Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SINAV KAYGISI. BİR FIKRA 4 öğrenci sabahleyin uyanamamışlar ve de matematik finalini kaçırmışlar, ertesi gün hocalarına gitmişler, zar zor ikna etmişler,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SINAV KAYGISI. BİR FIKRA 4 öğrenci sabahleyin uyanamamışlar ve de matematik finalini kaçırmışlar, ertesi gün hocalarına gitmişler, zar zor ikna etmişler,"— Sunum transkripti:

1 SINAV KAYGISI

2 BİR FIKRA 4 öğrenci sabahleyin uyanamamışlar ve de matematik finalini kaçırmışlar, ertesi gün hocalarına gitmişler, zar zor ikna etmişler, arabaya bindik yolda lastik patladı o yüzden kaçırdık demişler. Neyse demiş hoca 3 gün sonra gelin sizin 4'ünüze sınav yapacağım........

3 3 gün sonra bu 4 öğrenci sınav olmak için gelir, matematik hocası bu 4'unu sınıfın köşelerine birbirlerine en uzak olacak şekilde oturtmuş. Finali geçmek için de en az 50 almak gerekiyor. Hoca 5 tane soru sormuş ve sayfanın önünde ki 4 tane matematik sorusu basit sorularmış. Ve her biri 10 puanlıkmış. Ancak, kağıdın arkasındaki soru ise tam 60 puanlıktır ve de soru aynen şoyledir: "Arabanın hangi lastiği patladı ??"

4 Sınav Kaygısı Nedir? Sınav öncesinde yaşanan stresin doğurduğu karmaşık fizyolojik ve duygusal tepkilerdir.

5 Sınav Kaygısının Duygusal Sonuçları Huzursuzluk Çabuk Öfkelenme Mutsuzluk İçe Kapanma İetişim Kurmada Güçlük

6

7 Sınav Kaygısının Bilişsel Ve Zihinsel Sonuçları Düşünceleri toparlayamama, ifade edeme Unutkanlık, Dikkat eksikliği

8 Sınav Kaygısının Fiziksel Sonuçları Mide ve bağırsak rahatsızlıkları Baş dönmesi Kusma Ellerde titreme Terleme Nefes alıp vermede güçlük yaşama, Yorgunluk Uyku bozuklukları

9 SINAV KAYGISININ NEDENLERİ

10 1-Zamanı iyi kullanamama; Bilgi ve tecrübesi olmayan adaylar soruları çözemedikçe panikleyeceklerdir.

11 2-Kötü çalışma alışkanlıkları Örnek:Plansız çalışma

12 3-Beklenti düzeyi 4-Mükemmeliyetçi yaklaşım

13 5-Görev ve sorumlulukları erteleme 6-Başarısız olma korkusu

14 Galiba Çok Çalıştım…

15 ÇÖZÜM?

16 1-Doğru Nefes Alma: Nefesi alırken karın bastırılmalı ağızdan alınarak burundan verilmelidir Nefes alırken derin ve yavaş alınmalıdır.

17 Çalışmaları beş on kez tekrar ediniz Aşırı kendinize yüklenmeyiniz beyin kanaması geçirebilirsiniz.

18 2-Güne kahvaltı yaparak başlamaya çalışın ve beslenmenize dikkat edin.

19 3-Hedefe yönelik çalışmaları gözden geçirin. Bunların ne kadarını gerçekleştirebildiğinizi belirleyin, gerekenleri nasıl yapabileceğinizi planlayın.

20 4-Gerçekçi, uygulanabilir bir planla yapılan çalışmalar, kaygının azalmasına zemin hazırlayacak ve aklınıza gelen olumsuz düşünceleri giderme bakımından etkili olacaktır.

21  5 -Kendine güven duygusu kaygıyı azaltır.  Bu duyguyu geliştirici etkinliklere yönelmeye çalışın.  Geçmişteki başarılarınızı hatırlayın.  Bu başarıları tekrar yapabileceğinize inanın.

22 6-Her zaman olumlu düşünmeye çalışın. Kafanızdan kötü düşünceleri atın. Ümitli olun. Kaygıyı ümitle yenebilirsiniz.

23 7 -Saplantılardan kurtulmaya gayret edin. Aklınıza takılan düşüncelere değer vermeyin. "Başkaları ne der, kazanamazsam hakkımda ne düşünür?“ gibi düşüncelere kapılmayın, kendi yaptıklarınıza ve yapılması gerekenlere bakın.

24 8-Olayları abartmayın. Gereğinden fazla abartılan düşünce ve olaylar, kaygıyı artırır.

25 9-Sınavın her şey olmadığını, bu sınavla zekânızın ölçülmediğini, sınavı kazanmak kadar kaybetmenin de normal olduğunu bilin.

26  10-Kendinize zaman ayırın, tiyatroya,  sinemaya, geziye gidin;  sosyal etkinliklere katılın.  Müziğe, spora, sosyal ve kültürel  etkinliklere zaman  ayırmaya çalışın.

27 11-Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın..Kendinizi kendinizle karşılaştırın.

28 BAŞARININ YOLU, BAŞARMAYA İNANMAKTAN GEÇER.

29

30 Hazırlayan ve Sunan DERYA KIZILYEL İMAMOĞLU


"SINAV KAYGISI. BİR FIKRA 4 öğrenci sabahleyin uyanamamışlar ve de matematik finalini kaçırmışlar, ertesi gün hocalarına gitmişler, zar zor ikna etmişler," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları