Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

VAJİNAL HALKA (NUVARİNG) Ş erife EROL Dr.M. İ NAN AÇSAP MERKEZ İ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "VAJİNAL HALKA (NUVARİNG) Ş erife EROL Dr.M. İ NAN AÇSAP MERKEZ İ."— Sunum transkripti:

1 VAJİNAL HALKA (NUVARİNG) Ş erife EROL Dr.M. İ NAN AÇSAP MERKEZ İ

2

3 VAGİNAL KONTRASEPTİF HALKALAR NEDİR? İnce, transparan(renksiz ), kişinin kendi vaginasına yerleştirebileceği bir halkadır. İnce, transparan(renksiz ), kişinin kendi vaginasına yerleştirebileceği bir halkadır. Vaginal halkanın ç apı; 54mm, boyu;4mm ’ dir. Vaginal halkanın ç apı; 54mm, boyu;4mm ’ dir.

4 VAGİNAL KONTRASEPTİF HALKALAR ETKİ MEKANİZMASI Vaginaya yerleştirilen vaginal halkalardan herg ü n 120mcg etonorgesterol 120mcg etonorgesterolve 15mcg etinil estradiol salınımı ile ovulasyon engellenerek gebelikten korur. 15mcg etinil estradiol salınımı ile ovulasyon engellenerek gebelikten korur.

5 VAGİNAL KONTRASEPTİF HALKALAR ETKİNLİĞİ Etkinliği %98-99 ’ dur. Etkinliği %98-99 ’ dur. Doğru kullanımda bildirilen gebelik oranı; %0.65 ’ tir. Doğru kullanımda bildirilen gebelik oranı; %0.65 ’ tir.

6 VAGİNAL KONTRASEPTİF HALKALAR OLUMLU YÖNLERİ Kullanımı kolaydır. Kullanımı kolaydır. 3 hafta s ü resince kalabilir. 3 hafta s ü resince kalabilir. İlk kullanılan ay da gebelikten korur. İlk kullanılan ay da gebelikten korur. Cinsel ilişkiyi kesintiye uğratmaz. Cinsel ilişkiyi kesintiye uğratmaz.

7 VAGİNAL KONTRASEPTİF HALKALAR OLUMSUZ YÖNLERİ CYBH ve HIV’e karşı koruyuculuğu yoktur. CYBH ve HIV’e karşı koruyuculuğu yoktur. İyi bir DANIŞMANLIK gerektirir. İyi bir DANIŞMANLIK gerektirir.

8 VAGİNAL KONTRASEPTİF HALKALAR Kontrendike Olduğu Durumlar; VAGİNAL KONTRASEPTİF HALKALAR Kontrendike Olduğu Durumlar; Oral kontraseptiflerle benzer olmakla beraber daha az sayıda ve daha az şiddetlidirler. Oral kontraseptiflerle benzer olmakla beraber daha az sayıda ve daha az şiddetlidirler. Yabancı cisim reaksiyonu, cinsel ilişki ile ilgili problemler ve spontan olarak halkanın düşmesi v.b problemlerdir. Yabancı cisim reaksiyonu, cinsel ilişki ile ilgili problemler ve spontan olarak halkanın düşmesi v.b problemlerdir.

9 VAGİNAL KONTRASEPTİF HALKALAR Uygulama: VAGİNAL KONTRASEPTİF HALKALAR Uygulama: Uygulama sırasında kadın sırt üstü yada ayakta olabilir. Uygulama sırasında kadın sırt üstü yada ayakta olabilir. Vaginal halka rahatlık hissedilinceye kadar vaginanın derinine doğru yerleştirilir. Vaginal halka rahatlık hissedilinceye kadar vaginanın derinine doğru yerleştirilir.

10 Herbir siklusda 1 halka Tedavi şekli Halka 3 hafta yerleşik kalır 1 hafta ara verilir Herbir halka günlük 15 µg Ethinyl östradiol 120 µg Etonogestrel salıverir

11

12

13

14


"VAJİNAL HALKA (NUVARİNG) Ş erife EROL Dr.M. İ NAN AÇSAP MERKEZ İ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları