Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BIOS AYARLARI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BIOS AYARLARI."— Sunum transkripti:

1 BIOS AYARLARI

2 BIOS NEDİR? BIOS (BASIC INPUT OUTPUT SYSTEM) ANAKART ÜZERİNDEKİ BİR ROM BELLEKTE BULUNAN BİR YAZILIMDIR. AÇILIŞ (BOOT) ÖNCESİNDE GİRİŞ VE ÇIKIŞ AYGITLARINI TEST EDER VE İŞLETİM SİSTEMİNİN AÇILMASINI SAĞLAR.

3 BIOS’UN GÖREVLERİ FDD CONTROLLER, HDD CONTROLLER, RAM, EKRAN KARTI GİBİ AYGITLARI İŞLETİM SİSTEMİ YÜKLENMEDEN ÖNCE TEST EDER VE SORUN VARSA AÇILIŞTA BİLDİRİR. İŞLETİM SİSTEMİNİN AÇILMASINI SAĞLAR. ANAKARTIN BAZI AYARLARININ DEĞİŞTİRİLMESİNİ SAĞLAR.

4 BIOS SETUP ANAKART İLE İLGİLİ BAZI AYARLARI DEĞİŞTİRMEK İÇİN KULLANILAN BİR MENÜDÜR. AÇILIŞTA “DEL”, “F2”, “F10” GİBİ TUŞLARA BASARAK BIOS SETUP MENÜSÜNE ERİŞİLEBİLİR. (FARKLI PC MARKALARINDA FARKLI TUŞLAR KULLANILIR. HANGİ TUŞUN KULLANILACAĞINI ANAKARTIN KİTAPÇIĞINDAN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.)

5

6

7 BIOS MARKALARI EN ÇOK KULLANILAN BIOS MARKALARI AŞAĞIDADIR: AWARD AMI
PHOENIX ...

8 CMOS NEDİR? BIOS’TA BAZI AYARLARI KAYDETMEYE YARAYAN VE BIOS ÇİPİNDE BULUNAN KÜÇÜK BİR BELLEKTİR. BIOS’TA YAPILAN BAZI AYARLAR (TARİH, SAAT V.B.) BU BELLEĞE KAYDEDİLİR.

9 BIOS SETUP AYARLARI BIOS SETUP AYARLARINA GİRMEK İÇİN PC’NİN AÇILIŞINDA GENELDE “DEL” TUŞU KULLANILIR. İLGİLİ TUŞA BASILDIĞINDA “BIOS SETUP” EKRANI GELİR VE BURADAN BIOS AYARLARI YAPILIR.

10

11 BIOS SETUP AYARLARI EN ÇOK KULLANILAN BIOS MARKASI AWARD OLDUĞU İÇİN BİZ DE AWARD BIOS’UN MENÜSÜNÜ ÖĞRENECEĞİZ. DİĞER BIOS’LAR DA BUNA BENZEDİĞİ İÇİN DİĞER BIOSLARI DA RAHATLIKLA KULLANABİLİRSİNİZ. MENÜLER MARKA VE MODELE GÖRE DEĞİŞİKLİK GÖSTEREBİLİR.

12 MUHTEMEL MENÜLER STANDARD CMOS SETUP BIOS FEATURES SETUP
CHIPSET FEATURES SETUP INTEGRATED PERIPHERALS POWER MANAGEMENT SETUP PNP/PCI CONFIGURATION LOAD BIOS DEFAULTS LOAD SETUP/PERFORMANCE DEFAULTS CPU SOFT MENU/CPU SPEED SETTING SUPERVISOR PASSWORD USER PASSWORD IDE HDD AUTO DEDECTION SAVE & EXIT SETUP EXIT WITHOUT SAVING

13 ÖNEMLİ MENÜLER TÜM MENÜLERİ DETAYLI OLARAK İNCELEMEYECEĞİZ. MENÜ İLE İLGİLİ AYRINTI VE AÇIKLAMALARI ANAKARTIN KİTAPÇIĞINDAN BULABİLİRSİNİZ. FAKAT EN ÇOK KULLANILAN MENÜLERİ AYRINTILARIYLA ÖĞRENECEĞİZ.

14 STANDARD CMOS SETUP DATE TIME A/B VIDEO MODE HALT ON FLOPPY 3 MODE
JAPONYADA KULLANILAN 3.5” 1.2 MB SÜRÜCÜ İÇİN VIDEO MODE HALT ON BIOS TEST YAPARKEN BİR HATA İLE KARŞILAŞIRSA NE YAPACAK?

15 BIOS FEATURES SETUP VIRUS WARNING CPU INTERNAL CACHE EXTERNAL CACHE
VİRÜS UYARISI SADECE BOOT SEKTÖRDEKİ VİRÜSLER İÇİNDİR. CPU INTERNAL CACHE İŞLEMCİ İÇİNDEKİ L1 CACHE AÇMA/KAPAMA EXTERNAL CACHE İŞLEMCİ DIŞINDAKİ L2 CACHE AÇMA/KAPAMA

16 BIOS FEATURES SETUP QUICK POWER ON SELF TEST (POST) BOOT SEQUENCE
BIOS AÇILIŞ TESTİNİ HIZLI MI YAPSIN? BOOT SEQUENCE İŞLETİM SİSTEMİ HANGİ SÜRÜCÜDEN BAŞLASIN? SWAP FLOPPY DRIVE MS-DOS’TA A VE B SÜRÜCÜLERİNİN YERİNİ DEĞİŞTİRİR. ARTIK GEREKSİZ.

17 BIOS FEATURES SETUP BOOT UP FLOPPY SEEK BOOT UP NUMLOCK STATUS
AÇILIŞTA FLOPPY SÜRÜCÜ DENETLENSİN Mİ? BOOT UP NUMLOCK STATUS AÇILIŞTA KLAVYEDEKİ “NUMLOCK” TUŞU ETKİN OLSUN MU? SECURITY OPTIONS AÇILIŞTA PC’YE VEYA BIOS’A PAROLA KOYULSUN MU?

18 BIOS FEATURES SETUP TYPEMATIC RATE TYPEMATIC DELAY ASSIGN IRQ FOR VGA
KLAVYEDEN BİR SANİYEDE KAÇ KARAKTER BASILSIN? TYPEMATIC DELAY İKİ KARAKTER YAZIMI ARASINDAKİ BEKLEME SÜRESİ. ASSIGN IRQ FOR VGA GÖRÜNTÜ KARTINA AÇILIŞTA IRQ ATANSIN MI?

19 BIOS FEATURES SETUP HDD S.M.A.R.T. CAPABILITY VIDEO BIOS SHADOW
DİSKİN KENDİ KENDİNİ TEST ETMESİ (SİSTEMİ YAVAŞLATIR, GENELDE KAPALIDIR). VIDEO BIOS SHADOW EKRAN KARTININ BIOS’UNU RAM’E TAŞIR VE DAHA HIZLI ÇALIŞMASINI SAĞLAR. (ESKİ MAKİNALARDA ENABLE, YENİ MAKİNALARDA DISABLE YAPILMASI PERFORMANSI ARTTIRIR.)

20 CHIPSET FEATURES SETUP
ANAKART ÜZERİNDEKİ CHIPSET’İN BAZI AYARLARINI DEĞİŞTİRMEYE YARAR. ANAKART SATILIRKEN EN UYGUN AYARLA SATILDIĞI İÇİN DEĞİŞTİRİLMEMELİDİR. VGA SHARED MEMORY SIZE EKRAN KARTI TÜMLEŞİK İSE EKRAN KARTININ ANA BELLEKTEN NE KADAR RAM KULLANACAĞINI BELİRLER.

21 CHIPSET FEATURES SETUP
ONBOARD PCI IDE ANA KART ÜZERİNDEKİ IDE DENETLEYİCİSİ PCI VERİYOLUNU KULLANACAK MI? CPU FAN SPEED İŞLEMCİ FAN HIZI (DÜŞÜK DEĞERLERDE BIOS UYARI VERİR) CURRENT CPU CORE VOLTAGE İŞLEMCİNİN ÇALIŞMA GERİLİMİ

22 CHIPSET FEATURES SETUP
CPU TEMPERATURE İŞLEMCİNİN ÇALIŞABİLECEĞİ EN YÜKSEK ISI DEĞERİ BELİRLENİR, BU DEĞER GEÇİLDİĞİNDE BIOS UYARI VERİR. SHUT DOWN TEMPERATURE İŞLEMCİ BELİRTİLEN SICAKLIĞI GEÇERSE PC KAPATILIR. FAN FAIL ALARM CPU, KASA VE GÜÇ KAYNAĞINDAKİ FANLAR YAVAŞLARSA UYARI VERİLSİN Mİ?

23 INTEGRATED PERIPHERALS
IDE HDD BLOCK MODE HDD’DAN BİR SEFERDE KAÇ SECTOR (KÜME) OKUNACAK? (2 GB’TAN BÜYÜK DİSKLERDE “AUTO” VEYA “ENABLE” YAPINIZ.) IDE PIO MODE “AUTO” VEYA “ENABLE” OMALIDIR. UDMA

24 INTEGRATED PERIPHERALS
ON CHIP PRIMARY/SECONDARY IDE ANAKART ÜZERİNDEKİ IDE 1 VE IDE2 DEVRELERİNİ AÇAR/KAPAR. USB CONTROLLER USB YUVALARI AÇAR/KAPAR. USB KEYBOARD SUPPORT USB KLAVYE TAKILSIN/TAKILMASIN.

25 INTEGRATED PERIPHERALS
ONBOARD FDD CONTROLLER FDD CONTROLLER ÇALIŞSIN/ÇALIŞMASIN. ONBOARD SERIAL PORT 1-2 SERİ PORTLAR ÇALIŞSIN/ÇALIŞMASIN. ONBOARD PARALLEL PORT PARALEL PORT ÇALIŞSIN/ÇALIŞMASIN. PARALEL PORT MODE PARALEL PORTA TAKILACAK CİHAZA GÖRE BU MOD AYARLANIR. EPP&ECP TERCİH EDİLMELİDİR.

26 INTEGRATED PERIPHERALS
PS/2 MOUSE POWER ON ETKİN OLMASI DURUMUNDA FARENİN TUŞLARINDAN BİRİNE BASILDIĞINDA PC AÇILIR. KEYBOARD POWER ON ETKİN OLMASI DURUMUNDA KLAVYENİN “POWER” TUŞUNA BASILDIĞINDA PC AÇILIR.

27 POWER MANAGEMENT SETUP
BU MENÜ PC’NİN ENERJİ TÜKETİMİNİ DÜZENLER. PM CONROL BY APM GÜÇ YÖNETİMİNİN İŞLETİM SİSTEMİ TARAFINDAN KONTROL EDİLMESİNİ SAĞLAR. BELLİ SÜRELERDEN SONRAEKRAN VEYA HDD KAPATILIR. DENETİM MASASI/GÜÇ SEÇENEKLERİ

28 PNP/PCI CONFIGURATION
ANAKARTA TAKILI PnP DESTEKLİ AYGITLARIN KAYNAKLARINI (IRQ, I/O, DMA) AYARLAR. PnP OS INSTALLED PnP DESTEKLİ BİR İŞLETİM SİSTEMİ KULLANIYORSANIZ “YES” SEÇİLMELİ. BU DURUMDA BIOS SADECE AÇILIŞ İŞLEMİ İÇİN GEREKLİ AYGITLARIN AYARLARINI YAPAR. DİĞER AYGITLARIN AYARLARI İŞLETİM SİSTEMİ TARAFINDAN YAPILIR.

29 PNP/PCI CONFIGURATION
RESOURCES CONTROLLED BY “AUTO” SEÇİLMELİDİR. BU DURUMDA HER VERİYOLUNA OTOMATİK IRQ ATANIR. AKSİ DURUMDA AYARLAR ELLE GİRİLİR.

30 LOAD BIOS DEFAULT VARSAYILAN BIOS AYARLARINI YÜKLER.
BIOS AYARLARINI BOZDUYSANIZ BUNU KULLANABİLİRSİNİZ.

31 LOAD SETUP/PERFORMANCE DEFAULTS
BIOS’U EN YÜKSEK PERFORMANSLA ÇALIŞABİLECEĞİ AYARLARA DÖNDÜRÜR. BIOS AYARLARI ELLE DEĞİŞTİRİLDİKTEN SONRA PC’NİN PERFORMANSINDA SORUN VARSA BU MENÜ KULLANILMALIDIR.

32 CPU SOFT MENU/CPU SPEED SETTING
YENİ ANAKARTLARDA İŞLEMCİ HIZI VE AYARLARI OTOMATİK OLARAK YAPILIR. BU MENÜYÜ KURCALAMANIZA GEREK YOKTUR. ESKİ ANAKARTLARDA BU MENÜDEN İŞLEMCİ HIZI VE İŞLEMCİ ÇARPANI AYARLANIYORDU.(CPU HIZI/ANAKART HIZI)

33 SUPERVISOR PASSWORD YÖNETİCİ ŞİFRESİDİR.
BU ŞİFREYİ BİLENLER BIOS AYARLARINDA DEĞİŞİKLİK YAPABİLİRLER.

34 USER PASSWORD KULLANICI ŞİFRESİDİR.
BU ŞİFREYLE SADECE PS AÇILABİLİR. BIOS AYARLARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILAMAZ.

35 IDE HDD AUTO DEDECTION PC’DE KULLANILAN SABİT DİSKLERİN SİSTEME TANITILMASI BU MENÜDEN YAPILIR. YENİ ANAKARTLARIN ÇOĞU OTOMATİK TÜM HARD DİSK VE CD’LERİ TANIR. BU MENÜNÜN KULLANILMASINA GEREK KALMAZ.

36 SAVE & EXIT SETUP YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERİ KAYDEDER VE BIOS’TAN ÇIKAR.

37 EXIT WITHOUT SAVING YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERİ KAYDETMEDEN BIOS’TAN ÇIKAR.

38 BIOS GÜNCELLEME BIOS’UN GÜNCELLENMESİ ANAKARTA YENİ İŞLEMCİ TAKABİLMEYİ, BAZI SORUNLARI ÇÖZEBİLMEYİ VE BAŞARININ ARTMASINI SAĞLAYABİLİR. ÇOĞU ANAKART ÜRETİCİSİ ANAKART MODELLERİNİN BIOS’LARINI GELİŞTİREREK BUNLARI İNDİRİLMEK ÜZERE WEB SİTELERİNE KOYARLAR.

39 BIOS GÜNCELLEME HER MARKA VE MODELİN YÜKLEME İŞLEMİ FARKLILIKLAR GÖSTEREBİLİR. BIOS GÜNCELLEME İÇİN ANAKARTIN KİTAPÇIĞINI KILAVUZ OLARAK KULLANABİLİR VEYA İLGİLİ FİRMANIN WEB SİTESİNDEKİ YÖNERGELERİ İZLEYEBİLİRSİNİZ.

40 BIOS GÜNCELLEME BAZI ANAKARTLARDA GÜNCELLEME İNTERNET ÜZERİNDEN OTOMATİK OLARAK DA YAPILABİLİR. GENELDE AŞAĞIDAKİ GİBİ YAPILIR: BİR SİSTEM DİSKETİ HAZIRLANIR VE AWDFLASH GİBİ BİR BIOS YÜKLEME YAZILIMI DİSKETE ATILIR. ANAKARTIN GÜNCEL BIOS SÜRÜMÜ DİSKETE KOPYALANIR. GENELDE .BIN UZANTILI BİR DOSYADIR. PC DİSKETTEN AÇILIR. BIOS YÜKLEME YAZILIMI DOS ORTAMINDAN ÇALIŞTIRILIR. YENİ VERSİYON BIOS DOSYASI YÜKLENİR.

41


"BIOS AYARLARI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları