Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TRAFİK İŞARETLERİ TRAFİK İŞARETLERİ. YAYALARLA İLGİLİ IŞIKLI İŞARETLER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TRAFİK İŞARETLERİ TRAFİK İŞARETLERİ. YAYALARLA İLGİLİ IŞIKLI İŞARETLER."— Sunum transkripti:

1 TRAFİK İŞARETLERİ TRAFİK İŞARETLERİ

2 YAYALARLA İLGİLİ IŞIKLI İŞARETLER

3 Yaya figürlü kırmızı ışık Yolun yayalara kapalı olduğunu gösterir. Bu ışık yanarken yayaların taşıt yoluna girmeleri yasaktır.

4 Yaya figürlü yeşil ışık Yolun yayalara açık olduğunu gösterir. Bu ışık yanarken karşıdan karşıya geçilebilir.

5 Yazılı veya sesli ışıklar Araç trafiğine göre yayaların hareketlerini düzenleyen ışıklardır. Yazılı veya sesli mesaja göre hareket edilmesi gerektiğini bildirir. DUR Yazılı ışıklar yayaların hareketlerini düzenler.

6 SÜRÜCÜLERLE İLGİLİ IŞIKLI İŞARETLER

7 Kırmızı ışık: Yolun trafiğe kapalı olduğunu bildirir. Kırmızı ışığı gören araç sürücüsünün durması ve beklemesi gerekirKırmızı ışık: Yolun trafiğe kapalı olduğunu bildirir. Kırmızı ışığı gören araç sürücüsünün durması ve beklemesi gerekir

8 Sarı ışık: Uyarı anlamında olup yanış sırasına göre yolun trafiğe açılmak veya kapanmak üzere olduğunu belirtir.Sarı ışık: Uyarı anlamında olup yanış sırasına göre yolun trafiğe açılmak veya kapanmak üzere olduğunu belirtir.

9 Yeşil ışık: Yolun trafiğe açık olduğunu gösterir. Bu ışık yandığı sürece durmadan geçilir.

10 Aralıklı yanıp sönen sarı ışık: Uyarı anlamında olup bu yerin yavaş ve dikkatli geçilmesi gerektiğini belirtirUyarı anlamında olup bu yerin yavaş ve dikkatli geçilmesi gerektiğini belirtir

11 Aralıklı yanıp sönen kırmızı ışık: Dur anlamında olup durulmasını ve gidilecek yolun açık olduğu görüldükten sonra yeniden hareket edilmesi gerektiğini belirtir.Dur anlamında olup durulmasını ve gidilecek yolun açık olduğu görüldükten sonra yeniden hareket edilmesi gerektiğini belirtir.

12 Işıklı oklar Dönüşleri düzenlemek amacıyla konulmuştur. Bu ışığın bulunduğu yerlerde ok yönüne dönüş yapacak sürücüler, oklu ışığın yeşil yanmasını beklemelidirler. Dönüşleri düzenlemek amacıyla konulmuştur. Bu ışığın bulunduğu yerlerde ok yönüne dönüş yapacak sürücüler, oklu ışığın yeşil yanmasını beklemelidirler.

13 TEŞEKKÜRLER….. HAZIRLAYAN:GRUP EGE Gökçe Pınar AKIN Hasan YARDIMCI Esen ZEKA Eda YILANCI


"TRAFİK İŞARETLERİ TRAFİK İŞARETLERİ. YAYALARLA İLGİLİ IŞIKLI İŞARETLER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları