Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ENERJİ VERİMLİLİĞİ NE DEMEKTİR?

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ENERJİ VERİMLİLİĞİ NE DEMEKTİR?"— Sunum transkripti:

1 ENERJİ VERİMLİLİĞİ NE DEMEKTİR?

2 Enerjiyi verimli kullanmak demek; ENERJİ İHTİYACINI AZALTMAK ya da
KULLANIMI KISITLAMAK demek değildir!

3 “aynı işi daha az enerji kullanarak gerçekleştirebilmek”
Enerjiyi verimli kullanmak demek; Sahip olduğumuz konfor Yaptığımız üretim Harcadığımız iş gücü Miktarında herhangi bir azalma olmadan, elde ettiğimiz enerjiyi daha verimli kullanabilmektir. Daha kısa bir şekilde ifade etmek gerekirse enerji verimliliği, “aynı işi daha az enerji kullanarak gerçekleştirebilmek” demektir.

4 Örneğin tavanı, zemini ve 4 çevresi kaliteli bir malzeme ile yalıtılmış bir binada yaşadığımızı düşünelim. Bu durumda …

5 Böylelikle daha mutlu ve daha konforlu bir hayat süreriz.
Soğuk havalarda ısınma için gereken enerjiyi daha az yakıt kullanarak sağlar ve daha az para ödeyerek daha sıcak bir ortamda bulunmuş oluruz. Daha az yakıt kullanacağımızdan hem çevreye daha az zarar vermiş hem de doğal kaynaklarımızı korumuş oluruz. Üstelik ısınmak için soba yaktığımızı düşünecek olursak bacamızdan dışarıya vereceğimiz kirlilik oranı daha da düşük olur. Böylelikle daha mutlu ve daha konforlu bir hayat süreriz.

6 Tam tersine yalıtımsız bir binada yaşadığımızı düşünecek olursak:
Bu durumda da…

7 Soğuk havalarda yeterli ısınmayı sağlayabilmek için tonla yakıt harcamamız gerekir, çünkü ısının çoğunu tavandan, zeminden ve binanın çevresinden dışarıya doğru kaybederiz. Bu durumda yakıt için de çok daha fazla para ödemek zorunda kalırız. Daha fazla yakıt tüketerek çevreye daha fazla zarar verir, bacamızdan havaya daha fazla kirlilik yayılmasına sebep olur ve herkesin sağlığını tehlikeye sokmuş oluruz. Üstelik doğal kaynaklarımızı da daha fazla tüketmiş oluruz.

8 Yeterli ısınmayı sağlamak çok pahalı ve çevreye çok zararlı olduğundan sonuç olarak hem mutsuz oluruz hem de konforsuz bir hayat süreriz.

9 Enerjiyi verimli kullanmanın aslında ne demek olduğu, bu iki farklı durumla gayet açık bir şekilde ortaya çıkıyor.

10 Enerji tasarrufu, enerjinin üretimi ve tüketimi esnasında;
Oluşan tüm kayıpları performansı düşürmeden azaltabilmek Açığa çıkan atıkları geri dönüştürebilmek ve Verimi arttırarak tüketimi düşürecek teknolojik yenilikleri uygulayabilmek Demektir. Enerji tasarrufu enerjiyi verimli kullanmada önemli bir yere sahiptir. Enerjiyi verimli kullanabilmenin yolu doğrudan doğruya enerji tasarrufu yapmaktan geçer!

11 KAYNAKLAR http://enerjiyonetimi.com.tr http://www.eie.gov.tr


"ENERJİ VERİMLİLİĞİ NE DEMEKTİR?" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları