Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GEOMETRİK CİSİMLERİN SİMETRİLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GEOMETRİK CİSİMLERİN SİMETRİLERİ"— Sunum transkripti:

1 GEOMETRİK CİSİMLERİN SİMETRİLERİ
Dönüşüm Geometrisi GEOMETRİK CİSİMLERİN SİMETRİLERİ

2 Dönüşüm Geometrisi Küp, karşılıklı iki yüzlerinin paralel olan kenarlarının orta dikmelerinden ve paralel olan yüz köşegenlerinden geçen düzlemlere göre simetriktir. Küp, ekseni etrafındaki her bir 900’lik dönme ile değişmez kalır.

3 Dönüşüm Geometrisi Dikdörtgenler prizması, karşılıklı iki yüzlerinin paralel olan kenarlarının orta dikmelerinden geçen düzlemlere göre simetriktir. Dikdörtgenler prizması, karşılıklı yüzlerin merkezinden geçen doğrular ve her bir köşegenleri etrafındaki 1800’lik dönmelerde değişmez kalır.

4 Dönüşüm Geometrisi Dairesel silindir ekseninden geçen düzlemlere ve ekseni dik olarak ortalayan düzleme göre simetriktir. Ayrıca ekseni etrafındaki her bir dönmede değişmez kalır.

5 Dönüşüm Geometrisi Küre, her bir çapından geçen düzlemlere göre simetriktir ve her bir çapı etrafındaki dönmede değişmez kalır.

6 Dönüşüm Geometrisi Eşkenar üçgen, ikizkenar üçgen, kare, düzgün altıgen ve düzgün sekizgen piramitler simetrik düzlemlerdir. Ayrıca eksenleri etrafında dönmelerinde değişmezler kalırlar.

7 Dönüşüm Geometrisi Eşkenar üçgen, ikizkenar üçgen, kare, düzgün altıgen ve düzgün sekizgen piramitler simetrik düzlemlerdir. Ayrıca eksenleri etrafında dönmelerinde değişmezler kalırlar.

8 Dönüşüm Geometrisi Bir geometrik cisim seçiniz. Seçtiğiniz geometrik cismin görünümünü çiziniz ve simetri düzlemlerini belirleyiniz.


"GEOMETRİK CİSİMLERİN SİMETRİLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları