Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 MADENCİLİĞE GİRİŞ. Maden Mühendisliği Bölümü Madenciliğin Temel Konuları Arama (cevherin bulunması ile ilgili çalışmalar) Değerlendirme (bulunan cevherin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 MADENCİLİĞE GİRİŞ. Maden Mühendisliği Bölümü Madenciliğin Temel Konuları Arama (cevherin bulunması ile ilgili çalışmalar) Değerlendirme (bulunan cevherin."— Sunum transkripti:

1 1 MADENCİLİĞE GİRİŞ

2 Maden Mühendisliği Bölümü Madenciliğin Temel Konuları Arama (cevherin bulunması ile ilgili çalışmalar) Değerlendirme (bulunan cevherin boyutlandırılması, tenör ve rezerv hesapları) Hazırlık (cevhere ulaşmak için yapılan çalışmalar) İşletme / üretim (cevherin çıkarılması çalışmaları) Üretim yöntemi (hazırlık bitince cevherin belirli bir düzenle çeşitli yöntemlerle kazanılıp bulunduğu yerden taşınması)

3 Maden Mühendisliği Bölümü Madencilik İşlemleri Arama ve Değerlendirme (Prospeksiyon, jeolojik yöntemler, jeofizik yöntemler, detay arama, sık sondajlar, yarma, kuyu, galeri vs.)

4 Maden Mühendisliği Bölümü Madencilik İşlemleri Planlama ve Hazırlık (Planlama, tesis gereksinimlerinin tespiti, işletme yönteminin seçimi, açık işletme şev stabilitesi, dekapaj, makine parkı ve bakım onarım, enerji...)

5 Maden Mühendisliği Bölümü Madencilik İşlemleri Maden İşletme (kazı, üretim, nakliyat)

6 Maden Mühendisliği Bölümü Madencilik İşlemleri Cevher Hazırlama ve Cevher Zenginleştirme (Kırma, öğütme, sınıflandırma...) Metalurji ve rafinarizasyon (metalin kazanılması, pirometalurji, hidrometalurji)

7 Maden Mühendisliği Bölümü Madencilik İşlemleri Rekültüvasyon (çevre sorunları, rehabilitasyon ve rekültivasyon)

8 Maden Mühendisliği Bölümü Madenlerde Hazırlık Hazırlık ; cevher kütlesiveya kömür damarına erişmek için genellikle kayaç içerisinde yapılan kazı işlemleri Kısaca, cevher üretimine geçinceye kadar yapılan faaliyetlerdir. Büyük HazırlıklarKüçük Hazırlıklar Hazırlık Hazırlık işleri; Açık işletmelerde dekapaj, Kapalı işletmelerde kuyu, desandre, rampa, galeri, bür, tavan ve taban yolundan oluşur.

9 Maden Mühendisliği Bölümü Madenlerde Hazırlık Büyük Hazırlıklar; yerüstünden madenin bulunduğu kütleye ulaşana kadar yapılan çalışmalar

10 Maden Mühendisliği Bölümü Madenlerde Hazırlık Küçük Hazırlıklar; maden kütlesinin içerisinde yapılan çalışmalar

11 Maden Mühendisliği Bölümü Maden İşletme Maden yatağındaki cevherin yerinden çıkarılma tekniği “maden işletme”dir. Uygun işletme yöntemi seçmek maden mühendisinin ana görevlerindendir.

12 Maden Mühendisliği Bölümü Maden İşletme Maden İşletme Yöntemi Seçimini Etkileyen Faktörler; (özetle) Fiziksel faktörler: *Yeryüzünden olan derinlik: Derinliğe bağlı açık işletme ya da yeraltı işletme yöntemi *Yatağın damar halinde ya da tabaka halinde olması *Tenör durumu *Cevher yatağının yankayaç sağlamlığı

13 Maden Mühendisliği Bölümü Maden İşletme Maden İşletme Yöntemi Seçimini Etkileyen Faktörler; (devamı) Ekonomik faktörler: *Maden işletme, cevher hazırlama, idare, finansman masraflarından sonra “kar” kalması gerekir. *Pazarlama önemli bir etkendir.

14 Maden Mühendisliği Bölümü Maden İşletme Maden İşletme Yöntemi Seçimini Etkileyen Faktörler; (devamı) Emniyet faktörler: *Meslek hastalıkları ve iş kazaları göz önüne alınmalı *Çevreye etkisi göz önüne alınmalı * İşçiler yetiştirilmeli ve eğitilmeli

15 Maden Mühendisliği Bölümü Açık İşletme Yöntemleri Yeryüzüne yakın cevherlerin açık havada uygun makinelerle üretimesi işlemidir. Yamaç ve çukur işletmesi olarak açık işletme madenciliği uygulanmaktadır.

16 Maden Mühendisliği Bölümü Açık İşletme Yöntemleri

17 Maden Mühendisliği Bölümü Açık İşletme Yöntemleri Cevher üzerindeki örtü tabakasının kaldırılması (kazılıp taşınması) işlemine DEKAPAJ denir. Cevher üretimi için kaldırılmak zorunda olan örtü tabakasının (kayaç, toprak, kil.. ) Hacmine DEKAPAJ MİKTARI denir. Bir ton cevher üretimi için yapılması gereken dekapaj miktarına ÖRTÜ-KAZI ORANI denir.

18 Maden Mühendisliği Bölümü Açık İşletme Yöntemleri Orijinal topoğrafya Basamak şevi Basamak düzlüğü Kazanılan Cevher Dekapaj Kazılmayan kayaç

19 Maden Mühendisliği Bölümü Açık İşletme Yöntemleri

20 Maden Mühendisliği Bölümü Açık İşletme Yöntemleri İşletme basamaklarının en uç ve en alt noktasını birleştiren doğrunun yatayla yaptığı açı genel şev açısıdır.

21 Maden Mühendisliği Bölümü Açık İşletme Yöntemleri İki basamak arasında kalan eğimli ya da dik düzlem yüzeyine basamak şevi denir. Bu şevin yatayla yaptığı açı da basamak şev açısıdır. Üretim; Mekanik kazı yada delme-patlatma ile yapılır.

22 Maden Mühendisliği Bölümü Açık İşletme Yöntemleri Döner Kepçeli Ekskavatör ile üretim

23 Maden Mühendisliği Bölümü Açık İşletme Yöntemleri Dragline ile üretim

24 Maden Mühendisliği Bölümü Açık İşletme Yöntemleri Delme-Patlatma ile üretim

25 Maden Mühendisliği Bölümü Açık İşletme Yöntemleri Delme-Patlatma ile üretim

26 Maden Mühendisliği Bölümü Açık İşletme Yöntemleri Delme-Patlatma ile üretim

27 Maden Mühendisliği Bölümü Açık İşletme Yöntemleri Rekültivasyon

28 Maden Mühendisliği Bölümü Açık İşletme Yöntemleri Rekültivasyon


"1 MADENCİLİĞE GİRİŞ. Maden Mühendisliği Bölümü Madenciliğin Temel Konuları Arama (cevherin bulunması ile ilgili çalışmalar) Değerlendirme (bulunan cevherin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları