Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

NÜFUS: SINIRLARI BELLİ BİR ALANDA YAŞAYAN İNSAN SAYISIDIR. DEMOGRAFİ: NÜFUSUN YAPISINI VE HAREKETLERİNİ İNCELEYEN BİLİM DALIDIR. NÜFUS YOĞUNLUĞU: SINIRLARI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "NÜFUS: SINIRLARI BELLİ BİR ALANDA YAŞAYAN İNSAN SAYISIDIR. DEMOGRAFİ: NÜFUSUN YAPISINI VE HAREKETLERİNİ İNCELEYEN BİLİM DALIDIR. NÜFUS YOĞUNLUĞU: SINIRLARI."— Sunum transkripti:

1

2 NÜFUS: SINIRLARI BELLİ BİR ALANDA YAŞAYAN İNSAN SAYISIDIR. DEMOGRAFİ: NÜFUSUN YAPISINI VE HAREKETLERİNİ İNCELEYEN BİLİM DALIDIR. NÜFUS YOĞUNLUĞU: SINIRLARI BELLİ BİR YERDE YAŞAYAN KİŞİ SAYISI OLARAK İFADE EDİLİR. NÜFUSUN YÜZÖLÇÜME BÖLÜNMSEİYLE HESAPLANIR.

3 Türkiye’de nüfus dağılışı düzenli değildir. Bazı yerler çok kalabalık, bazı yerler tenhadır. Nüfusun bu şekilde dağılmasında İKLİM YER ŞEKİLLERİ ULAŞIM TARIM OLANAKLARI ENDÜSTRİ MADENLER Gibi doğal ve ekonomik koşulların etkisi vardır.

4 FİZİKİ ÖZELLİKLER BEŞERİ FAKTÖRLER İKLİM ÖZELLİKLER YERŞEKİLLERİ TOPRAK ÖZELLİKLERİ SANAYİLEŞME TARIM YER ALTI KAYNAKLARI ULAŞIM

5 BİR ÜLKENİNNÜFUS DAĞILIMINDA FİZİKİ FAKTÖRLER ETKİLİYSE, O ÜLKE GELİŞMEMİŞTİR. NÜFUS DAĞILIMINDA BEŞERİ VE EKONOMİK FAKTÖRLERİN ETKİLİ OLDUĞU ÜLKELER SANAYİLEŞMİŞ VE GELİŞMİŞ ÜLKELERDİR.

6

7

8 İSTANBUL; ÜLKEMİZİN EN KALABALIK ŞEHRİDİR. SANAYİ VE TİCARİ FAALİYETLER NÜFUS YOĞUNLUĞUNUN FAZLA OLMASINA NEDEN OLMUŞTUR. ARTVİN; YERŞEKİLLERİ ENGEBELİ OLMASI NEDENİYLE EKONOMİK FAALİYETLERİN OLUMSUZ ETKİLENDİĞİ BİR İLDİR. BU NEDENLE AZ NÜFUSLANMIŞTIR. AYDIN; MEVSİMLİK GÖÇ ALAN BİR İLİMİZDİR. BUNDA TURİZM VE TARIM ETKİNLİKLERİ BELİRLEYİCİ OLMUŞTUR. ADANA; TARIM VE SANAYİNİN GELİŞMESİNDEN DOLAYI YOĞUN NÜFUSLANMIŞ BİR ŞEHRİMİZDİR. ŞIRNAK; YERŞEKİLLERİ KOŞULLARININ ELVERİŞSİZ OLMASI NEDENİYLE NÜFUS YOĞUNLUĞU AZ OLAN BİR ŞEHRİMİZDİR.

9

10

11

12

13

14 ARİTMETİK NÜFUS YOĞUNLUĞU: TOPLAM NÜFUSUN YÜZÖLÇÜMÜNE BÖLÜNMESİYLE ELDE EDİLİR. KİLOMETREKAREYE DÜŞEN İNSAN SAYISINI BULMAMIZI SAĞLAR.

15

16

17 BİR YIL İÇİNDE, DOĞUM VE ÖLÜM SAYISINA BAĞLI NÜFUS ARTIŞINA DOĞAL NÜFUS ARTIŞI DENİR. DOĞAL NÜFUS ARTIŞI; EĞİTİME, KÜLTÜRE VE EKONOMİK GELİŞİME BAĞLI OLARAK DEĞİŞİR.

18 DOĞUMLAR GÖÇLER ÜLKE SINIRLARININ GENİŞLEMESİ

19

20

21 Çatalca-Kocaeli Bölümü Ege bölümü Çukurova ve Akdeniz’in kıyı kesimi Doğu Karadeniz’in kıyı kesimleri İç kesimlerde verimli alüvyal ovalar

22 Doğu Karadeniz’in iç kesimleri Doğu Anadolu Bölgesindeki yüksek platolar Hakkari Bölümü Menteşe yöresi Teke ve Taşeli platoları Yıldız dağları Bölümü Tuz Gölü çevresi Biga Yarımadası

23 Beslenme ve barınma olanakları Sosyal ve ekonomik durum İş olanakları ve çalışma koşulları Eğitim düzeyi Sağlık hizmetlerinin niteliği Aile planlaması Savaşlar Doğal afetler Göçler

24

25

26

27

28

29

30

31

32 Sosyal Devlet kanunlarında ve yaptıklarında toplum yararını gözeten devlet anlamıma gelmektedir. Bu temel ilke Cumhuriyet’in diğer temel nitelikleri ile birlikte Anayasa’nın 2. maddesinde şöyle açıklanır.

33 TÜRKİYE CUMHURİYETİ, TOPLUMUN HUZURU, MİLLİ DAYANIŞMA VE ADALET ANLAYIŞI İÇİNDE, İNSAN HAKLARINA SAYGILI, ATATÜRK MİLLİYETÇİLİĞİNE BAĞLI, BAŞLANGIÇTA BELİRTİLEN TEMEL İLKELERE DAYANAN, DEMOKRATİK, LAİK VE SOSYAL BİR HUKUK DEVLETİDİR.

34 HERKES SOSYAL GÜVENLİK HAKKINA SAHİPTİR. DEVLET, BU GÜVENLİĞİ SAĞLAYACAK GEREKLİ TEDBİRLERİ ALIR VE TEŞKİLATI KURAR.

35 DEVLET, HARP VE VAZİFE ŞEHİTLRİNİN DUL VE YETİMLERİYLE, MALÜL VE GAZİLERİ KORUR VE TOPLUMDA KENDİLERİNE YARAŞIR BİR HAYAT SEVİYESİ SAĞLAR. DEVLET, SAKATLARIN KORUNMALARINI VE TOPLUM HAYATINA İNTİBAKLARINI SAĞLAYICI TEDBİRLERİ ALIR. YAŞLILAR DEVLETÇE KORUNUR.YAŞLILARA DEVLET YARDIMI VE SAĞLANACAK DİĞER HAKLAR VE KOLAYLIKLAR KANUNLA DÜZENLENİR. DEVLET KORUMAYA MUHTAÇ ÇOCUKLARIN TOPLUMA KAZANDIRILMASI İÇİN HER TÜRLÜ TEDBİRLERİ ALIR BU AMAÇLA GEREKLİ TEŞKİLAT VE TESİSLERİ KURAR VEYA KURDURUR.

36 SOSYAL HAKLAR ÇALIŞMA HAKKI EĞİTİM VE ÖĞRENİM HAKKI

37

38


"NÜFUS: SINIRLARI BELLİ BİR ALANDA YAŞAYAN İNSAN SAYISIDIR. DEMOGRAFİ: NÜFUSUN YAPISINI VE HAREKETLERİNİ İNCELEYEN BİLİM DALIDIR. NÜFUS YOĞUNLUĞU: SINIRLARI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları