Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLGİSAYAR YARDIMCI KARTLARI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLGİSAYAR YARDIMCI KARTLARI"— Sunum transkripti:

1 BİLGİSAYAR YARDIMCI KARTLARI

2 İÇİNDEKİLER Ekran Kartı Ethernet Kartı (Modem, Switch, Hub) Ses Kartı
Diğer Kartlar(TV Kartı, Fax-Modem Kartı)

3 EKRAN KARTI Ekran Kartının ana görevi diğer arabirimlerden (işlemci,
harddisk, ram vs..) anakart aracılığı ile aldığı dijital bilgileri gerekli dönüşümlerden sonra lcd ve crt monitöre aktararak görüntü oluşturulmasını sağlamaktadır.

4 Ekranda oluşacak görüntü işlemci ile monitör arasındaki bir arabirim olan Ekran Kartında toplanır. Ekran kartları çözünürlük, renk ve hızlarına göre şu türlerdedir : MDA (Monochrome Display Adapter) PC lerin ilk yıllarında en çok kullanılan siyah beyaz ekranlarda kullanılan ekran kartlarıdır. 720 x 350 pixel çözünürlüğe sahiptir. ………………………………………………………………………………………………… CGA (Color Graphics Adapter) IBM tarafından üretilen ilk renkli ekran kartıdır. 16 renkte 160 x 100 pixel çözünürlük, 2 renkte 640 x 200 pixel çözünürlük.

5 EGA (Enhanced Graphics Adapter) CGA dan sonra çıkarılan daha gelişmiş bir ekran kartı türüdür. 16 renkte 640 x 350 pixel çözünürlük, 65536 renge kadar görüntü desteği vardır. ………………………………………………………………………………………………… VGA (Video Graphics Adapter) Öncekilerine göre daha gelişmiş bir ekran kartı türüdür. 256 renkten 24 milyon renge kadar renk desteği vardır. Bu kartın daha gelişmişi olan SVGA kartlarda ise üzerinde takılı bulunan bellek miktarına göre 17 milyar renge kadar destek verebilmektedir. ……………………………………………………………………………………………….. XGA ve PGA (Extended Graphics Adapter Professional Graphics Adapter)

6 EKRAN KARTI NASIL ÇALIŞIR??
Temel olarak çalışma mantığı pci express veya agp slotundan aldığı bilgileri uygun şekilde işleyerek görüntü haline dönüştürmektedir.

7 EKRAN KARTI ÖRNEĞİ

8

9 ETHERNET KARTI Ethernet kartları network sistemlerinde kullanılan
bilgisayarlar arasındaki iletişimi sağlayan devrelerdir. Ethernet kartlar 8, 16 ve 32 bit'lik olabilmektedir.Ethernet kartları çeşitli bölümlerden oluşmaktadır.Bu bölümler: UTP (Unshielded Twisted Pair) Port: Bir kablo bağlantı çeşididir. Bu kablo yardımıyla yapılan, bilgisayarlar arası bağlantı ana bilgisayara bağlı dağıtıcı aygıtlar (multiplexer) yardımıyla terminallere dağıtılır.

10 ETHERNET KARTI Led Indicators: Bu ışıklar (Led) yardımıyla giden-gelen veriler, çakışma, kablo kopukluğu gibi durumlar gözlenir.

11 ETHERNET KARTI Socket For Optional Boot Rom: Sistemin Ethernet kart üzerine takılan bir rom devre yardımıyla açmasını (ana bilgisayara bağlanması) sağlayan bootrom' un takıldığı yuvadır. BNC Port: Yaygın olarak kullanılan bir bağlantı çeşididir. Kısa mesafelerde kullanılır ve ucuzdur. Çeşitli bilgisayarların aynı hat üzerinden seri olarak bağlanmasını sağlar.

12 ETHERNET KARTI Jumper Ayarları: Ethernet kartlar üzerinde çeşitli Jumper ayarları bulunmaktadır. Bu Jumper ayarları boot rom seçimi, kablo mesafesi, IRQ, I/O base adress v.b ayarlamalar içindir. Bazı Ethernet kartlarda Jumper bulunmamaktadır. Yapılacak ayarlamalar, kartla birlikte gelen bir setup yazılımı yardımıyla yapılır.

13 MODEM Günümüzde yaygın olarak kullanılan modemler, bilgisayar sinyallerini (dijital sinyali) telefon sinyallerine (analog sinyale) ve analog sinyali dijital sinyale çevirerek, bilgisayarların telefon hatları üzerinden iletişim yapabilmesini sağlar.

14 MODEM Modemlerin hızları, bps (bits per second = saniyede iletilen bit sayısı) birimiyle ölçülür. Standart olarak 9600, 14400, 28800, ve bps hızlarında modemler bulunmaktadır. Günümüzde yaygın olarak ve 5600 bps (56 Kbps) hızında modemler kullanılmaktadır. 14400 bps ve daha üstü modemlerin birçoğu ses desteği de vermektedir. Bu tür modemlere Voice Modem denir. Bu modemler, özel yazılımlar ile telesekreter gibi kullanılabilir.

15 MODEM Modemler, dahili (Internal) ve harici (External) olmak üzere iki çeşittir.

16 MODEM Dahili Modemler: Dahili modemler, bilgisayara takılan diğer kartlar gibi, kasa içinde bir yuvaya takılır. Modem kartının üzerindeki iki çıkıştan biri telefon hattina, digeri ise telefon aygitina baglanir.

17 MODEM Harici Modemler: Harici modemler ise, ayrı bir aygıt seklindedir.Bu nedenle, bilgisayara, seri çıkışların birinden ara kablo yardımı ile bağlanır.Bilgisayarın dışında olduklarından elektriği bilgisayardan alamazlar.Bu nedenle bir adaptörleri vardır.Bağlantı işlemi, telefon hattının modeme ve modemden de telefon aygıtına bağlanma yoluyla gerçekleşir.

18

19 HUB Hub, bir LAN içerisindeki bilgisayarları birbirine bağlayan
cihazdır.Eğer ikiden fazla bilgisayar varsa ve bunlar RJ45 konektörler ile birbirlerine bağlanıyorsa mutlaka bir Hub kullanmak gerektir.Hub ’ı bilgisayarlar arasındaki bir terminal olarak da düşünebiliriz.

20 HUB Hub’lar star topoloji ağlarda merkezi bağlantı üniteleridir. Hub kendisine bağlanılan tüm noda’ların birbirleri ile iletişim kurmasını sağlar. Hub üzerinde bulunan durum ışıkları ağ durumunu izlememizi ve arıza tespit işlemlerini kolaylaştırır. İkiden fazla hub birbirine bağlanabilir fakat Hub - Hub bağlantıları yerine switchlerden hub’lara gidilebilir ve bu durum ağ performansını arttırır…

21 SWİTCH Switch bir hub gibidir fakat bağlandığı bilgisayarın IP adresini kayıt eder.Bir mesaj aldığında bunu yalnızca gönderilmesi gereken bilgisayara yollar.Switchler gereksiz yayın trafiğini engeller ve uygun fiyatlı yüksek performanslı bir network kurmanızı sağlar.

22 SWİTCH Switchler aynı network deki bilgisayarları bağlamaya yararlar ve İnternet erişimi sağlamazlar. ICS aracılığıyla İnternet bağlantınızı paylaşabilirsiniz, ancak performansla ilgili sorunlar baş gösterebilir. USR obotics 10/100 Ethernet Switchinde   her portun oto çapraz kablo detektörü vardır ve böylece networkunuzu kolayca çalıştırmak için tek bir çeşit kabloya ihtiyacınız var.

23 SWİTCH Switchinizi geniş bant modeminize bağlayabilirsiniz fakat bunun için servis sağlayıcınızdan çoklu IP adresleri almanız gerekir.Bu genellikle daha pahalı olur. Daha fazla performans ve işlevsellik için routera ihtiyacınız olacaktır.

24 SES KARTI Ses kartları, bilgisayarlarda bir zamanların beeep sesinin
ötesinde, olağanüstü sesler sunabilen kartlardır. Ses kartları bir mikrofon veya başka bir ses aygıtından (müzik setinden) alınabilecek sesleri dijital sinyale çevirerek bilgisayar ortamında kullanılabilir hale getirir. Ya da tam tersini yaparak bilgisayar ortamındaki dijital sesleri analog seslere çevirerek duyabileceğimiz hale getirir.

25 SES KARTI Ses kartının bu işi yapması ile ilgili Sound Blaster adında bir standart oluşmuştur. Günümüz ses kartlarının tümü bu standarda uyumludur. Ses kartlarının ürettikleri sesi duymak için harici hoparlörler bağlanır.

26 SES KARTI Ses kartına ayrıca mikrofon bağlamak suretiyle dışarıdan
ses kaydı da yapılabilir.Yine ayrıca ses kartlarının arkasında Oyun Çubuğu denilen Joystick aygıtlarını bağlamak için de bir port vardır.

27 TV KARTLARI Video Capture kartları (Görüntü yakalama kartı), bir
kamera, video veya tuner devresi (TV yayınlarını almaya yarayan devre) yardımıyla bilgisayara görüntü aktarmayı sağlayan kartlardır.

28 TV KARTLARI Kaliteli bir görüntü için kartın saniyede en az 24 kare
alması gerekir. Capture kartı ile alınan her kare istenirse resim olarak harddiske kaydedilebilir. Ya da hareketli görüntüyü film formatında (AVI) yine harddiske kaydedebiliriz. TV kartları, video capture kartının üzerine tuner devresi eklenmiş halidir.

29 FAX – MODEM KARTLARI Günümüzde, internal (dahili) ve external (harici) olmak Üzere fax/modem kartlar üretilmektedir. Ayrıca soft modem (yazılım ile kontrol edilen) ve hard modem (donanım ile kontrol edilen) olmak üzere iki tip modem kullanılmaktadır.

30 FAX – MODEM KARTLARI Günümüzde, internal (dahili) ve external (harici) olmak üzere fax/modem kartlar üretilmektedir. Ayrıca soft modem (yazılım ile kontrol edilen) ve hard modem (donanım ile kontrol edilen) olmak üzere iki tip modem kullanılmaktadır.

31 Anlama, var olan bilgileri çağırma işlemidir!
Teşekkürler! Anlama, var olan bilgileri çağırma işlemidir!

32 Samet GÜNEY Muhammed GÜLER Erhan AKGÜL
HAZIRLAYANLAR Samet GÜNEY Muhammed GÜLER Erhan AKGÜL


"BİLGİSAYAR YARDIMCI KARTLARI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları