Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ALÇAKLIK KORKUSU (sesli) 29 Eylül 1932 - perşembe; "Büyük Buhran" senelerinde, New York'taki “General Electric Binası” inşaatının 69. katındaki öğle.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ALÇAKLIK KORKUSU (sesli) 29 Eylül 1932 - perşembe; "Büyük Buhran" senelerinde, New York'taki “General Electric Binası” inşaatının 69. katındaki öğle."— Sunum transkripti:

1

2

3 ALÇAKLIK KORKUSU (sesli)

4 29 Eylül perşembe; "Büyük Buhran" senelerinde, New York'taki “General Electric Binası” inşaatının 69. katındaki öğle yemeğinde:

5 29 Eylül perşembe; "Büyük Buhran" senelerinde, New York'taki “General Electric Binası” inşaatının 69. katındaki öğle yemeğinde:

6 hep en son biten üç kat aşağıda hazırlanıp, yukarıya fırlatılan kızgın perçinleri yakalayabilmeleri için, iyi beysbol oynayanlar arasından seçilmiş işçilerin, “Rockefeller Center”ın o zamanlardaki fotoğraf direktörü Charles C. Ebbets tarafından çekilip, 2 Ekim 1932'de, sokaklarda yatan işsiz ve evsiz ordularının yorganı da olan gazetelerde yayınlanmış fotoğraflar gelmişti gözlerimin önüne -

7 bambaşka bir şehirde, bambaşka bir perşembe, onları gördüğümde; içinden geçilen değil, seçip, içinden geçen, "Büyük Yalnızlık" senelerinde.

8 Ebbets'in fotoğraflarında, çelik kirişler üzerindeki, o on bir işçinin, o perşembe öğleni, o yükseklikteki huzurları,

9 o yükseklikteki pozları,

10 o yükseklikteki uykuları aklımdaydı.

11 O huzur nasıl olmasındı; işsizlik, gasp, haksızlık, yoksulluk, hep aşağıdaydı. O on bir işçinin hayatı, düşse de - düşmese de, ya bir kuyrukta, ya karanlık bir köşe başında, ya vızır vızır bir kavşakta, ya ıvır zıvır bir hastalıkta; ama mutlaka yukarıda değil – aşağıda sonlanacaktı.

12 Aşağıdaki hiç kimse dünyaya o açıdan bakamaz, yedi kere kilitlenmiş kapıların ardında o kadar huzurlu yatamazdı;

13 hiçbir aşağılık da, yaşamın en lezzetli yemeğinin, sevgiyle, sevgiliyle, birlikte emek verdiklerinle paylaşılan olduğunu anlayamazdı... düş hekimi yalçın ergir

14 hiçbir aşağılık da, yaşamın en lezzetli yemeğinin, sevgiyle, sevgiliyle, birlikte emek verdiklerinle paylaşılan olduğunu anlayamazdı... düş hekimi yalçın ergir müzik: poverty / once upon a time in america – ennio morricone


"ALÇAKLIK KORKUSU (sesli) 29 Eylül 1932 - perşembe; "Büyük Buhran" senelerinde, New York'taki “General Electric Binası” inşaatının 69. katındaki öğle." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları