Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PAKETLEME VE PAKETLEMEDE DİKKAT EDİLECEKLER

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PAKETLEME VE PAKETLEMEDE DİKKAT EDİLECEKLER"— Sunum transkripti:

1 PAKETLEME VE PAKETLEMEDE DİKKAT EDİLECEKLER
Türkan Özbayır , Eylem SERİNKAYA, Emre Yıldız PAMUK, Muhtedir CANER, Kader TİRYAKİ, Sevil ÖZDEMİR

2 Öğrenme Amaçları Paketlenmede kullanılan malzemeleri tanımak,
Uygun katlama ve paketleme tekniklerini anlamak, Paketleme yaparken uyulması gereken temel kuralları öğrenmektir.

3 Sunu Planı Paketlemenin amacı, Paketleme malzemeleri,
Katlama teknikleri ve paket oluşturma, Paketlemede dikkat edilmesi gerekenler,

4 Tanım Paketleme; alet ve malzemelerin steril olarak korunması için gereken uygulamalardan biridir.

5 Paketlemede amaç Tıbbi malzemeyi steril etmek,
Kullanım için açılana kadar malzemenin sterilitesini korumak, Malzemenin bir yerden başka bir yere transferi sırasında kontamine olmasını engellemek, Malzemenin açılması sırasında sterilitesini korumaktır.

6 Paketleme Malzemeleri
Kumaş/Tekstil Kağıt ve polipropilen, Sterilizasyon poşetleri, Konteynır sistemleri, Steriliteyi sürdüren örtüler (raf örtüleri)’den oluşturmaktadır. Tek Kullanımlık

7 Tekstil paketleme ve örtüler,
Ülkemizde yaygın olarak kullanılmasına rağmen, EN ISO13795 standartına göre bariyer özelliği taşımadığı için paketleme ve hastayı örtmek için önerilmemektedir. Tekstil paketleme malzemeleri her kullanımında ısı ile yeniden temas etmeleri için yıkanmalıdır.

8 Laparatomy ped 8 katlı gazlı bez beyaz renk 42 cmX 42 cm
ÖRTÜ EBATLARI Laparatomy ped katlı gazlı bez beyaz renk 42 cmX 42 cm Mayo masası örtüsü Çift katlı Koton yeşil renk cmx 172cm Cerrahi el havlusu Etamin cmx 85cm Küçük tepsi Örtüsü Amerikan bezi , Çift kat, Beyaz renk 50 cmx 50cm

9 Orta boy tepsi örtüsü Beyaz renk
Orta boy tepsi örtüsü Beyaz renk 75 cmx 75cm Büyük boy tepsi örtüsü Amerikan Bezi , Çift kat, Beyaz renk 100 cmx 100 cm Ekstra büyük boy örtü Amerikan Bezi , Çift kat, Beyaz renk 170 cmx 190 cm

10 Ayak, Baş örtü Koton , Çift kat, Yeşil renk 160 cmx 230 cm
Ayak, Baş örtü Koton , Çift kat, Yeşil renk 160 cmx 230 cm Ayak, Baş örtü Koton , Çift kat, Yeşil renk 160 cmx 230 cm 75 cm 50 cm

11

12

13

14

15

16 Steriliteyi sürdüren örtüler (raf örtüleri)
Tozun paketle temasını engelleyen şeffaf plastik poşetten yapılmıştır. Malzemenin sterilliğinin devamını sağlar ve korur. Sterilizasyondan sonra uygulanır.

17 Cerrahi Gömlekler Giyme işlemi sırasında kontaminasyona neden olabilirler, Cerrahi gömlekler , hasta örtme setinden ayrı paketlenmelidir.

18 Sterilizasyon Poşetleri
Bir tarafı kağıt diğer tarafı şeffaf, ısı ile kapatılan tek kullanımlık poşetlerdir . Poliproplen olanların ham maddesi selüloz içermezler.

19 Sterilizasyon Poşetleri
Küçük, hafif aletler (bir ya da iki klemp, makas) için kullanılmalıdır. Ağır enstrumanlar (driller, ekartörler,ağır vajinal speklumlar) steril edilmemelidir. Poşet çift kat yapılırken, içteki paketin dıştaki paket ile uyum sağlaması için kenarları katlanmamalıdır. Sterilizasyon maddesinin, havanın ve nemin geçişini sağlamak için kağıt kısımlarının ve plastik kısımlarının bir biri üzerine gelecek şekilde yerleştirilmelidir.

20 POŞETLERİN ÜZERİNDEKİ BİLGİLERİN ANLAMLARI
6- Eto proses indikatörü 2- Buhar proses indikatörü 8- Üretim bilgilerini içerir referans no ve lot numarası 5- Boyut bilgileri 1-Tescilli Marka ve üretici ismi 3- CE Avrupa da serbest dolaşım 4- açılış yönünü gösterir işaret 7- Paket hasarlı ise kullanmayınız ifadesi POŞETLERİN ÜZERİNDEKİ BİLGİLERİN ANLAMLARI 1-Tescilli Marka ve üretici ismi 2- Buhar proses indikatörü 3- CE Avrupa da serbest dolaşım 4- Rulonun açılış yönünü gösterir işaret 5- Boyut bilgileri 6- Etilen oksit proses indikatörü 7- Paket hasarlı ise kullanmayınız ifadesi 8- Üretim bilgilerini içerir referans no ve lot numarası

21 Poşetlerin Açılış Yönü
Malzemenin çıkarılacağı yön paket açılış yönü dikkate alınarak paketleme yapılmalı. Sterilizasyon poşetleri yırtmadan , ucundan kesilmeden ve poşetlerin açılma kolaylığı için kağıt ve şeffaf plastik kısmını birbirinden ayıracak şekilde açılmalıdır.

22 Konteynır Konteynır kullanılacak sterilizatör ve sterilizasyon tekniği, havanın boşaltılması, sterilizanın geçirgenliği kuruma ve temizlik sürecine uyumlu olmalıdır

23 Konteynır Konteynırların AYRICA paketlenmesine gerek yoktur
İki konteynır üst üste konup tekstil paket malzemesi ile paketleme uygulamaları yapılıyor. İki setin üst üste konması sterilan maddenin geçişine engel olacağından sterilizasyon için uygun değildir.

24 Konteynır Filtresinin Değişimi
Filtreler üretici firmanın önerisi doğrultusunda değiştirilmelidir. Filtre, Islak, yerinden kaymış, yırtık, delik ise kontamine kabul edilmelidir.

25 Konteynır Dekontaminasyonu
Cerrahi ortamda açılmış her malzeme kullanılmasa bile kontamine kabul edilip her kullanım sonrası dekontamine edilmeli.

26 Kimyasal İndikatör Kullanımı
Sterilizasyon yöntemine uygun kimyasal indikatör kullanılmalı, Her paket içine kimyasal indikatör konmalıdır.

27 Proses bantları Proses bantlarının tekstil bohçada kalması, yapışkan bir alan oluşmasına ve daha çok toz ve hav toplanmasına neden olur Buhar Etilen Oksit

28 Alet Setleri Ve Bohçaların Kapatılması
Zarf ve dikdörtgen yöntemi ile paketlenen setler proses bandı ile kapatılmalıdır. Paketler,sterilizasyonun engellenmemesi için ne gevşek ne de çok sıkı bağlanmamalıdır.

29 Proses Bantları Proses bantlarındaki renk değişikliği paketin işleme girdiğinin bir kanıtıdır. Paketin steril olduğunu göstermez, Güçlü yapışma • Berrak ve net renk değişimi • Bohçadan sökülürken leke bırakmamalıdır.

30 Altı Yapışkanlı Renk Kodlama Sistemi
Setlerde renk kodlama sistemleri, yapışkan içermeleri ve yapışkanın, tutucu biriktirici özellikleri nedeniyle kullanılmamalıdır. KULLANILIYORSA YIPRANDIKÇA DEĞİŞTİRİLMELİDİR.

31 Konteynır’da etiketlenmelidir.
Etiketleme Bilgileri Paket içeriğinin tanımlaması Paketi oluşturan kişinin isminin baş harfleri Sterilizatörün yükleme numarası Etiketleme sterilizasyondan önce yapılmalıdır Konteynır’da etiketlenmelidir.

32 Poşet Kapatma Isısı Poşet kapatma ısısını için, makine ve poşet üreticisinin önerileri uygulanmalıdır, Poşet Kapatma ısısı 180 OC / 120 OC olmalıdır

33 Poşete Etiket Yapıştırma Yeri
Etiket bilgileri poşetin ısı ile kapatılan kısmının üst dış kısmına yazılmalıdır. Kalem kullanılacaksa kalemler; çıkmayan, akmayan, silinmeyen, sızdırmayan ve nontoksik olmalıdır Keçe uçlu mürekkepli kalemler, Çok yumuşak uçlu kurşun kalem kullanılabilir.

34 Cerrahi Alet Kapaması Cerrahi aletler tek diş olarak kilitlenmeli,
Metal yüzeyin birbiri ile teması sterilizasyonu engeleyebilir. Cerrahi aletler tek diş olarak kilitlenmeli, İnstrumanların uçları açık olmalı, Aletler birbirine paralel olacak şekilde yerleştirilmelidir.

35 Metaller Arasına Birbiriyle Teması Engellemek İçin Örtü
Metallerin birbiriyle teması sterilizasyonu engeleyecektir. Metalin metale temasını engellemek için araya örtü konmalı Sıvı kapları, iç kısmı kağıda bakacak şekilde paketlenmelidir.

36 Kesici- Delici Sivri Uçlu Aletler ve Koruyucular
Kesiciliği korumak paketin delinmesini engellemek için koruyucular kullanılmalı

37 Kesici-Delici Sivri Uçlu Aletler
Konteynerlerde aletlerin tespiti için çimenler kullanılmalı Mikro düzeydekiler ayrıca kutularda muhafaza edilmeli Çimenlerde konteynerler gibi dekontamine edildikten sonra paketlenmeli .

38 Paketleme Öncesi Alet Bakımı
Vidaları sertleşmiş, açılıp kapanmasında zorluk çekilen aletler medikal yağ ile yağlanmalı Buhar sterilizatörde steril edilecek alet yağlanmış ise yağın fazlası gazlı bez ile silinmelidir. Suda çözünmeyen yağ ise dekontamine edilmelidir.

39 Optikler Optikler enstrümanlar içerisinde en pahalı ve hassas olanlarıdır Hazırlık ve paketleme sırasında çok dikkatli tutulmalı çarpılmamalı düşürülmemelidir

40 Optik lens, bütünlük , görüntü, güvenlik açısından
kontrol edilmelidir

41 Optikler; kutu olmaksızın poşet ya da set içine Soğuk ışık kordonları; küçük poşet ya da set içine konabilir. Kılıf / kutusuna yerleştirilerek paket yapılmalıdır. Hassas kablolar paketlenirken keskin kıvrılmadan , büyük poşetlere yerleştirilmelidir.

42 Monte Edilebilir Aletler Demonte Edilerek Paketleniyor.

43 Paket ağırlığı Buhar sterilizatöründe steril edilecek bohçaların ebatları 30*30*50 cm’ den büyük ve ağırlığı 5.5 kg ‘dan fazla olmamalıdır. Paketlenmiş alet setinin (tepsi, aletler ve bohçanın toplamı) ağırlığı 10 kg’ı geçmemelidir.

44 Spanç/Tampon ve Tromel Kullanmak
Set içerisine spanç/tampon koymak, sayım,a çılan malzeme ve hasta emniyetini engelleyebilir. Tromel kullanımında ,tromel kapağı her açıldığında ve içinden malzeme alırken kontaminasyona neden olur.

45 SPANÇLAR / TROMEL Set içerisine gazlı bez konma uygulaması;
sayım,açılan malzeme ve hasta emniyetini engelleyebilir. Tromel kullanımında kapağın her açılımı sırasında içinden her malzeme alımı kontaminasyona neden olabilir. Önerilmez!!!

46 Spanç/Tampon ve Kompresler
Radio-opaklı ise, radio-opak çizgileri aynı yöne gelecek şekilde Tek tek sayılarak istenen sayıda olup olmadığından emin olunmalı kullanım yerine göre standart adetlerde hazırlanmalıdır.

47 Sterilizasyon Yöntemine Göre Paketleme Materyali Seçimi
Paketleme malzemesi  Buhar Etilenoksit Gazplazma Formaldehit Radyasyon Kuru Isı Kumaş örtü + - Selülöz örtü Polipropilen örtü, poşet (selülozsuz) +* Kağıt + plastik poşet Metal konteynır  Plastik konteynır +*** +**

48


"PAKETLEME VE PAKETLEMEDE DİKKAT EDİLECEKLER" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları