKLARIMIZI AŞILATALIM YARINA GÜVENLE BAKALIM ÇOCUKLAR AŞISIZ KALMASIN YARINIMIZ UMUTSUZ OLMASIN

32 AŞI HAFTASI NİSAN Sizlerden Beklentilerimiz; Çocuklarımızın aşılanmasını sağlayalım. Aşılanma şansını kaçıranlar var ise aşılanmaları için Sağlık Ocağına götürelim. Sağlıklı bir toplumun gereği için aşılama hizmetinin vazgeçilemez olduğu bilincini tüm İnsanlara ulaştıralım.

33 AŞI HAFTASI NİSAN Aşılama ile sağlıklı bir geleceğe doğru çocuklarımızla birlikte sağlıklı adımlar atalım.

34 Teşekkür ederim.


"AŞI HAFTASI ve AŞININ ÖNEMİ NİSAN" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları