Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Yazıcı (Printer) Nedir?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Yazıcı (Printer) Nedir?"— Sunum transkripti:

1 Yazıcı (Printer) Nedir?
Bilgisayar ortamındaki bilgileri kağıt üzerine aktarmak için kullanılır. Her yazıcı, kendine özgü bir mikroişlemci ve sınırlı sayıda karakter depolamasına olanak sağlayan bir tampon bellek taşır.

2 Yazıcı (Printer) Nedir?
Çeşitli türdeki yazıcılar bilgisayara paralel ya da seri olarak bağlanabilir. Bu bağlantıyı sağlayan arabirimler vardır. Seri bağlantı, halen bazı yazıcılarda kullanılmasına rağmen, çok yavaş olduğu için, daha hızlı olan paralel bağlantı tercih edilmektedir.

3 Yazıcı (Printer) Nedir?
Bir yazıcının kalitesini belirleyen ölçütler ise, baskı hızı ve birim alandaki nokta yoğunluğudur. Şimdi yazıcı çeşitleri ve çalışma şekillerinden bahsedelim. 3 çeşit yazıcı vardır

4 Printer Çeşitleri Nokta Vuruşlu Yazıcılar
Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar Lazer Yazıcılar

5 Nokta Vuruşlu Yazıcılar

6 Nokta Vuruşlu Yazıcılar
Düşük kalitede çıktı alan ve çok gürültülü çalışan yazıcı çeşitidir. Sayfa basım maliyeti düşüktür. Hız düşüktür. Bu tür yazıcılarda şerit kullanılır.

7 Nokta Vuruşlu Yazıcılar
Nokta vuruşlu yazıcıların renkli olanları da vardır. Yazma şeritleri birkaç renkten oluşan modeller, renk gerektiren grafikler için kullanılır. Renkli nokta vuruşlu yazıcılar sınırlı sayıda renkleri elde etmek için kullanılır.

8 Nokta Vuruşlu Yazıcılar
Nokta vuruşlu yazıcılar kenarlarında delikler bulunan, “sürekli form” adı verilen kâğıtlara baskı yapabildikleri gibi normal kâğıt üzerine de baskı yapabilirler.

9 Yapısı ve Çalışma Prensibi
Noktalardan Oluşmuş Bir Harf

10 Yapısı ve Çalışma Prensibi

11 Avantajları - Dezavantajları
Karbon kopya yapabilirler. Sürekli form kullanılabilir. Seri port’tan bağlanabilirler. Sayfa başına baskı maliyeti düşüktür.

12 Avantajları - Dezavantajları
Baskı hızı yavaştır. Yazı kalitesi düşüktür. Gürültülü çalışırlar. Yazıcı kafa ve mekanik aksamda zamanla aşınma meydana gelir.

13 Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar

14 Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar
Günümüzün en yaygın yazıcıları olarak mürekkep püskürtmeli yazıcıları göstermek mümkündür. Mürekkebi püskürterek kağıt üzerine aktarır. Daha çok ev kullanıcılarının kullandığı yazıcı çeşididir.

15 Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar
Kalite ve Basım maliyeti olarak orta düzeyde bir yazıcıdır. Bu yazıcılarda kartuş kullanılır. Mürekkep püskürtmeli yazıcı, ince nozüllerinden kağıda direk olarak küçük mürekkep damlaları fışkırtma ilkesine göre çalışır.

16 Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar
Bu uygulama kaliteli metin ve grafikler elde etmek için pek pratik değildir. Mürekkep püskürtmeli teknolojisi o kadar gelişti ki baskı kalitesi bakımından bu yazıcılar alt düzey lazer yazıcılara rakip oluyor.

17 Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı
Eski bir Mürekkep Püskürtmeli Yazıcı

18 Avantajları - Dezavantajları
Sessiz çalışırlar. Renkli baskı yapabilirler. Baskı hızı yüksektir. Yazı ve grafik baskı kalitesi yüksektir.

19 Avantajları - Dezavantajları
USB veya Firewire port’dan bağlanabilirler. Kullandıkları mürekkep özel ve pahalıdır. Baskı kalitesi kullanılan kağıda göre değişebilir. Karbon kopya yapamazlar.

20 Lazer Yazıcılar

21 Lazer Yazıcılar Yazıcının kendi fiyatı çok pahalıdır. Ancak bir sayfanın basım maliyeti çok düşüktür. Hız ve kalite çok yüksek düzeydedir. Profesyonel iş yapan kullanıcıların kullandığı yazıcılardır.

22 Lazer Yazıcılar Lazer yazıcılar vuruşsuz bir yöntem kullanırlar. Lazer yazıcılarda kullanılan baskı yöntemi fotokopi makinesindekine benzer Lazer yazıcılar satır satır yazmak yerine sayfa sayfa yazarlar.

23 Avantajları - Dezavantajları
Hızlıdır. Sessizdir. Yüksek baskı kalitesine sahiptir. Renkli baskı yapabilir. Sayfa başına baskı maliyeti düşüktür.

24 Avantajları - Dezavantajları
Paralel, USB, Firewire veya Network Port’undan bağlanabilir. Karbon kopya yapamazlar. Sürekli forma baskı yapamazlar.

25 Aklınızda Bulunsun Lazer yazıcılar çalışmaları sırasında ozon gazı üretirler. Ozon gazı fazla alındığında beyinde tahribat yaratır. Bu yüzden lazer yazıcıların bulunduğu yerleri sık sık havalandırmak gerekir.

26 Yazıcının Özellikleri
Baskı Kalitesi Yoğunluk Yazı Tipi Çeşidi Hız Kağıt Beslemesi ve Kağıt Formatları Yazıcı Gürültü Seviyeleri Baskı Maliyeti

27 Baskı Kalitesi Baskı kalitesi, sıklıkla yazıcının çözünürlüğüne eşittir. Çözünürlük, belirli bir aralığa basılabilecek nokta sayısını temsil eder ve DPI (Dots Per Inch / Inch başına nokta sayısı) ile belirtilir.

28 Yoğunluk Yazıcı kalitesini belirleyen başka bir faktörde yoğunluktur. Lazer baskı yönteminde yada mürekkep püskürtmeli yazıcılarda toner ve mürekkep azalsa da aynı baskı yoğunluğu elde edilebilir.

29 Yazı Tipi Çeşidi Her yazıcıda değişik boyutlarda da basabilen yerleşik yazı tipleri vardır. Bir çok yazıcıda ek yazı tiplerine erişebilmenin yolları vardır. Bütün değişik yazı tiplerini Nokta vuruşlu Mürekkep püskürtmeli Lazer yazıcılara yükleyen ücretsiz dağıtılan birçok yazılım vardır.

30 Kağıt Beslemesi ve Kağıt Formatları
Tek kağıt besleme sistemleri hemen hemen her yazıcı için vardır. Ancak birçok PC sahibi daha hesaplı sürekli form sistemini kullanmaktadır. Yazıcılar her iki seçeneği de sunabilmektedir.

31 Kağıt Beslemesi ve Kağıt Formatları
Bu ihtiyaçtan ötürü, kağıt park etme özelliği tasarlanmıştır. Bu özellik sayesinde tek kağıda baskı yapılması sağlanmaktadır.

32 Yazıcı Gürültü Seviyeleri
Nokta vuruşlu yazıcılar en gürültülü yazıcılardır. Bu yazıcılar bir mürekkepli şeridin üzerine vurarak görüntüleri yazıcıya basarlar. Lazer yazıcıların havalandırma sistemleri bir PC nin vantilatöründen biraz daha gürültülü olabilir. Yeni Mürekkep püskürtmeli yazıcılar en sessizler arasındadır.

33 Baskı Maliyetleri En ucuz olanlar Nokta vuruşlu yazıcılardır. Lazer ve Mürekkep püskürtmeli yazıcılar biraz daha pahalıdırlar.

34 YAZICILARLA İLGİLİ TEMEL KAVRAMLAR

35 DPI Inch başına düşen nokta sayısı demektir. Üreticiler bununla baskı kalitesini belirtirler. Lazer yazıcılarda bu genellikle 600 X 600 dpi olur. Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda ise bu 300 X 300 den 600 X 600’e kadar değişir.

36 POSTSCRİPT Bilgisayarlarla yazıcıların anlaşmasını sağlayan yaygın dillerden biridir. Adobe şirketi tarafından geliştirilen bu dil genellikle lazer yazıcılarda kullanılır.

37 Dithering Bant etkisini engellemek için kullanılan bir tekniktir. Ana renklerin çevresine çeşitli şekillerde yakın renklere ait noktacıklar basılır. Böylece renk geçişlerinin daha yumuşak olması sağlanır.

38 GDI Windows’un kullandığı standart grafiksel cihazlarla iletişim kurmaya yarayan bir dildir.

39 Isınma Zamanı Yazıcının düğmesi açıldıktan yazmaya hazır hale gelene kadar geçen süre

40 RGB(Red Green Blue) Bu yöntemde renkler elde edilirken kırmızı, yeşil, mavi çeşitli miktarlarda karıştırılarak elde edilir.

41 PCL HP tarafından standartlaştırılan ve PC’lerin yazıcılarla anlaşmasını sağlayan dil.

42 PDL Lazer yazıcılarda basılan bir sayfanın genel düzenini ve içeriği bilgisini taşıyan dil.

43 Yazıcı Portları Yazıcılarda en çok paralel portlar kullanılır. Bunun en büyük sebeplerinden biri seri port donanımın pahalı oluşudur. Bu yüzden de paralel portlar sürekli olarak gelişmesini sürdürdü.

44 Yazıcı Portları ECP daha çok yazıcılar için kullanılır; tarayıcılar ise daha yaygın olarak EPP kullanılmaktadır.

45

46 KARTUŞ Ink-jet yazıcılarda kâğıda basılacak mürekkebin doldurulduğu yer. Ayrıca ink-jet yazıcılarda kaç text sayfasından sonra kartuşu değiştirmek gerektiği yazıcıya göre değişir.

47 TONER Kâğıda baskı için çok ince bir toz kullanılır. Mürekkep diye adlandırılan madde bir kartuş içinde bütün bu mekanizmaya bağlı veya bu daha çevreci kendi ayrı kartuşunda bulunur. Bir karıştırıcı mürekkebi kartuşun içinde hareket halinde tutar ve taşıyıcı rulo ise mürekkebi aktarım rulosuna geçirir.


"Yazıcı (Printer) Nedir?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları