Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Özgün TV Program Formatı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Özgün TV Program Formatı"— Sunum transkripti:

1 Özgün TV Program Formatı
Proje Önerisi 2009

2 SUNUŞ Siyasetin en önemli aktörleri olan milletvekilleri, her dönem yaptıklarıyla yapamadıklarıyla, doğrularıyla yanlışlarıyla ama haklı ama haksız her zaman eleştiri oklarına maruz kalmaktadırlar. Vatandaş toplumsal olaylarda da, bireysel sorunlarında da her başı sıkıştığında “nerde başkan, nerde milletvekilleri, nerde devlet” diye feryat etmekte, ilgisi olsun olmasın hep onlardan beklenti içinde olduğunu göstermektedir. Özellikle milletvekilleri, seçimden sonra vatandaşlara kapılarını kapattıkları, sadece seçim dönemlerinde bölgelerine üğradıkları, onun dışında vatandaşla yüzyüze gelmedikleri konusunda ağır şekilde eleştirilmektedir. Bu durum, hem milletvekilleri, hem de mensubu oldukları parti açısından büyük bir handikap yaratmakta, bununla da kalmayıp siyasete ve siyasetçiye olan güveni sarsmaktadır. Özellikle vatandaş nezdinde siyasetin ağır eleştirilere tutulduğu şu ortamda, milletvekillerini vatandaşla yüzyüze getirecek ve vatandaşın kendi ağzından dinlediği sorunlara siyasetçilerimizi ortak ederek çözüm arayışına götürecek, bu şekilde milletle vekilleri arasında sıcak bir bağ kuracak projelere ihtiyaç vardır. Hem siyasete güven tazelemek, hem de milletle vekilinin arasındaki buzdağlarını eriterek seçime çeyrek kalan şu günlerde sorunlara yerinde çözüm üretmek üzere hazırladığımız “Vekilim Nerdesin” adlı televizyon programı hem siyasetçilerimiz hem de bu projeyi hayata geçirecek yayın kuruluşları için son derece prestijli ve faydalı bir sonuç doğuracaktır. Ayrıntılarını ilişikte arzettiğimiz projemiz, özgün formatı ile ve yaratacağı faydalı sonuçlarla fark yaratacak ve aylarca konuşulacak bir yapım olacaktır.

3 PROJE ÖZETİ PROJENİN TÜRÜ : SOSYAL PROJENİN SÜRESİ : 45’
PROJENİN PERİYODU : HAFTALIK PROJENİN SAYISI : 39 PROJENİN TEKNİĞİ : HDCAM PROJENİN YAPIMCISI : PROJENİN KONUSU : PROJENİN AMACI : Proje içinde detaylı olarak anlatılmıştır. PROJENİN HEDEF KİTLESİ : Genel İzleyici YAPIM TÜRÜ : Bant Özel olarak dizayn edilecek VIP bir otobüs ile milletvekillerinin bölgelerine yapılacak seyahat sayesinde, milletvekilleri ile vatandaşların buluşması, vekillerin bölge sorunlarını vatandaşların ağzından dinleyerek yerinde tespit etmesi ve çözüm üretmeye çabalamasına dayalı özgün televizyon programı

4 PROJENİN TANIMI Projemiz, özel olarak dizayn edilecek olan VIP bir otobüs ile milletvekillerini vatandaşın ayağına götürmeyi amaçlamaktadır. Milletvekilleri açısından iyi bir PR çalışması sayılacak olan bu proje, vatandaşların dertlerini bölgesinin milletvekilleriyle yüzyüze paylaşabilmesine de imkan sağlayacaktır. Türk ve dünya televizyonları bir örneği olmayan bu proje, seçimlere çok yaklaştığımız şu günlerde, diğer yayın kuruluşlarının gerçekleştirdiği seçim programlarından da hem çok daha prestijli hem de çok daha faydalı olacaktır. Proje bir tarafta programa katılacak milletvekilleri, diğer tarafta derdini dile getirecek vatandaşlar ve bu prestijli yayını gerçekleştirecek olan yayın kuruluşu olmak üzere, projenin gerçekleştirilmesine katkı sağlayan bütün unsurlar açısından çok yönlü yarar sağlayan bir yapıdadır. Projenin içeriğine gelince; Öncelikle üç ayrı bölümden oluşan bir otobüs özel bir tasarımla dizayn edilecektir. Otobüsün dış zemini, programın adı ve yayıncı kuruluşun logosu ile grafik olarak giydirilecektir. İç kısmı üç ana bölmeye ayrılacak, ön kısmı milletvekillerinin rahat seyahat etmesine imkan sağlamak üzere VIP koltuklar, televizyon, DVD, bilgisayar ve iletişim cihazları ile ikram bölümünden oluşacaktır. Orta kısımda karşılıklı koltuklar ve masalardan oluşan çalışma bölümü tesis edilecek bu kısımda milletvekili danışmanları yer alacaktır. Otobüsün en arka bölümü ise prodüksiyon ekibinin gereklerine göre dizayn edilecektir.

5 PROJENİN TANIMI Her hafta önceden planlanan programa bağlı olarak bir bölgenin milletvekilleri ile seçim bölgelerine seyahat edilecektir. Milletvekillerine en az bir hafta öncesinden haber verilerek bölgeleri ile ilgili hazırlık yapmalarına imkan sağlanacaktır. Otobüs Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin önünden hareket edecektir. Otobüsün harekete hazırlığından başlamak üzere yol boyunca çekimler yapılacak ve seyahat esnasında milletvekilleri ile danışmanlarının sohbet, görüş alış-verişleri ve çalışma diyalogları ile görüntüler alınacaktır. Otobüsün yolculuğu esnasında bir diğer kamera dış çekimleri alacak, yolculuk boyunca otobüsün hem içinden hem de dışından alınan görüntülerle bir yol hikayesi kurgulanacaktır. Gidilecek olan kentin ziyaret edilecek bölgeleri yolculuk anında rastgele belirlenecektir. Buradaki amaç, kurmaca etkinliklerin olmaması ve programa olan güvenin sarsılmamasıdır. Ayrıca habersiz gidilen bölgelerde vatandaşların şaşkın ifadeleri ve milletvekillerine ulaşma çabaları ile spontan diyaloglar programa ayrı bir renk katacaktır. İki gün sürecek olan gezi programının ardından, dönüş yolunda genel değerlendirmeler, vatandaşların şikayetleri doğrultusunda vekillerin ve danışmanların somut öneri ve projeleri ile sorunları çözümüne ilişkin yapmayı planladıkları girişimler konuşulacak ve kayda alınacaktır. Seyahat boyunca elde edilecek görüntüler bir süzgeçten geçirilerek kurgulanacak ve program tamamlanmış olacaktır. Programın ilerleyen bölümlerinde önceden yapılan programlarda dile getirilen ve çözüme kavuşturulan sorunların da duyuruları yapılacak ve bunlarla ilgili VTR ler yayınlanacak; bu da bir taraftan milletvekillerini motive ederken diğer taraftan programın saygınlığını artıracaktır.

6 PROJENİN AMACI Vatandaşların sorunlarını, bölgelerinin Ankara’daki temsilcisi olan milletvekillerine doğrudan iletebilmelerine imkan sağlamak Sınırlı da olsa, milletvekilleri ile bölge insanının sıcak bir diyalog kurabilmelerine imkan sağlamak. Milletvekillerini bölgeleri için çalışmaya ve bölge sorunları ile ilgilenmeye teşvik etmek. Sorumlu yayıncılık anlayışı gereği, önceden yapılan programlarla gündeme taşınan ve bu sayede çözüme kavuşturulan sorunları ilerleyen programlarda ekrana getirerek, diğer milletvekillerine örnek teşkil etmek. Bölgeleri için proje geliştiren ancak çeşitli nedenlerle gerçekleştirme imkanı bulamayan milletvekillerine, seslerini ve projelerini duyurma imkanı sağlamak, bu projeler için Ankara’da ve bölgelerinde kamuoyu oluşturmak. Vatandaşlarının milletvekillerini daha iyi tanımalarına ve çalışmalarını daha yakından takip etmelerine imkan sağlamak. Hiçbir sonuca ulaşmayan ve baştan sona reklam kokan benzer amaçlı yapımlara karşılık, sonuç almaya yönelik, sosyal sorumluluğunun bilincinde, saygın ve prestijli bir yapım gerçekleştirmek.

7 BÜTÇE (Bölüm Başı) TEKNİK MALZEME
Kamera : 3 gün x 500 YTL x 2 : TL Geniş Açı : 3 gün x 100 YTL x 2 : TL Kaset : 8 adet x 150 YTL : TL TEKNİK EKİP Danışman : TL Metin Yazarı : TL Yönetmen : TL Yönetmen Yardımcısı : TL Görüntü Yönetmeni : TL Kamera Asistanı : TL Asistan : TL Şöför 2 Adet : TL Hostes 2 Adet : TL MONTAJ VE SESLENDİRME Video Kurgu : TL Seslendirme : TL Müzik + Telif : TL PRODÜKSİYON GİDERLERİ : TL (Yol, yeme-içme, konaklama, ağırlama) ÖNGÖRÜLMEYEN GİDERLER : TL ARA TOPLAM : TL AJANS HİZMET PAYI (% 15) : TL GENEL TOPLAM (KDV Hariç) : TL NOT: Otobüsün dizaynı için gerekli olan TL’nin % 50 si sponsorluk yoluyla karşılanacak bakiye TL bir kereye mahsus kurumdan talep edilecektir

8


"Özgün TV Program Formatı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları