Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

LEKELERE TURP GİBİ ÇEVRECİ ÇÖZÜM!..

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "LEKELERE TURP GİBİ ÇEVRECİ ÇÖZÜM!.."— Sunum transkripti:

1 LEKELERE TURP GİBİ ÇEVRECİ ÇÖZÜM!..
Hazırlayanlar : Pelin YÜKSEL, Betül UÇKAN Danışman Öğretmen: Murat AYDIN Amasya Bilim Ve Sanat Merkezi

2 GİRİŞ Günümüzde çevre kirliliğine neden olan birçok etmen vardır. Bunlardan biride kontrolsüz kullanılan deterjanlardır. Günümüzde temizlik ve lekeleri çıkarmak için kullanılan deterjanlar, vazgeçilmezimiz olmuştur. Deterjanlarda kullanılan kimyasallar çevreye zararlar vermektedir. Ayrıca su kaynaklarımızı da kirletmektedir. Küresel ısınmanın son derece arttığı çağımızda elimizdeki kaynakları iyi değerlendirmeliyiz.

3 ARAŞTIRMANIN AMACI Günümüzde çevre kirliliği en önemli sorunların başında gelmektedir. Bu projede konu olarak deterjanlara alternatif, çevre dostu ve ekonomik bir leke çözücü bulmaktır. Çıkış noktamız yöresel ve toplumsal deneyimlerden olmuştur. Yaptığımız taramalarda karaturp bitkisinin suyunun birçok özelliğine ulaşmamıza rağmen, leke çözücü etkisi üzerindeki çalışmaya rastlanmamıştır. Ancak yapısındaki enzimlerin ve kükürtün etkili olduğunu düşünüyoruz. Çalışmamızla; lekelerin çıkarılmasında karaturp (yaban turpunun) suyunu kullanılması, çevreye zararlı olan deterjanların kullanılmasının azaltılması ve ekonomik çözüm üretilmesi amaçlanmıştır.

4 PROBLEM CÜMLESİ Temizlik malzemesi olarak kullanılan kimyasallar çevreye ve canlılara zararlar vermektedir. Temizlik malzemesi olarak lekeleri çıkarmada doğal, çevreci ve ekonomik bir çözüm üretilebilir mi?

5 ALT PROBLEMLER Lekelerin çıkarılmasında karaturpun(yaban turpunun) suyunu kullanabilir miyiz? Lekelerin çıkarılmasında çevreye zararlı olan deterjanların kullanımını azaltmak mümkün müdür? Bu konuda ekonomik bir çözüm üretebilir miyiz?

6 YÖNTEM VE TEKNİK Projemizde kaynak tarama, araştırma, deney ve gözlem yöntemlerinden yararlanılmıştır. Deneyimizde Karaturp (yaban turpu) bitkisi ile ilgili kaynak taraması yapıldı ve Turp bitkisinin yapısı araştırıldı. Deney için gereken malzemeler mandalina, nar, vişne, neskafe, çay, zeytinyağı, saç boyası, beyaz kumaş, deney tüpleri, fırça, makas, asetatlı kalem temin edildi. Beyaz kumaşlara lekeler uygulandı ve bir gün süreyle bekletildi. Bir gün sonra karaturp (yaban turpu) bitkisi rendelenip suları çıkartılarak deney tüplerine alınan renkli kumaşlara uygulandı.

7 Lekelerin karaturp suyunda bekletilme sürelerine göre çıkma oranları
BULGULAR Lekelerin karaturp suyunda bekletilme sürelerine göre çıkma oranları Zaman Leke 0.saat 1.saat 3.saat 7.saat 14.saat 24.saat MANDALİNA %100 NAR VİŞNE NESKAFE ÇAY %50 %80 %90 ZEYTİNYAĞI SAÇ BOYASI

8 DEĞERLENDİRME Deney sonucunda, karaturpun çayda ve zeytinyağı kısmen ama diğer lekelerde çok iyi leke çıkarıcı özelliğe sahip olduğu gözlemlendi. Özellikle mandalina, nar, vişne, neskafe lekelerinde ve saç boyasında elde edilen sonuç gelecek çalışmalar içinde ümit vaat etmektedir.

9 Karaturp Suyunun Çıkarılma Aşamaları

10 2’şer Damla Nar Suyunun Uygulanması
Lekelerin 1 Günlük Süre Boyunca Kalorifer Üzerinde Bekletilmesi.

11 Lekeler Ve Karaturp Suyunun Uygulanma Aşamaları

12 Lekeler Karaturp suyu uygulandıktan sonra

13 SONUÇLAR VE TARTIŞMA Araştırmamız ve yaptığımız deney sonucu olarak turp suyunun birçok lekeyi çıkarmada etkili olarak kullanılabildiği, doğal ve ekonomik olduğu gözlenmiştir. Yaptığımız taramalarda karaturp bitkisinin suyunun birçok özelliğine ulaşmamıza rağmen, leke çözücü etkisi üzerindeki çalışmaya rastlanmamıştır. Ancak yapısındaki enzimlerin ve kükürdün etkili olduğunu düşünüyoruz.

14 ÖNERİLER Temizlik firmaları karaturpun bu özelliğini temizlik ürünlerinde doğal katkı maddesi olarak kullanabilirler. İnsanoğlu daha güzel bir dünyada yaşayabilmek için çevreye zarar vermek yerine doğal kaynakları bilinçli bir şekilde kullanmalıdır.

15 KAYNAKÇA Baytop, T., “Türkiye’de Bitkiler ile Tedavi (Geçmişte ve Bugün)”, 2. Baskı, Nobel Tıp Kitabevleri, İstanbul, (1999). Alpınar, K., Saçlı, S., Türkiye’deki Etnobotanik Çalışmalar Hakkında Bir Bibliyografya,XI.Bitkisel İlaç Hammaddeleri Toplantısı, Ankara, 1996, “Bildiri Kitabı”, (Ed, M. Coşkun),A.Ü. Ecz. Fak. Yay. No: 75, s , Ankara, (1997). UYSAL, E., GARDP, V., Deterjan üretimi ve kalite kontrolü, Lisans Bitirme Ödevi, Sakarya Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi ,Kimya Bölümü ,Sakarya 2004.

16 TEŞEKKÜR EDERİM Web sitem: Mail adresi: Pelin YÜKSEL Betül UÇKAN


"LEKELERE TURP GİBİ ÇEVRECİ ÇÖZÜM!.." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları