Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Dr.Turgut Gür Yönetim Kurulu Başkanı Bitlis Kalkınma Vakfı (BİKAV) Toplantısı 03 Nisan 2011-İstanbul.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Dr.Turgut Gür Yönetim Kurulu Başkanı Bitlis Kalkınma Vakfı (BİKAV) Toplantısı 03 Nisan 2011-İstanbul."— Sunum transkripti:

1 Dr.Turgut Gür Yönetim Kurulu Başkanı Bitlis Kalkınma Vakfı (BİKAV) Toplantısı 03 Nisan 2011-İstanbul

2 TYD Özel bir sivil toplum kuruluşudur yılında kuruldu. Turizm sektöründe yatırım yapan girişimcileri bir araya topladı. Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) İş Konseyi Yönetim Kurulu Üyesidir. Üyelerinin faaliyet gösterdiği alanlar : Konaklama, havayolu taşımacılığı, yatçılık, turizm amaçlı taşımacılık, tur operatörlüğü, alışveriş ve eğlence merkezleri, golf tesisleri Konaklama sektöründe 300,000 yatak Havayolu taşımacılığında 25,000 koltuk 8,000 marina / yat kapasitesi İstihdama doğrudan katkısı 400,000 kişi Toplam yatırım portföyü 24 milyar US$ Türkiye’deki özel sektör turizm yatırımlarının 2/3’ünü temsil etmektedir.

3 TÜRK TURİZMİNDE TURİST SAYISI VE TURİZM GELİRLERİ DAĞILIMI ( ) Turist Sayısı (milyon) Turizm Gelirleri (milyar$)

4 GERÇEKLEŞEN YILLIK ORTALAMA BÜYÜME ORANLARI ( ) Geçtiğimiz on yıllık dönem incelendiğinde, Türkiye’nin turist sayısı ve turizm gelirlerindeki artışın, Dünyadaki artışın çok üzerinde seyrettiği görülmektedir. Turist Sayısı Turizm Gelirleri Türkiye% 14,0% 15,1 Dünya % 3,1 % 6,5 Kaynak : Dünya Turizm Örgütü (UNWTO)‏

5 TÜRKİYE TURİZMİNDE YENİ YATIRIM HAMLESİ TABLOSU ( ) BAKANLIK BELGELİ BELEDİYE BELGELİ MEVCUT KAPASİTE YENİ YATIRIM TOPLAM KAPASİTE YENİ YATIRIM TUTARI (MİLYAR $) KONAKLAMA (Termal / Sağlık Dahil) MARİNA YAT BAĞLAMA KAPASİTESİ GOLF TESİSLERİ UÇAK SAYISI UÇAK KOLTUK KAPASİTESİ KONGRE / FUAR AVM / EĞLENCE / SPOR TESİSLERİ KRUVAZİYER LİMANLARI YATIRIM TOPLAMI 24.0 MEVCUT DURUM (2009) ÖNGÖRÜLEN YATIRIM ( )

6 2023 YILINA DOĞRU TYD HEDEFLERİ YILLAR TURİST SAYISI DEĞİŞİM % TURİZM GELİRLERİ DEĞİŞİM % (MİLYON)(MİLYAR $) %6010% TOPLAM 611 6% 509 8%

7 ANADOLUDAKİ YATIRIMLAR Türk turizm sektöründe dünyadaki ekonomik krize rağmen 2009 yılında yatırımlar artış göstermiştir yılı içinde Hazine Müsteşarlığı’ndan 2 milyar 226 milyon TL tutarında ve yeni yatak yatırımı için teşvik belgesi alınmıştır yılında turizm yatırımlarında gerçek bir patlama yaşanmış, teşvik belgesi alan yatırım tutarı 4 milyar 950 milyon TL’ye, yeni yatak sayısı ise ’e yükselmiştir. Bir yıl içinde yatırım tutarı % 122, yeni yatak sayısı % 95 oranında artmıştır. Temmuz 2009’da uygulamaya giren yeni teşvik sistemi, özellikle Anadolu’da turizm yatırımlarının artmasında kilit faktör olmuştur.

8 TEŞVİK BELGESİ ALAN OTEL YATIRIMLARININ BÖLGELERE GÖRE YATAK DAĞILIMI 2009 Yatak Sayısı % Pay 2010 Yatak Sayısı % Pay Antalya , ,3 İstanbul , ,5 Muğla , ,7 İzmir 522 1, ,4 Aydın 422 1, ,3 Diğer ,5 43, ,7 Toplam , ,0 Kaynak : Hazine Müsteşarlığı‏

9 BİTLİS TURİZMİ Urartu, Pers, Yunan, Roma, Bizans, Arap, Selçuklu,Osmanlı gibi birçok medeniyetlerin etki alanında kalan BİTLİS kültür turizmi açısından çok önemli potansiyele sahiptir.

10 BİTLİS TURİZMİ Bitlis ilinde yer alan Nemrut Dağı metre yükseklikte sahip olduğu 13 km2’lik krater gölü ile büyük ilgi çekmektedir. Diğer yandan metrelik doruğu ile Süphan Dağı, Ağrı Dağı’ndan sonra Türkiye’nin ikinci en yüksek dağıdır

11 BİTLİS TURİZMİ Van Gölü ise Bitlis’e kıyı turizminde geniş imkanlar sağlamaktadır. Bitlis’in Ahlat ve Tatvan ilçelerinde iki bölge Turizm Merkezi ilan edilmiştir. Bu iki turizm merkezi, 100 km’yi aşan kıyı bandına sahiptir. Volkanik yapıya sahip olan Bitlis’te sayısız termal kaynak mevcuttur. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “Türkiye Turizm Stratejisi” çalışmasında Bitlis ve Van illerini içine alan bölge “Urartu Kültür ve Termal Turizm Gelişim Bölgesi” olarak adlandırılmaktadır.

12 BİTLİS TURİZMİ Bitlis ve Van destinasyonu kültür, kıyı, kış, termal turizminin birlikte algılanacağı destinasyon olarak değerlendirilmektedir. 2 golf sahası ile göl kıyısına 2 marina yapılması öngörülmektedir. Ulaşım için Van havaalanı en uygun merkezdir. Van Gölü çevresinde bölünmüş yol çalışmalarının bir kısmı tamamlanmış, bir kısmı devam etmektedir.

13 BİTLİS TURİZMİ İşletmede Bakanlık Belgeli Tesis Yatak İşletmede Belediye Belgeli Tesis Yatak İşletmede Toplam Tesis Yatak Ayrıca yatırım belgeli 2 tesisde- 282 yatak bulunmaktadır. Bitlis’de yabancı ve yerli turist konaklamaktadır. Ortalama kalış süresi 1,5 gün kadardır. Yıllık ortalama doluluk oranları % 20 civarındadır.

14 GAP Bölgesinde olduğu gibi, Bitlis ve Van’a yönelik kültür turlarının sayısının artırılması hedeflenmelidir. Tur operatörlerimizin düzenlediği GAP kültür turları Türk halkı tarafından rağbet görmekte ve GAP bölgesindeki turizmin gelişmesini sağlamaktadır. Diğer yandan Suriye ile aramızdaki vizenin kalkması, Suriye’den GAP Bölgesine ciddi bir turist artışı yaratmıştır. Ermenistan sınırının açılması başta Bitlis ve Van olmak üzere bölgeye yönelik kültür ve inanç turizmini ciddi oranda tetikleyecektir. Bu sayede bölge turizmi, tarih-kültür-inanç turizmi ile iş-ticaret odaklı turizm şeklinde iki eksende gelişecektir.

15 TURİST TALEBİNİN ARTIRILMASI İÇİN HÜKÜMET VE BELEDİYELERCE ÜZERİNDE DURULMASI GEREKEN HUSUSLAR Karayollarında ana arterlerin dışında da ilçelere ve ören yerlerine giden yollar genişletilmeli ve iyileştirilmeli. Katı ve sıvı atık yatırımları tamamlanmalı. Bölgenin ulusal ve uluslararası tanıtımına ağırlık verilmeli. Kültür ve tarih varlıklarının korunması, restorasyonu ve uygun mekanlarda sergilenmesi gerçekleştirilmelidir.

16 Temmuz 2009’da uygulamaya giren yeni teşvik sistemi, yatırımların geri dönüş sürelerini kısaltarak özellikle Anadolu’da turizm yatırımlarının artmasına neden olmuştur. YATIRIMLARDA DEVLET YARDIMLARI HAKKINDA KARARIN UYGULANMASINA İLİŞKİN TEBLİĞ ( – R.G.) Bitlis I. BÖLGE: İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Bilecik, Bursa, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Kırklareli, Edirne, Tekirdağ. II. BÖLGE: Adana, Mersin, Denizli, Aydın, Muğla, Antalya, Isparta, Burdur, Balıkesir, Çanakkale. III. BÖLGE: Zonguldak, Karabük, Bartın, Manisa, Afyon, Uşak, Kütahya, Konya, Karaman, Gaziantep. Kayseri, Sivas, Yozgat, Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Kırıkkale, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kırşehir, Samsun, Tokat, Amasya, Çorum. IV. BÖLGE: Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane, Malatya, Kastamonu, Sinop, Çankırı, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari, Şırnak, Siirt, Bitlis, Muş, Erzurum, Bayburt, Bingöl, Batman, Mardin, Diyarbakır, Tunceli, Erzincan, Elazığ, Adıyaman, Şanlıurfa, Kilis, Çanakkale ili Bozcaada ve Gökçeada ilçeleri

17 Desteklerden Yararlanacak Yatırım Bölgeleri I ve II. bölge; Gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, vergi indirimi, yatırım yeri tahsisi ve 31/12/2010 tarihine kadar yatırıma başlanılması halinde sigorta primi işveren hissesi desteğinden, III ve IV.bölge; Gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, vergi indirimi, yatırım yeri tahsisi,sigorta primi işveren hissesi desteği ve faiz desteğinden yararlanabilir.

18 Bölünmüş Yol Olarak Biten1.777 Km Çalışma Devam Eden199 Km İhale Edilecek234 Km Toplam Aks Uzunluğu2.210 Km BSK olarak Biten BY125 Km Sathi Kaplama Olarak Biten BY1.652 Km Hedeflenen BSK2.210 Km 1. Derece Etkilenen Yerleşim Alanları Yol Ekseninde Sağ-Sol 50 Km 2. Derece Etkilenen Yerleşim Alanları Yol Ekseninde Sağ-Sol 100 Km


"Dr.Turgut Gür Yönetim Kurulu Başkanı Bitlis Kalkınma Vakfı (BİKAV) Toplantısı 03 Nisan 2011-İstanbul." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları