Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİR TUŞLA DÜNYA EVİMİZE GELDİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİR TUŞLA DÜNYA EVİMİZE GELDİ"— Sunum transkripti:

1 BİR TUŞLA DÜNYA EVİMİZE GELDİ

2 KİTLE İLETİŞİM ARACI DENİLİNCE AKLIMIZA İLK GELEN NEDİR ?

3 -TELEVİZYON -TELEFON -RADYO -GAZETE -DERGİ -İNTERNET -TELGRAF -FAKS

4 Kitle iletişim araçlarının görevleri nelerdir ?
Gazete radyo televizyon gibi kitle iletişim araçları insanların birbirleriyle daha kolay ve hızlı bir şekilde iletişim kurabilmelerini sağlar. Bu araçlar sayesinde gitmediğimiz yerleri görür,bilemediklerimizi öğreniriz.

5

6 Kitle iletişim araçlarının yararları ?
-İletişim daha hızlı sağlanır. -Bilgiye ulaşım daha kolay hale gelir. -İnsanların arasındaki mesafe kitle iletişim araçlarıyla daha da kısalır.

7 -İnsanlar görüşlerini daha kolay yayabilir. -iletişim kolaylaşır
-İnsanlar görüşlerini daha kolay yayabilir. -iletişim kolaylaşır. -Ayrıca kitle iletişim araçları ekonominin gelişmesine de farklı yollardan katkı sağlar.

8

9 Bir önceki slaytta bazı resimler görmüştük
Bir önceki slaytta bazı resimler görmüştük .Şimdi de bu resimlerin hangi alanlarda kullanıldığını tartışalım.

10 Basın özgürlüğü ne demektir
Basın özgürlüğü ne demektir ? Kitle iletişim araçlarını kullanırken ki özgürlüğümüz nereye kadardır ? Bunlardan bahsedelim…

11 Kitle iletişim araçlarını kullanırken başkalarının özgürlük alanlarını sınırlarını taciz etmediğimiz sürece özgürüz.

12 Basın özgürlüğü ise insanların görüşlerini düşüncelerini gazete,dergi,radyo,televizyon,kitap vb. yoluyla diğer insanlara iletme serbestliğidir.Basın özgürlüğü okul dışında da eğitilmesine katkı sağladığından toplumsal açıdan büyük önem taşır.

13 Farklı düşüncelerin çeşitli yollarla insanlara ulaşmasını sağlamak demokrasinin de ön koşuludur.Bu nedenle basın özgürlüğünün olmadığı bir demokrasi de düşünülemez.

14 Herkes düşünce ve ifade özgürlüğü hakkına sahiptir;bu hak serbestçe düşünme,hangi yoldan ve nereden olursa olsun bilgi ve görüş alma,araştırma ve yayma özgürlüğünü içerir.

15 Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına göre; Madde 28
Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına göre; Madde 28. Basın hürdür,sansür edilemez… Devlet ,basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır…

16 HERKES HABERLEŞME ÖZGÜRLÜGÜNE SAHİPTİR !

17 Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda, kişilerin haberleşme özgürlüğünü güvence altına alan maddeler vardır . Bu maddelere göre herkes haberleşme hakkına sahiptir ve haberleşmenin gizliliği esastır.

18

19 ATATÜRK’ÜN BASIN HAKKINDAKİ DÜŞÜNCESİ…
Basının toplum yaşamında,siyasal yaşamda ve cumhuriyetin gelişme ve ilerlemesinde sahip olduğu yüksek görevleri almak isterim.Basının tam ve geniş özgürlüğü iyi kullanılmasının, ne derecede nazik bir vaziyette olduğunu söylemeye gerek görmem.

20 Her türlü yasal kayıtlardan evvel bir kalem sahibinin bilime, gereksinime ve kendi siyasal görüşlerine olduğu kadar vatandaşların hukukuna ve memleketin her türlü özel görüşlerinin üstünde olan yüksek çıkarlarına da dikkat ve hürmet etmek manevi zorunluluğudur.

21 Cumhuriyet devrinin kendi zihin ve ahlakıyla donanmış basınını yine ancak Cumhuriyetin kendisi yetiştirir.

22 Atatürk’ün basın hakkındaki sözleriyle ilgili neler düşünüyorsunuz ?

23 Atatürk ve kitle iletişim
Kurtuluş savaşı süreci Anadolu da ve yurt dışında yaşayan kişilere basın aracılığıyla bildirilmiştir.Mustafa Kemal Atatürk’ün Sivas’a gelmesinden sonra 14 eylül 1919 da çıkarılan irade-i milliye gazetesi,Sivas kongresi tutanaklarıyla Mustafa kemal Atatürk’ün görüşlerini yaymakta etkili olmuştur.

24 Türkiye Büyük Millet Meclisini toplamak üzere Atatürk’ün Ankara’ya gelişi üzerine 10 ocak 1920 günü adını bizzat Atatürk’ün koyduğu hakimiyet-i milliye gazetesi yayınlanmıştır.

25

26 Sosyal bilimcilerin yardımlarıyla cumhuriyet yönetimi halka tanıtılmaya çalışılmıştır. Anadolu’nun çeşitli yelerinde kurtuluş savaşlarında ki özverili mücadeleyi destekleyen gazetelerde yayımlanmıştır.

27 Kitle iletişim araçları ve basın hayatımızın her noktasında geçmişimizde şimdiki yaşantımızda ve geleceğimizde etkili olmuş ve olmaya da devam edecektir.

28

29 Bu yüzden kitle iletişim araçlarını her zaman amacına uygun bir şekilde ve kimsenin sınırlarını ihlal etmeden etkili bir şekilde kullanmalıyız.

30 Neler öğrendik ??? -Kitle iletişim araçları, -Kitle iletişim araçlarını yararları -Basında özgürlük -Atatürk’ün basın hakkındaki düşünceleri -Atatürk ve kitle iletişim

31 Dinlediğiniz için teşekkür ederim…

32 KAYNAKÇA


"BİR TUŞLA DÜNYA EVİMİZE GELDİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları