Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

K12 Sınav Planlama Sistemi Kurumların Yapacakları İşlemler…

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "K12 Sınav Planlama Sistemi Kurumların Yapacakları İşlemler…"— Sunum transkripti:

1 K12 Sınav Planlama Sistemi Kurumların Yapacakları İşlemler…

2 K12 Sınav Planlama Kurumlar Sisteme www.k12bilisim.net Adresinde girilir. Ana sayfada alt alanda bulunan “Ürün Yönetim Paneli Giriş” alanından (yandaki resimde kırmızı çerçeveli alan) ürün olarak “MOS” seçilir. Daha sonra giriş ili ve ilçesi seçilir. Kullanıcı adı ve şifresi olarak ilk girişte kurum kodu kullanılır. A1) Sisteme Giriş

3 K12 Sınav Planlama Sistem şifre olarak kurum kodunu kabul etmez ve bunun değiştirilmesin ister. Bu nedenle sistem ilk girişte sağ resimdeki uyarıyı alınır. Burada en az 8 karakterli ve Türkçe karakter içermeyen bir şifre belirlenir. Şifre içerisinde en az 3 harf olmalıdır. Şifre değişikliği sonrası sistem tekrar “Ana Sayfayı” açar. Artık yeni şifre ile sisteme girilebilir. A2) İlk Girişte Şifre Değişikliği İşlemi…

4 K12 Sınav Planlama A3) MOS Sistemi Modül Ekranı… Karşınıza 16 Modül Programdan Oluşan İlçe Milli Eğitim Otomasyon Sistem Gelecektir. Bu modüllerin hepsi birbirinde farklı işlemleri yapan yazılımlardır. Sınav işlemleri için; *) Öğretmen Devam Takip *) Sınav Görev modülleri kullanılacaktır.

5 K12 Sınav Planlama A4) Öğretmenlerin Sistem Tanımlanması Öğretmenler sisteme “Öğretmen Devam Takip Modülü” den tanımlanır. Bu modül kadrolu öğretmenlerin haftalık ders planlarını, ek ders yerine geçen görevlerini ve sevk, rapor ve izin durumlarına göre; 1) Aylık Puantaj 2) Devam Takip Defteri 3) KBS Aktarım Dosyası Otomatik olarak oluşturulan bir modüldür.

6 K12 Sınav Planlama A4-1) Öğretmenlerin Sistem Tanımlanması Öğretmen Devam Takip Modülüne girdikten sonra, üst menüden “Personeller” menüsünden, “Kadrolu Öğretmenler” linkine tıklanır. Sistemde tanımlı tüm kadrolu öğretmenlerimizi burada görebiliriz. “Yeni Ekle” butonu ile ister öğretmenleri tek tek yükleyebilir. Yada “Excelden Yükle” özelliği ile tek bir seferde hızlı bir şeklide sisteme yükleme yapılabilir.

7 K12 Sınav Planlama A4-2) Excel Dosyasını Hazırlama Excel den öğretmenleri sistem yükleme için yukrarıdaki formatın birebir aynısı bir excel dosyası hazırlanır. Excel dosyasında A sütununda "Adı Soyadı", B sütununda TC kimlik No ve C sütununda ise Cep telefonu bilgisi olması yeterlidir. Cep Telefonu gerekli değildir. Ama sistemin sms gönderim özelliği ile öğretmenlere sınav duyurusu yapılabilir.

8 K12 Sınav Planlama A4-3) Excel Dosyasını Yükleme Excel dosyası hazırladıktan sonra “Excelden Yükle” butonuna tıklanır.

9 K12 Sınav Planlama A4-4) Excel Dosyasını Yükleme Üst alana açılan dosya yükleme alanından hazırlanan excel dosyası “Dosya Seç” butonu ile gelen pencereden seçilir. “Kaydet” butonu ile dosyanın yüklenmesi sağlanır. İşlem başarılı ile biter ise alt tarafa öğretmenleriniz listelenir.

10 K12 Sınav Planlama A4-5) Excel Dosyasını Yükleme Dosya yükleme işlemi sonunda hata alırsanız, dosyayı “k12 Bilişim Hizmetlerinin”, bilgi@k12bilisim.net adresine kurum adı,kurum kodu, il ve ilçe bilgilerinizi mailde belirterek göndererek dosyanın yüklenmesini isteyebilirsiniz.bilgi@k12bilisim.net Genelde yapılan hatalar; Excel dosyasında birden fazla sayfa olması durumunda hata alınabilir. Bu nedenle diğer sayfaları siliniz. Satır aralarında boş satır olmayacak. Birleştirilmiş hücreler olmayacak. Satır çizgileri olmayacak.

11 K12 Sınav Planlama A5-1) Personel Unvan ve Branş Bilgileri Sınav görev modülünde öğretmenlerin tanımlanmasından sonra, öğretmenlerin branş ve ünvan bilgileri güncellenmelidir. Bunun İçin sınav görev modülüne girilir.

12 K12 Sınav Planlama A5-2) Personel Unvan ve Branş Bilgileri Sınav görev modülüne girine otomatik olarak karşımıza “Personel Branş Ve Unvan Bilgileri” sayfası gelir. “Seçilenleri Güncelle” butonu ile güncelleme işlemini yapabilirsiniz. İşlem sonucu sistem başarılı güncelleme uyarısı vermelidir.

13 K12 Sınav Planlama A6) Başvuru Başlangıç ve Bitiş Tarihi Sınavlar sisteme başvuru başlangıç ve bitiş tarihi aralığı ile eklenir. Bu zaman aralığında öğretmenlerinizi başvurularını yapmalısınız. Sağdaki resimde görülen sınavın son başvuru tairihi “03.12.2013” dür. Bu tarih sonrası başvuru işlemleri bitecektir.

14 K12 Sınav Planlama A7) Sınav Başvuru İşlemi Kurumların sınav işlemleri sırasında takip edecekleri işlem basamakları aşağıda belirtilmiştir. 1) İmza Sirküsü Çıkarma 2) Başvuru İşlemi 3) Komisyon Tanımlama 4) Görev Tebliğ İşlemi 5) Kurum Onay İşlemi 6) Sınav Sonu İşlemleri

15 K12 Sınav Planlama A8-1) İmza Sirküsü Çıkarma Sol menüde bulunan “Sınav Duyuru İşlemleri” menüsünde aktif sınavları listeleyiniz. Sağdaki resimde kırmızı çerçeve içinde görülen buton ile sınavın otomatik imza sirküsünü oluşturunuz. İstekli öğretmenlerinizi bu liste ile belirleyebilirsiniz.

16 K12 Sınav Planlama A8-2) İmza Sirküsü Belgesi Yanda sistemin otomatik olarak oluşturduğu imza sirküsü görülmektedir. Sistemin SMS özelliği ile öğretmenlerinize sınavın duyurusunu yapabilirsiniz.

17 K12 Sınav Planlama A9-1) Başvuru İşlemleri Sınav kaydının en sağında bulunan “Başvuru İşlemleri” butonu ile başvuru sayfasını açabilirsiniz. Bir sonraki slaytta bu sayfayı görebilirsiniz.

18 K12 Sınav Planlama A9-2) Başvuru İşlemleri “Yeni Ekle” butonu ile öğretmenlerinizin başvurularını yapabilirsiniz. Her başvuruda öğretmene o ana kadar yapmış olduğu başvuru ve almış olduğu görev sayısına göre bir “Görev Yüzdesi” hesaplar. Yüzde ne kadar düşük ise görev almak ihtimali o kadar yüksektir.

19 K12 Sınav Planlama A10-1) Komisyon Tanımlama Eğer okulunuz sınavda görev alacak ise “Kurumunuzdaki Sınavlar” menüsünden “Bina Görevlileri” butonu ile sınav komisyon görevlilerini tanımlayabilirsiniz.

20 K12 Sınav Planlama A10-2) Komisyon Tanımlama Kaydet butonu ile komisyon görevlilerini kaydedebilirsiniz. Eğer son başvuru tarihi geçmiş ise güncelle butonu gözükmez ve kutucuklar pasif olur. Birden fazla oturum var ise bir oturumu güncellediğinizde sistem tüm oturumları günceller.

21 K12 Sınav Planlama A11-1) Görev Tebliğ İşlemi Başvuru bitiş tarihi itibariyle milli eğitim planlama yapar. Planlama sonrası okulunuzdan görev alacak öğretmenlerinizi “Sınav Görev Tebliği” menüsünde alabilirsiniz. “Görev Verilenler” butonu ile tebliğ belgesini görüntüleyebilirsiniz.

22 K12 Sınav Planlama A11-2) Görev Tebliğ Belgesi Sağdaki örnek bir tebliğ belgesi görebilirsiniz. Göre alan öğretmenler ve görev aldıkları oturumlar alt alta listelenir. Tebliğ sonrası “Kurum Onay” aşamasına geçilir. Görevi kabul eden öğretmenlerin onayı verilmelidir.

23 K12 Sınav Planlama A12-1) Kurum Görev Onay ve İade İşlemi Görev çıkan öğretmenlerinizi tebliğ işlemlerini yaptıktan sonra kurum onayınızı vermelisiniz. Milli eğitim kurum onay aşaması uygulanıp uygulanmayacağına karar verebilir. Buton rengi gri ise onay vermeniz gerekmektedir.

24 K12 Sınav Planlama A12-2) Kurum Görev Onay ve İade İşlemi Görevi kabul ve iade durumlarına göre öğretmenin ilgili kutucuğu işaretlenir. Daha sonrasında “Onayla” butonu ile kurum onayınız verilir. Eğer hatalı onay vermiş iseniz milli eğitimden onay işleminiz iptal ettirebilir ve tekrar onay verebilirsiniz.

25 K12 Sınav Planlama A13) Sınav Sonu İşlemleri Sınav merkezi okullar “Kurumuzdaki Sınavlar” menüsünden oturumlarda görev alan öğretmenlerin listesini görebilir. Sınav sonu işlemleri butonu ile bu öğretmenlerin göreve gelip gelmediklerini işaretlemelisiniz. Ve daha sonrasında kurum onayınızı vermelisiniz.

26 K12 Sınav Planlama Sık Sorulan Sorular. *) Eğer aktif sınav yok ise “Sınav Duyuru İşlemleri” sayfası görüntülenmez. Sistem sizi otomatik olarak “Sınav Görev Tebliği” sayfasına gönderir. *) Görev çıkan ve daha sonrasında iade eden öğretmenler 1 yıl süre ile görev başvuru yapamazlar. *) MTSK görevleri 3 oturum olarak değerlendirilir. Görev yüzdesi hesaplanırken bu dikkate alınır. Bu sınavların ücret ve iş yükü oranı diğer sınavlara çok avantajlıdır. Hakkaniyet için bu uygulamaya gidilmiştir. *)


"K12 Sınav Planlama Sistemi Kurumların Yapacakları İşlemler…" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları