Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KORNEA YANIKLARINA YAKLAŞIM KORNEA YANIKLARINA YAKLAŞIM Dr.Arzu Taşkıran ÇÖMEZ Dr.Arzu Taşkıran ÇÖMEZ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KORNEA YANIKLARINA YAKLAŞIM KORNEA YANIKLARINA YAKLAŞIM Dr.Arzu Taşkıran ÇÖMEZ Dr.Arzu Taşkıran ÇÖMEZ."— Sunum transkripti:

1 KORNEA YANIKLARINA YAKLAŞIM KORNEA YANIKLARINA YAKLAŞIM Dr.Arzu Taşkıran ÇÖMEZ Dr.Arzu Taşkıran ÇÖMEZ

2 Göz yanıkları Sklera Sklera Kornea Kornea Konjonktiva Konjonktiva Göz kapakları Göz kapakları

3 Kornea gözü kaplayan transparan bir deri olarak düşünülebilir.

4 Semptomlar Kızarıklık Kızarıklık Gözkapaklarında şişme ödem Gözkapaklarında şişme ödem Ağrı, yanma, yabancı cisim hissi Ağrı, yanma, yabancı cisim hissi Yaşarma Yaşarma İritis: Derin ağrı, ışığa hassasiyet İritis: Derin ağrı, ışığa hassasiyet Aşırı yaşarma Aşırı yaşarma

5 Sıvı ya da spreyle maruziyet olabilir. Sıvı ya da spreyle maruziyet olabilir. ( bayıltıcı sprey, gözyaşı gazı, insektisitler, biber gazı, saç spreyi, kimyasal peeling sıvıları…) ( bayıltıcı sprey, gözyaşı gazı, insektisitler, biber gazı, saç spreyi, kimyasal peeling sıvıları…) Her zaman direk hasara gerek yoktur. Her zaman direk hasara gerek yoktur. Gözleri oğuşturmakla eldeki kimyasalların göze geçişi mümkün olabilir. Gözleri oğuşturmakla eldeki kimyasalların göze geçişi mümkün olabilir.

6 Mekanizma; Protein denaturasyonu Protein denaturasyonu Hücresel proteinlerin koagulasyonu Hücresel proteinlerin koagulasyonu Sekonder vaskuler iskemik hasar Sekonder vaskuler iskemik hasar

7 Kimyasal Kimyasal -Alkali -Alkali -Asit -Asit Radyant:Isı ve ışın yayanlar Radyant:Isı ve ışın yayanlar -Termal -Termal -UV -UV Etiyolojik olarak

8 TERMAL YANIKLAR Sıcak sıvılar Sıcak sıvılar Sıcak gazlar Sıcak gazlar Eriyik metaller Eriyik metaller Ütü Ütü Sigara Sigara Hücre ölümü yüzeyel epiteldedir. Hücre ölümü yüzeyel epiteldedir. Termal nekroz ve penetrasyon nadir. Termal nekroz ve penetrasyon nadir. Ev, okul, işyeri.. Ev, okul, işyeri..

9 Ütü ile korneal yanık; Ütü ile korneal yanık; Saçını ütüleyen 36y. da bayan hasta; Saçını ütüleyen 36y. da bayan hasta; Floresein tutulumu olan geniş bir korneal abrazyon + Floresein tutulumu olan geniş bir korneal abrazyon + Görme azlığı Görme azlığı Ağrı Ağrı

10 UV YANIKLAR Epitelyal hasar Epitelyal hasar Punktat keratit Punktat keratit Ağrı, geç şiddetli Ağrı, geç şiddetli UV keratiti;Ağrı, ışığa hassasiyet,kızarıklık, YC hissi UV keratiti;Ağrı, ışığa hassasiyet,kızarıklık, YC hissi Kayakçılar ve kaynakçılar. Kayakçılar ve kaynakçılar. Güneş..kar körlüğü Güneş..kar körlüğü Korunmasız kayak, kaynak. Korunmasız kayak, kaynak.

11 ALKALİ YANIKLAR Alkaliler lipofiliktir. Alkaliler lipofiliktir. Hücre membran yağ asitlerinin sabunlaşması...Isı reaksiyonu Hücre membran yağ asitlerinin sabunlaşması...Isı reaksiyonu Artmış hücre hasarı Hücreden dışarı su çekilmesi anlamına gelen desikasyon Hücreden dışarı su çekilmesi anlamına gelen desikasyon Hücre ölümü Hücre ölümü

12 Hidroksil iyonu… Hidroksil iyonu… Hücre içi GAG hidrolizasyon. Hücre içi GAG hidrolizasyon. Doku proteinleriyle birleşerek alkalin protinatlar…. Kollajen denatürasyonu… Enflamatuar cevap…proteolizis Doku proteinleriyle birleşerek alkalin protinatlar…. Kollajen denatürasyonu… Enflamatuar cevap…proteolizis Likefaksiyon nekrozu Likefaksiyon nekrozu

13 Hasar miktarı; Maddenin PH’ına Maddenin PH’ına Konsantrasyonuna, Konsantrasyonuna, Miktarına, Miktarına, Maruziyet süresine bağlıdır. Maruziyet süresine bağlıdır.

14 ÖK’ya 5-15 dk.da geçer, iris,silyer cisim, lens, trabekulum etkilenir. ÖK’ya 5-15 dk.da geçer, iris,silyer cisim, lens, trabekulum etkilenir. Alkali maddeler;

15 NH3OH NH3OH KOH* KOH* NaOH* NaOH* CaOH CaOH Kireç* Kireç* Çimento* Çimento* Amonyum (kanalizasyon işçileri) Amonyum (kanalizasyon işçileri) Hava yastıkları..aerosol NaOH… A Hava yastıkları..aerosol NaOH… A lkali keratit

16 Çimento (Kalsiyum oksit--CaO) Derine penetre olur. Derine penetre olur. Su ve ter ile reaksiyona girer, ısı salınımı yapan egzotermik bir reaksiyona neden olur. Su ve ter ile reaksiyona girer, ısı salınımı yapan egzotermik bir reaksiyona neden olur.

17 Kuru çimento; desikasyonla hasar yaparken; Kuru çimento; desikasyonla hasar yaparken; Hidrate çimento (CaO+H20…Ca(OH)2 ) Kalsiyum peroksid haline döner. ….Daha çok hasar veren –OH iyonu oluşur. Hidrate çimento (CaO+H20…Ca(OH)2 ) Kalsiyum peroksid haline döner. ….Daha çok hasar veren –OH iyonu oluşur. OH iyonu ciddi cilt ve göz hasarına yol açar. OH iyonu ciddi cilt ve göz hasarına yol açar.

18 (Gündüz kireç kaçması sonrası gece 03:45’de gelen hasta ve doktor)

19 FAKAT; FAKAT; Kapak altında kalmış bir çimento kalıntısı gözyaşı ile birleştiğinde oluşan korneal yanığı, Kapak altında kalmış bir çimento kalıntısı gözyaşı ile birleştiğinde oluşan korneal yanığı, hastanın saatler sonra farketmesi tipiktir!!!!!!! hastanın saatler sonra farketmesi tipiktir!!!!!!!

20 Fosfor Silah yapımında kullanılır. Silah yapımında kullanılır.Yanıklar; -Askeri personelde, -Havaifişek, çatapat imalathanelerinde, -Gübre ile uğraşanlarda -Askeri personelde, -Havaifişek, çatapat imalathanelerinde, -Gübre ile uğraşanlarda Beyaz fosfor, hava varlığını gösterir. Beyaz fosfor, hava varlığını gösterir. Ajan okside olana kadar ya da dilue edilene kadar yanma ve hasar devam eder. Ajan okside olana kadar ya da dilue edilene kadar yanma ve hasar devam eder.

21 Cilt yaralarında nekrotik, sarımsı bir renk ve sarımsak kokusu bulunur. Patlama sonrası oluşan hasarlara ise doku içinde gömülü kalan fosfor neden olur. Cilt yaralarında nekrotik, sarımsı bir renk ve sarımsak kokusu bulunur. Patlama sonrası oluşan hasarlara ise doku içinde gömülü kalan fosfor neden olur.

22 Giysileri çıkarma Giysileri çıkarma Su ile yıkama Su ile yıkama Görülebilen tüm partikülleri çıkarma Görülebilen tüm partikülleri çıkarma Islak pansuman Islak pansuman 0.5%’lik bakır solusyonu ile irrigasyon 0.5%’lik bakır solusyonu ile irrigasyon (Kalıntı ile birleşerek kuprik oksit oluşturur. Siyah… beyaz fosforun tanınıp çıkarılmasını sağlar. (Kalıntı ile birleşerek kuprik oksit oluşturur. Siyah… beyaz fosforun tanınıp çıkarılmasını sağlar. Yaklaşım

23 Fenol=Karbolik asit Kömür katranından derive bir aromatik hidrokarbondur. Benzen( C6H6) halkasındaki bir hidrojen atomu yerine hidroksil (OH) grubu girerse fenol (karbolik asit) oluşur. Kömür katranından derive bir aromatik hidrokarbondur. Benzen( C6H6) halkasındaki bir hidrojen atomu yerine hidroksil (OH) grubu girerse fenol (karbolik asit) oluşur. Ciltten emilimi sonrası albumine irreversible bağlanır. Ciltten emilimi sonrası albumine irreversible bağlanır. Akut maruziyette kan değerlerinin yüksekken aniden düştüğü görülür!!!!! Akut maruziyette kan değerlerinin yüksekken aniden düştüğü görülür!!!!!

24 %80'in üzerindeki konsantrasyonlarda, keratokoagülasyon ve epidermal proteinlerde presipitasyon nedeniyle ortaya çıkan bariyer nedeniyle derin dermal penetrasyonu engellenmektedir. %80'in üzerindeki konsantrasyonlarda, keratokoagülasyon ve epidermal proteinlerde presipitasyon nedeniyle ortaya çıkan bariyer nedeniyle derin dermal penetrasyonu engellenmektedir. %50'lik dilüsyonda ise sülfür bağlarını yıkıcı ve keratolitik etkinliğiyle daha derin penetrasyon ve doku hasarına neden olmaktadır. %50'lik dilüsyonda ise sülfür bağlarını yıkıcı ve keratolitik etkinliğiyle daha derin penetrasyon ve doku hasarına neden olmaktadır.

25 Antisepsi ve Asepsi Antisepsi ve Asepsi İngiliz Joseph Lister (1827-1912) ameliyathane, alet ve yara asepsi, antisepsi İngiliz Joseph Lister (1827-1912) ameliyathane, alet ve yara asepsi, antisepsi Kozmetik ve tıbbi ‘peeling’ (%88) Kozmetik ve tıbbi ‘peeling’ (%88)

26 Mideden 1gr.lık emilimle ölüm görülebilir. Mideden 1gr.lık emilimle ölüm görülebilir. Cilt hasarı daha çok kronik maruziyetle olur. Cilt hasarı daha çok kronik maruziyetle olur. İlk tedavi olan bol su ile uzun süreli yıkamadan sonra en iyi antidot, polietilen glikoldür. İlk tedavi olan bol su ile uzun süreli yıkamadan sonra en iyi antidot, polietilen glikoldür.

27 ASİT YANIKLARI Proton donörüdür. H+ iyonu salarak ph’ı düşürür. Proton donörüdür. H+ iyonu salarak ph’ı düşürür. Redüksiyon Redüksiyon Oksidasyon Oksidasyon Korozyon Korozyon Protoplazmik zehirlerdir. Protoplazmik zehirlerdir. H+ iyonları proteinlerin aminoasitlere hidrolizini katalize eder. H+ iyonları proteinlerin aminoasitlere hidrolizini katalize eder.

28 Protoplazmik zehirler Doku oksijenlenmesini inhibe eden arsenikten 15 kat güçlü zehirlerdir. Doku oksijenlenmesini inhibe eden arsenikten 15 kat güçlü zehirlerdir. Kr.maruziyetle de hasar oluşturur. Kr.maruziyetle de hasar oluşturur. Flor, fenol, tungstik, pikrik, sulfosalisilik, hidrojen siyanid, tannik, trikloropaketikasit, kresilik asit Flor, fenol, tungstik, pikrik, sulfosalisilik, hidrojen siyanid, tannik, trikloropaketikasit, kresilik asit Fenol+ Klorine: Agent Orange (Vietnam) Fenol+ Klorine: Agent Orange (Vietnam) Yosun, mantar, Yosun, mantar, Al, Hg;Fl… Al, Hg;Fl…

29 Epitelde protein koagülasyonu yapar, bu daha derine penetrasyonu önler. Epitelde protein koagülasyonu yapar, bu daha derine penetrasyonu önler. Nonprogressif Nonprogressif Yüzeyel. Yüzeyel. Hidroflorik asit istisnadır. Hidroflorik asit istisnadır.

30 Hidroflorik asit Temizlik endüstrisi, deri boyama sanayii, bira fabrikaları Temizlik endüstrisi, deri boyama sanayii, bira fabrikaları Zayıf asit, hücre duvarından geçer, Zayıf asit, hücre duvarından geçer, Non iyonizedir, Non iyonizedir, Alkali gibi davranır, likefaksiyon nekrozu yapar. Alkali gibi davranır, likefaksiyon nekrozu yapar.

31 Florid iyonları glikolitik enzimleri inhibe eder, Ca++ ve Mg+ ile kompleks yapar. …ağrı oluşur. Florid iyonları glikolitik enzimleri inhibe eder, Ca++ ve Mg+ ile kompleks yapar. …ağrı oluşur. K+ iyon göçü…sinir stimulasyonu K+ iyon göçü…sinir stimulasyonu Akut florinozis…kalp,akc,gis, nörolojik semptomlar +hipokalsemi Akut florinozis…kalp,akc,gis, nörolojik semptomlar +hipokalsemi

32 Oto akü patlaması..sülfirik asit yanığı Oto akü patlaması..sülfirik asit yanığı Sülfürik asit hasarında ek olarak ısı oluşumu ve desikasyonla miks hasar görülür. Sülfürik asit hasarında ek olarak ısı oluşumu ve desikasyonla miks hasar görülür. Sülfürik asit

33 Göz yaşartıcı gaz

34 CN-- Kloroasetofenon CS-- O-Klorabenziliden malononitril CR--Dibenzoksazepin Maske!! Dekontaminasyon yapılmalıdır. Spesifik antidotları yoktur.

35 Fosgen Boğucu gazdır (Akciğer İritanları) Boğucu gazdır (Akciğer İritanları) Letal etkilidir Letal etkilidir Göz ve solunum bölgesinde mukoz membran iritasyonu. Göz ve solunum bölgesinde mukoz membran iritasyonu. Çürük ot,mısır püskülü,yeni biçilmiş saman kokusu ile karakteristiktir. Çürük ot,mısır püskülü,yeni biçilmiş saman kokusu ile karakteristiktir. Antidotu yoktur. Bol su ve sabunla dekontamisyon yapılır. Antidotu yoktur. Bol su ve sabunla dekontamisyon yapılır.

36 ABD’de acil göz travmalarının ABD’de acil göz travmalarının %7-10’u KORNEAL YANIK %7-10’u KORNEAL YANIK TÜRKİYE’DE?????? TÜRKİYE’DE?????? %84 kimyasal, %16 termal %84 kimyasal, %16 termal Yüz yanıklarında %15-20 göz yanığı Yüz yanıklarında %15-20 göz yanığı Asit/alkali=1/1-1/4 Asit/alkali=1/1-1/4 Kimyasal yanıkların %80’i iş kazası Kimyasal yanıkların %80’i iş kazası Erkek > Kadın Erkek > Kadın ~ 36 yaş ~ 36 yaş

37 NORVEÇ’TE 207 kimyasal kornea yanığı hastasından (n=29) 14%’ü balık safrasına bağlı görüldü. 207 kimyasal kornea yanığı hastasından (n=29) 14%’ü balık safrasına bağlı görüldü. 28/29 yüzeyel korneal erozyon 28/29 yüzeyel korneal erozyon Mekanizma ? Mekanizma ? Scand J Work Environ Health. 1993 Oct;19(5):358-9 Scand J Work Environ Health. 1993 Oct;19(5):358-9 Injury to the cornea due to fish bile. Christoffersen T, Olsen EG. Department of Ophthalmology, University Hospital, Tromsl, Norway. Christoffersen TOlsen EG Christoffersen TOlsen EG

38 270-350 km/sa hız 270-350 km/sa hız CO2, CO, NO, NH3; NaOH, NaCO3, amonyak, sodyum hidroksit, sodyum karbonat ve metalik oksit içeren alkali gaz açığa çıkar. CO2, CO, NO, NH3; NaOH, NaCO3, amonyak, sodyum hidroksit, sodyum karbonat ve metalik oksit içeren alkali gaz açığa çıkar. Talk pudrası, sodyum hidroksit, korozif toksisite, Talk pudrası, sodyum hidroksit, korozif toksisite, Alkali kimyasal keratit, Alkali kimyasal keratit, Yüz bölgesinde eritem ve ekstremitelerde kontakt dermal yanıklar Yüz bölgesinde eritem ve ekstremitelerde kontakt dermal yanıklar Sönerken salınan korozif maddelerle ellerde,boyunda, yüzde ve gözlerde yanıklar Sönerken salınan korozif maddelerle ellerde,boyunda, yüzde ve gözlerde yanıklar Hava yastığına bağlı ikinci derece yanık Hava yastığına bağlı ikinci derece yanık Dr.Cem Oktay, Dr.Yıldıray Çete Dr.Cem Oktay, Dr.Yıldıray Çete Ulusal Travma derg 2004;10:4 268-271 Ulusal Travma derg 2004;10:4 268-271 Hava yastığı

39 İyileşme Görme keskinliği // göz dokularının hasarı Görme keskinliği // göz dokularının hasarı -Korneal, limbal ve konjonktival hasar -Korneal, limbal ve konjonktival hasar -Ajanın niteliği ve süresi -Ajanın niteliği ve süresi -Hasarın derecesi -Hasarın derecesi

40 Hasar Maruz kalınan ajan Maruz kalınan ajan Maruziyet süresi Maruziyet süresi Epitelyal hasarın ve limbal iskeminin derinliği ve derecesi Epitelyal hasarın ve limbal iskeminin derinliği ve derecesi Konjonktival invazyon Konjonktival invazyon Limbal kök hücre kaybı Limbal kök hücre kaybı

41 Oküler yüzey yanık ciddiyet sınıflaması G1-- Prognoz iyi. G1-- Prognoz iyi. Korneal epitelyal hasar, limbal iskemi yok Korneal epitelyal hasar, limbal iskemi yok G2-- Prognoz iyi G2-- Prognoz iyi Korneal haze(+) Korneal haze(+) 1/3’den az limbal iskemi. 1/3’den az limbal iskemi. G3-- Belirsiz. G3-- Belirsiz. Total epitel kaybı, stromal haze(+) Total epitel kaybı, stromal haze(+) İris detayları seçilemiyor. İris detayları seçilemiyor. 1/3-1/2 limbal iskemi. 1/3-1/2 limbal iskemi. G4-- Prognoz kötü. G4-- Prognoz kötü. Kornea opak. Kornea opak. İris pupil görülmez. 1 İris pupil görülmez. 1 1/2den fazlal imbal iskemi 1/2den fazlal imbal iskemi Ballen….Roper hall sınıflaması 1965

42 EvrePrognozLimbusKonjonktiva Analog tablo 1 Çok iyi 000/0/% 2İyi ≤3 SK ≤%300.1-3/1-29.9% 3İyi 3-6 SK %30-503.1-6/31-50% 4Belirsiz 6-9 SK > %50-75 6.1-9/51-75% 5Kötü 9-12 SK %75-100 9.1-11.9/75.1 99.9% 6 Çok kötü 12 SK %10012/100% British Journal of Ophthalmology 2001;85:1379

43 Amonyak maruziyeti Amonyak maruziyeti Evre 1 yanık Evre 1 yanık -Limbal veya konjonktival hasar yok. -Limbal veya konjonktival hasar yok. -Kornea floresein ile diffüz boyanmakta. -Kornea floresein ile diffüz boyanmakta.

44 Evre 3 yanık (4,5/%30) (5/%35)

45 Asit yanık Asit yanık Evre 4 (7/%50) Evre 4 (7/%50) +Otolimbal Transplantasyon +Otolimbal Transplantasyon Limbal Kök Hücre Nakli (LKHN)’den 4 ay sonra yapılan PK sonrası görüntü Limbal Kök Hücre Nakli (LKHN)’den 4 ay sonra yapılan PK sonrası görüntü

46 Alkali yanık Alkali yanık Evre 5 (9.5/%60) Evre 5 (9.5/%60) (A)Konjonktivalizasyon fibrovaskuler pannus (A)Konjonktivalizasyon fibrovaskuler pannus (B) LKHN’den 13 ay sonraki görüntü (B) LKHN’den 13 ay sonraki görüntü

47 Balık havuzu temizleme solusyonu ile yanık Balık havuzu temizleme solusyonu ile yanık Evre 6 (12/%100) Evre 6 (12/%100) Tüm limbus ve konjonktiva hasara uğramış. Tüm limbus ve konjonktiva hasara uğramış. (A) üst bulber, (A) üst bulber, (B) alt bulber konjonktiva. (B) alt bulber konjonktiva. (C) tüm kornea ve limbusun 12 SK tutulmuş. (C) tüm kornea ve limbusun 12 SK tutulmuş.

48 Çimento yanığı Çimento yanığı Evre 6 (12/%100) Evre 6 (12/%100) Kazadan 7 ay sonraki fotoğraf Kazadan 7 ay sonraki fotoğraf Tüm limbus ve konjonktiva tutulmuş. Tüm limbus ve konjonktiva tutulmuş. Ciddi sembleferon oluşumu+ Ciddi sembleferon oluşumu+ Fitizis+ Fitizis+ Roper Hall evreleme sistemine göre evre 4,5,6,7 hepsi EVRE 4 ve kötü prognozlu olarak kabul edilir. Roper Hall evreleme sistemine göre evre 4,5,6,7 hepsi EVRE 4 ve kötü prognozlu olarak kabul edilir.

49 YÜKSEK GERİLİMLİ ELEKTRİK YANIKLARI

50 Terminolo ji : Şehiriçi akım =100 - 220 volt Şebeke hattı =5000 - 10000 volt Yüksek gerilim hattı= 100,000 volts

51 Elektrik akımı akımı engelleyen bir direnç olduğunda ısı yayar. Elektrik akımı akımı engelleyen bir direnç olduğunda ısı yayar.

52 Doku hasarı Akım yolu boyunca ısı jenerasyonu Akım yolu boyunca ısı jenerasyonu Akım ile direk doku hasarı ile olur. Akım ile direk doku hasarı ile olur.

53 Hasar derecesi ; Kaynağın voltajına Kaynağın voltajına Dokudan geçen akımın amperine Dokudan geçen akımın amperine Dokunun akıma olan direncine Dokunun akıma olan direncine Maruziyet süresine bağlıdır. Maruziyet süresine bağlıdır.

54 Düşük voltaj; 500 voltdan küçük Düşük voltaj; 500 voltdan küçük Ev ve iş çevresinde Ev ve iş çevresinde Saç kurutma makineleri* Saç kurutma makineleri* Yüksek voltaj; 1000 volttan büyük Yüksek voltaj; 1000 volttan büyük Güç kaynakları ya da hatlarında Güç kaynakları ya da hatlarında

55 Hasarın tespiti için kaç amper ya da volta maruz kalındığını bilemesek bile düşük mü yüksek mi olduğunu bilmemiz gerekir. Hasarın tespiti için kaç amper ya da volta maruz kalındığını bilemesek bile düşük mü yüksek mi olduğunu bilmemiz gerekir. Düşük voltajda bile yeteri süre ve miktarda akım göğüsten geçerse, VF’ye neden olarak major kardiyopulmoner komplikasyonlar ve öüm oluşturabilir. Düşük voltajda bile yeteri süre ve miktarda akım göğüsten geçerse, VF’ye neden olarak major kardiyopulmoner komplikasyonlar ve öüm oluşturabilir.

56 Yüksek gerilimli akıma bağlı yanıklarda akım boyunca doku nekrozu oluşur. Hasar hem ısı oluşumuna hem de akımın direk hasarına bağlıdır. Yüksek gerilimli akıma bağlı yanıklarda akım boyunca doku nekrozu oluşur. Hasar hem ısı oluşumuna hem de akımın direk hasarına bağlıdır. Düşük voltajla görülen lokal hasarda da sebep ısı oluşumudur. Örn; elektrik kordonunu ısıran çocukta oral yanık. Düşük voltajla görülen lokal hasarda da sebep ısı oluşumudur. Örn; elektrik kordonunu ısıran çocukta oral yanık.

57 YAKLAŞIM YAKLAŞIM

58 İrrigasyon, dilüsyon. İrrigasyon, dilüsyon. İsotonik veya soğuk musluk suyu İsotonik veya soğuk musluk suyu Hastane öncesi

59 YIKAMA ****HEMEN ****HEMEN ****BÜYÜK MİKTARDA ****BÜYÜK MİKTARDA

60 **Nasıl? Musluğun üzerine gözünüzü açarak tutun Musluğun üzerine gözünüzü açarak tutun Lavaboya eğilip avuçlarınızı akan suyun altına koyup gözünüzü açıp kapayın. Lavaboya eğilip avuçlarınızı akan suyun altına koyup gözünüzü açıp kapayın. Duşun altuna girip gözününü akan suya karşı açık tutmaya çalışın. Duşun altuna girip gözününü akan suya karşı açık tutmaya çalışın. Gözünüze su dolu bir bardak dayayıp başınızı geri ve ileri hareket ettirin. Gözünüze su dolu bir bardak dayayıp başınızı geri ve ileri hareket ettirin. Dışarda iseniz, bahçe hortumu ile yıkayın. Dışarda iseniz, bahçe hortumu ile yıkayın.

61 Hastanede

62 Hastanede YIKAMA*** YIKAMA*** Alkali veya asit ise; dilatasyon ve siklopleji, analjezi Alkali veya asit ise; dilatasyon ve siklopleji, analjezi Prognoz ve takip kimyasalın cinsine ve maruziyet süresine göre değişir. Prognoz ve takip kimyasalın cinsine ve maruziyet süresine göre değişir. Çoğu ayaktan tedavi edilebilirken, alkali ve asit yanıkları sıklıkla hospitalizasyon gerektirir. Çoğu ayaktan tedavi edilebilirken, alkali ve asit yanıkları sıklıkla hospitalizasyon gerektirir.

63 Göz ph? Göz ph? Sistemik etkilenme? Sistemik etkilenme? Vücut ısısı Vücut ısısı Tetkik Tetkik Spekulum, topikal anestezi. Spekulum, topikal anestezi. Acilde göz hasarı +/- sistemik mortalite Acilde göz hasarı +/- sistemik mortalite

64 Maruziyet sonrası tedavi – Alkali Yanık Tüm kalıntıları temizle. (kireç, çimento..) Tüm kalıntıları temizle. (kireç, çimento..) Eliminasyon, dilüsyon ve soğutma amacı ile bol ve uzun süre yıkama. Eliminasyon, dilüsyon ve soğutma amacı ile bol ve uzun süre yıkama. Hasarın derinliğini anlamak için tekrar değerlendirme. Hasarın derinliğini anlamak için tekrar değerlendirme. Vücut ısısını takip etme. Vücut ısısını takip etme.

65 Abrazyon tedavisi Abrazyon tedavisi Debridman Debridman Topikal antibiyotik Topikal antibiyotik Analjezi Analjezi Tetanoz profilaksisi Tetanoz profilaksisi Lubrikan Lubrikan Kapama, Kapama, +/- kapak soğuk kompres +/- kapak soğuk kompres

66 Tedavi-kimyasal Acil irrigasyon.ph düzelene kadar Acil irrigasyon.ph düzelene kadar Topikal anestezi Topikal anestezi 1 lt 30 dk 1 lt 30 dk Desmarres spekulum, pamuklu çubuk. Desmarres spekulum, pamuklu çubuk. Topikal ab., analjezik, siklopleji, midriyatik kapama. Topikal ab., analjezik, siklopleji, midriyatik kapama. 24 saat sonra kontrol. 24 saat sonra kontrol. Alkali….Hospitalizasyon Alkali….Hospitalizasyon Sekonder glokom…antiglokomatöz Sekonder glokom…antiglokomatöz

67 HF asit….MgCl ile irrigasyon HF asit….MgCl ile irrigasyon HF asit…topikal%1 Kalsiyum glukonat HF asit…topikal%1 Kalsiyum glukonat Subkonjonktival enjeksiyonlar XXXX Subkonjonktival enjeksiyonlar XXXX Alkali ve hidroflorikasit yanıklarında topikal steroid??? Alkali ve hidroflorikasit yanıklarında topikal steroid??? Fibrob.ve enflam. X enfeksiyon riski Fibrob.ve enflam. X enfeksiyon riski %10-20 asetil sistein(kollejenaz inh ) %10-20 asetil sistein(kollejenaz inh ) %10 sodyum sitrat korneal perforasyonuazaltır. %10 sodyum sitrat korneal perforasyonuazaltır.

68 Farmakolojik tedavi Antibiyotikler Antibiyotikler Tobramisin Tobramisin Gentamisin Gentamisin Ciprofloksasin Ciprofloksasin

69 Sikloplejikler Sikloplejikler Siliyer spazmı x Siliyer spazmı x Damar permeabilitesini azaltır. Damar permeabilitesini azaltır. Enflamasyonu azaltır. Enflamasyonu azaltır. %5 homatropin …etkisi 12-24 saat sürer. %5 homatropin …etkisi 12-24 saat sürer. Atropin, skopolamin. Atropin, skopolamin.

70 Analjezikler Analjezikler Diklofenak Diklofenak Toksoid Toksoid Tetanoz ve difteri Tetanoz ve difteri Topikal Otolog serum Topikal Otolog serum Sistemik immunsupresyon Sistemik immunsupresyon HİPERBARİK OKSİJEN?? HİPERBARİK OKSİJEN??

71 NaOH ile korneal yanık oluşturulmuş tavşan. NaOH ile korneal yanık oluşturulmuş tavşan. 12 kontrol 12 kontrol 12 Hiperbarik O2 ted. 12 Hiperbarik O2 ted. 1 saat/gün 21 gün hiperbarik oksijen tedavisi 1 saat/gün 21 gün hiperbarik oksijen tedavisi Hiçbir etki gözlenmedi. Hiçbir etki gözlenmedi. Controlled trial of hyperbaric oxygen treatment for alkali corneal burn in the rabbit Controlled trial of hyperbaric oxygen treatment for alkali corneal burn in the rabbit Hirst L.W.;Summers P.M.; Griffiths D.; Bancroft J.; Lillicrap G.R. Hirst L.W.;Summers P.M.; Griffiths D.; Bancroft J.; Lillicrap G.R. Clinical & Experimental Ophthalmology, Volume 32, Number 1, January 2004, pp. 67-70(4) Clinical & Experimental Ophthalmology, Volume 32, Number 1, January 2004, pp. 67-70(4)Clinical & Experimental OphthalmologyClinical & Experimental Ophthalmology

72 Cerrahi tedavi Keratektomi Keratektomi Oto/AlloLimbal Kök HücreTransplantasyonu Oto/AlloLimbal Kök HücreTransplantasyonu +/- Amniyon membran Transplantasyonu +/- Amniyon membran Transplantasyonu Keratoprotez Keratoprotez

73 Medikolegal tehlikeler Yüzde alkali ve termal yanık….. Yüzde alkali ve termal yanık….. trakea özefagus kontrolü!!!! trakea özefagus kontrolü!!!! Gözkapaklarının altını kontrol!!! Gözkapaklarının altını kontrol!!! Topikal anesteziklerin sık uygulanmasından kaçın!!! Topikal anesteziklerin sık uygulanmasından kaçın!!! Hava yastığı şişmesi…sodyum azide( NaOH + NaCO3)…Alkali aerosol.. ALKALİ KERATİT. Hava yastığı şişmesi…sodyum azide( NaOH + NaCO3)…Alkali aerosol.. ALKALİ KERATİT. İnferior Cul de sac... litmus kağıdı….pH. İnferior Cul de sac... litmus kağıdı….pH. Tonometri, metazolamid + B-bloker. Tonometri, metazolamid + B-bloker.

74 Korunma %90 kimyasal yanık.. Gözlük ve dikkat ile korunabilir. %90 kimyasal yanık.. Gözlük ve dikkat ile korunabilir. Çocuklara dikkat. Çocuklara dikkat. Kaynak…. gözlük. Kaynak…. gözlük. Kayakçı….gözlük. Kayakçı….gözlük.

75 Limbal kök hücre nakli

76

77 Teşekkür ederim ş Te ş ekkür ederim


"KORNEA YANIKLARINA YAKLAŞIM KORNEA YANIKLARINA YAKLAŞIM Dr.Arzu Taşkıran ÇÖMEZ Dr.Arzu Taşkıran ÇÖMEZ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları