Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DENİZ KİRLİLİĞİ ❶DENİZ KİRLİLİĞİ VE NEDENLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DENİZ KİRLİLİĞİ ❶DENİZ KİRLİLİĞİ VE NEDENLERİ"— Sunum transkripti:

1 DENİZ KİRLİLİĞİ ❶DENİZ KİRLİLİĞİ VE NEDENLERİ
❷TÜRKİYE’DE DENİZ KİRLİLİĞİ ❸DENİZ KİRLİLİĞİNİ NASIL ÖNLEYEBİLİRİZ? EKİN GÜN YETKİN GÜN ARDA EREN BAHADIR

2 Deniz kirlenmesi; deniz ekosistemine zarar veren, insan sağlığını bozan, balıkçılık da dahil olmak üzere, denizlerdeki faaliyetleri engelleyen, denizin kullanım kalitesini etkileyen ve değerini azaltan madde veya enerjinin insanlar tarafından deniz ortamına doğrudan veya dolaylı olarak bırakılması olarak tanımlanabilir.

3 Deniz Kirliliğinin Nedenleri

4 Petrol Endüstriyel atıklar - Pestisitler - Ağır metaller - Deterjanlar - Radyoaktif kirlilik Deniz ulaştırmacılığı Evsel atıklar

5 PETROL

6

7 ENDÜSTRİYEL ATIKLAR PESTİSİTLER AĞIR METALLER DETERJANLAR
RADYOAKTİF KİRLİLİK

8

9

10

11

12 GEMİ KAYNAKLI DENİZ KİRLİLİĞİ
1 RUTİN KİRLENME - ATIK SULAR SİNTİNE SULARI BALAST SULARI EVSEL NİTELİKLİ SULAR 2 KAZA SONUCU KİRLENME

13 KAYNAKLAR MİKTARI (TON) Platformlarda meydana gelen kazalar 100,000 Gemilerdeki kazalar 250,000 Doğal kaynaklar 600,000 Operasyon sonucu nehirlere şarj 1,600,000 Seyahat sırasında operasyon sonucu denize şarj 2,100,000

14 Betelgeuse Andros Patria

15 Nassia-Shipbroker Independenta Amoco Sadiz Ixdoc I

16 Nassia-Shipbroker Independenta Tanio Torrey Canyon Zoranic-World Harmony

17 Son zamanlarda Filipinler’de bir petrol tankerinin batması sonucu 200 bin litre petrol denize dökülmüştür. 1,8 milyon litre petrol de tankerle birlikte halen su altında bulunmaktadır.

18 Evsel Atıklar

19

20 DÜNYANIN EN BÜYÜK ÇÖPLÜĞÜ:
DENİZ

21 -Dünyada yılda 2 milyon ton endüstriyel ve tarımsal atık su kaynaklarına bırakılıyor.
-Gelişmekte olan ülkelerde atık suların %90’ı nehirlere, göllere ve okyanuslara boşaltılıyor. -Her yıl 1,8 milyon çocuk suyun sebep olduğu hastalıklar yüzünden hayatını kaybediyor. -Deniz kirliliğinin %80’i insan eliyle gerçekleştiriliyor.

22 Ülkemizde ise; -Marmara Denizi’nde oksijen seviyesinin gitgide düştüğü, hatta bazı yerlerinde sıfıra yakın değerlerde olduğu belirlenmiştir. -Her yıl 10 milyon ton inorganik madde, 400 bin ton petrol ve 500 milyon metreküp evsel atık Karadeniz’e dökülüyor. -Türkiye sahillerinden 10 milyon, Yunanistan sahillerinden 7,5 milyon kişilik nüfusa eşdeğer kirlilik Ege Denizi’ne akıyor. -Her yıl Akdeniz’i ziyaret eden 240 milyon turistin ürettiği çöp ve atık suyun %80’i arıtılmadan denize atılıyor.

23

24

25 Neler Yapabiliriz ?

26 • Öncelikle detaylı bir ulusal katı atık envanterinin hazırlanması gerekmektedir. Bu envantere göre geleceğe yönelik bir katı atık yönetim planı hazırlanmalıdır. • Özellikle katı atık depolama ve geri kazanım tesislerinin yapımına hız verilmelidir. • Katı atık yönetimi konusunda özel sektörün teşvik edilerek, uygun teknolojilerle yatırım yapmaları sağlanmalıdır. • Kamuoyu katı atık ve geri kazanım konusunda bilinçlendirilmeli, özellikle ilköğretim okullarında daha etkin bir çevre ders programı yapılmalıdır.

27 • Geri kazanım konusunda yapılan çalışmalar süratle yaygınlaştırılmalıdır. Belediyelerin bu konuda faaliyette bulunurken karşılaştıkları bürokratik engeller kaldırılmalıdır. • Bölgesel çözümler için Belediye Birlikleri kanalı ile katı atık bertaraf tesislerinin yapılması sağlanmalıdır. • Mevcut düzensiz çöp depolama alanları rehabilite edilmelidir. • Özellikle mevcut çöp depolama sahalarında metan gazı yakılarak elektrik enerjisi elde edilmesi amacıyla tesislerin kurulması teşvik edilmelidir.

28 Teşekkür ederiz…


"DENİZ KİRLİLİĞİ ❶DENİZ KİRLİLİĞİ VE NEDENLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları