Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Et ve Balık Kurumu Camii Imam Hatibi 19/07/2013

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Et ve Balık Kurumu Camii Imam Hatibi 19/07/2013"— Sunum transkripti:

1 Et ve Balık Kurumu Camii Imam Hatibi 19/07/2013
T.C. SİNCAN MÜFTÜLÜĞÜ HELEL KAZANÇ VE HELAL LOKMA ASIM YAZAR Et ve Balık Kurumu Camii Imam Hatibi /07/2013

2 CENNETTE OLALIM DİYE GÖNDERİLDİ.
İSLÂM DİNİ, BİZ DÜNYADA DA MUTLU, AHİRETTE DE CENNETTE OLALIM DİYE GÖNDERİLDİ. İSLAM İLE GÖNDERİLEN EMİRLER VE YASAKLAR HEP BİZİM İÇİN, DÜNYA VE AHİRETİMİZ İÇİN. NAMAZ, ORUÇ, ZEKÂT, HAC GİBİ İBÂDETLER HEP FAYDAMIZA. DOĞRU SÖZ, İYİLİK, SADAKA VB. GİBİ EMREDİLEN İLKELER HEP BİZİM İÇİN.

3 YALAN, İFTİRA, FAİZ, GASP, RÜŞVET,
HIRSIZLIK, YOLSUZLUK, ŞANS OYUNLARI, EKSİK TARTMAK, HİLELİ MAL SATMAK, VERİLEN GÖREVİ LAYIKIYLA YERİNE GETİRMEMEK VB. GİBİ TÜM KÖTÜ DAVRANIŞLARIN YASAKLANMASI YİNE BİZİM İÇİN.

4 KAZANCIMIZI VE SONUCUNDA LOKMAMIZI HARAM HALE GETİRECEKTİR.
MEŞRU İŞLERLE MEŞGUL OLMAK KAZANCIMIZI HELAL GETİRECEK, GAYRİ MEŞRU OLAN ŞEYLERLE MEŞGUL OLMAK KAZANCIMIZI VE SONUCUNDA LOKMAMIZI HARAM HALE GETİRECEKTİR. BU GÜNKÜ VAAZIMIZDA KAZANCIMIZI VE LOKMAMIZI HELAL HALE GETİRMENİN YOLLARINI KUR’ÂN VE SÜNNET BAĞLAMINDA BİLMEYE, ANLAMAYA VE İDRAK ETMEYE ÇALIŞACAĞIZ.

5 DİNEN YAPILMASI VEYA YENİP İÇİLMESİ YASAKLANMAYAN,
HELAL ; DİNEN YAPILMASI VEYA YENİP İÇİLMESİ YASAKLANMAYAN, SERBEST BIRAKILAN ŞEY DEMEKTİR. ALLÂH VE RASÛLÜ'NÜN BİR ŞEYİN HELÂL OLDUĞUNU BELİRTMESİ VEYA İŞLENMESİNDE GÜNAH OLMADIĞINI BİLDİRMESİ, O FİİLİN HELÂL OLDUĞUNU GÖSTERDİĞİ GİBİ, O FİİL VEYA ŞEYİN YASAKLANDIĞINA DAİR BİR DELİL BULUNMAMASI DA HELÂL OLDUĞUNU GÖSTERİR. ZİRA EŞYADA ASLOLAN HELAL OLUŞUDUR. BUNA GÖRE BİR ŞEY, DİNİN AÇIK BİR HÜKMÜNE, YASAĞINA VE İLKESİNE AYKIRI OLMADIKÇA HELÂLDİR, MEŞRUDUR.

6 HELAL KAZANÇ VEYA HELAL LOKMA İSE;
DİNİMİZİN MEŞRU GÖRDÜĞÜ ÇERÇEVELER İÇERİSİNDE ELDE EDİLEN GELİR VE BU GELİRLE KAZANILAN RIZIK DEMEKTİR. KAZANCIN VE YENİLEN LOKMANIN HELAL OLMASI İÇİN ÖNCE ÇALIŞILAN İŞ MEŞRU OLMALI, ALLAH’IN HARAM KILMADIĞI İŞLERDEN BİRİ OLMALIDIR. SONRADA MEŞRU OLARAK ÇALIŞTIĞIMIZ İŞLERDE BİZE VERİLEN VAZİFEYİ LAYIK-I VECH İLE YERİNE GETİRMEMİZ GEREKMEKTEDİR.

7 İYİ, TEMİZ VE İNSAN SAĞLIĞINA YARARLI OLAN ŞEYLERİ HELÂL;
YÜCE ALLÂH (C.C.)’DA, İYİ, TEMİZ VE İNSAN SAĞLIĞINA YARARLI OLAN ŞEYLERİ HELÂL; KÖTÜ, PİS VE ZARARI OLAN ŞEYLERİ DE HARAM KILMIŞTIR. MAİDE SÜRESİ 5. AYETTE ŞÖYLE BUYRULMAKTADIR.

8 يَسْأَلُونَكَ مَاذَا أُحِلَّ لَهُمْ قُلْ أُحِلَّ لَكُمُ الطَّيِّبَاتُ
“SANA, KENDİLERİNE NEYİN HELAL KILINDIĞINI SORUYORLAR, DE Kİ: SİZE TEMİZ OLANLAR HELAL KILINDI…”

9 HELAL KAZANÇ-HELAL RIZIK-HELAL LOKMA BİLİNCİNİN
ÖNCELİKLE HELAL KAZANÇ-HELAL RIZIK-HELAL LOKMA BİLİNCİNİN ÇERÇEVELERİNİ ÇİZEN YÜCE KİTABIMIZ KUR’ÂN-I KERİM’DE BİLDİRİLEN GENEL İLKELERİ BERABERCE HATIRLAYALIM. YÜCE YARATAN (C.C.) ŞÖYLE BUYURUYOR.

10 يَا أَيُّهَا النَّاسُ كُلُواْ مِمَّا فِي الأَرْضِ حَلاَلاً طَيِّباً وَلاَ تَتَّبِعُواْ خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُّبِينٌ “EY İNSANLAR! YERYÜZÜNDEKİ ŞEYLERİN HELAL VE TEMİZ OLANLARINDAN YİYİN! ŞEYTANIN İZİNDEN YÜRÜMEYİN. ÇÜNKÜ O SİZİN İÇİN APAÇIK BİR DÜŞMANDIR.” (Bakara, 2/168)

11 يَا أَيُّهَا الَّذِينَآمَنُواْ لاَ تَأْكُلُواْ أَمْوَالَكُمْ بَيْنَكُمْ بِالْبَاطِلِ إِلاَّ أَنتَكُونَ تِجَارَةً عَن تَرَاضٍ مِّنكُمْ وَلاَ تَقْتُلُواْ أَنفُسَكُمْإِنَّ اللّهَ كَانَ بِكُمْ رَحِيمًا “EY İMAN EDENLER! MALLARINIZI ARANIZDA HAKSIZ YOLLARLA YEMEYİN. KARŞILIKLI RIZAYA DAYALI TİCARETLE YİYİN. HARAM İLE NEFSİNİZİ MAHVETMEYİN. ALLAH ŞÜPHESİZ Kİ SİZE MERHAMET EDER.” (Nisa, 4/29)

12 وَلاَ تَأْكُلُواْ أَمْوَالَكُم بَيْنَكُم بِالْبَاطِلِ وَتُدْلُواْ بِهَا إِلَى الْحُكَّامِ لِتَأْكُلُواْ فَرِيقًا مِّنْ أَمْوَالِ النَّاسِ بِالإِثْمِ وَأَنتُمْ تَعْلَمُونَ “MALLARINIZI ARANIZDA HAKSIZ SEBEPLERLE YEMEYİN. KENDİNİZ BİLİP DURURKEN, İNSANLARIN MALLARINDAN BİR KISMINI HARAM YOLLARDAN YEMENİZ İÇİN O MALLARI HAKİMLERE (İDARECİLERE VEYA MAHKEME HAKİMLERİNE) VERMEYİN.” (Bakara, 2/188)

13 الَّذِينَ يَأْكُلُونَ الرِّبَا لاَ يَقُومُونَ إِلاَّ كَمَا يَقُومُ الَّذِي يَتَخَبَّطُهُ الشَّيْطَانُ مِنَ الْمَسِّ ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ قَالُواْ إِنَّمَا الْبَيْعُ مِثْلُ الرِّبَا وَأَحَلَّ اللّهُ الْبَيْعَ وَحَرَّمَ الرِّبَا فَمَن جَاءهُ مَوْعِظَةٌ مِّن رَّبِّهِ فَانتَهَىَ فَلَهُ مَا سَلَفَ وَأَمْرُهُ إِلَى اللّهِ وَمَنْ عَادَ فَأُوْلَئِكَ أَصْحَابُ النَّارِ هُمْ فِيهَا خَالِدُونَ

14 ANCAK ŞEYTAN ÇARPMIŞ OLANIN KALKIŞI GİBİ ÇARPILMIŞ OLMAKTAN BAŞKA
“FAİZ (RİBA) YİYENLER ANCAK ŞEYTAN ÇARPMIŞ OLANIN KALKIŞI GİBİ ÇARPILMIŞ OLMAKTAN BAŞKA (BİR TARZDA) KALKMAZLAR. BU ONLARIN: "ALIM-SATIM DA ANCAK FAİZ GİBİDİR" DEMELERİNDEN DOLAYIDIR. OYSA ALLAH ALIŞVERİŞİ HELAL FAİZİ HARAM KILMIŞTIR. KİME RABBİNDEN BİR ÖĞÜT GELİR DE (FAİZE) BİR SON VERİRSE ARTIK GEÇMİŞİ KENDİSİNE İŞİ DE ALLAH'A AİTTİR. KİM (FAİZE) GERİ DÖNERSE ARTIK ONLAR ATEŞİN HALKIDIR ORADA SÜREKLİ KALACAKLARDIR.” (2)

15 يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ أَوْفُواْ بِالْعُقُودِ
“EY İMAN EDENLER! AKİTLERİ (N GEREĞİNİ) YERİNE GETİRİNİZ.” (Maide, 5/1)

16 رِجَالٌ لَّا تُلْهِيهِمْ تِجَارَةٌ وَلَا بَيْعٌ عَن ذِكْرِ اللَّهِ وَإِقَامِ الصَّلَاةِ وَإِيتَاء الزَّكَاةِ يَخَافُونَ يَوْمًا تَتَقَلَّبُ فِيهِ الْقُلُوبُ وَالْأَبْصَارُ

17 ‘TUTKUYA KAPTIRIP ALIKOYMAZ';
 “(ÖYLE) ADAMLAR Kİ, NE TİCARET, NE ALIŞ-VERİŞ ONLARI ALLAH'I ZİKRETMEKTEN, DOSDOĞRU NAMAZI KILMAKTAN VE ZEKÂTI VERMEKTEN ‘TUTKUYA KAPTIRIP ALIKOYMAZ'; ONLAR, KALPLERİN VE GÖZLERİN İNKILABA UĞRAYACAĞI (DEHŞETTEN ALLAK BULLAK OLACAĞI) GÜNDEN KORKARLAR.” (NUR, 24/37)

18 وَيْلٌ لِّلْمُطَفِّفِينَ  [] الَّذِينَ إِذَا اكْتَالُواْ عَلَى النَّاسِ يَسْتَوْفُونَ  [] وَإِذَا كَالُوهُمْأَو وَّزَنُوهُمْ يُخْسِرُونَ  []أَلَا يَظُنُّ أُولَئِكَ أَنَّهُم مَّبْعُوثُونَ  [] لِيَوْمٍ عَظِيمٍ  [] يَوْمَ يَقُومُ النَّاسُ لِرَبِّ الْعَالَمِينَ  []

19 DURACAKLARDIR.” O GÜN İNSANLAR ÂLEMLERİN RABBİ HUZURUNDA ONLAR,
“ÖLÇÜ VE TARTIDA HİLE YAPANLARIN VAY HALİNE! ONLAR, İNSANLARDAN BİR ŞEY ÖLÇÜP ALDIKLARI ZAMAN ÖLÇÜYÜ TAM YAPARLAR; KENDİLERİ ONLARA BİR ŞEY ÖLÇTÜKLERİ VEYA TARTTIKLARI ZAMAN EKSİK YAPARLAR. ONLAR, BÜYÜK BİR GÜN İÇİN TEKRAR DİRİLTİLECEKLERİNİ SANMIYORLAR MI?  O GÜN İNSANLAR ÂLEMLERİN RABBİ HUZURUNDA DURACAKLARDIR.” (MUTAFFİFİN, 83/1-6)

20 HELAL-HARAM BİLİNCİ ÖNEMSİZ BİR KONU DEĞİLDİR.
KİŞİYİ HELAKE SÜRÜKLEYECEK, DÜNYA VE AHRETİ PERİŞAN EDECEK, ALLAH VE KUL HAKKINI DOĞURACAK ÖNEMLİ BİR HAKTIR.  HELAL VE HARAM BİLİNCİNİN KAZANILMASI YOLUNDA SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZ (S.A.S.)’İN ŞU HADİSİNİ İYİCE ÖZÜMSEMEMİZ GEREKMEKTEDİR.

21 إِنَّ الحَلاَلَ بَيِّنٌ ، وإِنَّ الحَرامَ بَيِّنٌ ، وَبَيْنَهما مُشْتَبِهاتٌ لاَ يَعْلَمُهُنَّ كَثِيرٌ مِنَ النَّاسِ ، فَمَن اتَّقى الشُّبُهاتِ ، اسْتَبْرَأَ لِدِينِهِ وعِرْضِهِ ، وَمَنْ وَقَعَ في الشبُهاتِ ، وقَعَ في الحَرامِ ، كالرَّاعي يرْعى حَوْلَ الحِمى يُوشِكُ أَنْ يَرْتَع فِيهِ ، أَلاَ وإِنَّ لِكُلِّ مَلِكٍ حِمًى ، أَلاَ وَإِنَّ حِمَى اللَّهِ مَحَارِمهُ ، أَلاَ وإِنَّ في الجسَدِ مُضغَةً إذا صلَحَت صَلَحَ الجسَدُ كُلُّهُ ، وَإِذا فَسَدَتْ فَسدَ الجَسَدُ كُلُّهُ : أَلاَ وَهِي القَلْبُ

22 “HELÂL OLAN ŞEYLER BELLİ,
HARAM OLAN ŞEYLER BELLİDİR. BU İKİSİNİN ARASINDA, HALKIN BİRÇOĞUNUN HELÂL Mİ, HARAM MI OLDUĞUNU BİLMEDİĞİ ŞÜPHELİ KONULAR VARDIR. ŞÜPHELİ KONULARDAN SAKINANLAR, DİNİNİ VE IRZINI KORUMUŞ OLUR. ŞÜPHELİ KONULARDAN SAKINMAYANLAR İSE GİTGİDE HARAMA DALAR. TIPKI SÜRÜSÜNÜ BAŞKASINA AİT BİR ARÂZİNİN ETRAFINDA OTLATAN ÇOBAN GİBİ Kİ, ONUN BU ARÂZİYE GİRME TEHLİKESİ VARDIR. DİKKAT EDİN ! HER PADİŞAHIN GİRİLMESİ YASAK BİR ARÂZİSİ VARDIR.

23 ALLAH’IN YASAK ARÂZİSİ DE HARAM KILDIĞI ŞEYLERDİR. ŞUNU İYİ BİLİN Kİ,
UNUTMAYIN Kİ, ALLAH’IN YASAK ARÂZİSİ DE HARAM KILDIĞI ŞEYLERDİR. ŞUNU İYİ BİLİN Kİ, İNSAN VÜCUDUNDA KÜÇÜCÜK BİR ET PARÇASI VARDIR. EĞER BU ET PARÇASI İYİ OLURSA, BÜTÜN VÜCUT İYİ OLUR. EĞER O BOZULURSA, BÜTÜN VÜCUT BOZULUR. İŞTE BU ET PARÇASI KALB'DİR.”

24 HELAK OLAN KAVİMDEN (MEDYEN HALKINDAN)
İBRET ALMAK GEREKİR. MEDYEN HALKI TİCARETLE UĞRAŞAN BİR HALK İDİ. TİCARETTEN ELDE ETTİKLERİ YÜKSEK KARLARLA BOLLUK İÇERİSİNDE YAŞARLARDI. BOLLUK İÇERİSİNDE MÜREFFEH BİR HAYATI SÜRDÜRENDEN BEKLENİLEN ADALETLE İŞ YAPMASI, TİCARETİNİ DOĞRU VE DÜRÜST YAPMASI İKEN ONLAR YANLIŞA SAPTILAR. İNSANLARI ALDATTILAR.

25 YÜCE ALLAH’TA HER TOPLUMA UYARICI GÖNDERDİĞİ GİBİ
MEDYEN HALKINA DA İYİ OLANI BULSUNLAR İYİ OLANA TABİ OLSUNLAR DİYE ŞUAYB (A.S.) GÖNDERDİ. TÜM PEYGAMBERLERİN UYARDIĞI GİBİ O’DA KAVMİNİ ŞÖYLE UYARDI.

26 وَإِلَى مَدْيَنَ أَخَاهُمْ شُعَيْبًا قَالَ يَا قَوْمِ اعْبُدُواْ اللّهَ مَا لَكُم مِّنْ إِلَهٍ غَيْرُهُ وَلاَ تَنقُصُواْ الْمِكْيَالَ وَالْمِيزَانَ إِنِّيَ أَرَاكُم بِخَيْرٍ وَإِنِّيَ أَخَافُ عَلَيْكُمْ عَذَابَ يَوْمٍ مُّحِيطٍ وَيَا قَوْمِ أَوْفُواْ الْمِكْيَالَ وَالْمِيزَانَ بِالْقِسْطِ وَلاَ تَبْخَسُواْ النَّاسَ أَشْيَاءهُمْ وَلاَ تَعْثَوْاْ فِي الأَرْضِ مُفْسِدِينَ بَقِيَّةُ اللّهِ خَيْرٌ لَّكُمْ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ وَمَا أَنَاْ عَلَيْكُم بِحَفِيظٍ

27 “MEDYEN HALKINA DA KARDEŞLERİ ŞU’AYB’I PEYGAMBER GÖNDERDİK.
O, ŞÖYLE DEDİ: “EY KAVMİM! ALLAH’A KULLUK EDİN. SİZİN O’NDAN BAŞKA HİÇBİR İLÂHINIZ YOKTUR. ÖLÇÜYÜ VE TARTIYI EKSİK YAPMAYIN. BEN SİZİ BOLLUK İÇİNDE GÖRÜYORUM. BEN SİZİN ADINIZA KUŞATICI BİR GÜNÜN AZABINDAN KORKUYORUM. EY MİLLETİM! ÖLÇÜYÜ VE TARTIYI TAMAMI TAMAMINA YAPIN; İNSANLARA EŞYALARINI EKSİK VERMEYİN; ERYÜZÜNDE BOZGUNCULUK YAPARAK KARIŞIKLIK ÇIKARMAYIN. EĞER İNANAN KİMSELERSENİZ ALLAH’IN BIRAKTIĞI HELÂL KAZANÇ SİZİN İÇİN DAHA HAYIRLIDIR. BEN SİZİN BAŞINIZDA BİR BEKÇİ DEĞİLİM.” (HUD, 11/84-86)

28 ŞUAYB (A.S.)’IN HER TÜRLÜ UYARISINA KULAK TIKAYAN VE
SÖZ DİNLEMEYEN MEDYEN HALKI BİR SAYHA (SES) İLE HELAK OLDU. HELAK OLANLARDAN OLMAMAK İÇİN PEYGAMBERLERİN ÖTEDEN BERİ GETİRDİĞİ TAVSİYELERE KULAK VERMELİ, TİCARETİMİZİ DOĞRU VE DÜRÜST BİR TARZLA GERÇEKLEŞTİRMELİYİZ.

29 BİZE İNSAN PSİKOLOJİSİNİN
ÂYETLER BİZE İNSAN PSİKOLOJİSİNİN NASIL BİR BOZULMA İLE KARŞI KARŞIYA KALABİLECEĞİNİ AÇIK BİR ŞEKİLDE İFADE ETMEKTEDİR. KENDİSİ İÇİN HER ŞEYİN İYİ OLMASINI İSTEYENLER DİĞERLERİ İÇİN AYNI TİTİZLİĞİ GÖSTERMEMEKTEDİRLER. OYSAKİ BU DURUM ALLAH’A İNANAN BİR MÜ’MİN İÇİN ASLA GERÇEKLEŞMEMESİ GEREKEN BİR DURUMDUR. MÜMİNİN NASIL BİR RUH HALİNE SAHİP OLMASI GEREKTİĞİNİ SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZ ŞÖYLE BUYURUYOR.

30 لا يُؤْمِنُ أَحدُكُمْ حتَّى يُحِبَّ لأَخِيهِ مَا يُحِبُّ لِنَفْسِهِ
لا يُؤْمِنُ أَحدُكُمْ حتَّى يُحِبَّ لأَخِيهِ مَا يُحِبُّ لِنَفْسِهِ  “KENDİSİ İÇİN İSTEDİĞİNİ MÜMİN KARDEŞİ İÇİN İSTEMEYEN İMAN ETMİŞ OLMAZ” (Buhârî, Îmân 7)

31 İSLÂM’DA ASLİ VE TABİİ KAZANÇ YOLU EMEKTİR. BU BAKIMDAN MÜSLÜMAN,
ÇALIŞMADAN BAŞKALARININ SIRTINDAN VEYA GAYRİ MEŞRU YOLLARDAN KAZANÇ ELDE ETMEKTEN ŞİDDETLE SAKINMALI; KAZANCININ NEREDEN VE NASIL GELDİĞİNE DİKKAT ETMELİ, KAZANCI TEMİZ OLMALI; HEM KENDİNİ HEM DE AİLE FERTLERİNİ HELÂL GIDA İLE BESLEMELİDİR. AYRICA ALLAH YOLUNDA HARCAYACAĞI PARA DA TEMİZ BİR ŞEKİLDE KAZANILMIŞ OLMALIDIR.

32 HARAM YOLLARDAN KAZANILMIŞ PARANIN HAYRI OLMAZ.
BİR İNSANIN DUASININ KABUL OLMASI İÇİN DE HELÂL GIDA İLE BESLENMESİ ŞARTTIR. ÇÜNKÜ HARAM İLE BESLENENLERİN DUALARI KABUL OLMAZ.

33 SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZ (S.A.S) BU KONU HAKKINDA ŞÖYLE BUYURUYORLAR:
« أيُّهَا النَّاسُ إنَّ اللَّه طيِّبٌ لا يقْبلُ إلاَّ طيِّباً ، وَإنَّ اللَّه أمَر المُؤمِنِينَ بِمَا أمَر بِهِ المُرْسلِينَ ، فَقَال تَعَالى : {يَا أيُّها الرُّسْلُ كُلُوا مِنَ الطَّيِّباتِ واعملوا صَالحاً } وَقَال تَعالَى : { يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمنُوا  كُلُوا مِنَ طَيِّبَات مَا رزَقْنَاكُمْ } ثُمَّ ذَكَرَ الرَّجُلَ يُطِيلُ السَّفَر أشْعَثَ أغْبر يمُدُّ يدَيْهِ إلَى السَّمَاءِ : يَاربِّ يَارَبِّ ، وَمَطْعَمُهُ حَرامٌ ، ومَشْرَبُه حرَامٌ ، ومَلْبسُهُ حرامٌ ، وغُذِيَ بِالْحَرامِ، فَأَنَّى يُسْتَجابُ لِذَلِكَ ، ؟

34 EBÛ HÜREYRE RADIYALLAHU ANH’DEN RİVAYET EDİLDİĞİNE GÖRE
RESÛLULLAH (SAV) ŞÖYLE BUYURDU: “ALLAH TEÂLÂ TEMİZDİR; SADECE TEMİZ OLANLARI KABUL EDER. ALLAH TEÂLÂ PEYGAMBERLERİNE NEYİ EMRETTİYSE MÜ’MİNLERE DE ONU EMRETMİŞTİR. CENÂB–I HAK PEYGAMBERLERE: ‘EY PEYGAMBERLER! TEMİZ VE HELÂL OLAN ŞEYLERDEN YİYİN, İYİ VE FAYDALI İŞLER YAPIN!’ BUYURMUŞTUR. MÜ’MİNLERE DE:

35 SİZE VERDİĞİMİZ RIZIKLARIN TEMİZ OLANLARINDAN YİYİN’ BUYURMUŞTUR.”
‘EY İMAN EDENLER! SİZE VERDİĞİMİZ RIZIKLARIN TEMİZ OLANLARINDAN YİYİN’ BUYURMUŞTUR.” RESÛL–İ EKREM DAHA SONRA ŞUNLARI SÖYLEDİ: “BİR KİMSE ALLAH YOLUNDA UZUN SEFERLER YAPAR. SAÇI BAŞI DAĞINIK, TOZA TOPRAĞA BULANMIŞ VAZİYETTE ELLERİNİ GÖKYÜZÜNE AÇARAK: YÂ RABBİ! YÂ RABBİ! DİYE DUA EDER. HALBUKİ ONUN YEDİĞİ HARAM, İÇTİĞİ HARAM, GIDASI HARAMDIR. BÖYLE BİRİNİN DUASI NASIL KABUL EDİLİR!” (Müslim, Zekat 65)

36 NEREDEN GELİRSE GELSİN FARK ETMEZ” ANLAYIŞIYLA ELDE EDİLEN KAZANÇ
“NASIL OLURSA OLSUN NEREDEN GELİRSE GELSİN FARK ETMEZ” ANLAYIŞIYLA ELDE EDİLEN KAZANÇ BİZE FAYDA GETİRMEYECEKTİR. ASIL KAZANÇ KENDİ EL EMEĞİMİZLE ELDE ETTİĞİMİZDİR. BİZE FAYDA VERECEK, LOKMAMIZI HELAL HALE GETİRECEK DE KENDİ EMEĞİMİZLE KAZANDIĞIMIZDIR.

37 EFENDİMİZ (S.A.S) BİR HADİSİNDE BİZLERE ŞU TAVSİYEYİ YAPMAKTADIR.
مَا أَكَلَ أَحَدٌ طَعَاماً خَيْراً مِن أَنَ يَأْكُلَ مِن عمَلِ يَدِهِ ، وَإِنَّ نَبيَّ اللَّه دَاوُدَ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم كان يَأْكلُ مِن عَمَلِ يَدِهِ

38 KENDİ ELİNİN EMEĞİNİ YERDİ.”
“HİÇBİR KİMSE, ASLA KENDİ KAZANCINDAN DAHA HAYIRLI BİR RIZIK YEMEMİŞTİR. ALLAH’IN PEYGAMBERİ DÂVÛD (A.S.) DA KENDİ ELİNİN EMEĞİNİ YERDİ.” (BUHÂRÎ, BÜYÛ’ 15)

39 MADDİ VE MANEVİ ÇALIŞMAMIZIN KARŞILIĞINI BİZLERDE ALACAĞIZ.
BU BİLİNCE SAHİP OLARAK ÇABA GÖSTERMEKTE ÖNEMLİ VE DEĞERLİDİR. KUR’ÂN-I KERİM’DE HEPİMİZCE MALUM OLAN ÂYETTE ŞÖYLE BUYRULUYOR.

40 وَأَن لَّيْسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَى وَأَنَّ سَعْيَهُ سَوْفَ يُرَى
“İNSAN İÇİN ANCAK ÇALIŞTIĞININ KARŞILIĞI VARDIR. ONUN KARŞILIĞI İLERİDE MUTLAKA GÖRÜLECEKTİR” (Necm, 53/39-40)

41 ÇOK KIYMETLİ CEMAATİMİZ! GÜNÜMÜZDE ÜZÜLEREK GÖRMEKTEYİZ Kİ;
KISA YOLLARDAN ÇOK PARA KAZANMANIN YOLLARINI ARAMA GİBİ ÇOK TEHLİKELİ DAVRANIŞ MODELLERİ ORTAYA ÇIKTI. PİYANGO, ŞANS OYUNLARI, FAİZ, HIRSIZLIK, RÜŞVET, SPEKÜLASYON, STOK VB GİBİ BİRÇOK HARAM YOLDAN KAZANÇ ELDE EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR. OYSAKİ HARAMDAN ELDE EDİLEN KAZANÇLARIN HİÇ GETİRİSİ OLMAMIŞTIR.

42 KONUMUZU İZAH ETMESİ AÇISINDAN FAİZİ ELE ALALIM.
FAİZ PARADAN PARA KAZANDIRMA GİBİ GÖRÜNEN, PARAYA PARA KATAN BİR SİSTEM OLARAK KARŞIMIZA ÇIKMAKTADIR. OYSAKİ KUR’AN-I KERİM, FAİZİN ARTMAYACAĞINI VE FAİZDEN ELDE EDİLENLERİN BİTECEĞİNİ BİZE ŞÖYLE BİLDİRİYOR.

43 يَمْحَقُ اللّهُ الْرِّبَا وَيُرْبِي الصَّدَقَاتِ وَاللّهُ لاَ يُحِبُّ كُلَّ كَفَّارٍ أَثِيمٍ
“ALLAH FAİZİ TÜKETİR (FAİZ KARIŞAN MALIN BEREKETİNİ GİDERİR), SADAKALARI İSE BEREKETLENDİRİR. ALLAH KÜFÜRDE VE GÜNAHTA ISRAR EDEN HİÇ KİMSEYİ SEVMEZ.” (Bakara, 2/276)

44 ŞU ANA KADAR AKTARMAYA ÇALIŞTIĞIMIZ ÂYETLER VE HADİSLER IŞIĞINDA
ŞU HUSUSLARI VURGULAMAYA ÇABA GÖSTERDİK. -ÇALIŞTIĞIMIZ İŞLERİMİZ MEŞRU OLMALI, HARAM KILINAN İŞLERDEN BİRİ OLMAMALIDIR. -KAZANCIMIZI HELAL HALE GETİRMEK İÇİN ÇALIŞTIĞIMIZ İŞYERLERİNDE BİZE VERİLEN VAZİFELERİ EN İYİ ŞEKİLDE YERİNE GETİRMELİYİZ.

45 HELAL HALE GETİRMEK İÇİN ŞANS OYUNLARINI MUTLAKA TERK ETMELİYİZ.
-KAZANCIMIZI HELAL HALE GETİRMEK İÇİN ŞANS OYUNLARINI MUTLAKA TERK ETMELİYİZ. HARAM OLAN HİÇBİR ŞEYİ NE ALMALI, NE SATMALI, NE YEMELİ, NE İÇMELİ NE DE HARAMDAN ELDE EDİLEN KAZANCA DEĞER VERMELİYİZ.

46 -FAİZİN TÜM TÜREVLERİNDEN, ALKOLÜN HER ÇEŞİDİNDEN,
KUMARIN HER TÜRLÜSÜNDEN UZAK DURMALIYIZ. -TİCARETİMİZ, ZİRAATIMIZ VB. GİBİ TÜM İŞLERİMİZDE ALDATMA OLMAMALIDIR.

47 TARTIDA VE ÖLÇMEDE EKSİKLİK YAPMAMALIYIZ.
-HİLELİ MAL SATMAMALI, TARTIDA VE ÖLÇMEDE EKSİKLİK YAPMAMALIYIZ. -DUALARIMIZIN KABUL OLMASI İÇİN ÖNEMLİ ŞARTLARDAN BİRİDE HELÂLİNDEN KAZANIP HELAL LOKMA YEMEKTİR.

48 ALLAH (C.C.) KATINDADIR ASIL BÂKİ OLAN GERÇEK NİMETLER VE GÜZELLİKLER
HARAMDAN ELDE EDİLEN MAL, SERVET, LOKMA BİR NİMET DEĞİL BİR DERTTİR. HARAMDAN KAZANILAN DÜNYADA FAYDA VERMEYECEĞİ GİBİ AHİRETTE VERECEĞİ SADECE KÜLFETTİR. DÜNYA HAYATI BİR OYUN BİR EĞLENCEDEN İBARETTİR. MALLAR, EVLER, ARABALAR GEÇİCİ DÜNYA HAYATININ BİRER SÜSÜDÜR. ASIL BÂKİ OLAN GERÇEK NİMETLER VE GÜZELLİKLER ALLAH (C.C.) KATINDADIR

49 GELİNİZ! GEÇİCİ DÜNYANIN GEÇİCİ SÜSLERİNE ALDANMAYALIM.
HARAM KAZANÇ ELDE EDİP HARAM LOKMA YEMEYİ BİR ATEŞ PARÇASI KAZANMIŞ GİBİ TELAKKİ EDELİM. HESAP VEREMEYECEĞİMİZ ŞEYLERİN ARDINA DÜŞMEYELİM.

50 GELİNİZ! KISA GÜNÜN KARI DİYEREK FAİZE BULAŞMAYALIM.
PİYANGO VE TÜREVLERİNİ OYNAMAYALIM. KISA YOLDAN KÖŞE DÖNME UĞRUNA RÜŞVET ALIP-VERMEYELİM. KAMU MALINA EL UZATMAYALIM. HIRSIZLIK YAPMAYALIM. HAKSIZLIKLA HİÇBİR GELİR ELDE ETMEYELİM.

51 GELİNİZ! HELAL KAZANÇLAR ELDE EDİP HELAL LOKMA YİYELİM. AMACIMIZ BU,
GAYEMİZ BU, YAŞANTIMIZ BU OLSUN. YÜCE RABBİMİZDEN HELAL KAZANÇLAR ELDE ETMEYİ, HELAL LOKMA YEMEYİ VE YEDİRMEYİ NİYAZ EDİYORUM. RAMAZAN GÜNLERİNİZ, CUMANIZ MÜBAREK OLSUN.

52 VAAZIMIZI PEYGAMBER EFENDİMİZİN HZ
VAAZIMIZI PEYGAMBER EFENDİMİZİN HZ. ALİ’YE TAVSİYE ETTİĞİ DUASIYLA SONLANDIRIYORUM. اللَّهمَّ اكْفِني بحلالِكَ عَن حَرَامِكَ ، وَاغْنِني بِفَضلِكَ عَمَّن سِوَاكَ “ALLAHIM! BANA HELÂL RIZIK NASİB EDEREK HARAMLARDAN KORU! LÜTFUNLA BENİ SEN DEN BAŞKASINA MUHTAÇ ETME!” (Tirmizî, Daavât 111)

53 ?

54 KENDİLERİNE NEYİN HELAL KILINDIĞINI SORUYORLAR,
“SANA, KENDİLERİNE NEYİN HELAL KILINDIĞINI SORUYORLAR, DE Kİ: SİZE ????? ??????? HELAL KILINDI…”

55 KENDİLERİNE NEYİN HELAL KILINDIĞINI SORUYORLAR,
“SANA, KENDİLERİNE NEYİN HELAL KILINDIĞINI SORUYORLAR, DE Kİ: SİZE TEMİZ OLANLAR HELAL KILINDI…”


"Et ve Balık Kurumu Camii Imam Hatibi 19/07/2013" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları