Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TELEV İ ZYONUN İ CADI VE TAR İ HSEL GEL İŞİ M İ TEKNOLOJ İ VE TASARIM HAZIRLAYAN WWW.EUROPETURK.COM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TELEV İ ZYONUN İ CADI VE TAR İ HSEL GEL İŞİ M İ TEKNOLOJ İ VE TASARIM HAZIRLAYAN WWW.EUROPETURK.COM."— Sunum transkripti:

1 TELEV İ ZYONUN İ CADI VE TAR İ HSEL GEL İŞİ M İ TEKNOLOJ İ VE TASARIM HAZIRLAYAN WWW.EUROPETURK.COM

2 Teknolojinin ilerlediği bu dönemde hemen hemen her şeyi artık insanoğlu teknolojinin harikaları üzerinde yapıyor. Günümüzde teknolojinin en büyük icatlarından biride Televizyon’dur. Gerçi şimdiki tarihteki televizyonlar dahada gelişerek LCD, LED TV ismini aldı. TELEVİZYONUN İCADI, MUCİDİ VE TARİHİ GELİŞİMİ

3 Televizyon’un insanoğlu üzerinden yeri oldukça çoktur. Oturduğu yerden dünyada olup bitenden haberdar olma, müzik dinleme, dizi ve sinema filmleri, programlar gibi bir çok şeyi artık evimizden izleyerek her şeyden haberdar oluyoruz. Bu kadar hayatımıza giren Televizyonun gelişimini ve kimin icat ettiğini merak etmiyor musunuz?

4 Televizyonu sadece bir ki ş i icat etmemi ş tir. İ lk olarak 1924 yılında John Logie Baird tarafından televizyonun icadına ba ş lanılmı ş ve ilk çalı ş an örne ğ i somut olarak 1924 yılında ortaya konulmu ş tur. John Logie Baird‘ın televizyonu tamamen mekanik bir sistemle i ş lemekteydi. Ama bu bir adım olarak görülmü ş günümüzde de halen kullandı ğ ımız Tüplü (CRT) televizyonu Philo Taylor Farnsworth tarafından icat edilmi ş tir. Burda ş unu anlıyoruz John Logie Baird televizyonu ilk olarak mekanik bir sistem üzerinde somut bir ş ekilde ortaya koymu ş. Philo Taylor Farnsworth ise bunu televizyonu Tüplü bir ş ekilde icat etmi ş tir. Yol gösteren John Logie Baird olmu ş tur.

5 Televizyon Nasıl Çalışır? Televizyonun ışık enerjisinin elektrik enerjisine çevrildikten sonra yayınlanması ve alınan elektromanyetik sinyallerin tekrar ışık enerjisine çevrilmesidir. Işık enerjisi elektrik enerjisine çevrilmesi fikri 1873 yılında Selenyum üzerine ışık düşürüldüğünde elektrik direncinin değiştiğinin keşfedilmesi ile başlamıştır.

6 TELEV İ ZYON’UN İ CADINI YAPAN K İŞİ LER John Logie Baird Philo Taylor Farnsworth

7 TELEV İ ZYON’UN İ CADINI YAPAN K İŞİ LER John Logie Baird, Bilinen ilk televizyonun icadı’nın temellerini atan kişidir. Daha sonraları televizyonun elektromanyetik sistemi Philo Taylor Farnsworth tarafından değiştirilerek günümüzde kullanılan tüplü TV’ler haline gelmesinde büyük rol oynamıştır. Ama televizyonun mucitlerinden birisi olarak John Logie Baird daima hafızalarda yer edinecektir.

8 TELEV İ ZYON’UN İ CADINI YAPAN K İŞİ LER Philo Taylor Farnsworth’un icad ettiği kamera teknolojisi tüplü CRT(cathode ray tube) ekranlar için esin kaynağı olmuştur. Televizyondaki gerçek hareketli görüntünün sağlanması Farnsworth sayesinde olmuş ve tüplü ekranların yapılabilmesine büyük katkı sağlamıştır. Bu nedenle günümüzde kullanılan televizyonun mucidi Philo Taylor Farnsworth olarak bilinmektedir.

9 RESİMLERLE TELEVİZYONUN İCADI VE TARİHSEL GELİŞİMİ

10

11

12

13

14

15

16

17 Mesajlaşma Düğmesi Video İzleme Düğmesi Ses Ayarlama Düğmesi Açma Kapama Düğmesi

18 NOT  TELEV İ ZYONUN BA Ş INDA FAZLA DURMAYIN  GÖZLER İ N İ Z İ RAHATSIZ EDER


"TELEV İ ZYONUN İ CADI VE TAR İ HSEL GEL İŞİ M İ TEKNOLOJ İ VE TASARIM HAZIRLAYAN WWW.EUROPETURK.COM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları