Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ONÜÇÜNCÜ HAFTA Böcek öldürücüler, havuz kimyasalları. 1.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ONÜÇÜNCÜ HAFTA Böcek öldürücüler, havuz kimyasalları. 1."— Sunum transkripti:

1 ONÜÇÜNCÜ HAFTA Böcek öldürücüler, havuz kimyasalları. 1

2 BÖCEK ÖLDÜRÜCÜLER Böcek öldürücü olarak anında etkili organo fosfatlar ve karbamatlar yıllarca kullanıldı. Fakat kötü koku, az uçuculuk ve diğer canlılar üzerinde yan etkilerinden dolayı yeni kimyasallar geliştirildi. Pyrethroidler bugün yaygın olarak kullanılmaktadır. Birçok marka tetrametrin (bir pyrethroid esteri), fenoksibenzil siklopropan karboksilat ve/veya klorlu karboksilatları kullanır.

3 Sokan böcek öldürücüler için tralomethrin, bromlanmış pyrethroid ester ve allethrin karışımı kullanılır. Bu etkin maddeler % 0.05 derişimden daha fazla kullanılmazlar. Bunlar aynı zamanda karınca ve örümcek öldürücüler olarak da aynı dozda kullanılır. Bunlar yaklaşık 6 metreden etkili kimyasallardır.

4 Piperonil butoksit sivrisineklere karşı etkin bir böcek öldürücüdür
Piperonil butoksit sivrisineklere karşı etkin bir böcek öldürücüdür. Aynı zamanda bite karşı da etkin bir maddedir. İlginç olarak nane esansı da böcek öldürücü olarak kullanılır; böceğin nefes alma yollarını tıkayarak öldürür. Çevre dostu doğal böcek öldürücüler kekik yağı, susam yağı gibi bitkisel yağlardır. Bunların memelilerde bulunmayan ve sadece böceklerde bulunan sinir ağlarını tıkaması ile böceğin hareketini ve metabolizmasını durdurur.

5 Sivrisinek ısırmasından korunmak için, sivrisinek giderici olarak %20 den fazla DEET (N,N-dietil-m-toluamid) içeren karışımlar kullanılır. Sürüldükten sonra 5 saat kadar koruma sağladığı bilinmektedir.

6 HAVUZ KİMYASALLARI Havuz suyu sert ve aşındırıcı olursa havuz cihazını aşındırır, betonu çözer, havuz cidarına anorganik çökmeler yapar. Çözünmüş metaller lekeye sebep olur, çözeltide bakır iyonları fazlalığı yüzenlerin saçlarını yeşile boyar. Kimyasal dezenfektan katılmaması halinde havuz cidarı yeşil, sarı ve siyah yosunla kaplanır ve havuzu yapışkan ve kaygan yapar.

7 Klor Klor dezenfektan olarak havuz suyuna katılan kimyasalların başında gelir. Klor kokan havuzlarda gerçekte o kokan klor gazı değil hipokloritin protein kirliliğiyle reaksiyona girmesiyle oluşan klor amindir. Eğer yeteri kadar klor katılmışsa klor kokusu olmaz.

8 Maksimum dezenfektan etkiyi sağlamak için sodyum
bikarbonat (uygun pH aralığı: için) ve triklorosiyanurik asit (HOCl oluşturmak için) katılır: Oluşan siyanürik asit, güneşin ultraviyole ışınlarını tutarak HOCl nin dezenfektan görevini yapamadan ultraviyole ışınlarla bozunmasını da önler.

9 Kalsiyum hipoklorit veya lityum hipoklorit tablet halinde havuza katılmaktadır. Klor içermeyen brom veya polihekzametilen biguanid gibi dezenfektanlar da vardır. Suyun pH sını da tutmak için asit olarak derişik klorür asidi veya sodyum bisülfat, baz olarak da sodyum karbonat kullanılır. Suyun belirli bir kalsiyum sertliği olması gerekir. Bunu ayarlamak için kalsiyum klorür katılır veya dışarıdan su ile seyreltilir.

10 Temel dezenfeksiyon yanında pH ayarlanması, kalsiyum ayarlanması, biyo kirliliklerin oksitlenmesi, tortu önleyiciler, berraklaştırıcılar, hacimli çöktürücüler, yüzey temizleyiciler, metal gidericiler, köpük önleyiciler de kullanılmaktadır. Sağlık merkezlerinde bunlara ilaveten yumuşatıcılar ve koku esansları da katılmaktadır.


"ONÜÇÜNCÜ HAFTA Böcek öldürücüler, havuz kimyasalları. 1." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları