Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KABİR HAYATI VE ŞEHİTLİK ERCİYES ÜNİVERSİTESİ DİN KÜLTÜRÜ ÖĞRETMENLİĞİ YAKUP ERDEN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KABİR HAYATI VE ŞEHİTLİK ERCİYES ÜNİVERSİTESİ DİN KÜLTÜRÜ ÖĞRETMENLİĞİ YAKUP ERDEN."— Sunum transkripti:

1 KABİR HAYATI VE ŞEHİTLİK ERCİYES ÜNİVERSİTESİ DİN KÜLTÜRÜ ÖĞRETMENLİĞİ YAKUP ERDEN

2 Kabir Hayatı Kabir Hayatı Mezarlıklar Mezarlıklar Kabir Ziyareti Kabir Ziyareti Şehitlik ve Fazileti Şehitlik ve Fazileti Şehitlerin Hükümleri Şehitlerin Hükümleri Cenaze ve Cenaze Namazı Cenaze ve Cenaze Namazı GÜNDEM

3 KABİR HAYATI Kabir hayatının yalnız ruha mı yoksa bedene mi olacağı tartışmalıdır. Kabir hayatının yalnız ruha mı yoksa bedene mi olacağı tartışmalıdır. Ruhun niteliği için ayette şöyle buyurulur: Ruhun niteliği için ayette şöyle buyurulur: “De ki: Ruh Rabbimin bildiği bir iştir. Size bu konuda pek az bilgi verilmiştir.” (İsra 17/85) “De ki: Ruh Rabbimin bildiği bir iştir. Size bu konuda pek az bilgi verilmiştir.” (İsra 17/85)

4 Ölümden yeniden dirilmeye kadar devam edecek hayata “kabir hayatı” denir. Ölümden yeniden dirilmeye kadar devam edecek hayata “kabir hayatı” denir. Ölen kimse kabre konulsa veya kaybolup parçalansa da kabir hayatı süreci başlar. Ölen kimse kabre konulsa veya kaybolup parçalansa da kabir hayatı süreci başlar. Kabirde “münker” ve “nekir” adlı melekler insanı sorguya çekerler. Kabirde “münker” ve “nekir” adlı melekler insanı sorguya çekerler. KABİR HAYATI

5

6 KABİR VE MEZARLIKLAR İslam kabirlerin yerlerinin düzenli ve temiz tutulmasını istemiştir. İslam kabirlerin yerlerinin düzenli ve temiz tutulmasını istemiştir. Hadiste: “ölülerinizi iyilikle anınız, onların kötü işlerini örtünüz” buyurulmuştur. (Ebu Davud) Hadiste: “ölülerinizi iyilikle anınız, onların kötü işlerini örtünüz” buyurulmuştur. (Ebu Davud) Kabirler sade ve gösterişsiz olmalıdır. Kabirler sade ve gösterişsiz olmalıdır.

7 İnsan mahşere kadar orada dünya hayatındaki amellerine göre muamele görür. “Kabir ya cennet bahçelerinden bir bahçe veya cehennem çukurlarından bir çukurdur.” (Hadis – Tirmizi)

8 Hadiste : “Dikkat ediniz! Sizden öncekiler nebilerinin ve salih kulların kabirlerini mescit edindiler. Kabirleri mescit edinmeyin, size bunu yasaklıyorum.” buyrulmuştur. Hadiste : “Dikkat ediniz! Sizden öncekiler nebilerinin ve salih kulların kabirlerini mescit edindiler. Kabirleri mescit edinmeyin, size bunu yasaklıyorum.” buyrulmuştur. “İnmemiştir Kur’an şunu hakkıyla bilin “İnmemiştir Kur’an şunu hakkıyla bilin Ne mezarlıkta okunmak ne de fal bakmak için.” (M. Akif Ersoy) Ne mezarlıkta okunmak ne de fal bakmak için.” (M. Akif Ersoy)

9 Zaruri durumlarda kabrin başka yere nakli caizdir. Zaruri durumlarda kabrin başka yere nakli caizdir. Cenazeyi öldüğü yerin mezarlığına gömmek menduptur. Cenazeyi öldüğü yerin mezarlığına gömmek menduptur. Kabrin üzerine ayet yazmak mekruh olur. Kabrin üzerine ayet yazmak mekruh olur.

10 KABİR ZİYARETİ Kabir ziyareti erkekler için müstehap kadınlar için caizdir. Kabir ziyareti erkekler için müstehap kadınlar için caizdir. Kabir ziyareti ölümü hatırlattığı için tavsiye edilmiştir. Kabir ziyareti ölümü hatırlattığı için tavsiye edilmiştir. Müşrik olarak öldüğü açıkça bilinen kimseler için dua edilmez. Müşrik olarak öldüğü açıkça bilinen kimseler için dua edilmez.

11 KABİR ZİYARETİ Kabir ziyareti insana ahireti hatırlatır. Kabir ziyareti insana ahireti hatırlatır. Kabrin yanında yasin suresi ve diğer sureler okunabilir. Kabrin yanında yasin suresi ve diğer sureler okunabilir. Kabre karşı namaz kılmak mekruhtur. Kabre karşı namaz kılmak mekruhtur.

12 ÖZET Kabir hayatı, ayet ve hadislerle sabittir. Kabir hayatı, ayet ve hadislerle sabittir. Kabir hayatındaki esenlik veya azap amellerimize göredir. Kabir hayatındaki esenlik veya azap amellerimize göredir. Kabir alemi, insanın yolcuğunda bir uğrak yeridir. Kabir alemi, insanın yolcuğunda bir uğrak yeridir.

13 Şehit; Allah yolunda canını veren müslümandır. Yıkanmaz, kefenlenmez ve elbiseleriyle gömülürler. Yıkanmaz, kefenlenmez ve elbiseleriyle gömülürler. Kul hakkı dışında bütün günahları bağışlanır. Kul hakkı dışında bütün günahları bağışlanır.

14 Allah teala şöyle buyurur: Allah teala şöyle buyurur: “Allah yolunda öldürülenleri ölüler sanma. Aksine onlar, rableri katında diridirler.” “Allah yolunda öldürülenleri ölüler sanma. Aksine onlar, rableri katında diridirler.” “Cennete giren hiç kimse dünya üzerindeki her şey kendisine verilse bile dünyaya dönmek istemez. Ancak şehit bunun dışındadır…” (Hadis-i Şerif) “Cennete giren hiç kimse dünya üzerindeki her şey kendisine verilse bile dünyaya dönmek istemez. Ancak şehit bunun dışındadır…” (Hadis-i Şerif)

15 ŞEHİTLERİN HÜKÜMLERİ Şehitler, kanları ile gömülür. Şehitler, kanları ile gömülür. Bazı şehitler de yalnız ahiret hükmü bakımından şehit sayılır. Bazı şehitler de yalnız ahiret hükmü bakımından şehit sayılır. Suda boğulan, ilim yolunda vefat eden vb. müslüman da aynı hükümdedir. Suda boğulan, ilim yolunda vefat eden vb. müslüman da aynı hükümdedir.

16 ÖZET Şehitlik, büyük bir nimettir. Şehitlik, büyük bir nimettir. Şehitlik büyük bir hayır ve mutluluktur. Şehitlik büyük bir hayır ve mutluluktur. Müminin gönlünde böyle bir şuurun bulunması gereklidir. Müminin gönlünde böyle bir şuurun bulunması gereklidir.

17 CENAZE VE CENAZE NAMAZI Ölüm bir alemden diğerine intikaldir. Ölüm bir alemden diğerine intikaldir. Rasulullah şöyle buyurur : “Lezzetleri yok eden ölümü çok anın” Rasulullah şöyle buyurur : “Lezzetleri yok eden ölümü çok anın” Ölüm halinde kişi sağ yanına yatırılır. Ölüm halinde kişi sağ yanına yatırılır.

18 Defin; Ölüyü gömmek için yapılan Defin; Ölüyü gömmek için yapılan işlemlerdir. işlemlerdir. Hasta vefat edince ağzı kapatılır. Hasta vefat edince ağzı kapatılır. Bir bez ile çenesi başından bağlanır, üstüne bir örtü çekilir. Bir bez ile çenesi başından bağlanır, üstüne bir örtü çekilir.

19 Cenaze yıkanıp kefenlenir. Cenaze yıkanıp kefenlenir. Kefen; cenazenin sarıldığı bezdir. Kefen; cenazenin sarıldığı bezdir. Cenaze namazı kılınmak üzere defin işlemleri yapılır. Cenaze namazı kılınmak üzere defin işlemleri yapılır.

20 CENAZE NAMAZI Rüku ve secdesi yoktur. Rüku ve secdesi yoktur. Tekbirle başlayıp selamla biter. Tekbirle başlayıp selamla biter. Abdestli olarak cemaatle kıbleye karşı kılınır. Abdestli olarak cemaatle kıbleye karşı kılınır.

21 Cenaze namazı farz-ı kifayedir. Cenaze namazı farz-ı kifayedir. Şartı niyettir. Şartı niyettir. Bir nevi mevtaya yapılan duadır. Bir nevi mevtaya yapılan duadır. Ölüleri hayırla anmak sünnettir. Ölüleri hayırla anmak sünnettir.


"KABİR HAYATI VE ŞEHİTLİK ERCİYES ÜNİVERSİTESİ DİN KÜLTÜRÜ ÖĞRETMENLİĞİ YAKUP ERDEN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları