Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ALÇAKLIK KORKUSU (sesli) 29 Eylül 1932 - perşembe; "Büyük Buhran" senelerinde, New York'taki “General Electric Binası” inşaatının 69. katındaki öğle.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ALÇAKLIK KORKUSU (sesli) 29 Eylül 1932 - perşembe; "Büyük Buhran" senelerinde, New York'taki “General Electric Binası” inşaatının 69. katındaki öğle."— Sunum transkripti:

1

2

3 ALÇAKLIK KORKUSU (sesli)

4 29 Eylül 1932 - perşembe; "Büyük Buhran" senelerinde, New York'taki “General Electric Binası” inşaatının 69. katındaki öğle yemeğinde:

5 29 Eylül 1932 - perşembe; "Büyük Buhran" senelerinde, New York'taki “General Electric Binası” inşaatının 69. katındaki öğle yemeğinde:

6 hep en son biten üç kat aşağıda hazırlanıp, yukarıya fırlatılan kızgın perçinleri yakalayabilmeleri için, iyi beysbol oynayanlar arasından seçilmiş işçilerin, “Rockefeller Center”ın o zamanlardaki fotoğraf direktörü Charles C. Ebbets tarafından çekilip, 2 Ekim 1932'de, sokaklarda yatan işsiz ve evsiz ordularının yorganı da olan gazetelerde yayınlanmış fotoğraflar gelmişti gözlerimin önüne -

7 bambaşka bir şehirde, bambaşka bir perşembe, onları gördüğümde; içinden geçilen değil, seçip, içinden geçen, "Büyük Yalnızlık" senelerinde.

8 Ebbets'in fotoğraflarında, çelik kirişler üzerindeki, o on bir işçinin, o perşembe öğleni, o yükseklikteki huzurları,

9 o yükseklikteki pozları,

10 o yükseklikteki uykuları aklımdaydı.

11 O huzur nasıl olmasındı; işsizlik, gasp, haksızlık, yoksulluk, hep aşağıdaydı. O on bir işçinin hayatı, düşse de - düşmese de, ya bir kuyrukta, ya karanlık bir köşe başında, ya vızır vızır bir kavşakta, ya ıvır zıvır bir hastalıkta; ama mutlaka yukarıda değil – aşağıda sonlanacaktı.

12 Aşağıdaki hiç kimse dünyaya o açıdan bakamaz, yedi kere kilitlenmiş kapıların ardında o kadar huzurlu yatamazdı;

13 hiçbir aşağılık da, yaşamın en lezzetli yemeğinin, sevgiyle, sevgiliyle, birlikte emek verdiklerinle paylaşılan olduğunu anlayamazdı... düş hekimi yalçın ergir http://www.ergir.comhttp://www.ergir.com

14 hiçbir aşağılık da, yaşamın en lezzetli yemeğinin, sevgiyle, sevgiliyle, birlikte emek verdiklerinle paylaşılan olduğunu anlayamazdı... düş hekimi yalçın ergir http://www.ergir.comhttp://www.ergir.com müzik: poverty / once upon a time in america – ennio morricone


"ALÇAKLIK KORKUSU (sesli) 29 Eylül 1932 - perşembe; "Büyük Buhran" senelerinde, New York'taki “General Electric Binası” inşaatının 69. katındaki öğle." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları