Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DENETİM MASASI WINDOWS XP / VISTA / 7.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DENETİM MASASI WINDOWS XP / VISTA / 7."— Sunum transkripti:

1 DENETİM MASASI WINDOWS XP / VISTA / 7

2 DENETİM MASASI Denetim Masası, Windows’un görünüşünü ve işleyişini değiştirmek için kullanılan özel araçlar içerir. Windows’u bilgisayarınızı daha kolay kullanacak şekilde ayarlamanızı sağlar. Denetim Masası’nı açmak için Başlat’ı tıklatın ve sonra Denetim Masası’nı tıklatın. Bilgisayarınız, Klasik görünümde ayarlanmışsa,Başlat’ı tıklatın, Ayarlar’ı seçin ve sonra Denetim Masası’nı tıklatın.

3 DENETİM MASASI

4 AĞ BAĞLANTILARI Ağ Bağlantıları, ağdaki paylaşılan bilgisayarlara, yazıcılara ve diğer kaynaklara kısayollar içerir. Yazıcı veya paylaşılan dosya gibi bir paylaşılan ağ kaynağını açtığınızda, Ağ Bağlantılarım klasöründe otomatik olarak kısayollar oluşturulur. Ağ Bağlantısı Ekleme Sihirbazı’nı başlatmak için Ağ Bağlantısı Ekle’yi tıklatın. Bu sihirbaz, ağınızdaki, Web’deki ve FTP sunucularındaki paylaşılan klasörler ve kaynaklar için kısayollar oluşturmanızı sağlar.

5 DONANIM EKLE BÖLGE VE DİL SEÇİMİ
Bazı görevleri gerçekleştirebilmek için oturumun yönetici olarak açılması veya Yöneticiler grubunun üyesi olunması gerekir. Ancak bu yetkiyle kullanabileceğimiz, Donanım Ekle Sihirbazı, yeni donanım eklememizi veya donanımla ilgili sorunları gidermemizi sağlar. Kullandığınız dili, para biriminizi, sayı biriminizi ve metinlerle ilgili çalışmalarınızı ayarlamanıza yarar

6 ERİŞİLEBİLİRLİK SEÇENEKLERİ
FARE ERİŞİLEBİLİRLİK SEÇENEKLERİ Görme, işitme ve hareket engelli kullanıcıların ek yazılım veya donanıma gerek olmaksızın erişimlerini artırmak, Windows’un görünüm ve davranış özelliklerini değiştirerek kullanım kolaylığı sağlamak Erişilebilirlik Seçenekleri ile sağlanır.  Farenin işlevlerinde, fare işaretçisinin görünüşünde ve işleyiş biçiminde değişiklikler yapılabilir. Örneğin, fare düğmelerinin görevlerini birbirleriyle değiştirebilir veya çift tıklatma hızını ayarlayabilirsiniz.

7 GÖREV ÇUBUĞU VE BAŞLAT MENÜSÜ
OYUN KUMANDALARI GÖREV ÇUBUĞU VE BAŞLAT MENÜSÜ Bilgisayara oyun kolları ve oyun tabletleri gibi oyun kumanda donanımını eklemek, yapılandırmak ve özelleştirmek için Oyun Kumandaları kullanılır. Ayrıca, oyun kumandalarınızı sınayabilir, ayarlayabilir ve sorunlarını giderebilirsiniz. Görev çubuğunun bildirim alanı, genellikle geçerli saatin göründüğü yerdir. Bu alan, e-posta almanız veya Görev Yöneticisi’ni açmanız gibi, belirli olayların gerçekleşmesi durumunda görünen bildirim simgeleriyle dolabilir. Bir olay ortaya çıktığında, Windows bir bildirim simgesi görüntüler.  

8 GÖRÜNTÜ GÜÇ SEÇENEKLERİ
Windows İşletim Sisteminin Güç seçeneklerini ayarlayarak bilgisayarımızın açma-kapama uyku düğmelerine basıldığında ne yapması gerektiğini belirleyebileceğimiz gibi bekleme modunda açık ya da kapalı kalma seçeneklerini (sistem, hdd, monitör) değiştirebiliriz. Dizüstü bilgisayarlarımızın çalışma performansını enerji ve pil durumuna göre ayarlayabilir ve Ekran Koruyucudan bağımsız bir şekilde ekranımızın kapanmasını önleyebiliriz. Masaüstünüzün arkaplan, ekran koruyucusu, renkler, yazı tipi boyutları ve ekran çözünürlüğü gibi görünüm özelliklerini değiştirmeye yarar.

9 İNTERNET SEÇENEKLERİ İnternet Seçeneklerini kullanarak Internet Explorer ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Burada, tarayıcı programınızı başlattığınızda görüntülenecek ilk Web sayfasını belirtebilir, bilgisayarınızdaki geçici Internet dosyalarını silebilir, İçerik Danışmanı’nı kullanarak istenmeyen içeriklere erişimi önleyebilir, renk ve yazı tiplerinin Web sayfalarında nasıl görüntüleneceğini belirtebilirsiniz. Ayrıca, güvenlik düzeyinizi ayarlayabilir, e-posta ve Internet haber gruplarını okumak için kullanılacak programları belirtebilirsiniz.

10 KLASÖR SEÇENEKLERİ Klasör Seçenekleri’ni kullanarak, klasörlerinizin nasıl işlev göreceğini ve içeriğinin nasıl görüntüleneceğini belirleyebilirsiniz. Örneğin, klasörlerinizde ortak görevlere olan köprüler, başka depolama konumları ve ayrıntılı dosya bilgileri görüntülenmesini istediğinizi belirtebilirsiniz. Öğelerin tek tıklatılarak mı çift tıklatılarak mı açılacağını da seçebilirsiniz. Belirli bir dosya türünü açan programı değiştirebilirsiniz. Ayrıca, masaüstünde görüntülenen öğeleri de değiştirebilirsiniz.

11 KLAVYE Yazım ve yineleme hızı, imlecin yanıp sönme hızı, klavyenin donanımsal özelliği, sürücüleri ve ayrıntıları bu seçenekten görülebilir.

12 KULLANICI HESAPLARI Kullanıcı hesabı, kullanıcının Windows’ta gerçekleştirebileceği eylemleri tanımlar. Tek başına veya çalışma grubu üyesi bir bilgisayarda, kullanıcı hesabı her bir kullanıcıya atanan ayrıcalıkları ve yetkileri kurar. Ağ etki alanında yer alan bir bilgisayarda, kullanıcı en az bir gruba üye olmak zorundadır. Gruba verilen izinler ve haklar grup üyelerine de atanmıştır.

13 PROGRAM EKLE VEYA KALDIR
Program Ekle veya Kaldır bilgisayarınızdaki programları ve bileşenleri yönetmenizi sağlar. Bir CD’den, bellekten veya bir ağdan program eklemek ya da Internet’ten Windows güncelleştirme ve yeni özellik eklemek için Program Ekle veya Kaldır’ı kullanabilirsiniz. Program Ekle veya Kaldır ayrıca, ilk kuruluma eklememeyi seçtiğiniz Windows bileşenlerini eklemenizi veya kaldırmanızı da sağlar

14 SES EFEKTİ VE SES AYGITLARI
Bilgisayarın ses düzeni ve tüm sesli uyarıları kontrol edilir. Hoparlör ve kayıt aygıtlarının ayarları buradan yapılandırılır.

15 SİSTEM Bilgisayarınızın bellek kullanımını ve belirli bilgileri bulmasını denetleyen ayarları görüntülemek ve değiştirmek.  Donanım ve aygıt özelliklerine ilişkin bilgileri bulmak ve donanım profillerini yapılandırmak.  Ağ bağlantılarınız ve oturum açma profiliniz hakkındaki bilgileri görüntülemek.  Oluşan sistem ve program hatalarını, Microsoft’a veya sistem yöneticinize rapor etmek. 

16 TARAYICI VE KAMERALAR Tarayıcı veya kamera ekler – kaldırır ve yapılandırır.
TARİH VE SAAT Tarihi saati ve saat diliminizi değiştirir. TELEFON VE MODEM Dahili bir modem aracılığıyla telefon özellikleri kullanabilmek için gerekli ayarların yapıldığı yerdir.

17 YAZI TİPLERİ Yazı tipleri, ekranda yazılı olarak metin görüntülemek için kullanılan fontların bulunduğu yerdir. YAZICI VE FAKSLAR Yüklü faks ve yazıcıları gösterip yenilerini eklememize yardımcı olur.

18 YÖNETİMSEL ARAÇLAR Yönetimsel Araçlar, Denetim Masası’nda bulunan bir klasördür ve sistem yöneticileri ile ileri düzey kullanıcılar için çeşitli araçlar içerir. Klasörün içerdiği araçlar, kullandığınız Windows sürümüne göre değişebilir. Bu klasörde sık kullanılan bazı yönetim araçları şunlardır: Bilgisayar Yönetimi. Tek, birleştirilmiş bir masaüstü aracını kullanarak yerel veya uzak bilgisayarları yönetebilirsiniz. Bilgisayar Yönetimi’ni kullanarak pek çok görev yapabilirsiniz (örneğin, sistem olaylarını izleme, sabit diskleri yapılandırma ve sistem performansını yönetme). Veri Kaynakları (ODBC). Belirli bir tür veritabanındaki (veri kaynağı) verileri başka bir veritabanına taşımak için Açık Veritabanı Bağlantısı’nı (ODBC) kullanın. Olay Görüntüleyicisi. Program başlatma veya durdurma ya da güvenlik hatası gibi önemli olaylarla ilgili olarak olay günlüklerine kaydedilen bilgiler görüntülenir.

19 YÖNETİMSEL ARAÇLAR Performans İzleyicisi. Merkezi işlem birimi (CPU), bellek, sabit disk ve ağ performansı ile ilgili ileri düzey sistem bilgilerini görüntüleyin. Yazdırma Yönetimi. Bir ağda bulunan yazıcıları ve yazdırma sunucularını yönetebilir, diğer yönetim görevlerini yapabilirsiniz. Hizmetler. Bilgisayarınızda arka planda çalışan farklı hizmetleri yönetin. Sistem Yapılandırması. Windows’un düzgün şekilde çalışmasını engelleyen sorunların neler olduğunu öğrenebilirsiniz Görev Zamanlayıcısı. Programları veya diğer görevleri otomatik olarak başlayacak şekilde zamanlayabilirsiniz. Gelişmiş Güvenlik Özellikli Windows Güvenlik Duvarı Hem bu bilgisayarda, hem de ağınızdaki uzak bilgisayarlarda gelişmiş güvenlik duvarı ayarlarını yapılandırın. Windows Bellek Tanılama. Bilgisayarınızın belleğinin düzgün şekilde çalışıp çalışmadığını denetleyin.

20 ZAMANLANMIŞ GÖREVLER Zamanlanmış Görevler’i kullanarak, komut dosyalarını, programları veya belgeleri sizin için en uygun zamanda çalışacak şekilde zamanlayabilirsiniz. Zamanlanmış Görevler, Windows’u her başlattığınızda başlar ve arka planda çalışır. Bir görevi günlük, haftalık, aylık veya belirli bir zaman için (sistem başlangıcı gibi) zamanlayabilirsiniz.  Bir görev için zamanı değiştirebilirsiniz.  Zamanlanan bir görevi durdurabilirsiniz.  Görevin zamanlanan saatteki çalışma şeklini özelleştirebilirsiniz.


"DENETİM MASASI WINDOWS XP / VISTA / 7." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları