Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Müzik: Sarasate- Zigeunerweisen Geniş bozkırlar üstünde çocukluğum geçmiştir, Onlar ne sabahlardır, onlar ne gecelerdir. Hangi çiçeğe, hangi ota sorsanız.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Müzik: Sarasate- Zigeunerweisen Geniş bozkırlar üstünde çocukluğum geçmiştir, Onlar ne sabahlardır, onlar ne gecelerdir. Hangi çiçeğe, hangi ota sorsanız."— Sunum transkripti:

1

2 Müzik: Sarasate- Zigeunerweisen

3 Geniş bozkırlar üstünde çocukluğum geçmiştir, Onlar ne sabahlardır, onlar ne gecelerdir. Hangi çiçeğe, hangi ota sorsanız akrabam çıkar, Dostum çıkar, kardeşim çıkar, sevgilim çıkar, Her biri bir yaprak kalbiyle yoluma bakar, Dikenlerdir, Salkımlardır, yaban gülleridir. Dünyamızın yaşanmaya değer güzel günleridir, Çiçek aylarıdır, güneşli aylardır, yıldızlı aylardır, İnsana ölümsüz olanı, sonsuz olanı hatırlatır. Irgatların yalın toprakta boylu boyunca yattığı, Güneşin er doğup, dağın ardından geç battığı, Serin gecelerdir, kavruk gündüzlerdir onlar.

4 Bozkırda rastlarım, her adımda yokluğa, hiçliğe, Bizi suya, havaya çeviren değişikliğe, Orada tattım gökyüzünden en derin boşluğu, İçimde, bakarken düşen yıldızların sarhoşluğu, Orada yanık toprakta bir tohum buldum, Götürüp bir başka yanık toprağa koydum. Bilmeden yitirmişim, bilmeden yitirdim, Haberim yok, ne götürdüm, ne getirdim? Geniş ovada, Konya'da, yeşil bir türbe durur, İçinde, efendim Mevlâna oturur.

5 Orman mıdır, deniz midir Antalya'da. Kah kışlada, kah yaylada, Kaygusuz Abdal'ın nağmesi okunur. Garip bahçesinde açmış iğde, Orada bir mezarda Sarıköy'de, Yunus'um, taht kurar gönlüme kurulur; O Tanrısal kaval, kaderini sürü saymış, Götürüp çilenin kıraç otlağına yaymış. Besleyip gönlünü aşkın en yücesinden, Uzanuben, kavuşmayı sonsuzlaştıran yatağa, Uykusu o uyku... uyanmamış bir daha.

6 Bense yaşamak istedim geniş bozkırlarda, Yaşamayı ölüme birleştiren tek bir baharda, Esip gider seher yeli, uyuyan güllerin rüzgârı, Düşüncelerim hasad gününde böyle sapsarı, Olmaya yüz tutan kalbimdir dalında kızaran, Üstümde, geniş gün örtüsüyle gölgesiz haziran, Yaşamaya koyulmuşum günlerimle, yıllarımla, aşklarımla, Uyanırım dertlerimle, canlanırım şevklerimle, Bırakmışım zaman denizine kendimi, Bulutlar içinde süzülüp giden gemi!

7 Dağlar uğrağıdır, Paşa dağıdır, Beyrek dağıdır, Yollar vardır, hanlar vardır, köyler vardır, Bulutları akıp giden masmavi göğüyle bozkır, Yaz sıcağında ışıldar, önümde uzanır. Vazgeçmem kahrından, yokluğundan, sevdasından, Hem güller, hem dikenler, hem salkımlar arasından, Varıp giderim, gitmekte karar kılarım, Dağları duman diye sarar şarkılarım, Yaşarım, yaşarım, yaşarım...

8 Web: zisikdag.weebly.com E-mail: zuhalisikdag@gmail.com


"Müzik: Sarasate- Zigeunerweisen Geniş bozkırlar üstünde çocukluğum geçmiştir, Onlar ne sabahlardır, onlar ne gecelerdir. Hangi çiçeğe, hangi ota sorsanız." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları