Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

K İŞİSEL H İJYEN. Ç EŞİTLİ M İKROPLAR S ağlam ve s ağlıklı anlamına gelir. Kişisel Hijyen: Kişinin sağlam ve sağlıklı olması için gerekli kuralları.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "K İŞİSEL H İJYEN. Ç EŞİTLİ M İKROPLAR S ağlam ve s ağlıklı anlamına gelir. Kişisel Hijyen: Kişinin sağlam ve sağlıklı olması için gerekli kuralları."— Sunum transkripti:

1 K İŞİSEL H İJYEN

2

3 Ç EŞİTLİ M İKROPLAR

4 S ağlam ve s ağlıklı anlamına gelir. Kişisel Hijyen: Kişinin sağlam ve sağlıklı olması için gerekli kuralları kapsar. H er insanın sağlıklı yaşaması hakkı, sağlığını koruması ve devam ettirmesi görevidir.

5 K işi en az Haftada iki defa sıcak ve sabunlu su ile yıkanmalı. F azla Tüyleri Temizlenmelidir. S abah ve akşam el yüz ve ayak temizliği yapılmalıdır.

6

7 S açların Temizliğine ayrıca dikkat edilmeli S açları üç günde veya haftada bir yıkamalı sık,sık taramalıdır. S açlar yıkanmayınca yağlanır,kepeklenir ve sonunda dökülür. S açlar temiz bakılmadığı zamanda bit gibi vücut parazitlerinin yerleşmesine neden olur

8

9 S aç normal bir şampuanla yıkanır. D urulanır. H avlu ile kurulanır.

10 T ıbbi saç kremi çalkalanır. O vuşturarak kremin saça iyice nüfus etmesi sağlanacak şekilde uygulanır. (Ö zellikle ense ve kulak arkalarına dikkat edilerek.)

11 10 dakika saçlar kremli olarak beklenir. Bol su ile durulanarak kurutulur.

12 İlaçlar saç biti ve sirkelerini öldürür. Ölü bit ve yumurtalar saç telleri arasında kalır. Bunlar ince uçlu bir tarak veya elle özenle temizlenmelidir.

13 A ğız temizliğine çok önem verilmelidir. D işler yemekten sonra fırçalanmalıdır.Bu işlem yemek artıklarının iyice temizlenmesine yardımcı olur. D işleri fırçalarken üst dişler yukarıdan aşağıya,alt dişler aşağıdan yukarıya doğru fırçalanmalıdır. F ırçalanmayan dişler arasında yemek artıklarının birikimi ile mikroplar ürer ve üreyen mikroplar diş çürüklerine neden olurlar. GÜNDE EN AZ ÜÇ KERE DİŞLERİMİZİ FIRÇALAYALIM.

14 Ç ürük dişler tedavi ettirilmezlerse Ağız,boğaz,mide,barsak,böbrek,kalp ve romatizma hastalıkları gibi rahatsızlıklara sebep olurlar. Ç ürüyen dişler tedavi ettirilmeli Hiçbir şikayet olmasa bile Yılda en az bir kere diş hekimine gidilmelidir.

15 E llerimiz günlük yaşamımızda çok önemli rol oynar,tüm faaliyetlerimizde ellerimizi kullanırız. B u nedenle eller çok çabuk ve sık kirlenirler. K irli eller hastalıkların bulaşmasında önemli rol oynar. K işisel sağlık yönünden ellerin sık sık yıkanması gerekir.

16 ,

17

18 ,

19 Emre okuldan eve gelince yemek yemeden ve kendine sandviç hazırlamadan önce ellerini yıkamayı unutmuştu. Emre’nin elindeki bakteriler yemek yerken ve sandviç hazırlarken gıdalara bulaşmış ve bu da Emre’nin hastalanmasına neden olmuştu.

20 Burnunuzu elledikten yada hapşırdıktan sonra, Çamur veya toprak ile oynadıktan sonra, Parayı elledikten sonra, Kedi/köpek gibi hayvanları elledikten sonra MUTLAKA ELLERİMİZİ YIKAMALIYIZ…

21 G ıda veya m alzeme yıkamak için kullanılan lavabolarda ellerinizi, E l yıkama lavabolarında da G ıda veya M alzemelerinizi YIKAMAYINIZ.

22 T ırnakların temizliğine dikkat edilmeli, U zayınca el tırnakları yarım ay biçiminde kesilmelidir. A yakları her gece yatmadan önce yıkamak ve ayak tırnaklarını da uzayınca düz kesmek gerekir.

23 A yaklarda nasır varsa kesilmemeli B ir sağlıkçıya danışarak nasır tedavisi yapılmalıdır. T emiz tutulmayan ayaklarda tedavisi güç mantar hastalığı gibi cilt hastalıkları görülür.

24 Ç amaşırlar sık sık değiştirilmelidir. B eyazlı çamaşırlar yıkandıktan sonra kaynatılmalı ‘’ Çamaşır makinesinde 100 C 0 yıkanmalı’’ güneşli ve açık havada kurutulmalıdır. E ğer ütü varsa mutlaka ütülenmelidir. A çık havada kuruyan çamaşırlar kurutulurken yere,çalılar üzerine konmamalı,ipe asılmalıdır.

25 Ç ocuk çamaşırları her gün değiştirilmeli,diğer çamaşırlardan ayrı olarak yıkanmalıdır. Y atak takımlarının ve havluların da sık sık değiştirilmesi,ve yıkanması kişisel hijyen yönünden önemlidir. B ir kişiye ait çamaşırlar diğer bir kişi tarafından kullanılmamalıdır.Aksi taktirde mantar,parazit,trahom vb. gibi hastalıkların aile içinde yayılmasına neden olur.

26 M evsimlere göre giyinmek vücudun genel sağlığı bakımından önemlidir. Y azın ter emen yıkanabilir, pamuklu ve ince kumaşlardan yapılmış açık renkli giysiler tercih edilmelidir.Kışın ise koyu renk, vücudu sıcak tutan giysiler giyilmelidir. G iysiler vücudu sıkmayan,kolay temizlenebilen,gerektiğinde kaynatılabilen cinsten olmalıdır.

27 A yakkabı ayağı dış etkenlerden koruyan,aynı zamanda yürüyüşü kolaylaştıran bir giyim aracıdır. O nun için ayakkabı ayağa uygun olarak seçilmeli,ne sıkmalı ne de bol olmalıdır. A yakkabı ayağa uygun olmazsa,tırnak batmalarına,nasır ve kemik çıkıntılarının oluşmasına,yürüyüş bozukluklarına,ağrı ve sızıların meydana gelmesine neden olur.

28 SPOR Günlük çalışmalar dışında ölçülü ve ritmik bedensel faaliyetlerin yapılmasına denir. V ücudu yıpratmadan yapılan hareketler kişinin kuvvet ve dayanıklılığını arttırır.

29 Y ürüme,yüzme ve sıçrama, ağaca çıkma,güreş,boks gibi tabii egzersizler bunun içinde sayılabilir.

30 S por özellikle çocukların beden ve ruhsal gelişimi için çok önemlidir.

31 KİŞİSEL TEMİZLİK İÇİN !!!!! E n az haftada bir defa banyo yapınız,çamaşır ve giyeceklerinizi değiştiriniz. H aftada bir defa el ve ayak tırnaklarınızı kesiniz. Y emekten önce ve sonra,tuvaletten önce ve sonra ellerinizi su ve sabunla yıkayınız.

32 Akşamları yatarken ayaklarınızı yıkayınız, elbiselerinizi çıkarıp, pijama veya gecelik giyiniz. Günde en az iki defa dişlerinizi fırçalayınız. Her gün saçlarınızı tarayınız. Yere düşen bir yiyeceği yemeyiniz. Çiğ sebze ve meyveleri yıkamadan yemeyiniz.

33 Okula her gün temiz mendil (selpak,ıslak mendil vb.)getiriniz. Çöpleri çöp kutusuna atınız. Çantanızı temiz ve düzenli tutunuz. Beslenme çantanızı temiz ve düzenli tutunuz. Tuvaletleri temiz kullanınız.

34

35

36


"K İŞİSEL H İJYEN. Ç EŞİTLİ M İKROPLAR S ağlam ve s ağlıklı anlamına gelir. Kişisel Hijyen: Kişinin sağlam ve sağlıklı olması için gerekli kuralları." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları