Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Oğul Çalışmaları.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Oğul Çalışmaları."— Sunum transkripti:

1 Oğul Çalışmaları

2 Oğul Nedir Bal arısı kolonilerinin çoğalma içgüdüsü ile yeni bir koloni oluşturmak üzere, ana arının bir kısım işçi arı ile birlikte kovanını terk etmesidir.

3 Oğul Çeşitleri Bal arısı kolonileri çoğalma içgüdüsü ile oğul verme olayını yapacakları gibi kontrollü koşullarda arıcı da oğul üretimi yapabilmektedir.

4 Oğul Verme Nedenleri Arıların çoğalma içgüdüsü.
Kovan havalandırmasının yetersizliği. Kovan içerisinde yer darlığı. Ana arı feromonunun dengesiz dağılımı. Kovanın aşırı güneş altında kalması. Ana arının yumurtlayacağı alan kalmaması.

5 Oğula Engel Olmak İçin ... Yaşlı ana arı değiştirilmelidir.
Oğul veren koloniden ana arı yetiştirilmemelidir. Koloniler sık sık kontrol edilmelidir. Kolonilerin genetik yapısı iyileştirilmelidir. Gelişen kolonilerden yapay oğul alınmalıdır. Kuluçkalığa işlenmiş boş petek verilmelidir. Kovanlar üzerinde gölgelik oluşturulmalıdır. Kapalı çerçeveler zayıf kolonilere verilmelidir.

6 Yapay Oğul Üretimi Güçlü arı kolonilerinden toplama yolu ile yapay olarak yeni bir koloni oluşturmadır. Kolonilerden alınacak birer adet ballı, arılı- yavrulu ve arılı-günlük yumurtalı çerçeveler ile oluşturulur. Bu koloniye varsa ana arı veya yüksüğü verilir.

7 Oğul Hazırlığı ve Dala Konması

8 Oğulun Daldan Alınması

9 Araca Konan Oğulun Yok Edilmesi

10 Otlara Konmuş Bir Oğul

11 Oğul Arısı İle Gösteri

12 Dala Konan Oğulun Bulunması

13 Dala Konan Oğulun Alınması

14 Cam Kenarına Konan Bir Oğul

15 Dala Konmuş Oğullar

16 Yakalanan Oğullar

17 T e ş e k k ü r l e r . . .


"Oğul Çalışmaları." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları