Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Öğr. Gör. Mustafa SARIÖZ KABLOLAMA BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ VE PROGRAMLAMA BÖLÜMÜ BİLG 121 AĞ TEKNOLOJİLERİNİN TEMELLERİ DERSİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Öğr. Gör. Mustafa SARIÖZ KABLOLAMA BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ VE PROGRAMLAMA BÖLÜMÜ BİLG 121 AĞ TEKNOLOJİLERİNİN TEMELLERİ DERSİ."— Sunum transkripti:

1 Öğr. Gör. Mustafa SARIÖZ KABLOLAMA BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ VE PROGRAMLAMA BÖLÜMÜ BİLG 121 AĞ TEKNOLOJİLERİNİN TEMELLERİ DERSİ

2 BİLG 121 Düz Bağlantı (Straight Through)

3 BİLG 121 İki Bilgisayar Arası Çapraz Bağlantı

4 BİLG 121 Çapraz(CROSS) / Düz(STRAIGHT THROUGH) Kablo Bağlantısı Çapraz Bağlantı; İki hub arası veya iki bilgisayar arası UTP kablo ile bağlantı yapmak için kullanılır.

5 BİLG 121 Düz Kablo(Straight-Through Ethernet Cable) 568A 568A veya 568B 568B olmalıdır.

6 BİLG 121 Çapraz Kablo (Crossover Ethernet Cable) 568A 568B olmalıdır.

7 BİLG 121 Uygulama  Size verilecek olan UTP Kablo ve RJ-45 konektörlerini kullanarak (düz/çapraz) kablo bağlantısı yapınız.

8 BİLG 121 Uygulama – İŞLEM BASAMAKLARI: CAT5 Patch/Crossover Kablo Oluşturma  Cat 5 Patch/Crossover kablo yapmak için Cat 5 kablo, RJ-45 konnektörler, RJ-45 yalıtkan kapağı, RJ-45, RJ-12 konnektörleri için kullanılan UTP sıkıştırma pensesi olması gerekir.  Çoğu UTP pensenin iki bıçak ağzı vardır: bıçak ağızlarından biri kabloyu tamamen kesmek için diğeri kablonun en dışındaki yalıtkan kılıfını kesmek için kullanılır.

9 BİLG 121 Uygulama – İŞLEM BASAMAKLARI: CAT5 Patch/Crossover Kablo Oluşturma  Önce hazırlanacak kablo kesilir ve ucuna yalıtkan kapak takılır. Kapaklar, kablonun eğilip bükülmesi esnasında zarar görmesini engeller.

10 BİLG 121 Uygulama – İŞLEM BASAMAKLARI: CAT5 Patch/Crossover Kablo Oluşturma  Kablo uçlarından yaklaşık 2 cm mesafeden UTP pense kullanılarak dıştaki kılıfı kesilir. Dıştaki kılıf kesilirken içteki tellerin kesilmemesine dikkat etmelisiniz. Kesilirse kablo çalışmaz.

11 BİLG 121 Uygulama – İŞLEM BASAMAKLARI: CAT5 Patch/Crossover Kablo Oluşturma  Dıştaki kılıfın kesilmesiyle 8 küçük kablo ortaya çıkar. Kablo çiftleri şekildeki gibi ayrılır.

12 BİLG 121 Uygulama – İŞLEM BASAMAKLARI: CAT5 Patch/Crossover Kablo Oluşturma  Patch kablo yapıyorsak kablonun her iki ucunda kablolar şekildeki gibi sıraya dizilmelidir.  T568B (soldan sağa: turuncu- beyaz, turuncu, yeşil-beyaz, mavi, mavibeyaz, yeşil, kahverengi- beyaz, kahverengi).  Crossover kablo yapıyorsak kablonun bir ucu soldaki ve diğeri ucu sağdaki sıraya göre dizilmelidir.

13 BİLG 121 Uygulama – İŞLEM BASAMAKLARI: CAT5 Patch/Crossover Kablo Oluşturma  Küçük kablolar tek tek ayrılır. Küçük kabloları, yapmak istediğimiz standarda göre sıraya dizeriz.  Kablo sıkma pensesi ile kablonun kılıfının kenarından iletkenlerinin aşağı yukarı 14 mm'lik parçası kesilir.

14 BİLG 121 Uygulama – İŞLEM BASAMAKLARI: CAT5 Patch/Crossover Kablo Oluşturma  Kablolar dizildikten sonra sırası bozulmadan kesilir ve RJ- 45 konnektöre yerleştirilir.  Konnektörün uç kısmında bulunan bıçakların iletkenlerle temas sağlayabilmesi için kablo konnektöre iyice oturtulmalıdır. Bu aşamadan sonra yapılan hatanın geri dönüşü olmayacağı için iletkenler iyi kontrol edilmelidir.

15 BİLG 121 Uygulama – İŞLEM BASAMAKLARI: CAT5 Kablo /Crossover Kablo Oluşturma  RJ-45 konnektör UTP penseye yerleştirilir. RJ-45 konnektör, UTP penseyle sıkıştırılır. Konnektörün yalıtkan kapağı takılır.

16 BİLG 121 Uygulama – İŞLEM BASAMAKLARI: CAT5 Patch/Crossover Kablo Oluşturma  Son olarak üretilen kablonun her iki ucu da kablo test cihazları aracılığıyla test edilir.

17 BİLG 121  SORULAR?


"Öğr. Gör. Mustafa SARIÖZ KABLOLAMA BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ VE PROGRAMLAMA BÖLÜMÜ BİLG 121 AĞ TEKNOLOJİLERİNİN TEMELLERİ DERSİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları