Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİYOLOJİ DERSİ NASIL ÇALIŞILIR?. Niçin BİYOLOJİ öğrenmeliyiz ? Biyoloji “HAYAT” dersidir. - Bireye kendi biyolojik yapısı nı tanıtır. - Tüm canlılar la.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİYOLOJİ DERSİ NASIL ÇALIŞILIR?. Niçin BİYOLOJİ öğrenmeliyiz ? Biyoloji “HAYAT” dersidir. - Bireye kendi biyolojik yapısı nı tanıtır. - Tüm canlılar la."— Sunum transkripti:

1 BİYOLOJİ DERSİ NASIL ÇALIŞILIR?

2 Niçin BİYOLOJİ öğrenmeliyiz ? Biyoloji “HAYAT” dersidir. - Bireye kendi biyolojik yapısı nı tanıtır. - Tüm canlılar la ilgili kavram, yapı, özellik ve fonksiyonları öğretir. - Sağlık la ilgili temel kavramları öğretir ve topluma sağlık sorunlarında bilinçli davranan bireyler kazandırır. - Çevre sorunları nı tanıyan ve çözüm yollarına ilişkin yaklaşımlar önerebilen fertler yetiştirir. - Biyolojik zenginlikler i tanıma ve koruma becerisi kazandırır.

3 Niçin BİYOLOJİ öğrenmeliyiz ? Biyoloji “ÖSS’de FARK” dersidir. - Fen branşları içinde adayların korktuğu ve ilgilenmediği bir derstir. - Genellikle çoğu öğrenci diğer dersleri cevaplandırırken, biyolojiye ilgi duyan öğrenciler toplamda daha çok net çıkararak rakiplerine fark atmaktadırlar.

4 Niçin BİYOLOJİ öğrenmeliyiz ? Biyolojiden “Sayısal-1’de 8 ve Sayısal-2’de 8 olmak üzere toplam 16 soru” çıkmakta ve “konu ayrımı” yapılmamaktadır.

5 Niçin BİYOLOJİ öğrenmeliyiz ? Biyoloji “EZBER” dersi DEĞİLDİR. - Biyolojinin konusu ve alanı çok geniştir. Hafızada kalması gereken terim ve tanımlar çoktur.Latince terimlerin çokluğu öğrencinin gözünü korkutmaktadır. - Biyoloji öğrenmeye dayalı bir derstir. Her dersin ezberlenmesi gereken bir yönü olduğu gibi zeka ve mantık ile halledilecek yönü de vardır.

6 BELLEK ve HAFIZA TEKNİKLERİ  Öğrenilen bilgilerin geçici bir ezber olarak kalmayıp kalıcı hafızada dosyalanması ve ömür boyu kullanılabilmesi, her iki beynin de öğrenme işine aktif olarak katılmasıyla mümkündür.

7 BELLEK ve HAFIZA TEKNİKLERİ

8 EĞİTİM ve ÖĞRETİMDE SAĞ BEYİN Çocuklar beynin iki yarısını beraber kullandıkları halde, onlara hayal gücü ve hafıza gibi sağ beyin ile ilgili eğitimden çok ezbere dayalı eğitim verilmesi sonucunda ileriki yaşlarda bu yetenekleri büyük ölçüde yok olmaktadır. Sağ lobun devreye sokulması, insana aynı zamanda duyusal keskinlik kazandırmakta, hedefini sürekli ve her şeyiyle canlı tutan o insana müthiş bir motivasyon kazandırmaktadır. BELLEK ve HAFIZA TEKNİKLERİ

9  Her iki beynin de öğrenme işine aktif olarak katılması sonucu öğrenilen bilgiler geçici bir ezber olarak değil kalıcı hafızada ömür boyu depolanır.

10 BELLEK ve HAFIZA TEKNİKLERİ

11

12 BİYOLOJİ DERSİ NASIL ÇALIŞILIR? 1. Derse hazırlıklı gelin Sınıfa konuyu okuyarak gelin. ►Böylece öğretmen anlatırken söyleyebileceklerini tahmin etmeye çalışarak derse ilginiz artacaktır. Okurken sorularınızı not alın. ► Böylece derste anlamakta güçlük çekeceğiniz noktaları tespit ederek derste dikkatiniz artacaktır.

13 BİYOLOJİ DERSİ NASIL ÇALIŞILIR? 2. Dersi, derste öğrenin. Derste not tutun. Mutlaka düzenli bir defter iniz olsun. Derste yazmanız ve dinlemeniz gereken anları iyi tespit edin, hataya düşmeyin. Derste öğretmenin vurguladığı noktaları * koyarak belirginleştirin. Konunun püf noktaları nı iyi öğrenin.

14 BİYOLOJİ DERSİ NASIL ÇALIŞILIR? 3. Kaynak bir kitap takip edin. Konu anlatımı detaylı ve anlaşılır bir kitap tercih edin. Konuyla ilgili çizelge, grafik ve şekiller i mutlaka inceleyin. Yaşadığınız çevre ve canlılarla bağlantı kurarak konuyu zihninizde canlandırın.

15 BİYOLOJİ DERSİ NASIL ÇALIŞILIR? 4. “Kendi özetiniz”i çıkarın. Özet, başkalarının değil sizin anlayıp konuyu hatırlayacağınız kısa metindir. Maddeler halinde, konuyu hatırlatacak “ anahtar kelime veya cümleler ”den oluşmalıdır. Özetin belli bir konu bütünlüğü olmalıdır. Özet kolay hatırlanabilecek anlamlı bir sıradan oluşmalıdır.

16 ÖZET NASIL ÇIKARILIR?

17 ÖRNEK ÖZET Hücre zarı ve hücre çeperi bulunur. ►Pr. + Yağ + Krb. ► Aminoasit (Diaminopimelikasit) ►KAMÇI bulunur. Glikoz türevi (Muramikasit) Hareketi sağlar. Bazı bakterilerde çeperin dışında Kapsül bulunur. ► Polisakkaritlerden oluşmuştur. ► Bakteriyi Fagositozdan korur. ►Yüzeylere tutunmayı sağlar. Bakterilerin sitoplazması; ► Çekirdek zarı olmadığından DNA ve RNA serbest haldedir. - Sitoplazmada DNA veya RNA bulunduran bölgelere NÜKLEOİD denir. ► Sadece RİBOZOM organeli vardır. ► Aerobik bakterilerde, mitokondri benzeri MESOZOM bulunur. - Solunum enzimleri taşır. ► Fotosentetik bakterilerde KLOROFİL pigmenti sitoplazmadadır.

18 BİYOLOJİ DERSİ NASIL ÇALIŞILIR? 5. Biyoloji öğrenmenin en kolay yolu “tekrar etmek”tir. Kendi özetinizi, günlük ve haftalık periyotlarda “ezberlemeden, okuyarak” tekrar edin. (Günlük 20-30 dk.) (Haftalık en az 3 saat ) 24 saat içinde hiç tekrar yapılmazsa öğrenilenlerin %80’i unutulur. Konuyu öğrendikten hemen sonra 10 dk. ve günün sonunda 10’ar dk.’lık tekrarlar bilginin hafızada daha kalıcı olmasını sağlar.

19 BİYOLOJİ DERSİ NASIL ÇALIŞILIR? 6. Biyoloji çalışırken “HAFIZA TEKNİKLERİ”ni kullanın. Özet çıkararak konuyu maddeleştirin. Her maddeyi anımsatacak “anahtar kelime” tespit edin. Anahtar kelimelerle veya ilk harfleriyle, anlamlı cümle ya da sözcük oluşturun.

20 ÖRNEK HAFIZA TEKNİKLERİ

21

22 BİYOLOJİ DERSİ NASIL ÇALIŞILIR? 7. Konuyla ilgili mutlaka “soru çözün”. Konuyla ilgili hazırlanmış test kitaplarının özetlerini okuyup sorularını çözün. Daha önceki yıllara ait ÖSS sorularını çözün.

23 B İ YOLOJ İ Y İ BA Ş ARMAK İ Ç İ N!.. Biyoloji ile aranızda “SEVGİ KÖPRÜSÜ” oluşturun.

24 B İ YOLOJ İ Y İ BA Ş ARMAK İ Ç İ N!.. Biyolojiden KORKMAYIN !..

25 B İ YOLOJ İ Y İ BA Ş ARMAK İ Ç İ N!.. Biyolojiye ZAMAN ayırın !..

26 B İ YOLOJ İ Y İ BA Ş ARMAK İ Ç İ N!.. Biyolojiye MERAK duyun !..

27 B İ YOLOJ İ Y İ BA Ş ARMAK İ Ç İ N!.. Başarmakta KARARLI olun !..

28 B İ YOLOJ İ Y İ BA Ş ARMAK İ Ç İ N!.. EZBERLEYEREK kendinizi kandırmayın !..

29 UNUTMAYıN!.. Ezberlemeden “Biyoloji çalışma teknikleri” ile öğrenme denenmiş ve BAŞARI ya götürmüştür. !..

30 UNUTMAYıN!.. Herkes kendisine cazip ve faydalı şeyle uğraşmakta hürdür. Fakat insanlığın asıl tahsil etmesi gereken şey, yine “ İNSAN ” dır. GOETHE

31


"BİYOLOJİ DERSİ NASIL ÇALIŞILIR?. Niçin BİYOLOJİ öğrenmeliyiz ? Biyoloji “HAYAT” dersidir. - Bireye kendi biyolojik yapısı nı tanıtır. - Tüm canlılar la." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları