Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KİŞİSEL HİJYEN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KİŞİSEL HİJYEN."— Sunum transkripti:

1 KİŞİSEL HİJYEN

2

3 ÇEŞİTLİ MİKROPLAR

4 Sağlam ve sağlıklı anlamına gelir.
HİJYEN Sağlam ve sağlıklı anlamına gelir. Kişisel Hijyen: Kişinin sağlam ve sağlıklı olması için gerekli kuralları kapsar. Her insanın sağlıklı yaşaması hakkı , sağlığını koruması ve devam ettirmesi görevidir.

5 VÜCUT TEMİZLİĞİ Kişi en az Haftada iki defa sıcak ve sabunlu su ile yıkanmalı. Fazla Tüyleri Temizlenmelidir. Sabah ve akşam el yüz ve ayak temizliği yapılmalıdır.

6 Düzenli olarak duş alarak elbise değiştirerek vücudunuzun
ve elbise değiştirerek vücudunuzun kokmasına fırsat vermeyiniz

7 Saçların Temizliğine ayrıca dikkat edilmeli
Saçları üç günde veya haftada bir yıkamalı sık,sık taramalıdır. Saçlar yıkanmayınca yağlanır,kepeklenir ve sonunda dökülür. Saçlar temiz bakılmadığı zamanda bit gibi vücut parazitlerinin yerleşmesine neden olur

8

9 Saç normal bir Durulanır. Havlu ile kurulanır. şampuanla yıkanır.
BİTLE MÜCADELE Saç normal bir şampuanla yıkanır. Durulanır. Havlu ile kurulanır.

10 Tıbbi saç kremi çalkalanır.
Ovuşturarak kremin saça iyice nüfus etmesi sağlanacak şekilde uygulanır. (Özellikle ense ve kulak arkalarına dikkat edilerek.)

11 10 dakika saçlar kremli olarak beklenir.
Bol su ile durulanarak kurutulur.

12 İlaçlar saç biti ve sirkelerini öldürür. Ölü bit ve yumurtalar saç telleri arasında kalır. Bunlar ince uçlu bir tarak veya elle özenle temizlenmelidir.

13 GÜNDE EN AZ ÜÇ KERE DİŞLERİMİZİ FIRÇALAYALIM.
AĞIZ BAKIMI Ağız temizliğine çok önem verilmelidir. Dişler yemekten sonra fırçalanmalıdır.Bu işlem yemek artıklarının iyice temizlenmesine yardımcı olur. Dişleri fırçalarken üst dişler yukarıdan aşağıya ,alt dişler aşağıdan yukarıya doğru fırçalanmalıdır. Fırçalanmayan dişler arasında yemek artıklarının birikimi ile mikroplar ürer ve üreyen mikroplar diş çürüklerine neden olurlar . GÜNDE EN AZ ÜÇ KERE DİŞLERİMİZİ FIRÇALAYALIM.

14 Çürük dişler tedavi ettirilmezlerse
Ağız,boğaz,mide,barsak,böbrek,kalp ve romatizma hastalıkları gibi rahatsızlıklara sebep olurlar. Çürüyen dişler tedavi ettirilmeli Hiçbir şikayet olmasa bile Yılda en az bir kere diş hekimine gidilmelidir.

15 Bu nedenle eller çok çabuk ve sık kirlenirler.
ELLER VE AYAKLAR Ellerimiz günlük yaşamımızda çok önemli rol oynar,tüm faaliyetlerimizde ellerimizi kullanırız. Bu nedenle eller çok çabuk ve sık kirlenirler. Kirli eller hastalıkların bulaşmasında önemli rol oynar. Kişisel sağlık yönünden ellerin sık sık yıkanması gerekir.

16 , ÖZELLİKLE TUVALETTEN ÖNCE VE SONRA ELLERİMİZİ MUTLAKA
SABUNLA YIKAMALIYIZ... ,

17

18 , Ellerinizin kirlendiği her durumda Yemeklerden önce ve sonra
Çiğ gıda ile temas sonrasında, ELLERİNİZİ sabunla yıkayınız

19 Emre okuldan eve gelince yemek yemeden ve kendine sandviç hazırlamadan önce ellerini yıkamayı unutmuştu. Emre’nin elindeki bakteriler yemek yerken ve sandviç hazırlarken gıdalara bulaşmış ve bu da Emre’nin hastalanmasına neden olmuştu.

20 MUTLAKA ELLERİMİZİ YIKAMALIYIZ…
Burnunuzu elledikten yada hapşırdıktan sonra, Çamur veya toprak ile oynadıktan sonra, Parayı elledikten sonra, Kedi/köpek gibi hayvanları elledikten sonra MUTLAKA ELLERİMİZİ YIKAMALIYIZ…

21 Gıda veya malzeme yıkamak için kullanılan lavabolarda
ellerinizi, El yıkama lavabolarında da Gıda veya Malzemelerinizi YIKAMAYINIZ.

22 Tırnakların temizliğine dikkat edilmeli,
Uzayınca el tırnakları yarım ay biçiminde kesilmelidir. Ayakları her gece yatmadan önce yıkamak ve ayak tırnaklarını da uzayınca düz kesmek gerekir.

23 Ayaklarda nasır varsa kesilmemeli
B ir sağlıkçıya danışarak nasır tedavisi yapılmalıdır. Temiz tutulmayan ayaklarda tedavisi güç mantar hastalığı gibi cilt hastalıkları görülür.

24 Çamaşırlar sık sık değiştirilmelidir.
ÇAMAŞIRLAR Çamaşırlar sık sık değiştirilmelidir. Beyazlı çamaşırlar yıkandıktan sonra kaynatılmalı ‘’ Çamaşır makinesinde 100 C0 yıkanmalı’’ güneşli ve açık havada kurutulmalıdır. Eğer ütü varsa mutlaka ütülenmelidir. Açık havada kuruyan çamaşırlar kurutulurken yere,çalılar üzerine konmamalı,ipe asılmalıdır.

25 Çocuk çamaşırları her gün değiştirilmeli,diğer çamaşırlardan ayrı olarak yıkanmalıdır.
Yatak takımlarının ve havluların da sık sık değiştirilmesi,ve yıkanması kişisel hijyen yönünden önemlidir. Bir kişiye ait çamaşırlar diğer bir kişi tarafından kullanılmamalıdır.Aksi taktirde mantar,parazit,trahom vb. gibi hastalıkların aile içinde yayılmasına neden olur.

26 Mevsimlere göre giyinmek vücudun genel sağlığı bakımından önemlidir.
GİYİM Mevsimlere göre giyinmek vücudun genel sağlığı bakımından önemlidir. Yazın ter emen yıkanabilir, pamuklu ve ince kumaşlardan yapılmış açık renkli giysiler tercih edilmelidir.Kışın ise koyu renk, vücudu sıcak tutan giysiler giyilmelidir. Giysiler vücudu sıkmayan,kolay temizlenebilen,gerektiğinde kaynatılabilen cinsten olmalıdır.

27 AYAKKABI Ayakkabı ayağı dış etkenlerden koruyan ,aynı zamanda yürüyüşü kolaylaştıran bir giyim aracıdır. Onun için ayakkabı ayağa uygun olarak seçilmeli,ne sıkmalı ne de bol olmalıdır. Ayakkabı ayağa uygun olmazsa ,tırnak batmalarına,nasır ve kemik çıkıntılarının oluşmasına,yürüyüş bozukluklarına,ağrı ve sızıların meydana gelmesine neden olur.

28 SPOR VE VÜCUT HAREKETLERİ
Günlük çalışmalar dışında ölçülü ve ritmik bedensel faaliyetlerin yapılmasına denir. Vücudu yıpratmadan yapılan hareketler kişinin kuvvet ve dayanıklılığını arttırır.

29 Yürüme,yüzme ve sıçrama ,
ağaca çıkma,güreş,boks gibi tabii egzersizler bunun içinde sayılabilir.

30 Spor özellikle çocukların beden ve ruhsal gelişimi için çok önemlidir.

31 Haftada bir defa el ve ayak tırnaklarınızı kesiniz.
KİŞİSEL TEMİZLİK İÇİN !!!!! En az haftada bir defa banyo yapınız,çamaşır ve giyeceklerinizi değiştiriniz. Haftada bir defa el ve ayak tırnaklarınızı kesiniz. Yemekten önce ve sonra,tuvaletten önce ve sonra ellerinizi su ve sabunla yıkayınız.

32 Akşamları yatarken ayaklarınızı yıkayınız, elbiselerinizi çıkarıp, pijama veya gecelik giyiniz.
Günde en az iki defa dişlerinizi fırçalayınız. Her gün saçlarınızı tarayınız. Yere düşen bir yiyeceği yemeyiniz. Çiğ sebze ve meyveleri yıkamadan yemeyiniz.

33 Okula her gün temiz mendil (selpak,ıslak mendil vb.)getiriniz.
Çöpleri çöp kutusuna atınız. Çantanızı temiz ve düzenli tutunuz. Beslenme çantanızı temiz ve düzenli tutunuz. Tuvaletleri temiz kullanınız.

34 SAĞLIKLI VE BAŞARILI GÜNLER DİLERİZ
KARAKÖPRÜ ANADOLU SAĞLIK MESLEK LİSESİ SAĞLIK VE TEMİZLİK KULÜBÜ SUNAN: LEYLA NUR ESKİ DANIŞMAN ÖĞRETMEN:HATİCE YAĞIZ

35

36


"KİŞİSEL HİJYEN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları