Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DÜŞÜNELİM ÇÖZELİM HAYALLERİM ÇİZGİDE SAKLI SORUNLAR KARANLIKTA KİTAP OKUYAMAMA TRAFİĞİN ÇOK SIKIŞIK OLMASI DOĞALGAZA ZAM GELMESİ DOLAPLARIN FAZLA YER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DÜŞÜNELİM ÇÖZELİM HAYALLERİM ÇİZGİDE SAKLI SORUNLAR KARANLIKTA KİTAP OKUYAMAMA TRAFİĞİN ÇOK SIKIŞIK OLMASI DOĞALGAZA ZAM GELMESİ DOLAPLARIN FAZLA YER."— Sunum transkripti:

1

2 DÜŞÜNELİM ÇÖZELİM HAYALLERİM ÇİZGİDE SAKLI

3 SORUNLAR KARANLIKTA KİTAP OKUYAMAMA TRAFİĞİN ÇOK SIKIŞIK OLMASI DOĞALGAZA ZAM GELMESİ DOLAPLARIN FAZLA YER KAPLAMASI OKUMA-YAZMASI OLMAYANLARIN KİTAP OKUYAMAMASI SABAHLARI YATAĞIMIZI TOPLAMAK KALIN KİTAPLARIN ÇOK YER KAPLAMASI YAZI YAZARKEN ELİMİZİN YORULMASI ZAMANLA KONULARIN AĞIRLAŞMASI SINIFLARIN ÇOK KİRLİ OLMASI

4 ÇÖZMEK İSTEDİĞİM PROBLEM KARANLIKTA KİTAP OKUYAMAMA

5 BELİRLEDİĞİM SORUNUN DETAYLI AÇIKLAMASI KARANLIKTA KİTAP OKUYAMAMA; GECELERİ KARDEŞLERİMİZ UYUDUĞU İÇİN LAMBAYI SÖNDÜRÜRÜZ O ZAMANDA KARANLIKTA KİTAP OKUYAMAYIZ.

6 BELİRLEDİĞİM SORUNUN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ ışıklı gözlük

7 Belirlediğim soruna yönelik gerçekleştirmek istediğim önerim ışıklı gözlük

8 çözüme yönelik ilk çizimim

9 Bu Öneriyi Seçme Gerekçem BEN BU ÖNERİYİ NEDEN SEÇTİM; BEN GEÇEN SENE BU İCATI YAPMIŞTIM.ŞİMDİ DE BU İCADIMI GELİŞTİRMEK İSTEDİM.

10 Çözüme Yönelik Araştırma Sonuçlarım 8. yy. Mısır hiyeroglifleri‘nde elde edilen bulgulara göre “basit cam mercekler”den sözedilmekteydi. Görme bozukluğunu giderme amaçlı gözlüklerin ise, 12 yy. sonları ve 13. yy başında camendüstrisi gelişmiş olan Venedik‘te kullanıldığı, bugünkü kullanım şekline en yakın halinin ingiliz bilimadamı ve filozof Roger Bacon tarafından yapıldığı bilinmektedir. İlk başlarda gözlük, elle tutulan “lorgnette” denen modeldeyken, daha sonra “kelebek” adı verilen, gözlerin önüne, burun üstüne oturtulan model geliştirildi. Monokl denen ve tek gözde, göz çevresi kaslarıyla sıkıştırılarak kullanılan modeller gibi aşamalar geçiren gözlük, 1727 yılında Londra’da Edward Scarlett’in gözlük sapını bulmasıyla bugünkü şekline kavuştu. İlk gözlükçü dükkânı 1783 ′ de Philadelphia’da açıldı. Önceleri elde üretilen gözlük, daha sonra fabrikasyon üretime geçerek maliyetlerinin de düşmesiyle çoğalarak yaygınlaştı. Yaşam kalitesini artırarak görme bozukluklarını gidermesi açısından gözlüğün insanlığın gelişimine oldukça önemli bir katkısı vardır.Mısır hiyerogliflericamVenedikRoger BaconMonoklgözlüğü

11 LORGNETTE

12 Etkinliğin Geneline Yönelik Değerlendirmelerim, Duygu ve Düşüncelerim Ben geceleri karanlıkta kitap okuyamadığım için böyle bir proje yapmak istedim ve bu projemin insanlığa yararlı olacağını yani benim gibi gece kitap okuyanların işine yarayacağını düşünüyorum.

13 EMEĞİ GEÇENLER E LANUR AKGÜL 7/B 186 SELÇUKLU TOKİ İ.Ö.O.


"DÜŞÜNELİM ÇÖZELİM HAYALLERİM ÇİZGİDE SAKLI SORUNLAR KARANLIKTA KİTAP OKUYAMAMA TRAFİĞİN ÇOK SIKIŞIK OLMASI DOĞALGAZA ZAM GELMESİ DOLAPLARIN FAZLA YER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları